Şimdi Ara

Avrupa ve Rusya önümüzdeki günlerde Mars'a iniyor: İşte tarihi göreve dair her şey

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
302
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Avrupa ve Rusya önümüzdeki günlerde Mars'a iniyor: İşte tarihi göreve dair her şey

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rus Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) önümüzdeki hafta Mars'a bir uzay aracı indirmeye çalışacak. Görev başarılı olduğu takdirde ESA ve Roscosmos, NASA'nın ardından Mars'ın yüzeyine uzay aracı indirmeyi başarabilen ikinci uzay ajansları olarak tarihe geçecekler.

Avrupa ve Rusya'nın ortaklaşa geliştirdiği ExoMars isimli bu tarihi görevde bir yörünge aracı (TGO) ve bir iniş aracı (Schiaparelli) olmak üzere iki farklı uzay aracı 16 Ekim Pazar günü Mars'a ulaşacak. Kızıl Gezegen'e varmalarıyla beraber birbirlerinden ayrılacak olan uzay araçlarından yörünge aracı ayrılışın hemen ardından Mars'ın yörüngesine yerleşecek. Çok daha çetin bir göreve sahip olan iniş aracıysa Kızıl Gezegen'ın yüzeyine iniş yapabilmek için yaklaşık 3 günlük zorlu bir hazırlık sürecine girecek.

Bir paraşüt yardımıyla Mars'a iniş yapacak olan Schiaparelli isimli bu iniş aracı, yüzeyden yaklaşık 7 kilometre yükseklikte bulunduğu sıralarda üzerindeki radar sistemlerini aktif hale getirerek yerden yüksekliğini ölçmeye başlayacak. İtalyan astronom Giovanni Schiaparelli'nin anısına isimlendirilen araç, yüzeye 2 metre kala iniş takımlarını açacak ve bu tarihi inişi denemesinin sonuna gelmiş olacak. Ayrıca iniş hızının minimize edilmesi için de uzay aracının üzerindeki üç farklı itici grubunun aktif hale getirilmesi gerekecek.

Ayrıca Bkz.Barack Obama: 2030 itibariyle Mars'a insan göndermeye başlıyoruz

ESA'nın hazırladığı iniş animasyonu:

Tüm işlemler otomatik olarak gerçekleşecek

İki uzay aracının birbirlerinden ayrılması, birisinin yörüngeye yerleşmesi ve diğerinin atmosfere giriş yapıp yüzeye inmesi de dahil olmak üzere tüm bu zorlu işlemler önceden programlanmış bir şekilde, otomatik olarak gerçekleşecek. ESA yetkilisi Michel Denis, sadece bu yönergelerin uzay araçlarına yüklenmiş olmasının dahi tarihi bir başarı olduğunu ifade ediyor.

Tüm işlemler önceden programlanmış olduğu için herhangi bir hataya da yer yok. Schiaparelli'nin yalnızca tek bir şansı olduğunu belirten Michel Denis de herhangi bir yanlışlık sonrasında tekrar deneme ihtimallerinin olmadığını belirtiyor. Örneğin uzay aracının atmosfere yanlış bir açıyla girmesi; yanıp küllerine karışmasına veya oradan sekip uzayın derinliklerine karışmasına neden olabilir.

Schiaparelli'nin iniş aşamaları:

Avrupa ve Rusya önümüzdeki günlerde Mars'a iniyor: İşte tarihi göreve dair her şey

Görev, "Mars'ta hayat var mıydı?" sorusuna cevap bulmayı amaçlıyor

ExoMars, ESA ve Roscosmos tarafından geliştirilen bir astrobiyoloji projesi. İki farklı kısım ve üç farklı uzay aracından oluşan görevin ilk kısmı önümüzdeki hafta içerisinde Mars'a ulaşmış olacak. İlk kısım bir yörünge aracı ve bir iniş aracından oluşurken görevin 2020'de fırlatılacak olan ikinci kısmında bir gözlem aracı bulunacak.

16 Ekim'de Mars'a ulaşacak olan bu ilk kısım aslında görevin ikinci kısmı için bir hazırlık niteliğinde olacak. Öncelikle Mars'taki metanın haritasını çıkarıp kaynağını arayacak olan yörünge aracı aynı zamanda 2020'de fırlatılacak olan gözlem aracının iniş yapması için de en uygun konumu belirlemeye çalışacak. Yüzeye inecek olan Schiaparelli'nin en önemli amacıysa geliştirilen yeni iniş takımlarını denemek olacak.

