- x
Oda termostatları hakkında
60 Cevap65571 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

529 Mesaj
31 Ocak 2007; 19:12:30 

Arkadaşlar bir kaç sorum var;

1.Oda termostatlarının çalışma prensibi nedir?
2.Her kombiye uygulanabilir mi?
3.Maliyet nedir?

Ayrıca ECA'nın bir zamanlar termostatlı radyatör vanası vardı bu neden hiç bir yerde görülmüyor kullanan oldu mu acaba bu üründen?

Teşekkürler

3089 Mesaj
31 Ocak 2007; 19:40:24 

malum biçok marka kombi var.onların sitelerının hepsınde oda temostatı ve özellikler ve de fiatı var.

6241 Mesaj
31 Ocak 2007; 21:03:15 

oda termostatının çalışma prensibi; evin sıcaklığı sizin ayarladığınız sıcaklığa ulaştığında; oda termostatındaki sensör bunu algılıyor ve kombiyi durduruyor.

daha sonra oda sıcaklığı belirlediğiniz sıcaklığın altına düştüğünde; kombiye tekrar yan emri veriyor.

bu sayede kombi devamlı yanmamış oluyor..

belki gün içinde kombiye sizde müdahale edebilirsiniz ama uyurken bu termostat sizin yerinize kombiyi açıp kapatıyor.

fiyatlarını bilmiyorum

ben buderus için kablosuz oda kumandasını 150 euro ya almıştım 2 yıl önce.

hayırlı günler.

:::::DH MITSUBISHI TAKIMI:::::
2006 MİTSUBİSHİ COLT 1.3 İNVİTE 6 İLERİ AMT 95 HP

529 Mesaj
1 Şubat 2007; 2:31:20 

Yani her kombiye olmuyor öyle mi, kombi desteklemesi mi lazım?

Bir de şu termostatlı radyatör vanaları hakkında birşeyler bilen var mı?

129 Mesaj
2 Şubat 2007; 18:35:54 

Merhaba arkadaşım
Ben evimde yaklaşık 4 seneden beri kombiyi (Bosch) oda termostatı ile kullanıyorum burada temel prensip sistemde dolaşan suyun sıcaklığına göre kombinin devreye girip çıkması yerine bu işlemin oda sıcaklığına göre olması.

529 Mesaj
2 Şubat 2007; 19:42:56 

quote:

Orjinalden alıntı: tttarik

Merhaba arkadaşım
Ben evimde yaklaşık 4 seneden beri kombiyi (Bosch) oda termostatı ile kullanıyorum burada temel prensip sistemde dolaşan suyun sıcaklığına göre kombinin devreye girip çıkması yerine bu işlemin oda sıcaklığına göre olması.

Yani termostat oda radyatörüne giden suyu mu kesiyor? doğru anladım galiba.

6241 Mesaj
2 Şubat 2007; 21:12:47 

hayır termostat kombiyi durduruyor. tüm odalara giden su kesiliyor. kombiyi kapatıyor yani.

hayırlı günler.

:::::DH MITSUBISHI TAKIMI:::::
2006 MİTSUBİSHİ COLT 1.3 İNVİTE 6 İLERİ AMT 95 HP

419 Mesaj
3 Şubat 2007; 14:28:26 

Termostat içerinin sıcaklığını istediğinz bi değere kadar yükseltir ve daha sonra odanızı o sıcaklıkta sabit tutar...

Eğer sıcaklık biraz düşük olsun isterseniz termostatın sıcaklığını düşürürsüzünüz ve sıcaklık ayarladığınız değere düşünce kombi çalışmaya başlar ve sıcaklığı orada sabit tutar. Umarım yeterince açıktır...

182 Mesaj
16 Şubat 2007; 10:17:06 

Bence radyatörlere takılan termostatik vana kullanman.
Oda termostadı sadece o odadaki sıacklığa göre kombiyi kontrol eder.
Oysa radyatör termostadı çok daha kullanışlı ve ucuz.

62 Mesaj
9 Aralık 2010; 0:01:27 

İyi akşamlar, biz bu yıl ilk defa doğalgaz kullanıyoruz. Lütfen bize yardımcı olursanız seviniriz. Evimizde Buderus yoğuşmalı kombi var ve odamızda buderus marka oda termostatı var.
Biz kombinin petek suyu derecesini 60 dereceye ayarladık ve odadaki termostatın derecesinide 22 derece yaptık. Oda termostatı 22 derece olana kadar kombi 60 derecede sorunsuz çalışıyor buraya kadar herşey güzel.
Fakat evin içi 22 derece olunca yani oda termostatı 22 dereceyi gösterince kombi stop ediyor ve duruyor. Yaklaşık bir-iki saat hatta ikibuçuk saate kadar hiç çalışmıyor. Oda termostatı 22 derecenin altına düşünce yavaş yavaş çalışmaya başlıyor.Fakat bu bir-iki saat içinde evin içi soğuyor ve üşüme hissi oluyor.Sanki sıcak ortam kırılıyor.
Bu durum normalmidir ?
Yani oda termostatı 22 dereceye gelince kombi tamamen dururmu? Kombinin bu zaman zarfında kısık ayarda çalışması gerekmiyormu? Bunu buradaki teknik servisde tam olarak ifade edemiyor çünkü burada doğalgaz yeni kullanılıyor.
Bizim bu durumda; yani odadaki ısı ayarını nasıl yapmamız gerekiyor. Lütfen yardımcı olursanız seviniriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lacivertyel -- 9 Aralık 2010; 0:03:02 >

2024 Mesaj
16 Aralık 2010; 19:04:12 

Sorunu çözebildiniz mi ?

2046 Mesaj
17 Aralık 2010; 17:38:09 

quote:

Orijinalden alıntı: Lacivertyel

İyi akşamlar, biz bu yıl ilk defa doğalgaz kullanıyoruz. Lütfen bize yardımcı olursanız seviniriz. Evimizde Buderus yoğuşmalı kombi var ve odamızda buderus marka oda termostatı var.
Biz kombinin petek suyu derecesini 60 dereceye ayarladık ve odadaki termostatın derecesinide 22 derece yaptık. Oda termostatı 22 derece olana kadar kombi 60 derecede sorunsuz çalışıyor buraya kadar herşey güzel.
Fakat evin içi 22 derece olunca yani oda termostatı 22 dereceyi gösterince kombi stop ediyor ve duruyor. Yaklaşık bir-iki saat hatta ikibuçuk saate kadar hiç çalışmıyor. Oda termostatı 22 derecenin altına düşünce yavaş yavaş çalışmaya başlıyor.Fakat bu bir-iki saat içinde evin içi soğuyor ve üşüme hissi oluyor.Sanki sıcak ortam kırılıyor.
Bu durum normalmidir ?
Yani oda termostatı 22 dereceye gelince kombi tamamen dururmu? Kombinin bu zaman zarfında kısık ayarda çalışması gerekmiyormu? Bunu buradaki teknik servisde tam olarak ifade edemiyor çünkü burada doğalgaz yeni kullanılıyor.
Bizim bu durumda; yani odadaki ısı ayarını nasıl yapmamız gerekiyor. Lütfen yardımcı olursanız seviniriz.

evin içi kaça kadar soğuyor? 22 den 18 lere falan mı iniyor yoksa 21 den aşağı inmiyorsa belki normal sayılabilir

Üşümenize göre değil iç derecenin gösterdiği değere göre bakılması gerekiyor

Normalde 0.1 -0.5 derece soğuduğunda kombinin çalışması ve hızlı bir şekilde ısıtmaya geçmesi lazım.

