Şimdi Ara

Apple A10X büyük bir sürpriz yapabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
1.280
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu yıl iPhone 7 serisinde karşımıza çıkan en büyük sürpriz şüphesiz A10 Fusion yonga seti oldu. Apple’ın iki çekirdekli düzenden vazgeçmeyeceği düşünülürken 4 çekirdekli ve üstelik big.LITTLE tarzında tasarlanmış bir yapı bizi karşıladı. Apple asıl sürprizi ise X serisi yonga setine saklıyor.

Bugüne kadar aynı rakamı taşıyan yonga setleri aynı üretim sürecini ve aynı mimariyi paylaşıyordu. İlk kez A10X yonga seti ile Apple’ın farklı bir strateji izlediğini göreceğiz. Bir Apple mühendisinin iş tanımı, A10X yonga setinin 10nm sürecinde üretileceğini ve çok daha güçlü bir grafik birimi ile geleceğini gösteriyor.

A10X bilindiği üzere yeni nesil iPad Pro serisine hayat verecek. Henüz teknik detayları bilinmiyor ancak mühendisin daha iyi bir performans ibaresini dikkate aldığımızda 10nm avantajını da kullanarak yüksek hızlarda 4 çekirdekli bir yapıda olduğunu tahmin edebiliriz. Grafik birimi de yine muhtemelen döneminin en iyi mobil çözümü olmaya aday.

Ayrıca Bkz.AMD, MacBook ailesine göz kırpıyor

Apple yıllardır X serisi yonga setlerini tablet modellerinde kullandığını görüyoruz. Standart versiyona göre daha güçlü olan X serisi yerine göre daha fazla çekirdek ve yarı özelleştirilmiş grafik birimlerine ev sahipliği yapıyor. Bu yonga setleri genelde mobil pazarın en güçlüsü olarak muamele görüyordu.

Geçen yılın A9X yonga seti en iyi mobil işlemci olarak uzun süre pazardaki yerini korumuştu. Nvidia’nın testlerine göre Tegra Parker şu an için en iyisi. A10X beklendiği gibi üretim süreçlerinde gelişme ve performans artışı ile gelirse Tegra Parker ile kafa kafaya gidebilir veya hemen arkasına yerleşebilir.

Apple yonga setlerini üreten TSMC’nin gelecek yıl başlarında 10nm üretim sürecine geçeceği biliniyor bu bakımdan yeni nesil iPad Pro modellerini en erken gelecek yıl görebileceğiz. Bazı kaynaklar Ekim ayında bir lansman olabileceğini düşünüyordu. Diğer taraftan 10nm sürecini taşıyacak ilk modelin iPhone 2017 olması bekleniyordu yine bu da gerçekleşmemiş oluyor. 

• apple yakında pc içinde işlemci üretir :)

• daha dün tsmc nin üreteceği 10nm nin intelin 14nmsine denk geldiğini okumuştum bu doğru mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: LambayaFunfDe

daha dün tsmc nin üreteceği 10nm nin intelin 14nmsine denk geldiğini okumuştum bu doğru mu?

Yanlış "nm" evrenseldir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: huseyincarnege

apple yakında pc içinde işlemci üretir :)

Apple işlemci mi üretiyor yoksa üretilenleri alıp kullanmıyormu
  • huseyincarnege kullanıcısına yanıt
    Üretim apple 'a ait değil. Tasarımı apple yapıyor. Üretim işini TSMC, Samsung, İntel gibi firmalar yapıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: nefendim

quote:

daha dün tsmc nin üreteceği 10nm nin intelin 14nmsine denk geldiğini okumuştum bu doğru mu?

Yanlış "nm" evrenseldir.

önemli olan işlevi demek istemiş sanırım :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Lockheed

quote:

quote:

Yanlış "nm" evrenseldir.

Evrensel olsa ne olur .. Evrensel kulaklık girişini Nasıl kaldırdıysa bunuda kaldırır nm olmaz başka bişey olur :)

• Bu da demektir ki iPhone'da perfornans bağlamında asıl sıçrama 7s'te olacak. A10 A9 gibi 16 nm ile üretildi. A11'de 10 nm'ye geçilecek ki çok büyük değişiklikler olacağının habercisi niteliğinde.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2K ile 4K ile milleti kandıran ve hiçbir artış göstermeyenlerden iyidir yine de.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: apodur

quote:

Orijinalden alıntı: huseyincarnege

apple yakında pc içinde işlemci üretir :)

Apple işlemci mi üretiyor yoksa üretilenleri alıp kullanmıyormu

İşlemciyi dizayn etmek başka bir şey, üretim için bir firmaya vermek başka bir şey. Mimar evi tasarlar, mühendis inşa eder. Örnekler çoğaltılabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lockheed

quote:

quote:

Yanlış "nm" evrenseldir.

• Daha hızlı cpu,
    Daha hızlı gpu,
    Daha dusuk zar birimi,
    Eee sürpriz nerede?
    Sırf tıklansın diye uyduruk başlıklar atan haber sitelerine döndünüz!

• * Grafik birimi note 7 nin kullandıgı exynos 8890 veya android camiasının kullandıgı snpdrg 820 nin saf işlem gücünün 5te1 i
    *modemi yarısı hızında
    Kısaca apple ın a serisi işlemcileri hep geriden geldiler

• quote:

Orijinalden alıntı: takip1

* Grafik birimi note 7 nin kullandıgı exynos 8890 veya android camiasının kullandıgı snpdrg 820 nin saf işlem gücünün 5te1 i
    *modemi yarısı hızında

Ne içtiniz bilmiyorum ama aynisindan bende istiyorum

• quote:

* Grafik birimi note 7 nin kullandıgı exynos 8890 veya android camiasının kullandıgı snpdrg 820 nin saf işlem gücünün 5te1 i
    *modemi yarısı hızında

Hmmmm... Enteresan bir iddia. Kaynağınız nedir bu konudaki?

Şuradaki testlere göre durum çok farklı da o yüzden soruyorum.

http://i0.wp.com/www.techgrapple.com/wp-content/uploads/2016/09/Graphic-BenchMark.jpg

Testlerin Offscreen (yani tüm işlemciler Full HD çözünürlükte edilir, böylece çözünürlük farkı ortadan kalkar) sonuçlarına baktığımda dahi söylediğinizin tam tersi bir senaryo görünüyor.

• İşlemci konusunda apple ın üzerine çıkan firma yok bence mobilde tabi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

*modemi yarısı hızında

işte böyle adamlar teknoloji forumlarında cirit atıyor.

Apple A10X büyük bir sürpriz yapabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Feint-TR -- 26 Eylül 2016; 20:06:56 >

• quote:

*modemi yarısı hızında

Firma olarak, kullanıcısına değer vermediği için falan Apple'dan nefret ederim. Hiç sevmem.
    Ama konu donanım olunca adamlar hep en güçlü işlemci, en iyi GPU yu verirler.
    Eğri oturalım, doğru konuşalım.

İyi zırvalamışsın..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OverClocK1ng -- 26 Eylül 2016; 20:23:02 >
  • quote:

quote:

Yanlış "nm" evrenseldir.

Peki o zaman iPhone 6Steki 16nm TMSC üretimi işlemcilerin 14nm Samsung ürerimi olanlara kıyasla daha az ısınırlen daha fazla performans verebilmesini nasıl açıklıyorsunuz?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.