Şimdi Ara

Aselsan 1000km'lik bölgeyi gözetleyebilecek yerli İHA için çalışıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
1
Favori
858
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aselsan 1000km'lik bölgeyi gözetleyebilecek yerli İHA için çalışıyor

Mini sınıftaki Puma ile önemli bir operasyonel boşluk doldurulmuş olsa da Altoy Havacılık’ın asıl önemli işi HALE sınıfındaki insansız hava aracı üretimi olacak. Yüksek İrtifada Uzun Süre Havada Kalış özellikli İHA’ları ifade eden HALE sınıfı İHA’lar için ülkemizde nihayete ermiş bir proje henüz bulunmuyor.

İlk milli HALE sınıf İHA’yı Türkiye’ye kazandırmak için ASELSAN ile birlikte çalışan Altoy Savunma Sanayii ve Havacılık, bu geliştirme ile Türkiye’ye “küresel gözlem uçağı” teknolojisini kazandırmış olacak.

5 Gün Havada Kalabilecek

Yüksek irtifada uzun süre havada kalabilen Küresel Gözlem Uçağı (GO), uydulardaki gelişmiş gözlem yeteneklerini insansız hava aracı esnekliği ile birleştirebiliyor. Stratosferde görev yapan GO, yeryüzünden 20km yükseklikte havada asılı bir naklen yayın aracı gibi verilen emre uygun nitelikte uçuş gerçekleştiriyor ve 1000km alanı gözetleyebiliyor.

Sıvı hidrojen yakıtlı itme sisteminden gücünü alan araç, 5 gün havada kalabiliyor. Sıvı hidrojen sayesinde yakıt verimliliği son derece yüksek olan araç için üreticinin kullandığı ifadeler, 66 ton fosil yakıtla yapılabilecek uçuşun 1 ton hidrojen yakıt ile gerçekleştirilebildiği yönünde.

500km Sağını, 500km Solunu Gözetleyebiliyor  

Aracın kanat genişliği 53.3 metre. (Boeing 737’nin 34.32m) Uçtuğu rotanın 500km sağını ve solunu gerçek zamanlı olarak gözetleyerek toplamda 1000km genişliğindeki bir bölgeden alınan verileri anında yer istasyonuna ileten GO, 181.5kg yararlı yük taşıyabiliyor.

Bu modelin üretimi için Ankara’da bir tesis kuran ve Türk mühendisler ile ABD’li mühendislerin birlikte üretiminde çalıştığı GO, ilerleyen dönemde %100 yerli olanaklarla geliştirilmiş HALE sınıfı İHA için de bilgi birikimi sağlayacak olması adına önem taşıyor.

Altoy Savunma Sanayii ve Havacılık Kimdir?

Altoy Savunma Sanayii ve Havacılık şirketi, elektrikli kara taşıtları ve insansız hava araçları konusunda uzmanlaşmış AeroVironment ortaklığında kurulmuş. Şirketin %49’u Amerikalı, %51’i ise Türk. Adını Anadolu coğrafyasında da sıklıkla görülen Toy kuşundan almış bir şirket. Toy kuşu dünyanın en büyük uçan kuşlarından biri. 18kg ağırlığa ve 260cm kanat açıklığına erişebiliyor.

• 1000 km olayı biraz abartı gibi duruyor. 2 tane iha ile türkiyeyi gözetlersin be adam...

• her habere burun kıvıran tipleri sevmem de bu habere burun kıvırasım var. AKP seçim propagandası gibi haber olmuş. 1000 km lik alan olmaz , km2 lik alan olur hem. yukardaki yorum bu bakımdan haklı. bir de bu firma şimdiye kadar ne yapmış da birden böyle büyük bir proje için rakamlar verebiliyor.Adını yeni duydum.
  • @ExpertDH @olağan_şüpheli Uydulardan yola çıkarak düşünülmüş bir proje olsa gerek. Mantıklı umarım başarırlar.

• Gerekli,dilerim gerçekleşir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: olağan_şüpheli

her habere burun kıvıran tipleri sevmem de bu habere burun kıvırasım var. AKP seçim propagandası gibi haber olmuş. 1000 km lik alan olmaz , km2 lik alan olur hem. yukardaki yorum bu bakımdan haklı. bir de bu firma şimdiye kadar ne yapmış da birden böyle büyük bir proje için rakamlar verebiliyor.Adını yeni duydum.

