Şimdi Ara

Steve Jobs, ölümünden 5 yıl sonra bile teknoloji dünyasının en popüler ismi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
856
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  Steve Jobs, ölümünden 5 yıl sonra bile teknoloji dünyasının en popüler ismi
    Dünyanın en değerli markası olan Apple'ın kurucusu ve CEO'su olan Steve Jobs, 5 Ekim 2011'de, yani bundan tam 5 yıl önce hayatını kaybetti. Pankreas kanseri ile uzun süre savaş verdikten sonra 56 yaşında ölen Jobs, ölümünden 5 yıl sonra hala dünyanın en popüler isimleri arasında yer almaya devam ediyor.

Steve Jobs ismi ve onun etrafında kurulan miras öylesine güçlü ki Jobs ölümünden yıllar sonra bile teknoloji dünyasının en popüler ismi olmaya devam ediyor. Google Trends'in sunduğu güncel verilere göre Jobs; yeni Apple CEO'su Tim Cook'tan, Facebook kurusucu Mark Zuckerberg'ten, Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk'tan ve Microsoft'un kurucusu Bill Gates'ten daha popüler bir isim olmayı sürdürüyor.
    Steve Jobs'un popülerlik konusunda bu isimlerin önünde olmasının başlıca sebeplerinden biri; Jobs'un zamanla bir popüler kültür ikonu haline gelmiş olması. Ölümünün ardından Apple kurucusu hakkında birçok biyografi kitabı yazıldı ve belgesel çekildi. Ayrıca bu biyografilerden yola çıkılarak Jobs hakkında iki de film çekildi. 2013 yılında vizyona giren Jobs ve 2015 yılında vizyona giren Steve Jobs.

Jobs'un hala popüler olmasının bir diğer nedeni de Apple'ın tüm stratejilerini onun hayat görüşü ve vizyonu etrafında kurmaya devam ediyor olması. Steve Jobs'un yakın arkadaşı olan ve Apple CEO'su olarak bizzat Jobs tarafından seçilen Tim Cook; Jobs'un mirasının bundan 10 yıl sonra da, 100 yıl sonra da, 1000 yıl sonra da Apple'da yaşatılmasını istediğini ifade etmişti.
    Elbette bu mirasın gölgesi altında yaşamak Tim Cook için her zaman çok da kolay olmadı. Jobs'tan CEO görevini devraldığında değeri 50 milyar dolar olan Apple'ın değerini 600 milyar dolara çıkaran Cook, buna rağmen sık sık eleştirildi ve Jobs'un tasvip etmeyeceği kararlar almakla suçlandı.

Apple'ın gelecekte nasıl bir yol izleyeceği veya Jobs'un hayalini yaşatıp yaşatmayacağı bilinmez, ancak kesin olan bir şey var ki o da Steve Jobs'un uzun yıllar unutulmayacağı ve teknoloji dünyasında iz bırakmak isteyen birçok girişimciye ilham kaynağı olacağı.

• 5 yıl oldu mu yahu? Vay be.

• Reis bi 10 yil daha yasayaydi..

• Steve Jobs gördüyse yaptıkları telefonu, mezarında kemikleri sızlamıştır.

• Koü iletişim
    Bu mesaja eklenen görseller:

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Overrated bir isim hep diyorum. Amerikan medyası gerçekten iyi iş çıkardı, tüm dünyaya pazarlama konusunda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Das Boot

Overrated bir isim hep diyorum. Amerikan medyası gerçekten iyi iş çıkardı, tüm dünyaya pazarlama konusunda.

Overrated mı?

Garajında kurduğu şirketi 10 yıl gibi kısa bir sürede dünyanın en büyük teknoloji şirketi yapıyor.
    Şirketinden kovuluyor.
    Batmak üzere olan Pixar'ı satın alıyor, çok kısa sürede dünyanın en büyük animasyon şirketi haline çeviriyor ve Walt Disney'e 7.4 milyar dolara satıyor.
    Daha sonra NEXT adında bir şirket daha kuruyor. Bu şirketi de 1 milyar dolara Apple'a satıyor.
    Kovulduğu Apple batmak üzere iken, 1996 da tekrar başına geçiyor.
    Yine 10 yılda şirketi önce dünyanın en büyük teknoloji şirketi haline sonra da dünyanın en büyük şirketi haline getiriyor.