Biz de 8 senedir haftalık programlı oda termostatı kullanıyoruz oda sıcaklığı ancak +- 0.1 derece oynuyor resmen kombinin yerini unutuyoruz ne zaman çalışır ne zaman durur haberimiz olmaz

Tosh 55SV685

1397 Mesaj
17 Aralık 2010; 21:50:58 

evde oda termostatı var bununla ayar yapmak bazen zor oluyor
oda termostatını kumandalı hale getirebilirmiyiz
yoksa baştan mı kumandalı almak gerekirdi ?

62 Mesaj
21 Aralık 2010; 23:24:47 

quote:

Orijinalden alıntı: mastor1

evin içi kaça kadar soğuyor? 22 den 18 lere falan mı iniyor yoksa 21 den aşağı inmiyorsa belki normal sayılabilir

Üşümenize göre değil iç derecenin gösterdiği değere göre bakılması gerekiyor

Normalde 0.1 -0.5 derece soğuduğunda kombinin çalışması ve hızlı bir şekilde ısıtmaya geçmesi lazım.

Biz de 8 senedir haftalık programlı oda termostatı kullanıyoruz oda sıcaklığı ancak +- 0.1 derece oynuyor resmen kombinin yerini unutuyoruz ne zaman çalışır ne zaman durur haberimiz olmaz

Teşekkür ederim. Biz dereceyi 23-24 civarına getirdik ve sanki olay kendiliğinden çözüldü gibi.

62 Mesaj
21 Aralık 2010; 23:52:49 

Arkadaşlar ben yine birşey sormak istiyorum. Salondaki peteklerden biri diğerine göre sanki biraz daha az ısıtıyor gibi. Peteğin alt tarafında bir cıvata gibi alyan anahtarı ile açılıp kapanabilen birşey var. Bu nedir ben anlayamadım. Bunu alyan anahtarı ile tam açarsam ya da kapatırsam ne olur.Sarı renkli metal iç tarafta bir vana gibi birşey.

20529 Mesaj
23 Aralık 2010; 20:49:27 

quote:

Orijinalden alıntı: Lacivertyel

Bu durum normalmidir ?

İstanbul da yalıtımlı evde kalıyoruz ve alt kat boş dükkan.
Bu havalarda(Dışarısı 16-17 derece) kombiyi bütün gün kapalı durumda tutuyoruz ve oda termostatı 18 derecenin altına inmiyor. Akşamları oda termostatını 21 dereceye ayarlıyoruz ve yarım saatte 25 metre karelik odanın sıcaklığı 18 dereceden 21' e çıkıyor. Kombi gidiş suyu sıcaklığı 65 dereceye ayarlı.
Kombi 21 dereceyi görünce duruyor ama yarım saatte bir pompası çalışıyor ve az miktarda suyu ısıtıp bekletiyor. Odanın 21 derece olduğunu gayet iyi hissediyorum. Bu arada odada 1,5 metrelik petek yanında 2 adet 85cm lik peterkler de var.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

1 Mesaj
24 Aralık 2010; 13:03:36 

Merhaba,biz 6 yıldır Buderus kombi kullanıyoruz,her kış oda sıcaklığımızı 22 derecede kullanıyoruz. Oda sıcaklığı 22 dereceye geldiğinde termostat kombiyi uyarıyor ve kombi calısmayı durduruyor.ama biizm şimdi bir sorunumuz var. termostatımızı 22 dereceye getiriyoruz kombi çalısmaya baslıyor içerisi ısınıyor 22 dereceyi de geçiyor oda sıcaklığı ama termostat bunu algılamıyor kombi sürekli calısmaya devam ediyor. basıncı yükseliyor ve tahliye borusundan su kaçırıyor. bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?? İyi günler..

3475 Mesaj
24 Aralık 2010; 19:57:35 

quote:

Orijinalden alıntı: dilay16

Merhaba,biz 6 yıldır Buderus kombi kullanıyoruz,her kış oda sıcaklığımızı 22 derecede kullanıyoruz. Oda sıcaklığı 22 dereceye geldiğinde termostat kombiyi uyarıyor ve kombi calısmayı durduruyor.ama biizm şimdi bir sorunumuz var. termostatımızı 22 dereceye getiriyoruz kombi çalısmaya baslıyor içerisi ısınıyor 22 dereceyi de geçiyor oda sıcaklığı ama termostat bunu algılamıyor kombi sürekli calısmaya devam ediyor. basıncı yükseliyor ve tahliye borusundan su kaçırıyor. bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?? İyi günler..

bu sanki daha çok kombi ile ilgili bir sorun gibi duruyor sonuçta kombinin kendi termostatıda olması lazım ve su ısısı belirli sıcaklığa gelince kombiyi durdurması lazım

2024 Mesaj
25 Aralık 2010; 17:40:48 

Arkadas hakli kombinin kendi termostati kapatmasi lazim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1397 Mesaj
25 Aralık 2010; 17:52:42 

20529 Mesaj
25 Aralık 2010; 18:50:31 

quote:

Orijinalden alıntı: telit35

Kumanda derken TV leri uzaktan kumandası gibi mi?
Bu aletlerin kısa aralıklarla ayarlarını değiltirmemek lazım. Kumanda dijital olabilir ama esas işi yapan cihaz mekanik ve sürekli ayar değişimi çabuk servis çağırmanıza neden olabilir.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

1397 Mesaj
26 Aralık 2010; 11:02:07 

quote:

Orijinalden alıntı: telit35

elimdeki termostat bu linkte kumanda özelliği olsa çok daha iyi olurdu
http://www.hepsiburada....im01&categoryId=8002825

3475 Mesaj
27 Aralık 2010; 21:43:53 

eğer kombili bir evde oturuyor olsaydım hiç oda termostadı falan uğraşmazdım, takardım biri hariç tüm radyatörlere termostatik vana her odayı istediğim sıcaklığa ayarlardım

20529 Mesaj
27 Aralık 2010; 22:13:13 

O termostatik vanaları takması kolay olsa ben de alırdım 3-5 tane. Ama sızdırma yapan vanayı halledene kadar anam ağladı. Tekrar bulaşmayı göze alamam.

