Şimdi Ara

Google Bilim Fuarı 2016'da ödül alarak göğsümüzü kabartan iki Türk öğrenci: İlayda Sırbaş ve Ezgi Tezer

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
363
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Google Bilim Fuarı 2016'da ödül alarak göğsümüzü kabartan iki Türk öğrenci: İlayda Sırbaş ve Ezgi Tezer
    Google’ın gençleri araştırmaya ve bilime teşvik ederek yenilikçi fikirlerin hayata geçirilmesini sağladığı dünyaca ünlü Bilim Fuarı’nın bu yılki kazananları arasında başarılarıyla göğsümüzü kabartan iki Türk öğrenci bulunuyor.

15 yaşlarındaki İlayda Sırbaş ve Ezgi Tezer, "Güçlendirilmiş Beton Binaların Patlama ve Darbeye Karşı Direncini Artıracak Yeni ve Doğa Dostu Bir Yöntem" ismini verdikleri projeleriyle "Topluluk Etki Ödülü"nü (Community Impact Award) alarak büyük bir başarıya imza attılar.

Alüminyum kutularla depreme karşı direnç sağlanıyor

Harici duvarların içine enerji emme özellikleri nedeniyle alüminyum içecek kutuları yerleştirerek binaların darbelere karşı dirençlerini arttıran iki Türk genç, böylelikle patlamalara ve ülkemizdeki deprem gerçeğine karşı sıra dışı bir çözüm üretiyorlar.

Google Bilim Fuarı 2016'da ödül alarak göğsümüzü kabartan iki Türk öğrenci: İlayda Sırbaş ve Ezgi Tezer 
    Bu sene ilk defa dahil edilen bir kategori olan ve dünyada beş kıtayı temsilen birer projenin seçildiği organizasyonda Türkiye’nin seçilmesinden dolayı gurur duyduklarını ifade eden Tezer ve Sırbaş’ın projelerine buradan ulaşabilir, etkinliğin tekrarını ise hemen aşağıdan izleyebilirsiniz. Söylemeden geçmeyelim: Google Bilim Fuarı 2016’nın "Grand Prize Winner" ödülünü "Kuraklığa Karşı Savaşta Meyvelerden Yararlanma" adlı projesiyle 16 yaşındaki Güney Afrikalı Kiara Nirghin kazandı.

• Zeki gençlerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dilerim. Gençlerimizin, projelerinin yetkililer tarafından değerlendirilmesini beklerim.

• GÜZEL ÜLKEMDE ÇOK BÜYÜK CEVHERLER VAR LAKİN KIYMET BİLMİYORUZ.

• o değil de neden bizim göğsümüz kabarıyor ? türk diyeler mi ?
    Biz sahip çıktık mı ? kaynak sağladık mı ? değer verdik mi ?
    Kandırmayalım kendimizi, en nefret ettiğim ne tiksindiğim şey budur, bizim niye göğsümüz kabarsın ? Ne yaptın senin ne faydan oldu genç beyinlere ?

Kendilerini tebrik eder başarılarının devamını dilerim, bu kadar yobazın içerisinden çıkıp bunları başarmak çok büyük bir şey.

• duvar güçlendirmek için kola kutusu kullanmak... ilham arayan buluyor

• Evet destek verilmedi, kaynak sağlanmadı ve gerçekten sahip çıkıldığını ben de düşünmüyorum.

Kendi imkanlarını yaratarak, çalışmalarıyla ve araştırmalarıyla önemli bir ödülü kazanmaları beni mutlu ediyor.

İki genç Türk'ün tüm kösteklere rağmen başarmaları benim göğsümü kabartıyor.
  • Evet destek verilmedi, kaynak sağlanmadı ve gerçekten sahip çıkıldığını ben de düşünmüyorum.

Kendi imkanlarını yaratarak, çalışmalarıyla ve araştırmalarıyla önemli bir ödülü kazanmaları beni mutlu ediyor.

İki genç Türk'ün tüm kösteklere rağmen başarmaları benim göğsümü kabartıyor.

