Şimdi Ara

Türk yazılım sektörüne ekonomi bakanlığından büyük teşvik

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
709
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türk yazılım sektörüne ekonomi bakanlığından büyük teşvik

Dönem dönem açılan çeşitli programlar ile ülke içinde teknoloji alanındaki projeleri desteklemeye çalışan Türkiye’de yeni bir çalışma başlatılıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Ekonomi Bakanlığı’nın ortak yürüteceği çalışma kapsamında yazılım sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin eğitim, danışmanlık ve yurt dışı pazarlama giderlerinin yüzde 75’i Ekonomi Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

TOBB-Bilişim Soft_Away Projesi ile Türkiye’deki yazılım şirketlerinin küresel ölçekte daha rekabetçi olabilmesi ve bu alanda yeni pazarlara açılması hedefleniyor. 2023 yılında 25 bin dolar kişi başı gelir ve 500 milyar ihracat geliri hedefi doğrultusunda yazılım sektörü de ülkenin stratejik iş kolları arasında yer alıyor.

Türk yazılım sektörüne ekonomi bakanlığından büyük teşvik

Süreç Nasıl İşleyecek? SOFT_AWAY Başvurusu Nereden Yapılıyor?

Bu noktada desteklerden faydalanabilecek yazılım firmaları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye Yazılım Meclisi üyelerinden oluşacak bir komisyon tarafından belirlenecek. Bu hakkı kazanan şirketlerin kapsam içerisindeki harcamaları, Ekonomi Bakanlığı’nın kontrolünden geçtikten sonra şirketlere ödenecek. Projeye mevcut durumda yurt dışına açılmış olan şirketler potansiyellerini daha da artırma odağında başvurabilecek.

Yurt içinde belirli bir noktaya gelmiş olmasına karşın henüz hiç yurt dışına adım atamamış şirketler ise kapsam içerisinde öncelikli olarak değerlendirmeye alınacak. Firmaların da katılımı ile yapılacak ihtiyaç analizi toplantılarında öne çıkan başlıklarda da desteklemeler yapılabilecek.

Projeye başvurular için ilgili şirketlerin 31 Ekim 2016 tarihine kadar burada yer alan SOFT_AWAY başvuru formunu doldurması gerekiyor.

• Ülkede iyi şeyler de oluyor.
  • 2015te 720 milyar$ gelir elde edildi, 2023 içinse hedef 2 trilyon$ diye biliyorum hocam
    Bunun dışında böyle teşviklerin her alanda hızla çoğalmasını umuyoruz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İnşallah bu destekleri gerçekten hak eden şirketler alır ve iyi işler yaparlar
  • Tekno kentlerin yarısı yazılım şirketi ama birşey yaptıkları yok.

• umarim hak edene gider bu tesvikler de ulkedeki beyinler ortaya cikar yine yandasa akitilirsa bu paralar anca laf olur
  • O rakamlarla dünya genelini kastediyorsun.
    İnşallah KOSGEB vurgunculuğuna benzemez. Paraları cebe atmadan olmuyor maalesef.
    Diğer yandan yazılım sektörü muhteşem fırsatların olduğu bir dünya. Ülkemizde nitelikli insan gücü var bu konuda potansiyelimiz yüksek. Doğru politikalarla bizde bu pastadan payımıza düşeni almalıyız. Yazılım sektörü girdi maliyetlerinin en düşük olduğu sektörlerden.
    Bu da bizim için bir avantaj sayılır. Adamlar bir pokemon uygulamasıyla dünyayı salladı.
    Para burda burda burda.

• ozkn_s kullanıcısına yanıt
    Dünya geneli derken hocam? Neyi kastettiğini anlayamadım kusura bakma

• Gayet de açık aslında
    720 milyar dolar gelir'den bahsediyorsun.

• %25'i katilimci sirket tarafindan odenecekmis. Cogu aday sirketin bunu odeyebilecegini zannetmiyorum.

Oysa su insaat isinden ranti kaldirip engelleseler oraya giden para mecburen uretime donecek. Insanlar insaat isinden 1 yilda kazanacagi parayi 5-10 yil arasi bekleyerek kazanmak istemez.
    Bahsettiğim 720 milyar $ milli gelir idi
    Zaten haberde de milli gelir hedefinden 500 milyar $ olarak bahsedilmiş,ben de onu düzelttim şuanki gelir zaten 720 milyar diye,sonradan da içerik ihracat geliri olarak düzenlenmiş zaten,şuan haberde problem yok..
    Ama dünya geneli diye bir tabiri ilk senden duydum, bilinmeyen bir iktisat kavramı mı acaba?

• Kafa bulmayı bırak da
    Ben sektörün iş hacminden bahsediyorum.
    5-6 Trilyon dolar arası.
    dünyadaki toplam sektörün hacmidir.
    Bizim yazılım sektöründeki ihracatımız 500-600 milyon dolar arası seyrediyor. Bu rakam genel ihracat içindeki payı çok düşük demek oluyor.

Ne kafa bulması kardeş,senle ben çok yanlış anlaşmışız sanırım
    Benim bahsettiğim TR'nin milli geliriydi,sen yazılım sektorunun büyüklüğünden bahsediyormuşsun,şimdi oldu anlaştık. Yazılım sektörünün büyüklüğünü de öğrenmiş olduk

• Gelecek burada kesinlikle.Bir malzeme müh. adayı olarak söylüyorum,nasıl 1800-1900'lü yılların ortalarına kadar demir-çelik sektörü aldı başını gittiyse,yazılım sektörüde şüphesiz bu etkiyi yaratabilecek potansiyele sahiptir.Yatırım yapmazsak eğer 30 40 yıl sonra ah vah ederiz ve kaçırdığımız tren filosuna bir tane daha ekleriz!
  • Anlaştık o zaman.
    İyi forumlar

• Milli bir isletim sistemine ihtiyac var,Windows tan kurtulunmali devlet dairelerinde

Bir suru lisans parasi

Linux tabanli bir isletim sistemi gelistirip sistemi ona uydursalar cok iyi olur

• ***Leopard*** kullanıcısına yanıt
    Pardus var zaten unutun mu ?

• quote:

Orijinalden alıntı: ozkn_s

Pardus var zaten unutun mu ?

Pardus bitti gitti,nerede kullaniliyor ayrica,bir ornek verir misin?

Adliyelerdeki butun pcler Windows

• quote:

Orijinalden alıntı: ***Leopard***

Milli bir isletim sistemine ihtiyac var,Windows tan kurtulunmali devlet dairelerinde

Bir suru lisans parasi

Linux tabanli bir isletim sistemi gelistirip sistemi ona uydursalar cok iyi olur

Hiç gerek yok. Uygun bir linux dağıtımı seçip türkçe döküman ve eğitim sağlasınlar yeter.
  • O cok daha hizli bir cozum olur ancak kendi ozel uygulamalari oldugu icin kurumlarin(Uyap vs)bunlarin direkt sistemle gelmesi lazim,guvenlik acisindan.

Bu yuzden bir miktar elden gecmis,modifiye edilmis hatta biraz acik kaynagin mantigina ters dusse dahi kisitlamalarla gelecek bir sistem lazim bence

Yoksa tabiki Mint vs kurulup direkt kurtulunur

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.