Şimdi Ara

Helio X30 yonga seti resmiyet kazandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
381
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

MediaTek'in uzun süredir üzerinde çalıştığı ve büyük yatırımlar yaptığı Helio X30 yonga seti, bu hafta itibariyle resmiyet kazandı. Böylece firma, sektörde resmi olarak ilk 10nm sürecindeki mobil yonga setini duyurmuş oldu.

Firma, bugüne kadar ilk 8 çekirdekli işlemci, ilk 10 çekirdekli işlemci gibi önemli işlere imza atmıştı ancak verimlilik noktasında yaşanan bazı sıkıntılar ve güncelleme problemleri nedeniyle, istediği başarıyı yakalayamamıştı. Helio X20 ve Helio X25 yonga setleri, halen 10 çekirdekli tek seri olma özelliğini sürdürüyor ancak Snapdragon 820 gibi rakiplere karşı varlık gösteremiyordu.

Helio X30

Helio X30 yonga seti ile gelen en önemli yenilik DDR4 bellek desteği olmuştu. Daha önce açıklanan bu destek ile, üreticiler 8GB’a kadar 2xLPDDR4 RAM 1600MHz bellek kullanabilecek ve bant genişliği konusunda darboğaz yaşamaktan kurtulmuş olacaklar.

Yonga setinin diğer bir önemli özelliği ise 10nm üretim sürecine sahip olması. Halen mobil yongalarda 14nm süreci ile üretim yapılıyor ve gelecek yıl 10nm sürecine geçiş yapılması bekleniyor. Bununla birlikte, resmi olarak 10nm sürecine sahip olacağı açıklanan ilk yonga seti Helio X30 oldu. 10nm üretim süreci, yongaların daha küçük zar alanında daha yüksek performans göstermesini ve daha fazla enerji tasarrufu yapabilmesini sağlayacak.

Çekirdekler ve Grafik Birimi

Üretim süreci yanında, işlemci çekirdekleri de adından söz ettiriyor. ARM’ın 10nm süreci için tasarladığı ve şimdiye kadar ki en güçlü mimari olma özelliğine sahip Artemis kod adlı Cortex-A73 çekirdeği, yeni yonga setinin en önemli silahı olacak. 2.8GHz saat hızında çalışan 2 adet Cortex-A73 çekirdeğinin yanı sıra, iş yüküne göre sırasıyla devreye giren 2.3GHz hızında 4 adet Cortex-A53 ve 2GHz hızında 4 adet de Cortex-A35 çekirdeği yer alıyor. Böylece en düşük yoğunlukta, yonga setinin çok az enerji tüketeceğini belirtmek gerek.

Yonga setini sonuncu ve belki de en dikkat çekici özelliği, özelleştirilmiş bir PowerVR 7 serisi grafik birimi ile gelecek olması. Daha önce Apple A9X yonga setinde, 12 çekirdekli olarak özelleştirilmiş bir PowerVR 7 serisi grafik birimi görmüştük. MediaTek’in de çekirdek sayısı konusunda, standart mimarisinin dışına çıktığı ve çok güçlü bir çözüm ortaya koyduğu sıkça ifade ediliyordu. Firmanın yaptığı açıklamaya göre, yonga setinde PowerVR 7XT serisinden bir grafik birimi yer alacak. Ne kadar özelleştirilmiş yapıda olduğunu ise önümüzdeki dönemlerde anlayabileceğiz.

Diğer taraftan, PowerVR 7XT grafik birimlerinin Vulkan desteği olduğunu belirtmek gerek. Helio X30, grafik ağırlıklı işlemlerde de akıcılık sağlayabilecek.

Testler

Bir süre önce internete sızdırılan AnTuTu benchmark skorlarında, Helio X30 yonga setinin 160 bin gibi rekor bir seviyeye çıktığı görülmüştü. Snapdragon 820, Apple A9 ve Exynos 8890 yonga setinin 130 bin civarında seyrediyor oluşu, Helio X30 yonga setinin ne kadar iddialı olduğunu göstermeye yetiyor.

Ayrıca Bkz.IBM Watson yapay zeka platformu, lösemi tanısı koyabiliyor

Elbette bunlar kağıt üzerinde değerler çok yüksek görünüyor ancak Helio X30 yonga seti, gelecek yıl Snapdragon 830, yeni nesil Exynos, Apple A10 yonga setleri ile mücadeleye girişecek. Bu bakımdan, o dönemde yapılacak testlerin daha çok anlamı olacaktır. Yine de, Helio X30 yonga seti teknoloji dünyasında heyecan yaratmayı başarmış durumda.