ESA ve Roscosmos, ExoMars göreviyle beraber "Mars'ta hayat var mıydı?" sorusuna bir cevap bulmayı hedefliyor. Son zamanlarda bilim dünyasını epeyce meşgul etmeye başlayan bu konu özellikle de Curiosity gözlem aracının Mars'ta metan gazı tespit etmesinin ardından iyice alevlenmişti. Zira Dünya'daki atmosferik metanın çok büyük bir kısmının biyolojik süreçler sonucunda oluşuyor olması, Mars üzerinde bundan çok önceleri biyolojik bir hayat olduğunun düşünülmesine neden olmuştu. Bakalım ExoMars bu sorulara bir cevap bulabilecek mi.

TGO, Schiaparelli ve gözlem aracı:

• Bizim Diyanet işleri de sakızın orucu bozup bozmayacağı üzerine harıl harıl çalışıyor hem de yıllık 6 milyar tl bütçe ile :)

• quote:

Orijinalden alıntı: profecco

Bizim Diyanet işleri de sakızın orucu bozup bozmayacağı üzerine harıl harıl çalışıyor hem de yıllık 6 milyar tl bütçe ile :)

Diyanetin ne kadar gereksiz bir kurum olduğunu belirtmekle beraber bahsedilen bütçenin % 95'i personel maaşı olduğundan ancak salaklara oynarsınız.

Diyaneti kim kurdu o kısma girmek bile istemiyorum.

Konuya gelirsek bu ülkede bırakın uzay gemisi uçak yapan adamı afaroz ettiler. Öyle hadi 6 milyar verelim uzaya çıkalım demekle olsa idi dünyada 50 tane ülke yapardı bu işi. Adamlar 60 70 yıl önce başlamışlar işe. Teknik ve taktik bilgi birikimleri var. Yetişmiş elemanları var. Her şey para ile olsa idi oooooo.
  • Çok heycanlandıran bir gelişme, gerçekten canlı bulunursa acaba açıklarlarmı,yoksa gizlimi tutarlar merak ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gcb1903

quote:

Bizim Diyanet işleri de sakızın orucu bozup bozmayacağı üzerine harıl harıl çalışıyor hem de yıllık 6 milyar tl bütçe ile :)

Diyanetin ne kadar gereksiz bir kurum olduğunu belirtmekle beraber bahsedilen bütçenin % 95'i personel maaşı olduğundan ancak salaklara oynarsınız.

Konuya gelirsek bu ülkede bırakın uzay gemisi uçak yapan adamı afaroz ettiler. Öyle hadi 6 milyar verelim uzaya çıkalım demekle olsa idi dünyada 50 tane ülke yapardı bu işi. Adamlar 60 70 yıl önce başlamışlar işe. Teknik ve taktik bilgi birikimleri var. Yetişmiş elemanları var. Her şey para ile olsa idi oooooo.

%95 personel maasi? Ortalama maasa 5 bin tl dedigimizde ve %95= 5.7 milyar aldigimizda diyanette 1 milyon 140 bin kisi mi calisiyor? Cidden buna inaniyor musun?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İşiniz gücünüz yok hemen bel altından dine vurdunuz. Çok iyisin madem bu konularda eğitimini al, millete bir faydan olsun.

• Diyaneti bilmem ama türkiye en gereksiz elemanlar zabıtalar. Üsküdar'da filan görüyorum adamların tek yaptıkları oturup çay içmek kamyonetlerine binip gezmek. Heryer dilenci, seyrar statıcı dolu adamların umrunda değil. Tamamıyla kaynak israfı :D :D

• quote:

Orijinalden alıntı: catacombofdevil

quote:

quote:

%95 personel maasi? Ortalama maasa 5 bin tl dedigimizde ve %95= 5.7 milyar aldigimizda diyanette 1 milyon 140 bin kisi mi calisiyor? Cidden buna inaniyor musun?

Kardeş matematik bilmiyor musun, Bu bütçe aylık değil yıllık bütçe yani yüz bin personel yapıyor

• Konu ile ilgili ilaç niyetine bir yorum da benden olsun

Geçenlerde Hindistan'ın 70 kusur milyona uzay programı başlattığı haberi de vardı. Bu adamlar böyle hedefler koyarak belki Mars'a gidip sıradan insanlara çok da hitap etmeyen veriler elde etseler de, oraya giderken yapılan çalışmalarla çok fazla patent alıp çok iyileştirme ve yenilik elde edip alakasız yerlerde bile kullanılabilecek bilgi birikimine sahip oluyorlar.

Biraz ufuk, geniş vizyon meselesi tabi. Yoksa uzayda bulunacak organik moleküllere veya çok iyimser bir düşünceyle bulunabilecek bakterilere karşı savaş açılacak hali yok.
  • Uzaya gitmek diyanetin işi değil. Oralarla ilgilensin diye kıt kaynaklardan kendilerine mütevazi de olsa kaynak ayrılmış birimler var. Esas onların verimliliklerinin da sorgulanması lazım.