adını yeni duydun diye yok mu sayacagız şirketi %49 abd şirketi ayrıca km2 ye mi takıldın probaganda diye absürt yorum atıyorsun ? bayraktar karayel anka lar içinde probaganda deniyordu bu iha lara 100% yerli motor bile yaptık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Parola_18 -- 28 Eylül 2016; 16:10:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Parola_18

quote:

her habere burun kıvıran tipleri sevmem de bu habere burun kıvırasım var. AKP seçim propagandası gibi haber olmuş. 1000 km lik alan olmaz , km2 lik alan olur hem. yukardaki yorum bu bakımdan haklı. bir de bu firma şimdiye kadar ne yapmış da birden böyle büyük bir proje için rakamlar verebiliyor.Adını yeni duydum.

adını yeni duydun diye yok mu sayacagız şirketi %49 abd şirketi ayrıca km2 ye mi takıldın probaganda diye absürt yorum atıyorsun ? bayraktar karayel anka lar içinde probaganda deniyordu bu iha lara 100% yerli motor bile yaptık

kesin bir boş mesaj atar diyordum , ahanda gelmiş

uçağı yapacak şirket ''ALTOY''. Bayraktar , karayel ya da anka ile alakası yok bu şirketin. Yerli otomobil bile üretmemiş güzel ülkemde ferrariye rakip otomobil üreteceğiz gibi bir haber olmuş bu.

ikincisi ise propaganda demedim , propaganda gibi dedim. Arada fark var. akp 2014 te 2500 km lik füze hazır diyordu . bir an aklıma o geldi. her seçimde uçak araba yapıyorlar

%100 yerli derken şirket yerli. uçağın tamamı burda üretilmiyor. en basitinden geçen videolardan mesut çevik abd den getirilen nişangahtan mı yoksa gece görüşünden mi ne bahsetmişti. motor da yerli değil bildiğim kadarıyla henüz.

hayırlı forumlar.

ekleme: Toy kuşu nasıl bir kuşmuş diye merak edip baktım da ne göreyim

http://www.musmanset.com/gundem/avcilar-3-tane-toy-kusu-vurdu-h4680.html-h4680.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi olağan_şüpheli -- 28 Eylül 2016; 16:26:33 >

• quote:

quote:

quote:

uçağı yapacak şirket ''ALTOY''. Bayraktar , karayel ya da anka ile alakası yok bu şirketin. Yerli otomobil bile üretmemiş güzel ülkemde ferrariye rakip otomobil üreteceğiz gibi bir haber olmuş bu.

ikincisi ise propaganda demedim , propaganda gibi dedim. Arada fark var. akp 2014 te 2500 km lik füze hazır diyordu . bir an aklıma o geldi. her seçimde uçak araba yapıyorlar

%100 yerli derken şirket yerli. uçağın tamamı burda üretilmiyor. en basitinden geçen videolardan mesut çevik abd den getirilen nişangahtan mı yoksa gece görüşünden mi ne bahsetmişti. motor da yerli değil bildiğim kadarıyla henüz.

hayırlı forumlar.

http://www.musmanset.com/gundem/avcilar-3-tane-toy-kusu-vurdu-h4680.html-h4680.html

bayraktar karayel anka bu şirketle ilgili demedim okumadan refleks duyularını harekete geçiriyorsun arada fark var diyorsun sonra füze hikayesini ortaya atıp her seçimde ucak araba yalanına başvuruyorsun yaman çelişki ... motor konusuna gelince 100% yerli seri üretime başlayacak geçenlerde duyruldu 5 sene içindede uçak motoru üretilecek

http://www.yenisafak.com/gundem/yuzde-yuz-yerli-2535097

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Parola_18 -- 28 Eylül 2016; 16:34:42 >

• 2 tane İHA ile Türkiye'yi gözetleye bilirsin elbet ama nasıl? Şimdi İHA var İHA var. Mesela Bayraktar İHA'nın 150 kilometre menzili var. ABD'nin Global Hawk İHA'sının 22.000 kilometreden fazla menzili var. Doğal olarak bu iki İHA'yı bir tutamazsın.
  • Kim bu ülke icin iyi birseyler yapıyorsa Allah ondan razı olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alemburda34

aynı haber??

http://www.donanimhaber.com/savunma-sanayi/haberleri/Yerli-insansiz-hava-araci-Puma-gorev-yapmaya-basladi.htm

aynı haber deil
  • Teknoloji transferi.

• Plastik patlayıcılı Kamikaze iha'lar da geliyormuş
  • quote:

quote:

quote:

quote:

hayırlı forumlar.

bayraktar karayel anka bu şirketle ilgili demedim okumadan refleks duyularını harekete geçiriyorsun arada fark var diyorsun sonra füze hikayesini ortaya atıp her seçimde ucak araba yalanına başvuruyorsun yaman çelişki ... motor konusuna gelince 100% yerli seri üretime başlayacak geçenlerde duyruldu 5 sene içindede uçak motoru üretilecek

pöffff !!!!