2024 Mesaj
27 Aralık 2010; 22:14:13 

Bu termostatik vanayi kendimiz takabiliyormuyuz.

20529 Mesaj
27 Aralık 2010; 23:56:03 

quote:

Orijinalden alıntı: hardday

Bu termostatik vanayi kendimiz takabiliyormuyuz.

Büjon anahtarın ve ketenin varsa takabilirsin.
Kesinlikle keten olmalı. Teflon hiçbir işe yaramıyor vanalarda.

2024 Mesaj
28 Aralık 2010; 13:05:33 

Yok yok kalsin her radyatorle ayri ayri ugrasmak zor olacak demek ki.. aslinda benim kombi kapali balkonda hic soguk gormuyor kendi termostati acip kapatiyor merak ettigim gerek varmi acaba harici termostada.

20529 Mesaj
29 Aralık 2010; 20:00:41 

quote:

Orijinalden alıntı: hardday

Yok yok kalsin her radyatorle ayri ayri ugrasmak zor olacak demek ki.. aslinda benim kombi kapali balkonda hic soguk gormuyor kendi termostati acip kapatiyor merak ettigim gerek varmi acaba harici termostada.

Kombinin kendi termostatı hava sıcaklığına göre değil, ısıtıp kalorifer sistemine verdiği suyun sıcaklığına göre çalışır.
Yani hava 25 derece ama sen kombinin kalorifer gidiş suyu sıcaklığını 2. kademeye(35 derece veya üzeri) aldın mı kombi ısıtmaya geçer taa ki kapatana kadar(Don koruması modu)

2024 Mesaj
29 Aralık 2010; 23:01:44 

Yani termostat gerekli diyorsunuz..

307 Mesaj
15 Ocak 2011; 13:30:53 

bende termostatın % 20 gibi tasarruf yaptığına inanmıyorum...Yapsa yapsa % 5 en fazla % 8 gibi yapabilir...
Kombilerde zaten termostat var..
Kombi ayarını 3 e yada atıyorum 65 dereceye getirdiğinizde evin ısısı 22 derece oluyorsa yada kombi ayarı kimilerinde 4 yada 5 te de olabilir yada 1 de herne ise, oda sıcaklığı 22 derece gibi oluyorsa zaten kombi kendini bu ısıya ayarlıyor.....Kombi zaten sürekli çalışmıyor ki, istenilen sıcaklığa erişince duruyor , soğuyunca tekrar çalışıyor,peteklerin içindeki ısıyı algılayan termostatı var zaten kombi sistemlerinde...Ben tasarruf için gereksiz ama komfor için gerekli faydalı buluyorum...Ama yakıttan tasarruf edeceğine inanmıyorum...

2024 Mesaj
16 Ocak 2011; 9:02:01 

MAntıklı baktığında atıyorum termostatı 22 dereceye ayarladın odanın içi 22 derece oldu kombiyi kapattı.3-4 dk içinde oda sıcaklığı 1 derece düştüğünde tekrar yanmaya başlıyacak.Bu böyle hep devam edicek.Eee kendi termostatı zaten yapıyor bunu.Yeterki kapalı bir yerde olsun kombi.

20529 Mesaj
16 Ocak 2011; 11:56:01 

"Kombinin kendi termostatı hava sıcaklığına göre değil, ısıtıp kalorifer sistemine verdiği suyun sıcaklığına göre çalışır."

Yazdıklarımın okunmaması üzdü beni

7 Mesaj
26 Ocak 2011; 18:55:35 

Merhaba ,

Bende evde buderus kombi kullanıyorum. Ama ekonomik olsun diye sadece 1 odanın vanası açık diğerleri kapalı. Bunun termostatı da salonda bulunuyor , yani buz gibi yerde... Normalde 23 dereceye ayarlı ama , termostatın bulunduğu odanın sıcaklığı 12 derece civarında . Buda devamlı kombiyi ateşliyor bence kombi hiç uyku moduna geçmiyor. Devamlı gazdan yiyor. Termostatı kapatsam bir sorun olur mu ?

2024 Mesaj
27 Ocak 2011; 0:06:31 

Dahada faydalı olurkapatın.Ama termostatın espirisi zaten bulunduğunuz odada olması.Bence hemen bulunduğunuz odaya çekin termostatı.

3562 Mesaj
27 Ocak 2011; 10:24:30 

Evet aynen öyle termostat şuanki haliyle bulunduğu odanın sıcaklığını algılayıp orayı 22 dereceye getirmeye çalışıyor o odadada petek yanmadığı için oda devamlı soğuk kalıyor ve oda termostatıda kombinin devamlı çalışmasını sağlıyor,yapılması gereken hemen termostatı oturduğunuz peteklerin yandığı odaya almanız öbür türlü yarardan çok zararını görürsünüz

HEP DESTEK
TAM DESTEK

7 Mesaj
28 Ocak 2011; 14:55:54 

Anladim , cok zor birseymidir termostatın yerini değiştirmek? Kirada oturuyorum , sök-çıkar-tak gibiyse odaya taşımak isterim.Çünkü evi teslim edeceğim zamanda eski yerine getirmek istiyorum termostatı.Birde termostatı kapatınca kombide çalışmayı durdurdu. saatte 1 m^3 gidiyor. :(( Onun için yerini değiştirmek en iyisi..

1440 Mesaj
28 Ocak 2011; 16:47:57 

Termostata kombiden 2x kablo gider, sizde 2x0,75 mm2 veya 2x1 mm2 kablo ekleyerek yerini değiştirebilirsiniz, yalnız tecrübeniz yoksa yapmayın çünkü o kabloda şebeke gerilimi 220 VAC var.

Birde termostatı dairenin giriş kapısının karşısına, mutfağa, antreye monte etmemek lazım çünkü buralarda hava sirkülasyonu olur. Havanın daha stabil olduğu olduğu duvarlara monte etmek lazım.

quote:

Orijinalden alıntı: buzbagbuzbag
Anladim , cok zor birseymidir termostatın yerini değiştirmek? Kirada oturuyorum , sök-çıkar-tak gibiyse odaya taşımak isterim.Çünkü evi teslim edeceğim zamanda eski yerine getirmek istiyorum termostatı.Birde termostatı kapatınca kombide çalışmayı durdurdu. saatte 1 m^3 gidiyor. :(( Onun için yerini değiştirmek en iyisi..

