Şimdi Ara

Kosta Rika tam 76 gündür hiç fosil enerji kullanmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kosta Rika tam 76 gündür hiç fosil enerji kullanmıyor
    Kosta Rika'nın tüm enerji ihtiyacı tam 76 gündür sadece yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyor. Temmuz ve Ağustos aylarında hiç fosil enerji kullanmayan Kosta Rika, aynı zamanda 2016 yılındaki toplam gün sayısını da 150'ye çıkardı. Latin Amerika ülkesi bu anlamda en azından küçük ülkeler için yenilenebilir kaynakların tamamiyle yeterli olabileceğine güzel bir örnek oluşturuyor.

Kosta Rika Ağustos ayındaki elektirik ihtiyacının en büyük kısmını hidro kaynaklardan sağlamış. Hidroelektrik kaynakları Ağustos ayının %80.27'sini oluştururken; geotermal enerji %12.62, rüzgar enerjisi %7 ve son olarak güneş enerjisi de %0.01'lik paylara sahipti. Yayınlanan rapora göre ülkenin fosil kaynak kullandığı son gün 16 Haziran'mış. Rapor Ağustos ayına ait olduğu için Eylül ayında durumu henüz bilemiyoruz.

Daha fazla hidroelektrik yolda

Enerji ihtiyacının en büyük kısmını hidroelektrik kaynaklarından elde eden Kosta Rika aynı zamanda bu alana yatırımlarını da sürdürüyor. Altı yıldır inşaatı sürdürülen dev hidroelektrik projesi Reventazón da bu ay içerisinde hizmete sunulacak. Tam 305 MW gücünde olan Reventazon projesi yaklaşık 525.000 evin enerji ihtiyacını karşılaşayabilecek kapasiteye sahip olacak.

2016 yılındaki termik enerji üretimini %2 dolaylarına kadar indirmeyi hedefleyen Kosta Rika, ayrıca 2015 yılında da toplam 299 gün boyunca sadece yenilenebilir enerjiden faydalanmıştı. Latin Amerika ülkesi bu alanda kesinlikle övgüye değer işler başarıyor ancak bu başarısındaki en büyük etkenlerden biri de tabiki sahip olduğu yüzölçümü ve nüfus. Sadece 51.000 kilometrekare yüzölçüme sahip olan Kosta Rika, 4.9 milyon insana ev sahipliği yapıyor.

• Darısı tüm dünyanın başına...

• Arkadaşlar ben size anlayacağınız dilden özetleyeyim. % 80 HES ve % 20 diğer yenilenebilir enerji kaynakları ile elde edilmiş bir başarı. Malum ülkemizde " bazı kafalarda " HES yenilenebilir enerji olarak sayılmıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: gcb1903

Arkadaşlar ben size anlayacağınız dilden özetleyeyim. % 80 HES ve % 20 diğer yenilenebilir enerji kaynakları ile elde edilmiş bir başarı. Malum ülkemizde " bazı kafalarda " HES yenilenebilir enerji olarak sayılmıyor.

Peki HES yerine rüzgar ve güneş enerjisi kullansak bu tip gelişmelere yatırımları arttırsak uzun vadede daha güzel bir sonuç alamaz mıyız ? Bence uzun vadede gelişebilecek teknolojilere yatırım yapılmalı yoksa doğayı kısıtlı ve gelişmeyecek bir enerji kaynağı için katletmek bizim yararımıza değil zararımıza olur. Kolay yoldan değil en iyi yoldan yaparsak yararımıza olur diye düşünüyorum EEE adayı olarak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CooL_ROMEO

quote:

Arkadaşlar ben size anlayacağınız dilden özetleyeyim. % 80 HES ve % 20 diğer yenilenebilir enerji kaynakları ile elde edilmiş bir başarı. Malum ülkemizde " bazı kafalarda " HES yenilenebilir enerji olarak sayılmıyor.

Peki HES yerine rüzgar ve güneş enerjisi kullansak bu tip gelişmelere yatırımları arttırsak uzun vadede daha güzel bir sonuç alamaz mıyız ? Bence uzun vadede gelişebilecek teknolojilere yatırım yapılmalı yoksa doğayı kısıtlı ve gelişmeyecek bir enerji kaynağı için katletmek bizim yararımıza değil zararımıza olur. Kolay yoldan değil en iyi yoldan yaparsak yararımıza olur diye düşünüyorum EEE adayı olarak.

