Şimdi Ara

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan önemli 'yaz saati' uyarısı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
238
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan önemli 'yaz saati' uyarısı 
    Hatırlayacağınız gibi gün ışığından daha fazla yararlanma amacıyla yaz saati uygulamasının yıl boyu devam etmesi yönündeki karar, eylül ayının başında Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Diğer bir deyişle artık saatleri geri almayacağız ve yaz saati uygulaması her sene yıl boyu sürdürülecek, kış saatine geçilmeyecek.

Saat farkından dolayı meydana gelebilecek mağduriyetleri önleme adına elektronik haberleşme ve posta sektörlerindeki işletmecilerle hizmet sağlayıcılarına yönelik duyuru yayınlayan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

BTK’nın resmi sitesinden yayınlanan uyarı şu şekilde:

"Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun 20/09/2016 tarihli ve 2016/DK-YED/407 sayılı Kararı ile 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, 6475 Sayılı Posta Hizmetleri Kanunu 08/09/2016 tarihli ve 29825 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Gün Işığından Daha Fazla Yararlanmak Amacıyla Bütün Yurtta Yaz Saati Uygulanması Hakkında Karar" konulu Bakanlar Kurulu Kararı ve ilgili diğer mevzuata istinaden Kurumumuzca elektronik haberleşme ve posta sektörlerinde hizmet sunmak üzere yetkilendirilen işletmeci/hizmet sağlayıcıların altyapılarında kullanılan sistemlerini ulusal saat ayarına uygun hale getirmeleri ve saat farkından kaynaklanan sebeplerle herhangi bir mağduriyete sebep olmamalarını teminen gerekli tedbirleri almaları hususlarında karar alınmıştır." 

• Oyuncak ettiniz be herşeyi.

• Saat hediye edilen bakanla Bi alakası varmı acaba??

• Bizim ülke yöneticileri istikrar kelimesini değişim olarak yorumladığı sürece bu ülke iflah olmaz.

• bu kadar da arap aşığı olunmaz. sudiler bile miladi takvime göre maaş dagıtıcaz diyorlar. biz Araplaşmak için elimizden geleni yapıyoruz. 100 yıl sonra torunlarımız zır deliymiş bizim dedelerimiz diyecekler. dış ticaret carilerimizin %70'i ile makası 1 saat daha açmak nedir? hangi akıl ila izah edilir. bunca sistemin update edilmesi kaç kuruş tutar? kim ödeyecek bu maliyeti?

• xense X kullanıcısına yanıt
    Şimdi IT'ciler düşünsün

Ya IT'ci kardeş çok rahat zaman ayarlıyordun

100 yıl sonra Dünya'da yaşam kalmıyacak zaten,Dünya'daki canlı türleri hızla yokluyor,sıra insanoğlunada gelecek,zaten bitkiler ve hayvanlar,su kıtlığı olunca işi doğaya bile bırakmaz insanoğlu kendi kendini yokeder.
  • Zafer Çağlayan duymadan...

• Çok doğru bir uygulama, saat 4'te akşam oluyordu en azından akşam 1 saat geç olur. Akşam geç olsun da sabahın karanlık olmasına razıyım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şimdi her 6 ayda bir isyan edenler kaldırılan uygulama için yine isyan ediyor. Evladım karar ver kalsın mı gitsin mi? İki türlü de kabul etmiyorsun. Ne yapalım saat kavramını mı kaldıralım? Zamanı mı durduralım?

• Gün ışıgından faydalanma olayını hakkıyla uygulayamayan bir ülke olduğumuz için bence geri ileri oynanmaması daha yerinde bir karar oldu .

• Bence kış saatinin yürürlükte kalması daha iyiydi

• quote:

Orijinalden alıntı: gcb1903

Şimdi her 6 ayda bir isyan edenler kaldırılan uygulama için yine isyan ediyor. Evladım karar ver kalsın mı gitsin mi? İki türlü de kabul etmiyorsun. Ne yapalım saat kavramını mı kaldıralım? Zamanı mı durduralım?