426 Mesaj
18 Ekim 2011; 18:09:55 

Şu an oda termostatım 22 derecede sabit. Kombi ısısı 60 derecede. Bu değerler ideal midir? Neye göre değiştirmek gerekli?

Anlatılmaz Yaşanır..

2 Mesaj
19 Ekim 2011; 9:52:38 

mrb benim bi sorum olucaktı evde demirdöküm yoğuşmalı kombi kullanıyoruz daha yeni yine demirdökümün oda termostatını taktırdık fakat termostat ı 20 dereceye ayarlıorz ama odadaki termometre 25 dereceyi falan gösteriyor bu fark normal mi ? termostatım bu
http://www.bengikombi.c...ermostati-160-0-31.html

son olarak da nette okumuştum yoğuşmalı kombilerde kombi suyu sıcaklığı 60 altnda olması gerekiyor falan diyolardı ben 45 de kullanıyorum bu derece sizce iyimidir?

1021 Mesaj
25 Ekim 2011; 15:03:47 

arkadaşlar lütfen anlayan birileri yardımcı olsun bana.annemin evinde ''BUDERUS Basicplus GB012 Hermetik Yoğuşmalı Kombi'' var ve bununla uyumlu termostatik full digital oda kumandası takılı,ancak annem bunu kullanmasını beceremiyor.onun yerine klasik çevirmeli termostat istiyor.buraya kadar sorun yok.ancak ondan çıkan digital termostatı ben kendi kombime (maktek ruby) taktırmak istiyorum,kime sorduysam kendi ellerindeki ürünü satmak için olmaz diyor.ben kendi mühendislik bilgime dayanarak bnun olmaması için bir sebep göremiyorum çünki bunların hepsinin çalışma prensibi aynı. ne dersiniz lütfen fikrinizi benimle paylaşırmısınız?

0

0

Ekteki dosya (2)

ŞAMPİYONLUK ŞARKISI BÖYLE YARIM KALMAYACAK,O KUPA BİR GÜN ELLERİNİZDE KALKACAK!

60 Mesaj
30 Ekim 2011; 0:59:14 

quote:

Orijinalden alıntı: Shinning Star

Arkadaşlar bir kaç sorum var;

1.Oda termostatlarının çalışma prensibi nedir?

...........

Teşekkürler

Termostatlar evinizdeki buzdolabınızda, ütünüzde, elektrikle çalışan radyatörlerinizde de var.

Hepsinde de aynı mantıkla çalışır yani sıcaklığı sabit tutmaya çalışır.

Termostatın kalitesine ve duyarlılığına göre alt ve üst sınır sıcaklık değerleri değişebilir.

Yani buzdolabınızın sıcaklığını -5C derecede tutmak istediğinizde termostat eğer alt ve üst limit sıcaklık değerleri -,+ 1C ise buzdolabınızın içi ısınmaya başladığında ve -4C'ye ulaştığında termostat devreye girerek buzdolabınızın motorunu çalıştırır. Buzdolabınızın içi soğumaya başlar taa ki buzdolabınızın içinin sıcaklığı -6C derece oluncaya kadar.

-6C derece sıcaklığa erişince (buzdolabınızın içi soğuduğunda) termostat buzdolabınızın motoruna elektrik akımını sağlayan anahtarı (elektrik kontağını) açarak (OFF konumuna getirerek) elektrik akımının geçişini keserek motorun çalışmasını durdurur ve böylelikle buzdolabınızın -6C dereceden daha aşağıya soğumasını önler.

Buzdolabın içi tekrar ısınmaya başladığında [budolabın içi çevresi ile (çevresi dediğimiz mutfağın sıcaklığı) aynı sıcaklık değerine ulaşmaya başladığında yani termik dengeye ulaşmak istediğinde] yani sıcaklık -4C'e ulaştığında termostat tekrar devreye girerek buzdolabınızın motorunu tekrar çalıştırır ve bu olay tekrar edip durur.

Aynı mantığı kombi için benzetiniz lütfen. Yani buzdolabın motoru yerine kombi motoru (sanırım kombi motoru olması gerekir), buzdolabın içi yerine odanız,...

Termostat bulunduğu ortamın sıcaklık değerini algıladığı için bulunduğu ortamın sıcaklığını sabit tutmaya çalışır. Bu nedenle kalorifer peteklerinin kapalı olduğu odaya termostat koymak mantıklı değildir.

Termostatın sıcaklığını gece veya gündüz farklı sıcaklıklara da ayarlamak gereksizdir. Örneğin siz 22C dereceye ayarlamışsanız ister gece olsun ister gündüz olsun eğr -1C alt sınır duyarlılığı varsa 21C dereceye

termostatın bulunduğu odanın sıcaklığı düştüğü zaman devreye girecektir yani bu tip termostatlar ışığa duyarlı değildir, zaman ayarlı de değildir. Bu tip termostatlar sadece sıcaklığa duyarlıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rdrd -- 30 Ekim 2011; 22:10:25 >

84 Mesaj
5 Kasım 2011; 20:18:23 

buderus gb 012 modülasyonlu oda termostadı alcam ama nerede dir kaç paradır :(

73 Mesaj
27 Kasım 2011; 19:43:42 

Arkadaşlar wiessmann yada buderus kombilere uymlu modülasyonlu termostatlar hangileri ve nerden temin edebiliriz
wiessman kombilere başka marka modülasyonlu termostat monte edebilirmiyiz VİTOTROL 100 RT oda trmostatı modüler midir ve iyi midir
yardımcı oılursanız sevinirim

3575 Mesaj
29 Kasım 2011; 5:00:43 

İMZA BANA YASAKMIŞ ADMİN SÖYLEDİ.

297 Mesaj
8 Aralık 2011; 16:18:14 

arkadaslar viessman vitopend 100 kombiya oda termostatı baglamak ıstıyorum fakat bu markada kombiye 3 kablo cekılmesı gerektıgı soylenıyor.sonucta benım takacagım termostat basıt bır ac kapa devresı 3 kablo yerıne 2 kablo kullansam olmazmı acaba.3. kablonun gorevı nedır ki?

1440 Mesaj
9 Aralık 2011; 8:38:08 

3 kablo derken 3 damarmı? Bendede Vitopend 100 var siemens'in dijital termostatını kullanıyorum, 2x1 mm2 kablo kullandım

quote:

Orijinalden alıntı: oberen
arkadaslar viessman vitopend 100 kombiya oda termostatı baglamak ıstıyorum fakat bu markada kombiye 3 kablo cekılmesı gerektıgı soylenıyor.sonucta benım takacagım termostat basıt bır ac kapa devresı 3 kablo yerıne 2 kablo kullansam olmazmı acaba.3. kablonun gorevı nedır ki?