• Sırf aynı ırktan olduğumuz için gurur duymamız doğru gelmiyor. Özel bir okulda okuyan yabancı bir ülkedeki yabancı bir şirketin yarışmasında başarı göstermişler. Türkiye'de bu gençler(aralarında ben de varım) dışlanıyor. Hatta ülkeden kovan bile var. Özel okulların, eğitim merkezlerinin sırf projeler için tuttuğu hocalar olduğunu da göz önünde bulundurularak diyebilirim ki gurur duyulacak bir şey yok ortada. Okulun adı duyulsun diye üniversite hocasına proje yazdıran, juriye rüşvet yedirilen bir ülkedeyiz. Şanslı birkaç öğrenci de bundan nemalanıyor. Kendi projesini bilmeyen ödüllü öğrenciler nasıl çıkacak başka türlü?

Bu proje biraz ayrılıyor diğerlerinden zira daha yapılabilir ve öğrenci işi duruyor. Ama Muzdan pvc dönüşümü gibi şeyler öğrenci işi değil. Organik kimyayı bilmeyen öğrencinin organik kimyadaki özel bir denklemi kullanması falan inandırıcı değil.

• Aferin kızlar!

• Sevindirici bir haber.Yeni Türkiye'de kalsaydı büyük ihtimalle ancak tecavüz taciz haberlerine konu olacaklardı. Kaçın kurtarın kendinizi.

• Ledli ekmek saklama kabi daha iyi :)

• Arkadaşlar İzmir Özel Fatih koleji öğrencisiymiş. Her şey imkan nihayetinde, yoksa beyin bedava; herkeste var. İmkan ve enerji buldukça yapıyor, yapabiliyor insanlar. Muvaffakiyetler dilerim.

• Kendilerine ABD'de başarılar dilerim.

• ögrenzileri tebrik ederim fakat , Ülkemizde kazansalardı çok çok daha iyi olurdu...

• quote:

Orijinalden alıntı: pranis

o değil de neden bizim göğsümüz kabarıyor ? türk diyeler mi ?
    Biz sahip çıktık mı ? kaynak sağladık mı ? değer verdik mi ?
    Kandırmayalım kendimizi, en nefret ettiğim ne tiksindiğim şey budur, bizim niye göğsümüz kabarsın ? Ne yaptın senin ne faydan oldu genç beyinlere ?

Kendilerini tebrik eder başarılarının devamını dilerim, bu kadar yobazın içerisinden çıkıp bunları başarmak çok büyük bir şey.

Yobaz diyerek Türkiye'yi ayrıştıramazsın. İğneyi kendine batırmadan çuvaldızı kendine batırıyorsun.

Geçen gün bir hocamla konuşuyorum kendisi mille eğitimde sayman olarak çalışıyormuş. Bir yasa çıkrığı için kendisi'de dahil Türkiye'de 500-600 kişi işten çıkartılmış, adalet bakanlığına bağlı olan 200-300 kişi bir yerlere atamışlar ama olan diğerlerine olmuş.

İdeolojiyi geçtim, zaten öyle entellektüel kişiler Türkiye'de 10 bini geçmez. Ancak hangi partiyi tutuyorsan o partideki elemanlar niye bu adamların haklarını savunmadı. Muhalefet partileri Meclise çıkıp boş boş polemiklere giriyorlar.

Bir meclis ixle sonuna kadar. Kadın programlarından farkı yok. Muhalefetin - İktidarına. Hiç biri elle tutulur bir argümanla gelmiyor. O değil gazete yazısı ile gelen gördüm ya. Türkiye'nin çok ciddi sorunları olmasına rağmen senin Atatürkçü dediklerin parayı alıp yatıyorlar, Milliyetçi dediklerin yatıyorlar, Kürtçü dediklerin toprağın altına bomba döşemekle meşgul.

Kısacası ülkece sorunlarımız var ancak sen sürekli başkasının eksikliği ile uğraşırsan kendini adam edemezsin. Ve son olarak artık birbirinize yobaz, kemalist, çomar demeyin artık.... Zira bu sözler Türk milletine yakışmıyor....