Diğer Yenilikler ve Çıkış Tarihi

Helio X30, 40MP çözünürlüğünde kamera sensörlerine ve 24MP çözünürlüğünde video kaydına destek sunuyor. Bu yonga setinin yanına eklenecek 16MP çözünürlüğündeki sensörler, 60fps video kaydı yapabilecek. 8MP çözünürlüğündeki kameralar ise 120fps video kaydı desteği alacak.

Helio X30 yonga setini taşıyan ilk cihazları, gelecek yılın ikinci yarısında görebileceğiz. Muhtemelen bu da en büyük dezavantajı olacaktır zira yeni nesil Snapdragon ve Exynos yonga setleri gelecek yılın ilk aylarında piyasada olacak. Bu bakımdan MediaTek'in hareket alanı oldukça kısıtlanacaktır.

• sd 820 eş geçsinler sd 830 çıkacak

• Rakamsal olarak iyi değerler fakat bu kadar çekirdek olunca ısınma da olur diye düşünüyorum. Rakibi Qualcomm için 10nm snapdragon 820 yapsalar dahi yeterli olur olacaktır önümüzdeki yıl. Mediatek in işi zor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shadowmexo -- 9 Ağustos 2016; 18:19:00 >
  • Bu sefer olmuş,Mediatek işlemciler genelde zaten güçlüydü ama Gpu birimi zayıf kalıyordu.1600mhz ram desteğiyle birlikte masaüstü pcleri aratmaz.cihazın hakkını verebilecek uygulamalar tabiiki piyasada yok ama neyse.

Bu arada mediatek, yarı iletken sektöründe diğerlerine nazaran daha geç gelişmiş bir firma olmasına rağmen, amd nvidia bile daha nasıl 10nm kullanamıyorlar anlamıyorum.Mediatek mt658X işlemcilerinden sonra çok hızlı büyüdü.

Ayrıca ekleyim;Konuya gelip ahaha 10 çekirdek varmış işleyecekmisiniz yazacaklar olursa, konudaki vulkan desteği yazısına iyi baksın.Android eclairden kalan yorumlarınızı kendinize saklayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Kayaba Akihiko -- 9 Ağustos 2016; 18:28:23 >
  • Devrim mediatek ile başlıyor.
    Kimin kimi geçtiğinin bir önemi yok.
    250-300$ gibi bir fiyatla karşımıza çıkacak olan Helio x30'lu telefonlar bizleri fazlasıyla memnun edecek. Gerisi hikâyeden ibaret.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bırak şimdi helloyu melloyu, iphone7 de kullanılacak A10 işlemci geekbench de görülmüş, 2.3 ghz de tek çekirdek 3500 almış, apple fun'ı değilim, samsung kullanıyorum yıllardır, ama apple işlemci tasarımında 1 numara kimse itiraz etmesin şimdi buna, yapıyor namussuz işte..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umtkrhn -- 9 Ağustos 2016; 18:30:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: umtkrhn

Bırak şimdi helloyu melloyu, iphone7 de kullanılacak A10 işlemci geekbench de görülmüş, 2.3 ghz de tek çekirdek 3500 almış, apple fun'ı değilim, samsung kullanıyorum yıllardır, ama apple işlemci tasarımında 1 numara kimse itiraz etmesin şimdi buna, yapıyor namussuz işte..

Buna şaşırmamak lazım.

iOS tek cekirdek üzerine çalışan bir işletim sistemi.

Bu yüzden Apple cihazlarında çift çekirdek kullanır ve bu işlemcilerin tek çekirdek performansı yüksek olurken çok çekirdek performansı yerlerde sürünür.

Android ise çok çekirdek üzerine çalışan bir sistem.

Bu yüzden Android cihazlarında en az 4 çekirdekli işlemci görürsün ve bu işlemcilerin tek çekirdek performansı yerlerde iken çok çekirdek performansı yüksektir.

Tavsiyem : Yorum yapmadan önce araştırın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KillerNoob -- 9 Ağustos 2016; 18:54:37 >

• Isınıp throttling yapmazsa tutar ve amiral gemisi modellerinde bile kullanılabilir.
    Yok, eskisi gibi ısınıp performansı düşürürse yine balon gibi söner gider.

