Şimdi Ara

Nvidia GTX 1050 ikiye bölünüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
218
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Nvidia’nın gelecek yıl için Pascal mimarisini ikinci nesle taşıyacağı iddiaları gündemdeki yerini korurken, muhtemelen ilk nesil Pascal mimarisinin son üyesi olarak GTX 1050 ekran kartı ile ilgili de detaylar ortaya çıkmaya başladı. Mevcut Pascal mimarisinde ilk Ti versiyonu bizi bekliyor.

Pascal mimarisinin en düşük üyesi olacak GTX 1050 daha önce de internete sızdırılmıştı ancak bu kez ortada iki farklı ekran kartı duruyor. GTX 1050 ve GTX 1050 Ti olarak isimlendirilen ekran kartlarının arasında performans farkları mevcut.

GTX 1050 Ti

Aslında gündeme GTX 1050 olarak gelen modelin GTX 1050 Ti olarak karşımıza çıkacağını görüyoruz. Bu versiyon GTX 750 Ti ve GTX 950 ekran kartlarının yerini alacak.

Sızdırılan bilgilere göre GP107 grafik birimini temel alan GeForce GTX 1050 Ti ekran kartı 768 CUDA çekirdeğine sahip. 4GB GDDR5 bellek barındıran ekran kartı 128-bit veri yolunda 112GB/s bant genişliğine ulaşabiliyor. Kartın temel hızı 1290MHz iken arttırılmış hız ise 1392MHz seviyesinde.

Ayrıca Bkz.AMD grafik pazarındaki payını arttırıyor

Ekran kartında 48 desen haritalama birimi, 32 ROP birimi ve 84 GTexel/s doku doldurma oranı yer alıyor. GM107 çekirdeğine göre iki kat artan doku doldurma oranı sayesinde ekran kartının belleği daha verimli kullanacağını söyleyebiliriz. Kartın kayar nokta hassasiyeti 2.1 TFLOPS seviyesinde.

Isıl tasarım gücü 75W seviyesinde olan ekran kartının sadece PCIe üzerinden enerji temin edeceği belirtiliyor. Bu bakımdan ek bir güç bağlantısına ihtiyaç olmayacak. Aslında GTX 1060 için bu iddia gündemdeydi ancak Pascal ekran kartlarının güç bağlantısı gerektirmeyen modelleri GP107 ve aşağısı ile mümkün olacak.

GTX 1050

GTX 1050 ailenin en güçsüz üyesi diyebiliriz. GeForce GTX 1050 ekran kartı 640 CUDA çekirdeğine sahip. 2GB GDDR5 bellek barındıran ekran kartı 128-bit veri yolunda 112GB/s bant genişliğine ulaşabiliyor. Kartın temel hızı 1354MHz iken arttırılmış hız ise 1455MHz seviyesinde. Kayar nokta hassasiyeti ise 1.8 TFLOPS. Yine kart ek güç bağlantısı gerektirmiyor.

Fiyatlar

Elbette kartın fiyat seviyesi büyük önem taşıyor. AMD Radeon RX 470 ve 460 ekran kartları ile mücadele edebilmesi için benzer seviyelere konumlanması gerekiyor. İlk gelen bilgiler GeForce GTX 1050 ekran kartının 119$ olacağı yönünde. Bu bakımdan fiyat olarak Radeon RX 460 ile hemen hemen aynı seviyede. GTX 1050 Ti versiyonu için ise 149$ konuşuluyor.

Radeon RX 470

AMD Radeon RX 470 ekran kartı, 60 kare/saniye hızlarında Full HD oyun oynatabilmek için tasarlandı. Radeon RX 470 ekran kartı, abisi gibi Polaris 10 grafik birimini temel alıyor ancak biraz performans kırpılıyor. 2048 Stream işlemcisine sahip olan ekran kartında; 256-bit bellek veri yolu ve 7GHz bellek hızı ile 224GB/s bant genişliğine ulaşılabiliyor.