297 Mesaj
10 Aralık 2011; 1:35:41 

evet 3 damar aynı kombıden bende var aynı sımensın manuel termostatı var alım takım dedım.yok 3 damarlı kablo olması gerekıyormus.dedım nedır bu 3. kablonun gorevı.sonucta termostat basıt olarak bı ac kapa devresınden baska bısey yapmıyor.sıcaklıga gore o off yapıyor.bırı faz bırı notr bırıde haberlesme ıcınmıs.bu olmazsa calısmazmıs hassas olcum yapmazmıs.bende az cok bu ıslerden anlayan bırıyım ve bana cok akla yatkın gelmedı bu sozler.ama belkı dıgıtal kumandasız oda termostadları ıcın olabılır.ama ısrarla analogta olsa 3*1,5 kablo olucak dedı.acaba sız bu termostatı nasıl bagladınız arkadasım kombının hangı uclarına gırdınız.servıse ınat kendım uygun fıyata alıp calıstırmak ıstıyorum bu termostatı ıkı kabloyla.

1440 Mesaj
10 Aralık 2011; 9:06:36 

Bir elektrikçiden size lazım olan uzunlukta 2x1 mm² kablo alın, 1,5 mm²' ye gerek yok (Bir kablo yaklaşık olarak kesitinin 10 katı akım geçirir, bunu düşünün)

Kombiyi açtığınızda elektrik bağlantılarının olduğu yerde (klemenslerde) köprülü yani kısa devre edilmiş bir yer var, siz 2x kablonun uçlarını oraya gireceksiniz, hangi damarı nereye bağladığınız önemli değil.

Bağlantıdan sonra kontrol kalemiyle baktığınızda tek klemenste faz olacak, termostat çıkış verince faz diğer klemensede gelirse kombi istediğiniz gibi çalışır

12 Mesaj
12 Aralık 2011; 23:44:19 

Arkadaşlar az önce bir izlemde bulundum.
Kombime bağlı oda termostatı kombiyi kapattı.
Yaklaşık 2 saat kombim çalışmadı.
arkasından 1 saat süresince çalıştı ve yine durdu.
Bilgisi olan arkadaşlar lütfen cevaplasın.
Oda termostatının ekonomisi nasıl oluyor?
Termostat kullanmasam dahamı ekonomil olacak?
Bilgi verirseniz sevinirim

560 Mesaj
9 Ocak 2012; 10:47:18 

Dijital Oda termostatı-İdeal (20000 K cal) Hermetik kombi kalorifer suyu sıcaklığı ne olmalı?
-100 m2 ev,güney cephe,Termostat 22 dereceye ayarlandığında gündüzleri güneşli günlerde kombi akşama kadar devreye girmiyor.Tabi ki kombi kalorifer suyu soğuyor.Akşamları 21,8-22.2 derecelerde kullanıyorum.Ev güzel ısınıyor.Gece 00.00 gibi 21,8 dereceye alıyorum.Daha düşürürsem kombi nerdeyse hiç devreye girmiyor,evin içi soğuyor.
-Alt kat malesef boş,kimse oturmuyor.
-Bu ayki faturam 30 günlük 202,5 TL 303 m3,Günlük tüketim 10,1 m3 civarında.
-Oda termostatı kullanırken Kombi sıcaklığı 70 derece mi olmalıdır? Sürekli 50 derece altında kullanmak kombi için zararlımıdır? Hangi derece altında oda termostatı devre dışı kalır,kombi sürekli çalışır?
-Farklı yorumlar okuyorum,kafam karışıyor.Bilgi verirseniz sevinirim.

8 Mesaj
12 Ocak 2012; 0:10:22 

Çalıştığım firma için hazırladığım yazıyı burada paylaşıyorum. umarım birilerine yardımcı olacaktır. Sağlam bir yazıdır ve uzman kişilerden fikirler alınarak yazılmıştır arkadaşlar.

ODA TERMOSTATI SATIN ALMA REHBERİ
Oda Termostatları günümüzde tüm modern yapılarda bulunmaktadır. Oda termostatı temel anlamda odanızın sıcaklığını kolay yoldan ayarlayabilmenizi sağlayan elektronik cihazdır. Kombinizle ilişkilendirilmiş bir oda termostatı; odanızın sıcaklığını ölçerek, en ufak sıcaklık değişiminde kombiyi çalıştırarak oda sıcaklığının tanımladığınız dereceye getirilmesini sağlar. İstenen sıcaklık sağlandığında da kombiyi otomatik olarak kapatarak enerjiden tasarruf etmenize yardımcı olur. Oda termostatı sadece kombi ile değil, klima ile de çalıştırılabilir. Ancak birçok klimanın artık uzaktan kontrol kumandası veya kolay kullanılabilir bir tuş takımı vardır. Bu sebeple oda termostatları daha çok kombiler ile kullanılmaktadır.

Oda termostatları kendi içinde birçok farklı kategoriye ayrılır. Kategorileri belirleyen ise çalışma özellikleri ve kullanım biçimleridir. Biz bu rehberimizde sizlerin satın alma öncesi yeterli derecede bilgilendirilmenizi amaçlıyoruz. Bu yazımızı okuyarak satın alma öncesi temel bazı konularda fikir sahibi olabilir ve doğru tercihi daha kolay yapabilirsiniz diye umuyoruz.
Satın alma öncesi ihtiyaçlarınıza yönelik doğru kararı verebilmeniz için, oda termostatları arasındaki temel farklılıkları ve aralarındaki avantaj/dezavantajları iyi değerlendirmeniz çok önemlidir. Bu konuda alacağınız karar için göz önünde bulundurmanız gereken kriterleri şöyle sıralayabiliriz:

1. HASSASİYET

Oda termostatları arasındaki önemli farklardan birisi hassasiyet dereceleridir. Oda termostatının hassasiyeti; ortam sıcaklığındaki değişimi algılama kabiliyeti olarak tanımlanabilir. 1,0°C'lik hassasiyeti olan bir oda termostatı, bulunduğu ortamdaki 1,0°C'lik sıcaklık değişimini algılayabilir. 0,5°C hassasiyeti olan bir oda termostatı ise daha yüksek hassasiyete sahiptir. Daha küçük sıcaklık değişimlerini algılayabilir.
İnsan vücudu ortam sıcaklığında oluşan 1,5°C ile 2,0°C arasındaki değişiklikleri hissedebilir. Dolayısıyla, odanızdaki sıcaklık yaklaşık 1,5°C düştüğü anda bunu hissetmeye başlarsınız. Hassasiyeti yüksek olan bir oda termostatı, sıcaklıktaki küçük değişiklikleri dahi anlayabildiğinden, bu anda otomatik olarak ortamı ısıtması için kombinizi çalıştıracaktır.