• Bilgili olunmayan konularda haber yapılırken çok dikkat etmek gerekli. Editör bu haberi yaparken kaynak göstermediğine göre projeyi okuyup haber yaptığını anlıyorum. Ben de projeyi okuduğunda depreme dayanıklılık ile ilgili bir açıklama göremedim, yazması da imkansız zaten!

Proje konusu bina dış duvarlarına kullanılmış alüminyum kutularının eklenmesi ile patlamalara karşı direncin arttırılması.

Yalnız, proje çalışmalarında beton duvarlar test edilmiş. Sade beton duvar ile alüminyum kutulu beton duvarlar.

Binaların dış duvarları beton yapılmaz, tuğla, kaplama, vs gibi yapı malzemeleri kullanılır. Beton hem çok ağırdır hem de içinde demir olmadan yapılırsa binaya katkı değil zarar verir. Bina dış duvarlarının betonarme (demirli beton) duvar yapılabilmesi genelde statik olarak da elverişli değildir. Maliyet ayrı sorun zaten.

Bu kadar açıklamayı insanlar haberi okuyup yanlış izlenime kapılmasın diye yaptım.

Bu yöntem kullanılsa kullanılsa yapı etrafındaki duvarlarda kullanılabilir. Bir askeri tesisin duvarı gibi. Ya da fabrikadaki tehlikeli maddeleri bulunduğu oda duvarlarında.

İnşaat Yüksek Mühendisi bir arkadaşınız.

• MaFiAMaX M kullanıcısına yanıt
    Aynen güvenlik küvetlerinin kullanacağı yok bunu başka şeyler kullanırlar, onun yerine plastik uzun liflerle güçlendirilmiş olsa daha iyi.

Çevreci olsun diye çöp poşetlerinden yapılmış olsun ama önce halat gibi kıvırarak koyalım birde betonarmenin içine koyalım böylece taşıyıcı sistemlere yanal kuvvetlere karşı ekstra direnç kazandırmış oluruz bu sefer herhalde.

Tabii karışımı fazla kaçırırsanız yarar yerine zararda verebilir. Tabii ben lise öğrencisi değilim inşaat mühendisi de değilim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gun

Aynen güvenlik küvetlerinin kullanacağı yok bunu başka şeyler kullanırlar, onun yerine plastik uzun liflerle güçlendirilmiş olsa daha iyi.

Çevreci olsun diye çöp poşetlerinden yapılmış olsun ama önce halat gibi kıvırarak koyalım birde betonarmenin içine koyalım böylece taşıyıcı sistemlere yanal kuvvetlere karşı ekstra direnç kazandırmış oluruz bu sefer herhalde.

Tabii karışımı fazla kaçırırsanız yarar yerine zararda verebilir. Tabii ben lise öğrencisi değilim inşaat mühendisi de değilim.

Lifli polimer ile güçlendirme fikri yarışmada bu proje kadar ilgi çekici olmazdı. Zaten bilinen bir şey olduğundan.

Keşke haberi düzeltme zahmetinde bulunsaydınız bana cevap yetiştirene kadar. Bu siteyi seven bir arkadaşınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaFiAMaX -- 2 Ekim 2016; 10:31:32 >

• NeroWin kullanıcısına yanıt
    Arkadaş ayrıştırma yapmamış. Olan bir gerçeği söylemiş. Zaten ülkeyi başımızdakiler ayrıştırdı daha neyin tatavasını yapıyorsun? Gavur İzmir deyip halkını aşağılayan ayrıştıran kimdi? Seçim meydanlarında çıkıp sadece başka siyasi partiye destek verdiği için saygı duymayıp halkına üst üste bindirilmiş kıtalar diyen kimdi? Halkına çapulcu deyip ayrıştıran kimdi? İnsanlar ayrıştırma yapmıyor. Bilakis kutuplaştırma ve ayrıştırma politikası yaparak bir tarafın nefretini kazanıp diğerinin dini zaaflarından faydalanarak beslenenler var. Biz bunları dediğimizde ayrıştırma yapmıyoruz. Ayrıştırıldığımız için bunları diyoruz. Ama görebilene.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 2 Ekim 2016; 11:55:30 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.