Şimdi Ara

Cep telefonlarında taksite yeni düzenleme geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
107
Cevap
0
Favori
900
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Cep telefonlarında taksite yeni düzenleme geliyor 
    Hatırlayacağınız gibi yaklaşık 2 yıl önce ekonomik yapının iyileştirilmesi adına yapılan değişiklikle 1 Şubat 2014'te cep telefonlarına taksit yasağı getirilmişti. Bu tarihten itibaren teknoloji mağazalarında kredi kartıyla yapılan cep telefonu alışverişlerinde taksit uygulaması kaldırılmıştı.

Uzun süredir kulislerde konuşulan "Cep telefonlarına taksit geri geliyor." yönündeki haberlere açıklık getiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, kredi ve kredi kartlarındaki değişiklikler hakkında bilgi verdi.

Buna göre kredi kartlarında genel taksit sınırı 9 aydan 12 aya çıkarılacak ancak elektrik-elektronik eşya ve bilgisayarlarda taksit sayısı 9 aydan 6 aya indirilecek. Cep telefonlarına ise taksit olmayacak fakat bu noktada özel bir uygulama getirilecek. Düzenlemeyle birlikte sadece yerli telefon üreticilerine 12 aya kadar taksit imkanı verilecek ve diğer markalar için taksit yasağı devam edecek. Böylelikle iç pazar canlandırılarak cari açığın dengelenmesi hedefleniyor.

Hangi telefonlar "yerli üretim" sınıfına giriyor?

Açıklama "yerli üretim" konusundaki tartışmaları da beraberinde getirdi. Zira ülkemizde operatörlerin büyük bölümü belirli bir marka cep telefonuna kendi logolarını basarak piyasaya sürüyorlar. Yeni uygulamayla birlikte bu tür cihazlara da taksit yapılabileceği düşünülüyor ancak henüz net bir bilgi yok.

Diğer taraftan günümüzde cep telefonları faturaya yansıtılarak taksitle satılıyor. Kulislerde konuşulanlara göre düzenlemeyle birlikte bazı yabancı üreticilerin ülkemizdeki taksit imkanından yaralanabilmek ve yeni pazarlara açılabilmek için operatörlerle işbirliği yapabilecekleri dile getiriliyor. 

Yeni taksit düzenlemeleri nasıl olacak?

• Kredi kartıyla genel tüketim: 9 aydan 12 aya çıkarıldı 
    • Telekomünikasyon, akaryakıt, gıda, yemek, hediye kartı, hediye çeki: Taksit yok
    • Elektrik-elektronik eşya, bilgisayar: 9 aydan 6 aya düşürüldü
    • Havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler, kulüp ve derneklere ödemeler ile vergi ödemeleri: 9 taksit
    • Kozmetik: 9 ay taksit imkanı vardı, şimdi taksit yapılmayacak
    • Kurumsal kart harcamaları: 9 aydan 12 aya çıkarıldı
    • Tüketici kredilerinde vade sınırı: 36 aydan 48 aya çıkarıldı
    • Konut kredilerinde kredi sınırı: Yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkarıldı

• Ne vestel ne casper denen illeti alırım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bas bas ,paraları yandaşa bir daha da mı geleceğiz dünyaya

• Başlıklar biraz daha açıklayıcı olsa iyi olur. Click bait tipinde başlıklar bir hayli arttı Donanım haber'de.

• insanların en çok aldığı elektrik-elektronik eşyaların 9 dan 6 ya düşmesi, bayanların tükettiği kozmetik ürünlerinde taksitin kalkması, tüketici kredilerinin 36 dan 48 çıkması, bireysel kredi çekip alın demek.

İhtiyaca yönelik değil, bankaların daha çok kucağına oturma amaçlı güzel değişim olmuş güzel..
    Özeti şu: Devletten kalırsa bankalar öpecek.

• Adamlarinda isi zor taksite izin verirleese ekonomi kotuye gidiyor diye yaygara yapiyolar. Izin vermeyincede asgari ucretle iphone alamiyoz diye.