Rüzgar ile güneş ile Kosta Rika, Maldivler, Kanarya Adaları, Lükemburg falan geçinir de büyük sanayi ülkelerini güneş ve rüzgarla geçindirmek için baya baya büyük yatırım gerekli.
    Hani bir rüzgar gülünün 3 milyon avro olduğunu düşünürsek ( Çeşme tarafındakilerin bakımındaydık onu baz alıyorum ) 15 20 milyon rüzgar gülü ( tabi onu besleyecek kesintisiz rüzgar ve yer ) dikmeniz gerekli ki İzmir'i geçindirsin. Sanayi elektriği öyle evdeki gibi değil maalesef. Ama olmalı elbette elden geldiğince çoğaltılmalı ve çeşitlendirilmeli. Tek kaynağa bağlı kalamayız.

Ama RES, GES, BIO, Termal hep birlikte bile günümüz dünyasında HES'in çeyreği kadar verimli değil. Keşke olsa da biz ayda 150 lira fatura ödemesek. Kol gibi bize giriyor en nihayetinde.

Olması gereken RES, HES, GES, BIO, termal, nükleer vs ile fosil yakıt terminallerinden kurtulmak. İlk öncelik bu bütün gelişmiş ülkelerin 70 yıl önce yaptığı gibi.

• darısı başımıza günün birinde ülkemiz inş yenilenebilir enerji kaynaklarını %100 olarak kullanır
  • ülkemizde bir zamanlar hidroelektriğin payı %60 lardaydı şuanda %20 civarında. %50'sini ise doğal gaz karşılıyor

• Kosta Rika dediğimiz ülke Ankara'dan küçük. Bunu da göz önünde bulunduralım.

• quote:

Yenilenebilir adı altında çevreye ve ekosisteme verdiği zararlar yüzünden olmasın ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sirkadyen

quote:

Yenilenebilir adı altında çevreye ve ekosisteme verdiği zararlar yüzünden olmasın ?

Size bir miktar katılmakla beraber HES'in yenilenebilir enerji kaynağı olduğunu ben belirlemiyorum. Dünyanın her yerinde HES yenilenebilir enerjidir. Ve altına yorum yazdığımız haberde de buna değinilmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CooL_ROMEO

quote:

Kesinlikle doğa dostu çözümler bulmalıyız ancak biz gelişmiş ülkeler gibi uzan vadeli planlar yapamayız izlediniz mi bilmiyorum ama 2si1 lerin birinde Mesut Çevik Gün beyin söylediği bir sözü aktarmıştı.Gelişmek de olan ülkeler için hızlı çözümler gerekiyor uzun vadeli planlar yatarım gücü gerektirir ve bizim gibi ülkeler o yatırımı başka konulara harcamak da kısaca şimdilik idare etmemiz gerekiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-BB4F8AD25 -- 8 Eylül 2016; 21:57:22 >

• su akar türk bakar derler ya

bu adamlar bakmamış işte.

• Darısı Ülkemize olsun inşAllah

• İfade yanlış olmuş yalnız. Sonuç olarak motorlu taşıtlar da fosil yakıt kullanıyor. Dolayısıyla hiç fosil yakıt kullanmadı ifadesi yanlış olur. Belki ev ve sanayi gibi bir sınırlama yapılabilir.

• Bir an önce fosil yakıt ve türevi havayı kirletip Dünya'da yaşayan tüm canlıları zehirleyen,hasta eden(kanser vs) herşey yasaklanmalı.

Kanserin çığ gibi büyümesinin bir nedeninin hava kirliliği ve dolayısıyla bitki ve hayvanların,toprağın zehirlenmesi,doğrudan trafikte araçlardan çıkan gazlara maruz kalmanın da etkisi olduğunu düşünüyorum.
  • Yenilenebilir enerji kaynakları (hes, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi) yüksek maaliyetlere düşük enerji sunmaktadır. Sanayi sahibi bir ülke için tek çare nükleer enerjidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Koy nükleer, adam gibi denetimini, güvenliğini sağla hepsinden daha temiz ve fazla enerji açığa çıkıyor. Rüzgar, Güneş, Hes hepsi doğaya dengeyi bozarak zarar verirken nükleer öyle değil. Ya tamamen yaşamı bitiriyor ya da üretilen enerji başına en temiz kaynak...

• Dünyada ordusu olamayan ender ülkelerden birisi Kosta Rika .https://tr.wikipedia.org/wiki/Silahl%C4%B1_kuvvetleri_olmayan_%C3%BClkeler_listesi

• quote:

Yaptığın talan ve kontrol ettiğin su kütlesi gerçekten çevre dostu.

Kimse tüketimle ilgilenmiyor.

Harikasınız gerçekten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Firaristt

Koy nükleer, adam gibi denetimini, güvenliğini sağla hepsinden daha temiz ve fazla enerji açığa çıkıyor. Rüzgar, Güneş, Hes hepsi doğaya dengeyi bozarak zarar verirken nükleer öyle değil. Ya tamamen yaşamı bitiriyor ya da üretilen enerji başına en temiz kaynak...

Atığı da tezek niyetine yakarsın.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.