Kalibrasyon Ayarı: Oda termostatlarının kalibrasyon ayarı, yetkili servis tarafından, kurulum işlemleri sonrasında gerçekleştirilir. Bu işlemde; ortam sıcaklık değişiminin ne kadar hassasiyetle ölçüleceğini ve ısıtma sisteminin ne zaman çalışması gerektiğini tanımlarsınız. Bu işlemi örnek üzerinden anlatmak daha açıklayıcı olacaktır: Eğer odanızın 25,0°C'de sabit bir sıcaklığı olsun istiyorsanız, yapılan ayarlamalara göre 0,5°C hassasiyete sahip bir oda termostatı ortam sıcaklığı 24,5°C olduğu anda kombiyi çalıştırmaya başlayabilir. Ancak bu durumda yakıttan tasarruf etmek çok olası değildir. 0,5°C olarak tanılanmış bir kalibrasyon; kombinin neredeyse tüm gün boyunca devreye girip-çıkması ve fazla yakıt yakması gibi bir sonuç doğurur. Bizim tavsiyemiz; kalibrasyon ayarında 1,5°C hassasiyet ayarlanması yönündedir. Örnek üzerinden gidersek; 25,0°C olan oda sıcaklığı 23,5°C'ye düştüğünde, siz de az da olsa sıcaklık düşüşünü hissettiğiniz anda kombinin çalışmaya başlamasıdır. Sıcaklık yeniden 25,0°C olduğunda oda termostatınız kombiyi otomatik olarak durduracaktır. Bu durumda %30'a varan enerji tasarrufu sağlamak olasıdır.

2. UYUMLULUK

Oda termostatı satın almadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de tabii ki kullanmakta olduğunuz kombiniz ile uyumlu olup olmadığıdır. Oda termostatları, bağladığınız cihazı otomatik olarak açıp kapayan anahtarlardır ve uyumluluk sağlanmazsa cihazınıza doğru komutu gönderemediği için işlevini gerçekleştiremez.

ÖNEMLİ NOT: Bir oda termostatı hakkında karar vermeden önce, satıcıyla iletişime geçerek, kombiniz/klimanız ile uyumlu olup olmadığını mutlaka sormanızı tavsiye ederiz.

Temel olarak tüm kombilerde oda termostatının bağlanabilmesi için elektronik devre çıkışları bulunur. Bu çıkışlardan çekilen elektrik hatları ile oda termostatı kombiye bağlanır. Kablolu oda termostatlarında çekilen kablo, oda termostatının bulunmasını istediğiniz yere kadar uzatılır. Kablosuz oda termostatlarında ise elektronik devre çıkışına bağlanan bir ünite, oda termostatı ile arasında kablosuz olarak iletişime geçer. Her iki durumda da çalışma performansları açısından fark yoktur. Ancak kablosuz oda termostatları maksimum 100metre mesafeden iletişime geçebilirler. Bu mesafe, araya duvarların girmesi ile düşebilir. Eğer kombiniz ile oda termostatı arasında çok fazla duvar varsa ve aralarındaki mesafe uzaksa iletişim sorunları yaşanabilir. Kombi ile oda termostatı arasındaki her duvarı +10metre mesafe ilave edilmiş varsayarak hesaplayabilirsiniz. Kablolu oda termostatı kullanmak ise genelde şık bulunmaz ve işin içine ekstra bir kablo masrafı girecektir. Kablo ücreti yetkili servis ya da satıcı firma tarafından karşılanmayacağı için bir elektrikçiden sizin almanız gerekecektir. Uyumlu bir kablonun maliyetini kabaca 1,00TL/metre olarak düşünebilirsiniz.

Kablolu oda termostatları teoride tüm kombiler ile uyumludur. Çünkü kombilerin verdiği elektronik devre çıkışları standarttır. Ancak bazı model kombiler ile kablosuz oda termostatları arasında uyumsuzluklar olabilir. Bu durumda servisler bir ara kablo kullanarak iki cihaz arasındaki iletişimi sağlarlar.

Bazı kombi ve klimalar bu elektronik devre çıkışında sadece açma/kapama anahtarlaması için çıkış vermek yerine tüm diğer kontrollerin de oda termostatı tarafından yapılabilmesini sağlayacak şekilde birçok devre çıkışı sunarlar. Bu durumlarda tüm çıkışlara cevap verebilecek bir oda termostatı tercih etmeniz daha verimli ve etkin biçimde kombinizi kontrol etmenizi sağlayacaktır. Bazı firmalar tüm bu özellikleri destekleyebilecek oda termostatları üretmektedirler. Kombi/klima cihazınızın üretici firması aynı zamanda oda termostatı da üretiyorsa, bu oda termostatı tam uyumlu olarak çalışacağından tüm bu fonksiyonlara cevap verebilecek şekilde, tam uyumlu olarak çalışacaktır.

3. PROGRAMLANABİLİRLİK

Oda termostatlarının arasındaki önemli farklardan birisi de programlanabilme özelliğidir. Özellikle "Dijital Programlanabilir" ibaresini gözetebilirsiniz. Bu tür oda termostatları haftalık olarak programlanabilmektedir. Bu tür cihazlarda, oda sıcaklığının; hafta içi sabah saat 06:45'te, akşam 18:45'te, hafta sonu da sabah 10:45'te 25,0°C'ye getirilmesini basitçe programlayarak ayarlayabilirsiniz. Ancak manuel oda termostatları sadece anlık olarak belirttiğiniz dereceye göre oda sıcaklığını ayarlarlar. Tüm dijital oda termostatlarının programlanabilir olmayabileceğine de dikkat etmelisiniz.

Temel olarak oda termostatları konusunda satın alma öncesi dikkat etmeniz gereken kriterler bunlardır. Burada belirttiklerimiz dışında ürünün maliyeti, marka güvenilirliği, görünüm şıklığı, kullanım kolaylığı gibi birçok farklı değerlendirmeyi yapmak siz müşterilerimize düşmektedir.

Bizler intekticaret olarak tüm bu konularda sorularınızı şimdiye kadar olduğu gibi hızlı ve güvenilir biçimde cevaplandırmaya hazırız.

Umarız satın alma rehberimiz sizlere yardımcı olabilir. Okuduğunuz için teşekkür eder, iyi alışverişler dileriz.

852 Mesaj
8 Mart 2012; 22:59:42 

bende geçen hafta bosch classic condense kombi ve termostat olarak da bosch tr21rf aldım. Termostat kitapçığı ayrıntılı yazılmış ama anlamadığım terimlerde yok değil.. mesela uzman ayarlarındaki "fark anahtarlaması" ne demek? ayrıca DIP anahtarlarında "azami başlatma kontrolü" diye bir seçenek var. 1s/C - 1/4 s/C - 1/2 s/C şeklinde ayarları var bunlar ne?

