Şimdi Ara

Türkiye’nin yeni uyduları Türksat 5A ve 5B için çalışmalar başlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
371
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye’nin yeni uyduları Türksat 5A ve 5B için çalışmalar başlıyor

Türkiye yeni uyduların geliştirilmesi için çalışmalara başlıyor. Hali hazırda üzerindeki çalışmalar Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) süren Türkiye’nin ilk yerli uydusu Türksat 6A’ya ek olarak Türksat 5A ve 5B için 1,5 – 2 ay içinde ihale süreci tamamlanmış olacak. Türksat 6A’nın ise 2019’da tamamlanmış olması ve uzaya fırlatılması hedefleniyor.

Yerlilik oranının olabildiğince yüksek olmasına çalışılacağı belirtilen Türksat 5A ve 5B, ülkemizdeki bu alanda yetişmiş personelin deneyim kazanması noktasında da önem taşıyor. Sene sonuna kadar prosedürlerin tamamlanması ve çalışmaların ivedilikle başlaması planlanmış durumda.

Hedef 10 Uyduya Sahip İlk 10 Ülke Arasında Yer Almak

Küresel ölçekli bir çok firmanın da iştirak edeceği uydu geliştirme sürecinde Türk mühendislerin etkin rol üstlenmesi için çeşitli planlamalar yapılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat’ın dünyada uydu operatörleri arasında ilk 20’de yer aldığını belirtirken hedefin 2023 yılına kadar 10 uyduya sahip dünyadaki ilk 10 ülke arasında yer alma planının yürütüldüğünü ifade ediyor.

Türkiye’nin yeni uyduları Türksat 5A ve 5B için çalışmalar başlıyor
    Türksat 4A uydusu Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılmaya hazırlanırken

Planlamaya göre Türksat 5A, 2018 yılının sonunda 31 derece Doğu yörüngesinde olacak. Türksat 5B ise 2019’da 42 derece Doğu yörüngesine fırlatılacak. Türksat 5A uydusu ile hedef Türkiye, Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Asya bölgesi için televizyon yayıncılığı ve veri iletimi hizmetlerinin gerçekleştirilmesi olacak. Teknik Hazırlık Komisyonu tarafından yürütülen sürece ilişkin detaylar ilerleyen günlerde resmiyet kazanmış olacak.

• geçenlerde hacklenmeyen, fotonlarla veri iletimi yapan kuantum uydusunu çinin uzaya fırtlattığını okuduktan sonra işte bu.....gdsfdgfg çok gelişmiş ülkeyiz. adam olun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jizzy quatily -- 24 Ağustos 2016; 13:56:32 >
  • o parayla okul yapılırdı kaç fakir doyulurdu fakirmiz çok biliyonmu sen evladım?
    marmarayda karşılaştığım takımlı şık giyimimden etkilenip beni chpli sanan bu marmaray yapılmasaydı diyen ilerici modern kemalist teyzenin kafasını yazdım...
    ülkemize hayırlı uğurlu olsun....parti tutmayı ne yapılırsa hayır diyen zihniyetten allah benden uzak tutsun...çünkü gericilerle işim olmaz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 24 Ağustos 2016; 13:28:17 >
  • http://www.flysat.com/turksat4b.php

4b nerdeyse boşta duruyor. yeni uydular ne işimize yarayacak ?
  • Uyarı konusu herkese geçerli değil anlaşılan

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her konuda ortalığı karıştırmakdan başka amacın yok. Seni hala banlamayan adminlere selam olsun

Edit: kerimcem ve yazıyorum da dahil. Ortada hicbirsey yokken adamları kustugu öfkeye bak. Derdiniz uydu değil, millete saldırmaya fırsat kollamak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adnansetek -- 24 Ağustos 2016; 13:29:05 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • anlamadığım bir şekilde insanalr uyduya ilgi duymaya başladı.ben bu işi 15 senedir takip ediyorum,zornolar dışında ilgilenen görmedim hiç.ayrıca neden 31 dereceye atıyorlar?asyaya yayın vermek için 42 , 31 e göre daha iyi gibi geliyor bana.hele bi atılsınlar motorlu antenim var kurar bakarım yayınlara :)

• quote:

Orijinalden alıntı: montevo

anlamadığım bir şekilde insanalr uyduya ilgi duymaya başladı.ben bu işi 15 senedir takip ediyorum,zornolar dışında ilgilenen görmedim hiç.ayrıca neden 31 dereceye atıyorlar?asyaya yayın vermek için 42 , 31 e göre daha iyi gibi geliyor bana.hele bi atılsınlar motorlu antenim var kurar bakarım yayınlara :)

uydu diyince zorno anlayan kafanıza nediyim bilmem artık uydudan zorno izlemek 90 larda kaldı geniş bant varken...uydu demek sadece tv yayını demek değil intenet askeri güvenlik istirbahat herşey...o uyduyla ortadoğuyuda izleme altına alıcaz anlaşılan..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 24 Ağustos 2016; 13:34:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: adnansetek

Her konuda ortalığı karıştırmakdan başka amacın yok. Seni hala banlamayan adminlere selam olsun

Edit: kerimcem ve yazıyorum da dahil. Ortada hicbirsey yokken adamları kustugu öfkeye bak. Derdiniz uydu değil, millete saldırmaya fırsat kollamak

Ben o mesajı hic bir şekilde muhaliflere atmadim. Burada cok değerli muhalifler de var. O mesajı ilk cumlede de belirttigim gibi, asıl derdi devlet düşmanlığı olan hainler için attim.