Aslolan, her birimin kendi kuruluş ve var oluş amacına uygun çalışmalar yürütmesin,n sağlanması ve fonksiyonlarının yeterliliklerinin sorgulanması. Kendi işini beceremeyen birimlerinin diğerine çamur atmasıyla varacağımız yer ancak şimdi bulunduğumuz çukur olabilir.

Yukarıdaki yorumlarda sağa sola (daha çok sağa) laf çakan yorumcular kendilerinin becerdikleri işler konusunda bilgi versinler de azıcık keyfimizi bulalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mesudum -- 13 Ekim 2016; 10:26:28 >
  • quote:

quote:

Her şeyin parayla olmayacağı idaa ederek Asıl salaklara hitap eden sensin. .
    Ac bakalım türkiye uzay ve havacılık dairesi. Al bakalım 120bin personel diyanet gibi ver bakalım 6milyar bütçe. Bunu 20 yıl yap sadece bak bakalım gidiyormusun gitmiyormusun?

Bu kafalar yüzünden bu ülkede hiç bir şey olmuyor. Insanlar yurt dışına gidiyor. Üniversitlerinde uzay bölümleri, mühendislikler aç adam yetiştiştir. sonra sonar bunları kpps böyle kurumlara doldur. Masbaşında bankamatik memurları yap.
    Ve bunu gören rahtsız olan insanları da hor gör.

Diyanetin eleştirisi budur. Diyanet lazımsa bü ülkeye uzay daireside lazım ve bütçesi de lazım sen göremez isen senin torunların yada onun torunlar birileri bu ülkenini uzayda söz sahibi olduğunu görmeli ve bunun tek yolu var para. Sadece kurum olup bütçesi olmaz ise tabi bir şey olamaz.

Nasa nasayı yapan şey bütçesi. Son bütçesi 20milyar dolar ve bu Amerikan bütçesini %0.49 bu.

Yılara göre de şöyle:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Budget_of_NASA#/media/File:NASA-Budget-Federal.svg
    40 yıl harcadığı para ortada.
    Uzay yarışı esnasında adamlar bütçelerini %5 ini nasaya vermişler.

• Örnek uzayı geçtim hani sağda solda bomba patladığında bıdı bıdı konuşuyorlar ya yok istihbarat zafiyeti vs...

Diyanet: 5.743.383.000 TL
    MİT: 1.108.220.000 TL

tubitakın bütçesine bulamadım internette kaynaklı şekilde ama yanlış hatırlamıyorsan 1.5 milyar civarıydı...

personel maaşıda olsa evet tamamen gereksiz harcama...

camiiye diyanete vs... karşı değiliz tabiiki ama bu kadar para harcanması gerçekten gereksiz...

dayım emekli imamdır 20 sene önce asgari ücret civarından maaş alırdı suanki imamlar 3-4bin tl civarında alıyor neredeyse akademisyen ile aynı maaşda ve çoğu lise mezunu yada açıktan üni okuyor...

devlete halka katkısı tartışılır cahillik düzeylerine girmiyorum bile iki arapça kelime okumaklada alim olunmuyor...

1500 sene öncesinden günümüze gelirsek bir ara uzayada çıkılır heralde 1500 sene sonra...

Kaynaklarhttps://tr.wikipedia.org/wiki/Mill%C3%AE_%C4%B0stihbarat_Te%C5%9Fkilat%C4%B1https://tr.wikipedia.org/wiki/Diyanet

• Konuya gelen yorumlardan anlaşıldığı kadarıyla diyanet kapatılırsa uzayda üst seviye işler başaracağız. Açıkcası Kuzey Kore'nin uzaydaki üstünlüğü bu yorumların ne kadar doğru olduğunu gösteriyor!!!

• Dinsizlerin memleketimde ilk saldırdıkları kurum Diyanet. 2001 e kadar sanki ülke teknoloji konusunda dünya ile at başı gidiyo da 2001 den sonra ipler kopmuş gibi konuşuyorsunuz.