Velhasıl kelam adam elini attığı her şirketi zirveye çıkarmış.

Ve bu adam overrated öyle mi?

• Uzun zaman olmuş, hakkında çok sayıda spekülasyon olan bi insandı. Ben ilgiyle takip etmiştim. Apple kendisinden sonra bir ivme kaybetti bence...

• Başlı başına değerli bir teknoloji insanıydı lakin Apple ın işleyişinde ki eleştirilen konularda jobs u çok andırıyor insanlara.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • yüzyılın en büyük soyguncusu, tabi konuşulur

• Steve Jobs, ölümünden 5 yıl sonra bile teknoloji dünyasının en popüler ismi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

quote:

Overrated bir isim hep diyorum. Amerikan medyası gerçekten iyi iş çıkardı, tüm dünyaya pazarlama konusunda.

Overrated mı?

Garajında kurduğu şirketi 10 yıl gibi kısa bir sürede dünyanın en büyük teknoloji şirketi yapıyor.
    Şirketinden kovuluyor.
    Batmak üzere olan Pixar'ı satın alıyor, çok kısa sürede dünyanın en büyük animasyon şirketi haline çeviriyor ve Walt Disney'e 7.4 milyar dolara satıyor.
    Daha sonra NEXT adında bir şirket daha kuruyor. Bu şirketi de 1 milyar dolara Apple'a satıyor.
    Kovulduğu Apple batmak üzere iken, 1996 da tekrar başına geçiyor.
    Yine 10 yılda şirketi önce dünyanın en büyük teknoloji şirketi haline sonra da dünyanın en büyük şirketi haline getiriyor.

Velhasıl kelam adam elini attığı her şirketi zirveye çıkarmış.

Ve bu adam overrated öyle mi?

Sakıp Sabancı'da simit satıyormuş ona bakarsan. Hangi büyük şirkete bakarsan bak hepsinin bir öyküsü var. Steve jobs'un hikayeside bunlardan farklı değil.

• Evet ama hepsinin bir tane var. Ben yukarıda Apple'i iki kere dipten zirveye taşımasını da sayarsak 4 ayrı şirketten bahsettim. Bunun ikinci bir örneğini gösterin lütfen.

• Teknoloji dünyasının bir numaralı hırsızıdır Steve Jobs. Bugün Apple diye bir firma varsa bunu sebebi zerox firmasıdır. Firmayı ziyareti sonrası mouse'u görüp geri döndüğünde bir güzel araklamıştır. Yetmemiş bir de GUİ'yi (Grafiksel kullanıcı arayüzü) araklamıştır.

İnsanların zayıf yönlerini hedef alıp onları aşağılayan biridir. Çalışanlarını en ufak hatalarında itin g.tünü sokarak işten atan biridir.

Ölüm döşeğinde bile hastanede doktor ve hemşirelere kan kusturmuş, oksijen maskelerinin dizaynını beğenmediği uzun süre takmamakta direnmiştir.

Hırsız, narsist, kendini tüm insanlardan üstün gören, hatayı en ağır şekilde cezalandıran, işler yolunda gitmeyince çocuk gibi ağlayan biri bugün teknoloji dünyasının lideri öyle mi ? Tesla'nın kemikleri sızlar be.

• quote:

Evet ama hepsinin bir tane var. Ben yukarıda Apple'i iki kere dipten zirveye taşımasını da sayarsak 4 ayrı şirketten bahsettim. Bunun ikinci bir örneğini gösterin lütfen.

Ben sizin ne demek istediğinizi anlayamıyorum. Geçmişte el attığı şirketleri iyi paraya satmış. Bu onun iyi bir yatırımcı olduğunu gösterir. Ona bakarsan araplar türk telekomun 3 yıllık kârına 25 yıl kiraladılar Muhteşem bir yatırım bence bu.