• Yıllardır asha 302 kullanıyorum. Şu taksit illeti yüzünden daha akıllı telefon alamadım. Ha almak istediğim alette iphone falan değil. Vibe p1 tarzı bir şey alıp geçeceğim ama nerede???

Operatörlere de ekstra para bayılmaya niyetim yok. Bozulana kadar devam. Bozulursa da gidip yine takoz bir şey alırım ama asla vestel almam.

• YINE BIR BASLIK YINE BIR SORU TAKSIT KALKIYORMU? BANA SORACAKSAN NIYE HABER YAPIYORSUN???

• Şaka mısın sen ya :D
  • Şaka mısın sen ya :D

• Vestel 12 değil, 120 ay taksit yapsa yine almam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vega -- 23 Eylül 2016; 14:31:10 >
  • Ülkede yerli üretim dışında telefon satılmasa bile telefonsuz kalırım genede Vestel almam.

• herkes vestel yazıyorda şu an general mobile vestelin 100 katı telefon satıyor hatta türk akıllı telefon sektörünün yüzde 30 a yakını ellerinde yani bu işten asıl kazanan gm olacak.vestel venüs 4 serisi çıkmadan pek bişey yapamıyacak gibi.

• Borçlanma imkanları artırılarak canlanacak ekonomi hiç canlanmasın çünkü orta-uzun vadede ekonomi için kayıptır bu...İnsanların maaşlarına zorunlu tasarruf kesintisi geitirirken (zorunlu BES) diğer taraftan daha rahat borçlanın diyorsun...ekonomi yönetimine gel :))
    Borçlanma imkanı değil gelir artışı olmalı...Gelir artışı kısa vadede sağlanamaz (para pompalanarak sağlanırsa enflasyon olur, ve gelir artar gibi olur ama artmaz)..

Senelerdir söylenen yapısal değişimler/yenilikler (reform kelimesini sevmiyorum) yapılırsa orta-uzun vadede elde edemeyecğimiz şey yok. Böyle bir girişimde olmadığına göre heveslerimizi başka bahara saklayalım..
  • "yerli telefon" derken ne kastedildi anlamadım

vestel, casper veya general mobile bunlardan hangisi parçalarının tamamını burada üretiyor.

Snapdragon, Mediatek işlemci mi, kamera mı, batarya mı, dahili hafıza mı, sensörler mi, şebeke veya wifi-bt bağlantılar mı yada işletim sistemi mi?

"yerli üretici" derken de ne kastedildiğini anlamadım
    bütün saydığım o parçaları bunlar yurt dışından mı getiriyor? burada mı monte ediliyor?

dalga geçmekten başka bir şey değil!

zte, gionee, huawei, blu, vivo sağolsun bunlar da yerli montajcılarımız!

• Yerli üretim cihazlara taksit ile ilgili kesin bilgi yoktu. Siz bakandan mı aldınız bilgiyi? Hayır meraktan soruyorum...

• slm arkadaşlar samsung a5 2016 almayı düşünğyorum yalnız vodafone bayisinden almak mı daha garanti yoksa ithalatçı ürün alışveriş sitelerinden mi

• Maalesef bizim devletimiz kadar geri kafalı, vatandaşını kısıtlayan ve istisnasız her kararı yalnış veren bir devlet yok.

• AKK desen bela , oyunlar desen 200 tl sınırlarına dayanmış , elektronik eşya zaten pahalı üstüne 6 taksite kısıtla . Kısaca millete gidin kuma pisleyip ..... oynayın demişler .

• En nefret edilen basliklardan birini atmissiniz, böyle habercilikten nefret ediyorum.

Cep telefonlarına taksit yasağı kalkıyor mu?

Biz mi bilecegiz , yasagin kalkip kalkmadigini. Ucuz basliklar bunlar. Yazik DH'ye , iyice kiytirik gazatelerin basliklarina döndü.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.