• konu mars .yorumlar diyanet .
  • quote:

quote:

Diyanetin tüm personeli imamlık mı yapıyor? Hadi diyelim hepsi imam, bu kadar camiye ve İmam'a gerek var mı? Bu güne kadar bayram namazlarında merkezi camiler hariç, izdihamdan giremediğiniz bir cami oldu mu? Diyaneti kuran Atatürk'e de hafiften giydirerek güzel beğeni almışsın. Ama din işleri şarlatanların eline kalmasın diye kurulmuş bir yapının, rant kapısına dönüştürülmesi hangi hükümet döneminde oldu diye de sormak lazım. Maalesef uçak yapan adamı aforoz eden de, bunu yedirmeyeceğiz'in selefiydi. Yani teknolojik ve bilimsel gelişimin önünü kapatanlar, tam olarak savunduğun kişiler. Bu işte para var, silah var, diyerek iyi kötü teşvik verilen çalışmalar yapılmadı değil. Ama zihniyet Afganistan seviyesinde olduğu sürece uzay işi hayal bizim için. Bugün Türkiyenin en iyi liseleri proje adı altında tasfiye ediliyor. Böyle mi gideceğiz uzaya.

• Uzay konuları yine diyanete bağlanmış :) arkadaşlar Diyanet suçlu değil suçlu tamamen biziz 80 milyon kişi... iş gücü olmayan yatırımları destekleriz, örnek : köprüler yollar... iş gücü geçici üretim yok tüketim amaçlı yapılan yatırımlar bunlara millet olarak karşı cikmadigimiz sürece bizden bir halt olmaz ilk önce üretim sonra tüketim...

• ULYSES kullanıcısına yanıt
    Diyanetin sadece imamı yok. Müezzin, Kur'an kursu hocası, vaiz, yurt dışı görevliler, evrak işleriyle uğraşanlar vs vs. Sizde elbette biliyorsunuz bunları sadece bilmiyormuş gibi yapmak işinize geliyor. Diğer taraftan 1925 yılında uçak yapan adam Vecihi Hürkuş Tayyip'in selefi kim tarafından engellendi anlayamadım. Yıl 1925 zaten. Bu ülkede bilim gelişmez doğru dediğiniz tek nokta ama ah ki bunu kendinizi zeytinyağı gibi üste çıkararak dile getirmeniz baya ironik. Hepimiz biliyoruz Vecihi Hürkuş kimden çekti.
  • Gün geçmiyorki bir uzay konusu dh nın ergenleri tarafından diyanete, tayyibe, Allah a Peygambere bağlanmasın

• quote:

Orijinalden alıntı: XibalbaTM

Örnek uzayı geçtim hani sağda solda bomba patladığında bıdı bıdı konuşuyorlar ya yok istihbarat zafiyeti vs...

Diyanet: 5.743.383.000 TL
    MİT: 1.108.220.000 TL

tubitakın bütçesine bulamadım internette kaynaklı şekilde ama yanlış hatırlamıyorsan 1.5 milyar civarıydı...

personel maaşıda olsa evet tamamen gereksiz harcama...

camiiye diyanete vs... karşı değiliz tabiiki ama bu kadar para harcanması gerçekten gereksiz...

dayım emekli imamdır 20 sene önce asgari ücret civarından maaş alırdı suanki imamlar 3-4bin tl civarında alıyor neredeyse akademisyen ile aynı maaşda ve çoğu lise mezunu yada açıktan üni okuyor...

devlete halka katkısı tartışılır cahillik düzeylerine girmiyorum bile iki arapça kelime okumaklada alim olunmuyor...

1500 sene öncesinden günümüze gelirsek bir ara uzayada çıkılır heralde 1500 sene sonra...

Kaynaklar
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Mill%C3%AE_%C4%B0stihbarat_Te%C5%9Fkilat%C4%B1
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Diyanet

Toplu olarak ben diyaneti savunuyorum gibi göstermeniz böyle olduğunu kanıtlamak. Ben baştan karşıyım kurulduğu gün atılmış suya zehir. Ama muhalif olmak bik bik bik seviyesinde. Millet tutturmuş diyanetin bütçesi. Böyle bir kurum varsa, burada 100000 personel varsa elbette bütçesi büyük olacak. Ayrıca diğer çoğu bakanlıkta maaşlar maliye tarafından verilirken diyanete al bu parayı personel maaşını da ver dedikleri için bütçe fırlıyor. Yani maaş parası diyanet bütçesinden ayrılsa ve diyanetin bütçesi 200 milyon olsa mutlu mu olacaksınız? Böyle saçmalık mı olur sorgulamayı bile beceremeyen muhalefet bu adamları başımıza çıkaran. Sorgulamayı bile kendi değil ezber kalıp cümlelerden yapıyor milyonlarca insan. Asıl bu kurumda neden bu kadar çok personel var, neden bu kadar çok camii, bu kadar çok müezzin var bunu sorgulamalıyız. Sonra ben çıkıp söyleyince kötü adam oluyorum. Ben Tayyip'in yerinde olsam eğitimdeki bütün personelin maaşını milli eğitim bakanlığına bütçe olarak veririm ohhh sonra siz gibi milyonlarca muhalifi " bak 20 milyar ayırdık eğitime" diye sustururum.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.