Ayrıca sorunuma geliyim.. Termostatda ayar saat 17:00-24:00 arası odayı 22.4C ye getirmeye ayarlı. Bugün eşim eve 18:00 da eve geldiğinde oldukça evin sıcak olduğunu fark etmiş ben eve 19:30 gibi geldiğimde ise ev soğudu diyerek dert yandı. Baktım petekler buz.. termostatın gösterdiği oda sıcaklığı ise 22.2 idi.

biraz önce urcaladım biraz daha bakalım bu peteklerin buz gibi olana kadar durması olayını çözebilecekmiyim..

----VE BU KONUYLA İLGİLİ BAŞKA DA BİŞEY SÖYLEMEM! (FORREST GUMP)----
Rampage IV Formula i7 3820 4x4 Corsair Vengeance Ati 7870 Boost Noctua NH-C14 Thermaltake DH-202 MacBook Air 13 Mid 2013 Sony HDR-Sr11 Canon EOS 60D Wii iPhone 5S iPad Air

3575 Mesaj
9 Mart 2012; 3:15:52 

termostatın bağlı olduğu yerde ısı kaybı yoksa ısıya göre kombiye çalış komutu vermeyebilir örnek termostatın bulunduğu yer uzun süre 23 c de kalırsa. oda termostatlarının doğru yere takılmaması bu sorunları yarattığı söyleniyor. ben sırf bu yüzden termostat almaktan vazgeçtim zaten tasarruf yaptığı da söylenmiyor sadece konfor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 9 Mart 2012; 3:18:27 >

İMZA BANA YASAKMIŞ ADMİN SÖYLEDİ.

815 Mesaj
13 Mart 2012; 18:06:33 

quote:

Orijinalden alıntı: radegast

Çalıştığım firma için hazırladığım yazıyı burada paylaşıyorum. umarım birilerine yardımcı olacaktır. Sağlam bir yazıdır ve uzman kişilerden fikirler alınarak yazılmıştır arkadaşlar.

Umarız satın alma rehberimiz sizlere yardımcı olabilir. Okuduğunuz için teşekkür eder, iyi alışverişler dileriz.

intek ticaret olmasın çalıştığın firma:) yalnız çok genel olmuş. ayrıca termostat ile ilgili bilgiler çok da doğru gelmedi...

------------------------su vereydi iyidi------------------------

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
16 Mart 2012; 16:38:01 

evet banada farklı geldi

3 Mesaj
4 Temmuz 2012; 17:08:35 

quote:

Orijinalden alıntı: radegast

ODA TERMOSTATI SATIN ALMA REHBERİ
Oda Termostatları günümüzde tüm modern yapılarda bulunmaktadır. Oda termostatı temel anlamda odanızın sıcaklığını kolay yoldan ayarlayabilmenizi sağlayan elektronik cihazdır. Kombinizle ilişkilendirilmiş bir oda termostatı; odanızın sıcaklığını ölçerek, en ufak sıcaklık değişiminde kombiyi çalıştırarak oda sıcaklığının tanımladığınız dereceye getirilmesini sağlar. İstenen sıcaklık sağlandığında da kombiyi otomatik olarak kapatarak enerjiden tasarruf etmenize yardımcı olur. Oda termostatı sadece kombi ile değil, klima ile de çalıştırılabilir. Ancak birçok klimanın artık uzaktan kontrol kumandası veya kolay kullanılabilir bir tuş takımı vardır. Bu sebeple oda termostatları daha çok kombiler ile kullanılmaktadır.

Oda termostatları kendi içinde birçok farklı kategoriye ayrılır. Kategorileri belirleyen ise çalışma özellikleri ve kullanım biçimleridir. Biz bu rehberimizde sizlerin satın alma öncesi yeterli derecede bilgilendirilmenizi amaçlıyoruz. Bu yazımızı okuyarak satın alma öncesi temel bazı konularda fikir sahibi olabilir ve doğru tercihi daha kolay yapabilirsiniz diye umuyoruz.
Satın alma öncesi ihtiyaçlarınıza yönelik doğru kararı verebilmeniz için, oda termostatları arasındaki temel farklılıkları ve aralarındaki avantaj/dezavantajları iyi değerlendirmeniz çok önemlidir. Bu konuda alacağınız karar için göz önünde bulundurmanız gereken kriterleri şöyle sıralayabiliriz:

1. HASSASİYET

Oda termostatları arasındaki önemli farklardan birisi hassasiyet dereceleridir. Oda termostatının hassasiyeti; ortam sıcaklığındaki değişimi algılama kabiliyeti olarak tanımlanabilir. 1,0°C'lik hassasiyeti olan bir oda termostatı, bulunduğu ortamdaki 1,0°C'lik sıcaklık değişimini algılayabilir. 0,5°C hassasiyeti olan bir oda termostatı ise daha yüksek hassasiyete sahiptir. Daha küçük sıcaklık değişimlerini algılayabilir.
İnsan vücudu ortam sıcaklığında oluşan 1,5°C ile 2,0°C arasındaki değişiklikleri hissedebilir. Dolayısıyla, odanızdaki sıcaklık yaklaşık 1,5°C düştüğü anda bunu hissetmeye başlarsınız. Hassasiyeti yüksek olan bir oda termostatı, sıcaklıktaki küçük değişiklikleri dahi anlayabildiğinden, bu anda otomatik olarak ortamı ısıtması için kombinizi çalıştıracaktır.

Kalibrasyon Ayarı: Oda termostatlarının kalibrasyon ayarı, yetkili servis tarafından, kurulum işlemleri sonrasında gerçekleştirilir. Bu işlemde; ortam sıcaklık değişiminin ne kadar hassasiyetle ölçüleceğini ve ısıtma sisteminin ne zaman çalışması gerektiğini tanımlarsınız. Bu işlemi örnek üzerinden anlatmak daha açıklayıcı olacaktır: Eğer odanızın 25,0°C'de sabit bir sıcaklığı olsun istiyorsanız, yapılan ayarlamalara göre 0,5°C hassasiyete sahip bir oda termostatı ortam sıcaklığı 24,5°C olduğu anda kombiyi çalıştırmaya başlayabilir. Ancak bu durumda yakıttan tasarruf etmek çok olası değildir. 0,5°C olarak tanılanmış bir kalibrasyon; kombinin neredeyse tüm gün boyunca devreye girip-çıkması ve fazla yakıt yakması gibi bir sonuç doğurur. Bizim tavsiyemiz; kalibrasyon ayarında 1,5°C hassasiyet ayarlanması yönündedir. Örnek üzerinden gidersek; 25,0°C olan oda sıcaklığı 23,5°C'ye düştüğünde, siz de az da olsa sıcaklık düşüşünü hissettiğiniz anda kombinin çalışmaya başlamasıdır. Sıcaklık yeniden 25,0°C olduğunda oda termostatınız kombiyi otomatik olarak durduracaktır. Bu durumda %30'a varan enerji tasarrufu sağlamak olasıdır.

