Şimdi Ara

Karşınızda Dünya'nın en hızlı elektrikli aracı: Venturi VBB-3

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
168
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Karşınızda Dünya'nın en hızlı elektrikli aracı: Venturi VBB-3 
    Bonneville Tuz Düzlükleri genellikle kara hız rekor denemeleri için tercih edilen bir alan olarak akıllara geliyor, geçtiğimiz günlerde yine bu arazi FIA eşliğinde başka bir takımın daha hız rekoru denemesine tanıklık etti.

Yeni rekor denemesi yapan takımı bazı okuyucularımız belki de tanıyacaktır, Venturi adındaki takım daha öncesinde de birkaç defa dünya elektrikli araç hız rekorunu kırmıştı. İlk olarak 2009'da rekoru kıran takım sonrasında 2010'da tekrar rekor kırmıştı. Rekoru 3. kez VBB-3 (Venturi Buckeye Bullet) araçlarıyla kıran takım deneme esnasında 341 mph (549 km/s) ortalama hızla giderken, 358 mph (576 km/s) gibi inanılmaz bir son sürata ulaştı.

Karşınızda Dünya'nın en hızlı elektrikli aracı: Venturi VBB-3 
    Geçmişteki denemelerine bakacak olursak 2010 yılında rekoru kırdığında Venturi takımı VBB-2.5 aracıyla 307 mph (494 km/s) ortalama hıza ulaşmıştı. Monako temelli şirket ve Ohio Eyalet Üniversitesi öğrencilerinden oluşan takım sonrasında geliştirdikleri VBB-3 aracını ilk olarak 2013 yılında kullanmak istese de o zamanki hava şartları buna el vermemişti. Daha sonrasında 2015 yılında elverişli şartlarda araçla rekor denemesi yapan takım ortalama 240 mph (386 km/s) hız yaparak hedeflediğinin çok altında kalmıştı.

FIA tarafından kabul gören 341 mph (549 km/s) hız ise takımın asıl amacı olan 400 mph (643 km/s) hıza göre biraz aşağı kalsa da takım şu anda 3000 beygir güç ve 2710Nm'nin üzerinde torka sahip VBB-3'ü daha da geliştirerek hedeflediği rekora ulaşmaya oldukça istekli görünüyor.

• Bunun yedek parçası sıkıntı yaratır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tall Man

Bunun yedek parçası sıkıntı yaratır.

Tipik yurdum insanı

• Bunu yapan ciddi üniversite öğrencileri mi şimdi

• quote:

Orijinalden alıntı: Fire_67

Bunu yapan ciddi üniversite öğrencileri mi şimdi

Millet de ne üniversite öğrencileri var...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: WeiLSiDe

quote:

Öğrenciyle alakalı bi durum değil bu üniversitenin yaklaşık 3.5 milyar dolar gibi bi bütçesi var yıllık.Bizim en büyük devlet kurumlarımızın bile bu kadar bütçesi yoktur o yüzden direk karşılaştırma yapmak doğru değil
  • quote:

quote:

Bende 3.sınıf mühendislik öğrencisiyim şu aralar elektrikli arabların nasıl çalıştığına ve yapıldığına dair detaylı proje örneği arıyorum ama bulamıyorum.Ordakiler ise rekor kırıyor.İşin aslı mesele birazda imkan meselesi.Bölümde istekli çok arkadaşım var fakat yönlendirme ve teşvik az veya zor
  • adamların üniversitesinin bizim diyanet işleri kadar bütçesi olduğu gerçeği yanında, arabanın arka 3 metre uzunluğundaki bölümde ne kadar çok şirketin sponsor olduğu da görülebilir.burada hiçbir çalışma yapmamış, hiç sponsorluk kovalamamış adamlar kalkıp da bu ülkedeki üniversite öğrencilerine bu tarj projeler için bok atmaya kalkmasın. Yüksek devirde çalışan, sabit tork eğrisini uzun sürdürebilen elektrik motoru tasarlayıp bunu bir otomobile uygulama gibi uygulamalar, elektrikli araç konusunda çalışacak şirketler için uygun vizyon ve bu işte öğrencilik zamanında tecrübe edinmiş eleman yetiştirmeye yarıyor. Gel gelelim benzer bir çalışmayı Türkiye'de yapmaya kalktığında, haberdeki elektrikli arabanın herhangibir ekonomik değeri olmadığı söylenir ve hiçbir yerden destek bulamaz bir öğrenci.E bilader zaten bu işi ekonomik boyutta taşıyan adam akıllı bi tesla var, ondaki seri üretim ve teknoloji de zaten dünyada başka hiçbir şirkette yok, bu neyin kafası desen, adam yanıma gelip para isteyen sensin, bu benim ne işime yarayacak diyor. Adam da haklı.

• Bu aracın 2. Eli yok tutulmaz son sahibi olursunuz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Bende 3.sınıf mühendislik öğrencisiyim şu aralar elektrikli arabların nasıl çalıştığına ve yapıldığına dair detaylı proje örneği arıyorum ama bulamıyorum.Ordakiler ise rekor kırıyor.İşin aslı mesele birazda imkan meselesi.Bölümde istekli çok arkadaşım var fakat yönlendirme ve teşvik az veya zor

ingilizce kaynak da mı yok?
  • quote:

Orijinalden alıntı: swat882

quote:

quote:

quote:

İngilizce yok.

Her zaman derim, onun bunun kursuna gideceğinize ingilizce kursuna gidin, elinizin altına dünya seriliyor ve sonrasında hemen hemen bütün kurslar bedava oluveriyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eAkman

quote:

quote:

quote:

quote:

İngilizce yok.

Her zaman derim, onun bunun kursuna gideceğinize ingilizce kursuna gidin, elinizin altına dünya seriliyor ve sonrasında hemen hemen bütün kurslar bedava oluveriyor.

Dostum sen yine de Tr de bulunan top 5 üni nin kütüphanesine git. Orada dışarıdan ücretli ulaşabileceğin tüm içeriklere ücretsiz ulaşabileceğin platformlara erişebiliyorsun.

Dediğiniz şeyin bulunmama ihtimalinin olacağını pek zannetmiyorum. Yılda yüzlerce makaleler yayınlanıyor elektrikli araçlar hakkında.

Bahsettiğim platformlar bknz:http://www.jstor.org/
  • anca deneysel işe yarar günlük hayatta zor...

• türkiyede buna tüp takarlar :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

Var 3 tane pdf dosya buldum haftasonu inceleyeceğim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.