Şimdi Ara

Bu enteresan bisiklet dünya hız rekoru kırdı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
421
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu enteresan bisiklet dünya hız rekoru kırdı

Kanadalı mühendislik firması AeroVelo'nun yukarıda görmüş olduğunuz bu enteresan bisikleti dünya hız rekoru kırdı. ABD'nin Nevada eyaletinde gerçekleştirilen bir yarışma sırasında saatte tam 144.17 kilometre hıza ulaşan firmanın kurucu ortağı Todd Reichert, yalnızca insan gücü kullanılarak ulaşılan en yüksek hız rekorunun sahibi oldu.

AeroVelo, Eta(mühendislikte verimlilik anlamına gelen Yunan sembolü) ismini verdiği bisikletin verimliliğini artırabilmek için hafif malzelemelerden oluşan bir gövde, aerodinamik karbon fiber kaplamalar ve sürücünün yatarak rahat bir şekilde sürebileceği ergonomik bir koltuk tasarımından yararlanmış. Dış kaplamasıyla beraber bir mermi şeklini alan Eta'nın içerisindeki sürücünün etrafını görebilmesi için bisiklete yerleştirilmiş kamera sistemleri kullanılıyor.

İnsan gücü kullanılarak ulaşılan en yüksek hız rekorunun bir önceki sahibi de aslında yine Eta'yı kullanan Todd Reichert'tı. Reichert ve Eta geçtiğimiz yıl yine aynı yarışmada saatte 139.42 kilometre hıza ulaşarak rekorun sahibi olmuştu. Yani AeroVelo kendi rekorunu yaklaşık 4.8 kilometreyle geliştirmiş oldu.

AeroVelo'nun bir önceki rekor sonrasında hazırladığı video:

• Müthiş! Ağzım sulanarak izledim yeminle.

• quote:

Orijinalden alıntı: IhtiyarDelikanli

müslümanlar neler yapıyor arkadaş vay be

Hayırdır Müslümanlık biyerine mi battı kardeş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi my54 -- 26 Eylül 2016; 0:31:33 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne alaka. Sen yap bir seyler muslumanligi eleştirecegine de yaptığın somut projeleri gorelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elmariacci -- 26 Eylül 2016; 0:31:11 >
  • quote:

ADMİN gelir ve PROVOKATİF mesaj diye şikayet kaydı açıp , ceza keser hesabına

inşallah

• quote:

Orijinalden alıntı: my54

quote:

Hayırdır Müslümanlık biyerine mi battı kardeş.

%99' u müslüman diyerek başlanan cümlenin komikliği gibi !!! Bu üye de aklınca teknoloji sitesinde ( ki haberlere gelen mesajlar siyasi / din-laiklik ile eleştiriliyor ) kendince sivrilmek istemiş.

Çok normal , olmaması beni daha çok şaşırtırdı hatta. Elhamdülillah diyerek başlanıp islam/imanın şartlarını yerine getirmeyen bir toplumda bunlar zaten olmalı.

• İlk başta hız muhteşem gibi !

Ancak , normal bir hız bisikleti ile kırılan rekor kaç km?/saat ?

Burada oturarak sürüşte mi bir potansiyel var yoksa, bu kocaman dizayn mı etkili olmuş ?

Hiç eğimsiz düz bir yol ve uygun hava şartlarında bile 144 km hız herkese çok yüksek gelecektir diye düşünüyorum.

Sürekli olmasa bile saatte 70/80 km bile gayet yeterli görünüyor 1 kişi gücüyle yol almak için bu hızlar.

• Vay be ben karbon kadro yarış bisikletimle bile düz yolda maximum 70 gördüm

• quote:

Orijinalden alıntı: Bukalemun

İlk başta hız muhteşem gibi !

Ancak , normal bir hız bisikleti ile kırılan rekor kaç km?/saat ?

Burada oturarak sürüşte mi bir potansiyel var yoksa, bu kocaman dizayn mı etkili olmuş ?

Hiç eğimsiz düz bir yol ve uygun hava şartlarında bile 144 km hız herkese çok yüksek gelecektir diye düşünüyorum.

Sürekli olmasa bile saatte 70/80 km bile gayet yeterli görünüyor 1 kişi gücüyle yol almak için bu hızlar.

Önünde bir araç olmadan eğim çok yüksek olsa dahi 100 km'nin geçirebileceğini düşünmüyorum. Benim rekor 76.99 ve daha fazla yapamazdım dişli oranı yetmiyordu.
    100'ün üstü pek mümkün değil ama öndeki aracın arkasında giderek yapılan rekor 268 km/h 😯
    www.bisikletforum.com/konu/bisikletle-dunya-hiz-rekoru-268-831-km-saat-fotolu-detayli.12241/
    Profesyonel bisikletçilerin ise 100km+ yarışlardaki ortalamaları tabi ki rotaya göre değişebilir 40-45 civarıdır ki bu rakamlar çok ciddi dünyada çok az kişinin ulaşabildiği ortalama rakamlar.

• Video olarak seyredemedim ama , sen deyince aklıma geldi.

Pedal çevirmek ve kas gücü bir yana , kullanılan çark/dişli sistemini merak ettim.

Tekerlekli araç inceleme programlarında yakın zaman da elektrikli ve lastikli her aracı da test edeceğiz diyen bir program seyrettim geçen hafta. Zincir de 1/2 diş uzunluk verip TEK çark ile vitesli bisiklet yapmışlardı. Program sunucusu da şaşkın/ilk kez göemüştü ama çok verimli olduğunu söylüyordu.

İnsanlar teknolojiyi zorluyor ve geliştiriyorlar , bize tebrik etmek kalıyor.

Beyin kası gücü demek lazım bence

• Bukalemun kullanıcısına yanıt
    Haklısın 😄
    Bu 268'lik bisiklet sanırım 60×2 aynakol kullanarak yapılmıştı normalde bisikletlerde ortalama tek 50'li aynakol olur

• "Mermi gibi gidiyor" deyiminin gerçek hali.

• süper bir hız...

• quote:

"İlmi isteyene, zenginliği istediğime veririm." (Hadis-i Kudsi)
    Kim isterse (çalışırsa) ilim ona verilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadirirdem

süper bir hız...

@kadirirdem sta, bak ideal ornek yorum yapinca +plus veriliyor.
  • gelişmeler çok güzel fakat şehirler arası yolda o tip bir aracı kim kullanmak ister bilemiyorum.

tipi güzel değil ama öyle bir aracım olsa her hafta başka bir şehire giderdim

• Bunu Türkiyede kullansalar efso olur ama fiyatı bi Bmw X5 parasıdır : )

• bende bu bisikletten almalıyım.
    Ankara/etimesgut trafiğinde iyi iş yapar bu. Sanırım işe gitme zamanım 5/1 e düşer ne dersiniz arkadaşlar alınırmı bu bisiklettten.

• Türkiye'ye gelse zaten bisikletlileri araçtan saymayan trafik canavarları buna neler yaparlar kim bilir.

• Reklamlara gel
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.