Ayrica ortada hic bir sey yokken nefret kusma konusuysa konu, gir bak bütün konular istisnasız olarak nasil Akpye, makarnaya, aptalliga, comarliga, koyunluga ve cok dah kötü hakaretlere nasıl baglaniyor gör.

Nefret kusmak konusunda elinize su dökmemiz imkansız. Önce özeleştiri sonra eleştiri.

Ama madem ki sen rahatsız oldun, sileyim mesajı. Ki empati yoksunu nefret neferlerinden farkımız olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YazıYorum -- 24 Ağustos 2016; 13:45:06 >

• kerimcem K kullanıcısına yanıt
    ay kıyamam 90 larda doğru düzgün uydu mu vardı zorno izleyesin?ben diyorum 15 senedir uydu işindeyim sen bana uyduları anlatıyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: adnansetek

Her konuda ortalığı karıştırmakdan başka amacın yok. Seni hala banlamayan adminlere selam olsun

Bizim insanimiz ayristirmayi iyi bilir. Ortada neden yokken bile laf atip otekilestirmeyi yapar. Neden yaptigi sorulunca da "ama karsi taraf da bunu hep yapiyur" der.

• Bildiğim kadarıyla ABD'nin gps Rusya'nın glonass'ı var. Bu konuda başka çalışması olan devlet yok diye biliyorum. SLR, llr, vlbi, Galileo sistemleri falan var ama farklı amaçlarla kullanılan farklı sistemler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Neyinkafasi

quote:

Orijinalden alıntı: sistemli adam

Beğenmezler. Nerede 5C derler ve pringles yemeye devam ederler.

Şahsen amerikalı firmaların haftada bir uydu fırlatıp, bizimkilerin okadar aktif olmayışından rahatsızım.Bizim neden askeri gps benzeri uydu sistemimiz olmasın?

Sanırsın ki ak parti öncesi saat başı uydu fırlatıyorduk.
    Bu konudaki geçmişimizi araştırın ve yapılanı takdir edin daha sonra samimi eleştiriler yöneltin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: montevo

ay kıyamam 90 larda doğru düzgün uydu mu vardı zorno izleyesin?ben diyorum 15 senedir uydu işindeyim sen bana uyduları anlatıyorsun.

çevremde 25+ 30+ uyududan zorno izleyen kalmadı net kullanmayı bilmeyen amcalar veya bilgisizlerdir anca..,izleyen yok diye ben çatıdan hortbridi kaldırdım.....dayım bu işte zaten next bayii o olaylar 90 lar ve 2000 lerin başlarında vardı...şimdide vardırda ender yani..
  • Türksat 6A yerli yapıldığı söylenmekteyken, bundan sonra yapılacağı söylenen uydular neden dışardan alımla yapılıyor? Saçma şeyler var gibi. Madem yerli yapıyorsun artık o zaman neden dışardan satın alıyorsun? Yok yerli yapmıyor da o yüzden dışardan alıyorsan o zaman şimdi ne yapıyorsun? Aklım almıyor bu işi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LORDTEK

Türksat 6A yerli yapıldığı söylenmekteyken, bundan sonra yapılacağı söylenen uydular neden dışardan alımla yapılıyor? Saçma şeyler var gibi. Madem yerli yapıyorsun artık o zaman neden dışardan satın alıyorsun? Yok yerli yapmıyor da o yüzden dışardan alıyorsan o zaman şimdi ne yapıyorsun? Aklım almıyor bu işi.

Bu olay cadillac arabayı boyayıp yerli araba diye yutturmaya benziyor. Uyduyu yapan mitsubishi , uyduyu fırlatan ülke farklı..

Bu kalitesiz eğitim sistemiyle bizim uyduyu yapıp , roketini yapıp , fırlatma ve yerleştirme işlemlerini yapabilecek seviyeye gelmemiz çok zor değil resmen imkansız.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sezlongtan muhalif yorumlar konuya bekleniyor..

• Çok iyi bir gelişme.. ama artık şu yapılan her sistem ve araç için "yerli" kelimesini cümlenin başına eklemesek ve bu eziklik psikolojisinden kurtulsak, daha güzel bir sonuç olacak. Çünkü diğer devletler yaptıkları tüm gereçlere böylesine.. bir takı getirmiyorlar. Amerika yeni yaptığı nükleer enerji ile çalışan ve milyar dolarlara mal olmuş gemisine bile bu kadar sükse yapmıyor.

• Lütfen birileri sordum konuda beni aydınlatabilir mi? Belki anlayamadığım birşey vardır diye rica ediyorum.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Neyinkafasi

quote:

Beğenmezler. Nerede 5C derler ve pringles yemeye devam ederler.

Şahsen amerikalı firmaların haftada bir uydu fırlatıp, bizimkilerin okadar aktif olmayışından rahatsızım.Bizim neden askeri gps benzeri uydu sistemimiz olmasın?

Sanırsın ki ak parti öncesi saat başı uydu fırlatıyorduk.
    Bu konudaki geçmişimizi araştırın ve yapılanı takdir edin daha sonra samimi eleştiriler yöneltin.

Onu bunu boşverin de yerli araba(cadillac) işi ne oldu?

Gündeme gelmiyor diye uğraşmayacaklar mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dahi Olalım -- 24 Ağustos 2016; 15:16:40 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.