2. UYUMLULUK

Oda termostatı satın almadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de tabii ki kullanmakta olduğunuz kombiniz ile uyumlu olup olmadığıdır. Oda termostatları, bağladığınız cihazı otomatik olarak açıp kapayan anahtarlardır ve uyumluluk sağlanmazsa cihazınıza doğru komutu gönderemediği için işlevini gerçekleştiremez.

ÖNEMLİ NOT: Bir oda termostatı hakkında karar vermeden önce, satıcıyla iletişime geçerek, kombiniz/klimanız ile uyumlu olup olmadığını mutlaka sormanızı tavsiye ederiz.

Temel olarak tüm kombilerde oda termostatının bağlanabilmesi için elektronik devre çıkışları bulunur. Bu çıkışlardan çekilen elektrik hatları ile oda termostatı kombiye bağlanır. Kablolu oda termostatlarında çekilen kablo, oda termostatının bulunmasını istediğiniz yere kadar uzatılır. Kablosuz oda termostatlarında ise elektronik devre çıkışına bağlanan bir ünite, oda termostatı ile arasında kablosuz olarak iletişime geçer. Her iki durumda da çalışma performansları açısından fark yoktur. Ancak kablosuz oda termostatları maksimum 100metre mesafeden iletişime geçebilirler. Bu mesafe, araya duvarların girmesi ile düşebilir. Eğer kombiniz ile oda termostatı arasında çok fazla duvar varsa ve aralarındaki mesafe uzaksa iletişim sorunları yaşanabilir. Kombi ile oda termostatı arasındaki her duvarı +10metre mesafe ilave edilmiş varsayarak hesaplayabilirsiniz. Kablolu oda termostatı kullanmak ise genelde şık bulunmaz ve işin içine ekstra bir kablo masrafı girecektir. Kablo ücreti yetkili servis ya da satıcı firma tarafından karşılanmayacağı için bir elektrikçiden sizin almanız gerekecektir. Uyumlu bir kablonun maliyetini kabaca 1,00TL/metre olarak düşünebilirsiniz.

Kablolu oda termostatları teoride tüm kombiler ile uyumludur. Çünkü kombilerin verdiği elektronik devre çıkışları standarttır. Ancak bazı model kombiler ile kablosuz oda termostatları arasında uyumsuzluklar olabilir. Bu durumda servisler bir ara kablo kullanarak iki cihaz arasındaki iletişimi sağlarlar.

Bazı kombi ve klimalar bu elektronik devre çıkışında sadece açma/kapama anahtarlaması için çıkış vermek yerine tüm diğer kontrollerin de oda termostatı tarafından yapılabilmesini sağlayacak şekilde birçok devre çıkışı sunarlar. Bu durumlarda tüm çıkışlara cevap verebilecek bir oda termostatı tercih etmeniz daha verimli ve etkin biçimde kombinizi kontrol etmenizi sağlayacaktır. Bazı firmalar tüm bu özellikleri destekleyebilecek oda termostatları üretmektedirler. Kombi/klima cihazınızın üretici firması aynı zamanda oda termostatı da üretiyorsa, bu oda termostatı tam uyumlu olarak çalışacağından tüm bu fonksiyonlara cevap verebilecek şekilde, tam uyumlu olarak çalışacaktır.

3. PROGRAMLANABİLİRLİK

Oda termostatlarının arasındaki önemli farklardan birisi de programlanabilme özelliğidir. Özellikle "Dijital Programlanabilir" ibaresini gözetebilirsiniz. Bu tür oda termostatları haftalık olarak programlanabilmektedir. Bu tür cihazlarda, oda sıcaklığının; hafta içi sabah saat 06:45'te, akşam 18:45'te, hafta sonu da sabah 10:45'te 25,0°C'ye getirilmesini basitçe programlayarak ayarlayabilirsiniz. Ancak manuel oda termostatları sadece anlık olarak belirttiğiniz dereceye göre oda sıcaklığını ayarlarlar. Tüm dijital oda termostatlarının programlanabilir olmayabileceğine de dikkat etmelisiniz.

Temel olarak oda termostatları konusunda satın alma öncesi dikkat etmeniz gereken kriterler bunlardır. Burada belirttiklerimiz dışında ürünün maliyeti, marka güvenilirliği, görünüm şıklığı, kullanım kolaylığı gibi birçok farklı değerlendirmeyi yapmak siz müşterilerimize düşmektedir.

Bizler intekticaret olarak tüm bu konularda sorularınızı şimdiye kadar olduğu gibi hızlı ve güvenilir biçimde cevaplandırmaya hazırız.

intherm marka bir oda termostattı aldım ben epey kullanışlı.. çekim mesafesinin uzun olması benim epey işimi gördü..

1232 Mesaj
9 Kasım 2012; 22:39:01 

arkadaslar kombim bosch fr 10 modülasyonlu oda termostadı var .oda sıcaklıgım istenilen sıcaklıga gelince kombim yanmıyor ama kombi pompası saatlerce kombi yanmadıgı halde calısıyor bu normal mi?kombi gidiş suyu sıcaklıgı 55 derece ev ayarı 21 derece kombi kapandı evin ısısı kaybolmadı 5 saatir pompa calısıyor tesisat suyu
22 derece su anda.soğuk suyu sirküle etmesinin amacı ne sizce servisi çağırmalı mıyım?

289 Mesaj
10 Kasım 2012; 6:11:36 

Merhaba kombim vissman vitodens 100w oda termostadını visman alsam nasıldır hassasiyeti 0,1 derecemi teşekkürler.
Oda Termostadı vissmanın en üst modeli. Yada tavsiye edeceğiniz model varmı tekrar teşekkürler.

SHARP LC-46HD1E , SONY VPCF12S1E NOTEBOOK , SONY VPL-AW15 PROJEKSİYON , SONY PS3 , XBOX 360 ELİTE , NİNTENDO Wİİ , POPCORN C200 , WD elite 2 tb external , SEAGATE BARRACUDA 1.5 TRB 7200.11, DIGITURK PLUS , HD SMART , ATLANTA HD BOX , NEXT 2000 , 3 x AUDIOQUEST 3 HDMI 1.3 , 2 x MONSTER M 1000 HD HDMI , IRIVER E50 , SENNHEISER IE8 , WESTONE 3 , Cisco Linksys Wag320N

1 Mesaj