Şimdi Ara

Türkiye’de yenilenebilir enerjiye 6 ayda 2 milyar dolar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
331
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye’de yenilenebilir enerjiye 6 ayda 2 milyar dolar

Enerji tüketiminde, ülkemiz sınırları içinde yenilenebilir enerji kaynakları ile üretilmiş enerji payını daha yukarılara çıkarmayı hedefleyen ülkemizde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında önemli çalışmalar yürütülüyor.

Bu kapsamda rüzgar, hidroelektrik, jeotermal, güneş enerjisi gibi kaynaklardan üretilen elektrik enerjisine alım garantisi veriliyor. Yılın ilk altı aylık döneminde bu odakta yapılan ödeme 2 milyar doları aşmış durumda. Net rakam ise 6 milyar 477 milyon lira olmuş. Bu rakamın sadece 250 milyon 871 bin liralık kısmı lisanssız elektrik üretim santrallerine ödenmiş.

Doğalgazın Payı %32

Yenilenebilir enerji için YEKDEM kapsamında ödenen rakam bir çok açıdan önemli. Çevreci olması noktasındaki unsurlar için bile bu destek büyük önem taşırken konuyu ülkemizde tüketilen elektriğin üretim kaynaklarına da bakmak doğru olacaktır. Türkiye, yaklaşık rakamlarla üretilen elektriğin kilovat saati karşılığında rüzgar ve hidroelektrik için 21 kuruş, jeotermal için 30 kuruş , güneş içinse 38 kuruş ödüyor. Üretimde kullanılan ekipmanların yerlilik oranına göre alım garantisinde ufak çaplı değişiklikler olabiliyor.

Yenilenebilir kaynaklardan ülkemiz sınırları içinde üretilen elektrikte aslan payı doğalgazın. Örneğin Ağustos 2016 – Ağustos 2015 için rakamlara baktığımızda doğalgazın %32 ile aslan payına sahip olduğu görülüyor. Diğer kaynaklara göre dağılım* ise şöyle:

• Doğalgaz: %32

• Hidroelektrik: %27

• İthal Kömür: %15

• Yerli Kömür ve Linyit: %15

• Rüzgar: %5

• İthalat: %2

• Diğer: %4

* Değerler Türkiye Elektrik İletim A.Ş. verilerinden yuvarlanarak derlenmiştir.

Rakamlardan da anlaşılacağı ülke içinde üretilen elektriğin payının artması, dışa bağımlılığın azalması noktasında önemli bir etken olacaktır. Doğal gazdan elektrik üretmenin maliyeti ülkemizde güncel rakamlara göre santralin verimlilik oranına bağlı olarak değişmek üzere 15 kuruş ile 20 kuruş arasında değişiyor. Üstelik bu rakama santralin kurulum maliyeti de dahil değil.

Doğal gaz ihtiyacı karşılama noktasında elektrik tüketiminde joker rol üstlense de pek hesaplı değil. Haliyle de doğal gazın elektrik üretimindeki payını ne kadar düşürebilirsek o kadar iyi. Hali hazırda lisanslı ve lisanssız olarak elektrik üretmek adına yapımı devam eden bir çok proje bulunuyor. Özellikle güneş ve rüzgar için yapılan yatırımların daha ciddi ölçüde artırılması şart.

• 2023'e kadar tüketimin %20 si hidro hariç yenilenebilir kaynaktan karşılanacağı yönünde hedef vardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi There goes your life -- 23 Ağustos 2016; 19:19:42 >
  • Acil durumlar atlatılsın oran %50 ye çıkartılır rahat.

Acil durumda biraz zor.
    Hapisanedekilere bisiklet çevirttirilsin, dinamoyla kişi başına 50W bile üretilse toplamda en az 2-3MW üretilir. Buna işsizleri de ekleseler 40 MW eder. Obezler 150W ile çevirse toplamda 100 MW ı bulan bir üretim gerçekleşir. %1 eder mi?

Not: ben obezim.

• Bir numaralı önceliğimiz enerji üretmek olmalı, bunu hiç bitmeyecek bir kere masrafını yapıp, sonra ekmeğini yiyeceğin güneş panelleri olmalı
    Gerekirse devlet politikası olmalı, oldurana da aha da burdan yazıyorum oyum helaldir.
    elin almanı yapıyorsa biz iki katını yapmalıyız

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence burada sorun yapilan yatirimin geri donusunun cok gec olmasi bu nedenle ozel firmalar pek yanasmiyor.
    Gelecekte elektrikli araclardan bahsediyoruz elimizi cabuk tutmamiz lazim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Boşuna hesaplamalarda zahmet harcamışsınız. Buralarda hazırları var zaten :)

http://www.mfa.gov.tr/turkiye_nin-enerji-stratejisi.tr.mfa

http://www.epdk.org.tr/TR/Dokumanlar/Elektrik/YayinlarRaporlar/ElektrikPiyasasiGelisimRaporu

Ayrıca bu rakamların (%32 Doğal Gaz payı vs.) anlamlı olabilmesi için geçen senelerdeki tüm verilerin karşılaştırılması gerekmektedir. Mesela 2010 senesinde doğalgaz ile üretilen elektrik oranı %49 seviyelerindeydi, Şu an ise %32. Bu da Türkiye'nin bu konudaki politikasının iyiye gittiğini en büyük göstergesidir diyebiliriz. Sayıları koymak değil, koyulan sayıları yorumlamak daha önemlidir.