Kalkacaksa doğru saatte kalsaydık. Bu şekilde gerçek saatten hep 1 saat ilerde yaşayacağız.
  • Ben kalkmasının ya da kalkmamasının ya da her neyse bir şeyini savunmuyorum. Zira işin uzmanı olduğum bir konu değil. Sadece diyorum ki şuan siz beğenmiyorsunuz ben yıllardır değişmesini de beğenmeyen tonla insan gördüm. Dediğiniz gibi olsa idi bu seferde akşam 4'de hava kararır mı diyenler olacak ki oluyor ve oluyordu. Yani her halükarda eğer herkesi memnun edeyim derseniz hiçbir konuda eylem gerçekleştiremezsiniz. Benim dokunduğum nokta aslen budur. Yoksa belki de yanlış bu uygulama eskisi daha faydalıydı belki bilemem. Ama asla herkesi birden memnun edemezsiniz onu bilirim.
  • quote:

Ben kalkmasının ya da kalkmamasının ya da her neyse bir şeyini savunmuyorum. Zira işin uzmanı olduğum bir konu değil. Sadece diyorum ki şuan siz beğenmiyorsunuz ben yıllardır değişmesini de beğenmeyen tonla insan gördüm. Dediğiniz gibi olsa idi bu seferde akşam 4'de hava kararır mı diyenler olacak ki oluyor ve oluyordu. Yani her halükarda eğer herkesi memnun edeyim derseniz hiçbir konuda eylem gerçekleştiremezsiniz. Benim dokunduğum nokta aslen budur. Yoksa belki de yanlış bu uygulama eskisi daha faydalıydı belki bilemem. Ama asla herkesi birden memnun edemezsiniz onu bilirim.

Elbette, herkesin memnun olması imkansızdır. Bana kalırsa saatlerin değişmesi uygun, değişmeyecekse de son 1 kez daha geri alıp orjinal saatimize döndükten sonra sabit kalması daha iyi olurdu. Bu durumda benim gibi düşünenler memnuniyetsiz durumda.

• quote:

Orijinalden alıntı: xense

bu kadar da arap aşığı olunmaz. sudiler bile miladi takvime göre maaş dagıtıcaz diyorlar. biz Araplaşmak için elimizden geleni yapıyoruz. 100 yıl sonra torunlarımız zır deliymiş bizim dedelerimiz diyecekler. dış ticaret carilerimizin %70'i ile makası 1 saat daha açmak nedir? hangi akıl ila izah edilir. bunca sistemin update edilmesi kaç kuruş tutar? kim ödeyecek bu maliyeti?

Bu konulardan anlayan biri işte..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: spacenet

Çok doğru bir uygulama, saat 4'te akşam oluyordu en azından akşam 1 saat geç olur. Akşam geç olsun da sabahın karanlık olmasına razıyım.

Hocam sen razısın da anaokulu, ilkokul çocukları var. Kışın perişan olacaklar, gecenin karanlığında okula gidecekler. Biyolojik olarak güneş doğmadan kalkmaları çocukların gelişimine zarar veren bir durum. Nasıl akşam 10'da mutlaka uyumuş olmaları gerekiyorsa (büyüme hormonu maksimum salgılanma saati), sabah da gün ışığı almadan kalkmamaları gerekiyor zira melatonin hormonu salgılanmaya devam ederken uyanacak çocuklar. Bunun birçok kötü etkisi var. Çocuğu olanlar bilir, uykusu bölünen çocuklar gerçekten çok kötü bir ruh halinde oluyorlar, sürekli ağlayıp sorun çıkarıyorlar ve bu bütün gün sürüyor. O gün hem çocuğa, hem de onunla zaman geçirenlere zehir oluyor. Bir diğer etki de eksik hormon salgılanması sebebiyle ileri yaşlarda erken yaşlanma, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve özellikle kansere karşı direncin düşük olması.

Yetişkinler için sabah erken kalkmak çok sorun olmaz, zaten gelişimini tamamlamış durumda olur yetişkinler, ama çocuklar için öyle değil. Madem Avrupa ile senkronu bozduk, bari gerçek saatimizde kalsaydık. Şimdi 6 ay 2 saat 6 ay 3 saat fark olacak. Ne diyeyim, inşallah doğru bir uygulama olmadığına kanaat getirilir de eski haline döner.