• quote:

Orijinalden alıntı: KillerNoob

quote:

Bırak şimdi helloyu melloyu, iphone7 de kullanılacak A10 işlemci geekbench de görülmüş, 2.3 ghz de tek çekirdek 3500 almış, apple fun'ı değilim, samsung kullanıyorum yıllardır, ama apple işlemci tasarımında 1 numara kimse itiraz etmesin şimdi buna, yapıyor namussuz işte..

Buna şaşırmamak lazım.

Bu yüzden Apple cihazlarında çift çekirdek kullanır ve bu işlemcilerin tek çekirdek performansı yüksek olurken çok çekirdek performansı yerlerde sürünür.

Bu yüzden Android cihazlarında en az 4 çekirdekli işlemci görürsün ve bu işlemcilerin tek çekirdek performansı yerlerde iken çok çekirdek performansı yüksektir.

http://www.phonearena.com/news/10nm-Exynos-8895-tipped-to-be-a-4-GHz-peak-beast-yet-more-frugal-than-Snapdragon-830_id83992

bunuda oku once bak millet neler yapiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: osdorp

quote:

quote:

Buna şaşırmamak lazım.

http://www.phonearena.com/news/10nm-Exynos-8895-tipped-to-be-a-4-GHz-peak-beast-yet-more-frugal-than-Snapdragon-830_id83992

Bana yazmayacaktın galiba ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Buna şaşırmamak lazım.

senden onceki ipon cu ya yazdim

• quote:

quote:

Buna şaşırmamak lazım.

Sistem karşılaştırmıyorum burada, samsung qualcomm veya mediatek tek cpuda apple i geçemiyorum, senin iddaana göre istese qualcomm tek çekirdekte uçurur ama, android tek çekirdek kullanmıyor diye mi düşük tutuyor performansı? Ondan mı s810 da adamlar 2,8 ghzi denedi, samsung 4gh hızlarında cpu yapmaya çalışıyor, söylediğinde çelişkiler var, o vakit üretsinler A10 gibi özelleştirilmiş 2 çekirdek, yanına da A35leri A53leri döşesinler, zaten özelleştirilmiş denemedi mi samsung bu yıl, huawei falan, olmuyor işte yapamıyorlar, bunun işletim sisteminin gereksinimiyle ne alakası var, şimdi A10 işlemci gibi 2 özelleştirilmiş çekirdek yanına biglittle ile düşük frekanslı yardımcı çekirdek koysalar, android bu cpu tek çekirdekte yüksek performanslı deyip çalışmayacak mı

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Isınıp throttling yapmazsa tutar ve amiral gemisi modellerinde bile kullanılabilir.
    Yok, eskisi gibi ısınıp performansı düşürürse yine balon gibi söner gider.

mediatek ısınıyor diyen ya hiç kullanmamıştır yada ucuza aldığı telefondan amiral gemisi performansı bekliyordur

• Helio X30'dan beklenti, eğer gelecek sene Snapdragon 830 ve Samsung S8'de olacak olan Exynos ile performans bakımından başa baş rekabet etmesi ise bu beklentileri karşılayamayacak. Ancak Helio X20'deki gibi düşük bütçe telefonlarında kullanılabilecekse iş yapar. Örneğin LeEco Le 2, Redmi Note 3 sınıfı telefonlarda kullanılabilmesi için hem çipin kendi fiyatı, hem de telefon üreticilerinin diğer komponent tercihleri belirleyici olacaktır.

Diğer komponentlerde de maliyeti düşürecek tercihler yapmaları lazım. Örneğin UFS 2.1 hızlı depolamaya destek verse de bu seneki gibi Helio X20/X25 gibi eMMC 5.1'de kalmak gibi. Kamera, RAM, depolama, ekran vs. hepsinde amiral gemi sınıfından 1 ya da 2 tık geride tercihler yapmaları lazım, çipin kendisi daha üst seviyeye destek verse dahi.

X20/X25 LPDDR3 ve eMMC 5.1'den ötesine destek vermediği için otomatik olarak üreticiler düşük maliyetli komponentlere mecbur oluyorlardı.