Başka konu ise haberdeki yorumların çoğuna katılmıyorum: "Özellikle güneş ve rüzgar için yapılan yatırımların daha ciddi ölçüde artırılması şart." denmiş fakat yatırımlar ve imkanlar emin olun sonuna kadar kullanılıyor. Hatta alınan ve verilen lisanslar olabileceğinden de yüksek, alım garantisi mevcut... birinci olarak zamana, ikinci olarak da lisans sahiplerinin üretimlerine bir an önce başlamasına bağlıdır, ama tabi ki özellikle de zamana...

Son olarak, enerji çeşitliliği ve ithalatı yapılan ülke çeşitliliği özellikle de dışa bağımlı ülkeler için önemlidir. Doğal gaz ne olursa olsun şu anki koşullarda daha ucuz elektrik üretiminde en iyi opsiyondur. Dolayısıyla Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülke için önemlidir. Tamamen bu kaynaktan kopmak yanlış bir politika olabilir. Olayın çok daha fazla boyutu varken üç beş paragraf değil sayfalarca yazı yazılabilir ama körü körüne belli bir bilgi kapasitesine sahip olmadan, "yatırımlar arttırılmalıdır" gibi temelsiz sonuçlar okuyucu da yanıltabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oray -- 23 Ağustos 2016; 13:14:25 >

• Gözlerim yaşardı... Türkiye ve bu tarz umut verici hamleler...

• Böyle şeyler görmek sevindirici...

• doğalgaz yenilenebilir enerji değil, dolayısıyla yekdem kapsamında da değil. akıl süzgecinizden nasıl geçiyor da haber yapabiliyorsunuz?

• Bir kaç sene önce doğalgazın payı %51 idi şimdi %32. Hidroelektrik bir kaç sene önce %17 şimdi %27. Başarılı. Daha da iyi olması ve özellikle yenilenebilir enerji kaynakların aslan payını oluşturulması dileğiyle. . .

• quote:

Orijinalden alıntı: Tugrul_512bit

Acil durumlar atlatılsın oran %50 ye çıkartılır rahat.

Acil durumda biraz zor.
    Hapisanedekilere bisiklet çevirttirilsin, dinamoyla kişi başına 50W bile üretilse toplamda en az 2-3MW üretilir. Buna işsizleri de ekleseler 40 MW eder. Obezler 150W ile çevirse toplamda 100 MW ı bulan bir üretim gerçekleşir. %1 eder mi?

hapis cezaları artık elektrik üretimi üzerinden olsun demişsiniz hırsızlık için 50 megawatt yeter mi :))

• quote:

Orijinalden alıntı: mhmtfrt.

quote:

Acil durumda biraz zor.

hapis cezaları artık elektrik üretimi üzerinden olsun demişsiniz hırsızlık için 50 megawatt yeter mi :))

Black Mirror

• Birde Türkiye gelişmekte olduğu için her yıl elektrik tüketimi yüzde 6-10 arasında artıyor. Yani yıllık mevcut kapasite yüzde 10 civarında artmalı. Tabi bu dile kolay ancak bunlar ciddi para. Ha birde elektirk üretim için kullanılan paneldir türbindir dişlilerdir bunların ithalatı var. Allah gücmüzü arttırsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: mhmtfrt.

quote:

Acil durumda biraz zor.

1 araba çalmışsa, 100 W gücünde pedal çevirerek 50 yılda cezayı öder gibi geliyor.

• Dogalgazin neresi yenilenebilir editire bak hizaya gel :))

• alemburda34 kullanıcısına yanıt
    Enerji yatırımının geri dönüşü geç ama görece geç. İnşaata göre geç yani. Sermayeyi inşaata yatırıp iki yılda 2 katına katlamak varken enerji işini tercih etmezler tabii. İnşaat sektöründeki bu ballı kazançları makul düzeye indirmedikçe enerji ve sanayi yatırımları gereğinden düşük kalmaya devam edecektir.
  • güzel haberler,daha da artması umuduyla
  • yenılebılır enerjı deyınce aklıma bu gelıyor

Türkiye’de yenilenebilir enerjiye 6 ayda 2 milyar dolar
  • Tüketimi optimize etmeden, üretim ekonomisini/tüketim ekonomisini yapılandırmadan santral kursan neye yarar?

Nereden baksan plansızlık.

Amaç sadece Cengiz gibilerine para kazandırmak, rant elde etmek. Bir de seçmen kitleyi gazlamak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

Tüketimi optimize etmeden, üretim ekonomisini/tüketim ekonomisini yapılandırmadan santral kursan neye yarar?

Nereden baksan plansızlık.

Amaç sadece Cengiz gibilerine para kazandırmak, rant elde etmek. Bir de seçmen kitleyi gazlamak.

Bu haberi eleştirmek için ya hdpkkpyd li olmak gerek ya da Türkiye ye düşman bir devletin vatandaşı olmak gerek. Gerçek bir Türk vatandaşı buna muhalefet olmaz. Muhalefet muhalefet bir yere kadar. O yüzden yukarıda saydığım maddelerden birine mensup iseniz belirtirseniz sevinirim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.