2500 km Menzilli Füze 2014'te Hazır!
    https://forum.donanimhaber.com/m_56577104/tm.htm

Daha önce büyük boyutlu iha üretmemiş bir şirketin bu denli iddialı bir projeyi ortaya sürmesi samimi gelmiyor diyorum. bana bayraktardan ankadan bahsediyorsun. tai bayraktar ve vestel bu işte bir ilerleme kaydetmiş şirketler. iri boyutlu ihaları var. altoy ne yapmışda da bana muhalefet ediyorsun.

bu arada ekleme yapayım. her yerli haberine de inanma. bir şeyin bitmiş olması için gerçek sahada uygulamada olması lazım. iha motorunu yaptık diyorlar (ki umarım doğrudur) ama bunları ihalara takıp uçurmaları lazım. yüzlerce binlerce ssatlik deneyim lazım ki bir anlamı olsun. yerli tank da hazırdı , hatta yanlış hatırlamıyorsam seri üretime geçmiş olması lazımdı. Ama tasarlayıp ,gerçekleştirmek yetmiyor. her şey tamam diyorsun ama sahada araç arıza çıkarıyor vesaire. pek çok ülke bu sıkıntılı süreçleri yaşıyor , normaldir. Uçak motoru konusunda 2500 km lik füze gibi olur . çok zor bir alan ve 5 yıl kısa süre. bu da inandırıcı bir hedef gibi gelmedi bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi olağan_şüpheli -- 28 Eylül 2016; 17:06:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ferrari

2 tane İHA ile Türkiye'yi gözetleye bilirsin elbet ama nasıl? Şimdi İHA var İHA var. Mesela Bayraktar İHA'nın 150 kilometre menzili var. ABD'nin Global Hawk İHA'sının 22.000 kilometreden fazla menzili var. Doğal olarak bu iki İHA'yı bir tutamazsın.

bunlar 500km menzil derken 500 km gidiyor sonra geri dönüyor manasında mı konuşuyorlar acep? haberi okuduğunda 20km yükseklikte 1000 km alanı gözetleyebilir diye anlaşılıyor.
  • Firma hakkındaki eksik bilgi ve Km / km2 gibi yine eksik harf/rakam lardan 14 yıllık iktidarı suçlayan üyelerin bu haberi okuması-haberdar olması da güzel... NURİ DEMİRAĞ bunu beğendi.

• 1000 Kilometre çapında bir menzili olabilir.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

hayırlı forumlar.

pöffff !!!!

2500 km Menzilli Füze 2014'te Hazır!
    https://forum.donanimhaber.com/m_56577104/tm.htm

Daha önce büyük boyutlu iha üretmemiş bir şirketin bu denli iddialı bir projeyi ortaya sürmesi samimi gelmiyor diyorum. bana bayraktardan ankadan bahsediyorsun. tai bayraktar ve vestel bu işte bir ilerleme kaydetmiş şirketler. iri boyutlu ihaları var. altoy ne yapmışda da bana muhalefet ediyorsun.

bu arada ekleme yapayım. her yerli haberine de inanma. bir şeyin bitmiş olması için gerçek sahada uygulamada olması lazım. iha motorunu yaptık diyorlar (ki umarım doğrudur) ama bunları ihalara takıp uçurmaları lazım. yüzlerce binlerce ssatlik deneyim lazım ki bir anlamı olsun. yerli tank da hazırdı , hatta yanlış hatırlamıyorsam seri üretime geçmiş olması lazımdı. Ama tasarlayıp ,gerçekleştirmek yetmiyor. her şey tamam diyorsun ama sahada araç arıza çıkarıyor vesaire. pek çok ülke bu sıkıntılı süreçleri yaşıyor , normaldir. Uçak motoru konusunda 2500 km lik füze gibi olur . çok zor bir alan ve 5 yıl kısa süre. bu da inandırıcı bir hedef gibi gelmedi bana.

yine okumadan refleks geliştirmişin 2014 yılında teslere başlanacak diyor bir ürün en az birkaç sene test edilir yarın öbürgün bu füze ortaya çıkar sonuçta savunma sanayi için geliştirilen gizli projeler hep lakırtı yapıyorsun ayrıca ih amotorunun tesleri bitti sen klavye başında dünyayı kurtarırken adamlar kaç senedir test ediyor yaptık diye tei ve ing şirketi sen hala herşeye inanma diyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Parola_18 -- 28 Eylül 2016; 17:12:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ferrari

1000 Kilometre çapında bir menzili olabilir.

rakamlar yanlış ifade edilmiş olabilir lakin bu tür projelere destek vermek gerek. keşke bağış yapabilecek bir hesap paylaşsalar. vallahi aylık düzenli bağış yaparım.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.