Önemli olan orta seviyede Helio X30'a yeterince yer bulunup bulunamayacağı. Helio X25 aslında daha önceden Helio X20 olarak duyurulmuştu. X20'yi X25 olarak adlandırıp daha yüksek fiyat istediler, kolu kanadı kırılmış halini de X20 olarak sattılar. X20, X25'ten daha çok telefonda yer buldu, ama kolu kanadı kırıldığı için GPU'da Snapdragon 620'den geride kaldı. X25 ise daha az sayıda cihazda kendine yer bulabildi.

Helio X20'deki aynı uygulamayı yaparlarsa X30 için duyurulan özellikleri Helio X35 diye pazarlayıp, saat hızları düşürülmüş versiyonu ise X30 olarak satarlar. iPhone 6s'teki 6 kümeli GPU'yu 4 kümeli olarak kullanıp daha yüksek saat hızlarında kullanacaklarına göre X35'in GPU'su X25'te olduğu gibi bir önceki senenin üst seviye GPU'ları ile kıyaslanabilir olup, X30'unki ise X20'ninki gibi ciddi şekilde hızı düşürülmüş, belki 2015 üst seviye GPU'ları ile kıyaslanabilir bir düzeyde kalabilir.

Snapdragon 830 ile arasında oluşacak performans farkı, X30 ile çipten bir miktar tasarruf etmekten daha baskın çıkacaktır. Üst segmentte yine Qualcomm hakimiyeti kaçınılmaz gözüküyor.

10nm FinFET ile üretilmesinin maliyeti yüksek. Bu maliyete rağmen fiyatlarını orta seviye için rekabetçi tutabilirse Mediatek, iyi iş yapabilir. Qualcomm, Snapdragon 650 ve 652 ile başarılı oldu, ama sanırım bu orta seviye çipler sadece Mediatek'in Helio X20 ve X25'ine rakip olmakla kalmadı ki gelecek sene için bunların direk halefi olacak yeni çipler duyurulmadı. 16nm ile üretilecek 8 çekirdek Cortex-A53lü Snapdragon 625 harici açıkladıkları bir başka orta seviye yok.

Helio X30'un kendisine gelirsek 2 * Cortex-A73 + 4 * Cortex-A53 + 4 * Cortex-A35'ten oluşacak konfigürasyon maliyeti düşürmek, performansı arttırmak ya da enerji tüketimini azaltmak yönlerin tamamında yanlış tercih olmuş. A35 hemen hemen A53'e yakın bir performans verirken ciddi manada daha az enerji tüketip, zar alanı olarak da daha az yer kaplayan yani daha ucuz bir çözüm. Artık eskimiş A53'leri A35'ler ile değiştirseler hemen hemen aynı performansa daha ucuz ve daha enerji tasarruflu bir çözüm üretebilirlerdi.

Helio X20'deki gibi 3 kümeli 2+4+4 çekirdekli bir çözüm, klasik 2 kümeli 4+4'ten daha ucuz bir çözüm, ama ARM'ın Cortex-A73'te sağladığı gelişimlerle aynı şey X30 için geçerli değil.

2 çekirdek A73 ile 4 çekirdek A53'ün zar alanları aynı olduğundan aynı zar alanıyla yani aynı üretim maliyetiyle 4 çekirdek A73 kullanabilirlerdi. 20nm düzlemsel teknoloji ile ürettirdikleri Helio X25'teki Cortex-A72 çekirdeklerini bile 2.5GHz'te çalıştırırken, 10nm FinFET'te Cortex-A73'leri sadece 2.8GHz'de çalışacak olması çok mütevazi kalmış, özellikle ARM'ın sınırlarını fazlasıyla zorlayan Mediatek gibi üretici için.

ARM'ın Cortex-A73 için Cortex-A72'ye kıyasla verdiği rakamlara ve Helio X25'teki ve Kirin 950'deki Cortex-A72'lerin performanslarına bakarsak Helio X30'un (ya da X35'in) tek çekirdek performansı Geekbench'i baz aldığımızda Snapdragon 820'yi ancak yakalayacak gibi görünüyor.

Diğer yandan hem aynı üretim teknolojisi ve saat hızlarında A73'ün A72'den en az %20 daha tasarruflu olması hem de çok daha gelişmiş bir teknoloji ile üretilecek olmasıyla sürdürülebilir performansta X25'ten çok daha ileride olacaktır. 10 çekirdek tam yükte çalışsa bile sürdürülebilir bir performansı olacaktır.