4GB/8GB GDDR5 bellek seçenekleri ile sunulan RX 470, 110W ısıl tasarım değerine sahip ve 5 TFLOPS performans değerine ulaşabiliyor.

Radeon RX 460

Radeon RX 460 ekran kartı Polaris 11 grafik birimini temel alıyor. 1024 Stream işlemcisine sahip olan ekran kartı 128-bit bellek veri yolu ve 7GHz hız üzerinde 112GB/s bant genişliğine ulaşabiliyor. 2TFLOPS civarında performans sergileyen kartın ısıl tasarım gücü 75W ve 2GB/4GB GDDR5 bellek seçenekleri ile geliyor.

Bu noktada GTX 1050 serisinin Radeon RX 460 ile doğrudan rekabete gireceğini söyleyebiliriz. Gerçi GTX 1050 Ti fiyat olarak biraz daha yukarıda kalıyor ancak muhtemelen performans olarak da RX 460’ın üzerine yerleşmesi mümkün görünüyor. 

• rx470 hala rakipsiz

• başlığın azizliği...biran hasar alıp 2 parçaya bölündü sanmıştım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • GTX 960'dan iyi olmayacaksa tamamen fos bir kart.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • RX470 eyüdür

• Fiyatlar çok iyi ikinci el pazarını sallar diyordum ancak ti serisi bile iddialı değil rakip olarak GTX 750 Ti ve GTX 950 diyor. Zaten bu iki kartta çöp idi çöpü geçse ne olur overclock potansiyeli varsa 1060 değerlerine ulaşabilirse kart o sayede ciddi bir şekilde sallar piyasayı onun dışında hiçbir işe yaramaz bu kart sadece güncel kart diye de alınmaz 960=680 buyrun bunlar da ispatı hatta 680 biraz öne bile geçiyor;

Nvidia GTX 1050 ikiye bölünüyorNvidia GTX 1050 ikiye bölünüyor

Nvidia GTX 1050 ikiye bölünüyorNvidia GTX 1050 ikiye bölünüyor

Bundan daha iyi ispat göremiyorum hala da 960 peşinde koşan ve 680'i kötüleyenlere kapak olsun sli'lı de sli'sız herşey ortada :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tobepeople -- 1 Ekim 2016; 12:59:44 >
  • Gtx 960ın yerini alsinda hiç değilse yeni nesil bir kart almış olalım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • RX 470 hala çok uygun bir kart umarım fiyatlarında biraz daha kırpmaya giderler.

• Arkadaş öyle bir başlık atıyorsunuz ki gerçekten çok ilginç ya.

• yarısına ihtiyacı olmayan bana verebilir.

• Abs

• quote:

Orijinalden alıntı: BLACK CODE

başlığın azizliği...biran hasar alıp 2 parçaya bölündü sanmıştım

Valla bende öyle zannetim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1080p de oyunlari sorunsuz akici sekilde acabilecekse harika.

119 dolara gecen senenin 1080p performansi harika birsey.

Buradaki arkadaslar tabi 144 fps olmadan oynayamiyorum modunda olabilir ama hala benim gibi ucuz pc toplama pesinde olan insanlarda var.

• 4gb gtx1050ti=10k 3dmark-p rx470=13500 3dmark-p skorlarına sahip üstüne biraz katıp gidip rx470 almak daha mantıklı gtx1050ti 2gb versiyonu 4gb gibi performansta olacağını sanmıyorum aynı gtx1060da olduğu gibi 3gb versiyonu daha güçsüzdü

• 1060 ve 1050'nin ikinci versiyonları çok gereksiz diye düşünüyorum. Saçmalamışlar, 30$ dolar fark için çok fazla kırpma var bence...

• quote:

Orijinalden alıntı: BLACK CODE

başlığın azizliği...biran hasar alıp 2 parçaya bölündü sanmıştım

Bende öyle sandım.
  • Tofaş kazası arıyordun nereye geldim.

• biz daha gt serisindeki gtx bize ağır geliyor çok pahalı ;)))

• gtx1060'dan aşağısı yalan zaten çok fark yaratmıyor.

• 1060dan aşağısı yalan

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.