Demek istediğim steve jobs'ın yaptığıda bundan farklı değil. El attığı şirketlerde muhteşem gelirler elde eden iyi bir yatırımcı. Sadece bu.

• quote:

quote:

Evet ama hepsinin bir tane var. Ben yukarıda Apple'i iki kere dipten zirveye taşımasını da sayarsak 4 ayrı şirketten bahsettim. Bunun ikinci bir örneğini gösterin lütfen.

Ben sizin ne demek istediğinizi anlayamıyorum. Geçmişte el attığı şirketleri iyi paraya satmış. Bu onun iyi bir yatırımcı olduğunu gösterir. Ona bakarsan araplar türk telekomun 3 yıllık kârına 25 yıl kiraladılar Muhteşem bir yatırım bence bu.

Demek istediğim steve jobs'ın yaptığıda bundan farklı değil. El attığı şirketlerde muhteşem gelirler elde eden iyi bir yatırımcı. Sadece bu.

Steve Jobs yatırımcı değil. Hiç bir zaman da olmadı. Hiç bir yatırımcı batmakta olan şirkete (Apple, Piksar) para yatirmaz.

Neyse uzatmak faydasız.

• Yatırımcı değil mi? Hayrına mı bu işi yapıyordu anlamadım? İş adamı değil mi jobs? Yaptığı işlerde kâr amacı gütmüyor muydu? Bunu mu demek istiyorsun?

Uzatmak faydasız derken? Kendi dediklerini doğru ve kendini haklı görüp benim buna ikna olmayışımı mı kastediyorsun? Onu da anlamadım. Böyle dediğin için bilerek alıntılamadım bildirim gitmesin diye. Çok istersen cevap verirsin fark etmez. Benim görüşüm bu.
  • quote:

Yatırımcı değil mi? Hayrına mı bu işi yapıyordu anlamadım? İş adamı değil mi jobs? Yaptığı işlerde kâr amacı gütmüyor muydu? Bunu mu demek istiyorsun?

Uzatmak faydasız derken? Kendi dediklerini doğru ve kendini haklı görüp benim buna ikna olmayışımı mı kastediyorsun? Onu da anlamadım. Böyle dediğin için bilerek alıntılamadım bildirim gitmesin diye. Çok istersen cevap verirsin fark etmez. Benim görüşüm bu.

Daha yatırımcılık ile iş arasındaki farkı bilmiyorsun. Ne uğraşacağım anlatmaya? Ama biraz ip ucu vereyim;

- Yatırımcı iş kurmaz.
    - Yatırımcı fikir üretmez.
    - Yatırımcı ürün çıkarmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erasmus78 -- 7 Ekim 2016; 8:20:39 >

• quote:

quote:

Yatırımcı değil mi? Hayrına mı bu işi yapıyordu anlamadım? İş adamı değil mi jobs? Yaptığı işlerde kâr amacı gütmüyor muydu? Bunu mu demek istiyorsun?

Daha yatırımcılık ile iş arasındaki farkı bilmiyorsun. Ne uğraşacağım anlatmaya? Ama biraz ip ucu vereyim;

- Yatırımcı iş kurmaz.
    - Yatırımcı fikir üretmez.
    - Yatırımcı ürün çıkarmaz.

Tamam ikna oldum steve jobsa ne buyuk isimmis.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mesaverde -- 7 Ekim 2016; 9:38:49 >

• adam egomanya yaw !

teknolojinin bu günlere gelmesini sağlayan nice saç sakalı uzamış mühendisin bile adı ortalıkta yok ! bir CEO, ceo nun bile ne olduğu bilinmediği bir dönemde CEO olabilmiş ! bu adamın tek başara bildiği şey ceo olabilmektir ! gerisi de hikaye zaten !

tabi iyi bir hikayenizin olması ayrıca gerekli !

kendi küllerinden tekrar ayağı kalkmasının dışında hiç bir şaşırtıcı fonksiyonu yok !

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.