Çin'deki 2000 yuan (300$) sınıfı Xiaomi Mi6 ve benzeri amiral gemi sınıfı için yeterli değil, ya da Amerikan fiyatlarına göre 650$'dan başlayan Çinli olmayan Samsung, HTC, Sony, LG benzeri markaların amiral gemileri için.

Diğer yandan 1000 yuan (150$) sınıfı Xiaomi Redmi Note 4 ve benzeri orta seviye Çinli markalar için çok cazip olabilir.

TSMC'nin çok pahalı olan 10nm FinFET'i yerine Global Foundries'in 22nm FD-SOI üretim teknolojisi fiyat/performans bakımından Mediatek'in amaçlarıyla daha iyi örtüşürdü bana göre. 22nm FD-SOI, 28nm düzlemsel fiyatında 14/16nm FinFET performansı veriyor.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Buna şaşırmamak lazım.

senden onceki ipon cu ya yazdim

Iphonecu değilim, tüm telefonlarım samsungun s serisi, apple bazı şeyleri düzgün yaptığı için bu açılardan hayran olduğum söylenebilir, ne gibi mi? Mesela apple pazarlama ve imaj yaratmada benim hayranlığımı kazanıyor, ve mobil işlemci tasarımında ise gerek A8den A9a, gerekse A10a adamlar performans sıçraması yaptılar, diğer açıdan dünyanın en büyük sömürü firmasını appledan nefret eder hiç bir ürününü almama gibi boykot ederim kendi çapımda,

• throttling yapmazsa , optimizasyon sorunları olmazsa ve gpu adam gibi olursa tutar...Ha birde enerji tüketimi iyi olmalı

• quote:

quote:

quote:

Buna şaşırmamak lazım.

Sistem karşılaştırmıyorum burada, samsung qualcomm veya mediatek tek cpuda apple i geçemiyorum, senin iddaana göre istese qualcomm tek çekirdekte uçurur ama, android tek çekirdek kullanmıyor diye mi düşük tutuyor performansı? Ondan mı s810 da adamlar 2,8 ghzi denedi, samsung 4gh hızlarında cpu yapmaya çalışıyor, söylediğinde çelişkiler var, o vakit üretsinler A10 gibi özelleştirilmiş 2 çekirdek, yanına da A35leri A53leri döşesinler, zaten özelleştirilmiş denemedi mi samsung bu yıl, huawei falan, olmuyor işte yapamıyorlar, bunun işletim sisteminin gereksinimiyle ne alakası var, şimdi A10 işlemci gibi 2 özelleştirilmiş çekirdek yanına biglittle ile düşük frekanslı yardımcı çekirdek koysalar, android bu cpu tek çekirdekte yüksek performanslı deyip çalışmayacak mı

Ben Qualcomm istese tek çekirdekte uçurur demiyorum.Nerenle okuyorsun ? İndir Kernel Audiator bak boşta bile iki çekirdek çalışıyor genelde. Neden adamlar tek çekirdeğe önem versin ? Senin dediğin şu : Dağlık arazide binek araç neden gitmiyor ? Çünkü Dağlık araziye göre değil.
    Veya niye 1 gb ramli PC'ye 64bit Windows yuklemiyorsun ? Çünkü 64bit için 4 ve üstü daha iyi performans verir. Android için de tek çekirdek değil çok çekirdek daha iyi performans verir.Bunu anlayacak kadar beyniniz vardır herhalde ?
    Peki senin dediğine bakarak soruyorum. A10 neden çok çekirdekte sürünüyor ? Çok çekirdekte çalışmayacak mı iOS ?

Biraz mantıklı düşün fanboyluğu kenara bırakıp.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KillerNoob -- 10 Ağustos 2016; 1:19:07 >

• quote:

Orijinalden alıntı: canguler917
    mediatek ısınıyor diyen ya hiç kullanmamıştır yada ucuza aldığı telefondan amiral gemisi performansı bekliyordur

diyen de Google'da arama yapmayı dahi bilmiyordur...

https://www.google.com/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=mediatek%20throttling

125.000 sonuç..
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

quote:

Orijinalden alıntı: canguler917

diyen de Google'da arama yapmayı dahi bilmiyordur...

https://www.google.com/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=mediatek%20throttling

125.000 sonuç..

bizzat 2 telefon kullandım, hepsinin sınırlarını zorladım. öyle birşey yok. en azından 64 bitlerinde

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.