• quote:

Şimdi her 6 ayda bir isyan edenler kaldırılan uygulama için yine isyan ediyor. Evladım karar ver kalsın mı gitsin mi? İki türlü de kabul etmiyorsun. Ne yapalım saat kavramını mı kaldıralım? Zamanı mı durduralım?
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AÇILIN-BEN-MÜHENDİSİM -- 12 Temmuz 2021; 2:46:29 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Acaba otomatik zaman bolgesi acik olan telefonlar etkilenecek mi?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erdinç B.

quote:

Çok doğru bir uygulama, saat 4'te akşam oluyordu en azından akşam 1 saat geç olur. Akşam geç olsun da sabahın karanlık olmasına razıyım.

Hocam sen razısın da anaokulu, ilkokul çocukları var. Kışın perişan olacaklar, gecenin karanlığında okula gidecekler. Biyolojik olarak güneş doğmadan kalkmaları çocukların gelişimine zarar veren bir durum. Nasıl akşam 10'da mutlaka uyumuş olmaları gerekiyorsa (büyüme hormonu maksimum salgılanma saati), sabah da gün ışığı almadan kalkmamaları gerekiyor zira melatonin hormonu salgılanmaya devam ederken uyanacak çocuklar. Bunun birçok kötü etkisi var. Çocuğu olanlar bilir, uykusu bölünen çocuklar gerçekten çok kötü bir ruh halinde oluyorlar, sürekli ağlayıp sorun çıkarıyorlar ve bu bütün gün sürüyor. O gün hem çocuğa, hem de onunla zaman geçirenlere zehir oluyor. Bir diğer etki de eksik hormon salgılanması sebebiyle ileri yaşlarda erken yaşlanma, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve özellikle kansere karşı direncin düşük olması.

Yetişkinler için sabah erken kalkmak çok sorun olmaz, zaten gelişimini tamamlamış durumda olur yetişkinler, ama çocuklar için öyle değil. Madem Avrupa ile senkronu bozduk, bari gerçek saatimizde kalsaydık. Şimdi 6 ay 2 saat 6 ay 3 saat fark olacak. Ne diyeyim, inşallah doğru bir uygulama olmadığına kanaat getirilir de eski haline döner.

Hiç bir şey olmaz, entel dantel bahaneleri bunlar. Kanada, İsveç, Norveç hatta Almanya ne yapsın o zaman. Kuzeyde kışın güneş 8'de-9'da doğuyor en kuzeyde hiç doğmuyor, bu ülkelerin çocukları geri zekalı mı oluyor, bu ülkelerde kanser patlaması mı var? Tam aksine bu ülkeler dünyanın en modern, gelişmiş, uygar ülkeleri. Muhalif olacağım diye saçma bahaneler üretmeyin, sağlam delilerle gelin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Erdinç B.

quote:

Hiç bir şey olmaz, entel dantel bahaneleri bunlar. Kanada, İsveç, Norveç hatta Almanya ne yapsın o zaman. Kuzeyde kışın güneş 8'de-9'da doğuyor en kuzeyde hiç doğmuyor, bu ülkelerin çocukları geri zekalı mı oluyor, bu ülkelerde kanser patlaması mı var? Tam aksine bu ülkeler dünyanın en modern, gelişmiş, uygar ülkeleri. Muhalif olacağım diye saçma bahaneler üretmeyin, sağlam delilerle gelin.

Hocam tam arkadaşı " güzel yerden girdi baya mantıklı " diye içten içe desteklerken resmen dumur etmişsiniz. Sizin dediğiniz taraftan bakınca olay bambaşka yere geldi. Sabah 8 9 gibi değil öğlen 11 12 gibi doğuyor İskandinav ülkelerinde güneş. Hatta gün geliyor güneş bir kaç saat görünüp gidiyor.

Bunu kuzey yarı kürede hangi ülkeler yaşıyor; Norveç, İsveç, Finlandiya, Rusya ve Kanada. Hiçbiri için geri zekalı diyemeyiz herhalde.

Bir de ekvator çizgisinde olan güneşin hep sabah 5 6 arası doğup akşam 5 6 arası battığı ülkelere bakıyoruz; Gabon, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Uganda, Kenya, Somali, Maldivler, Endonezya, Ekvador, Kolombiya, Brezilya.

Bu ülkeleri az önceki ülkelerle kıyaslayınca ortaya çıkan sonuç şu ki çocuklar sabah hava aydınlanmadan uyanmalı.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.