Şimdi Ara

AMD'den Agena, Kuma ve Rana - Intel'den Yorkfiled ve Wolfdale

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
2.385
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD ve Intel yada artık daha çok kullanılmaya başlanan ifadeleri ile DAAMIT ve ChipZilla adeta birbirlerine misilleme yapıyorlar. Ne zaman iki firmadan biri yeni bir gelişme yada ürün lansmanına yönelik bir adım atsa rakip firmadan da cevap hiç gecikmeden anında geliyor. Bu sefer de gelenek bozlulmadı ve AMD'nin yeni nesil işlemcilerine dair haberlerin çıkmasına paralel olarak Intel'in 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcileri hakkında da detaylar iyice belirginleşmeye başladı. Her iki firma açısından da son derece önemli olan bu gelişmelere gelin birlikte bakalım.

AMD'nin Yeni Nesil İşlemcilerinde Sona Geliniyor

AMD'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni nesil mikroişlemci mimarisine sahip işlemciler hakkında şimdiye kadar birçok bilgi ve söylenti çıktı. Bunlardan dikkate değer olanlarını da biz zaten sizler ile paylaştık. AMD tarafında bu şekilde ifade edilmediği söylense bile bilişim kamuoyu tarafından K8L olarak adlandırılan yeni mimariye sahip işlemciler hakkında ortaya çıkan yeni bilgiler şu şekilde. Kod adı Agena olan ve firmanın yeni nesil işlemci mimarisinin ilk örneği olması beklenenl 4 çekirdekli işlemci ailesi bildiğiniz gibi diğer işlemcilerle birlikte 65nm üretim teknolojisi ile üretilecek. Daha önce Agena serisinden çıkacak işlemcilerin saat hızlarının 2.7 ile 2.9 GHz arasında değişeceği belirtilirken son gelen bilgilere göre firma tarafından saat hızlarının biraz aşağı çekildiği ve frekans değerlerinin 2.4 - 2.6GHz aralığını alındığı söyleniyor. Ayrıca 2MB L2 ve 2MB L3 (paylaşımlı) belleğe sahip olacağı bildirilen Agena işlemcilerin TDP değerlerinin ise 125 watt olacağı ifade ediliyor. AMD'nin yeni serisinin ilk örneği ve bayrak taşıyıcısı olacak olan Agena işlemcilerin piyasaya çıkışları yılın 3.çeyreğinde gerçekleşecek.

AMD'nin yeni mimariye sahip işlemcileri arasında orta segmente hitap etmesi beklenen seriyi oluşturacak olan Kuma kod adlı işlemcilerin saat hızlarının gelen bilgiler ışığında modeline göre değişmek ile birlikte 2 ile 2.9GHz arasında olacağını söyleyebiliriz. 4 çekirdekli (Quad-Core) Agena işlemcilerinin aksine Kuma işlemcileri 1MB L2 ve 2MB L3 (paylaşımlı) belleğe sahip olacaklar. Bu işlemcilerin TDP yapılarının 2 farklı şekilde olması bekleniyor. Zira ailenin tepe modellerini oluşturacak işlemcilerin TDP değerlerinin 89 watt, diğer modellerin ise 65 watt olması bekleniyor. Ayrıca firma bu işlemcilerin Energy Efficient (Düşük Güç Tüketimine Sahip) modellerini de çıkaracak ki bu işlemcilerin TDP değerlerinin 35 watt olması bekleniyor. Rana kod adına sahip işlemciler ise AMD'nin şu anki güncel ürün gamının giriş seviyesi modellerini oluşturan Sempron işlemcilerin yeni mimaride ki çift çekirdekli temsilcileri olacaklar. 2.1 ile 2.3 GHz arasında değişen saat hızları ile piyasaya sürülmesi planlanan bu işlemcilerin toplam L2 bellek boyutları 1MB olacak ve L3 belleğe sahip olmayacaklar. Rana kod adlı işlemcilerin TDP değerleri de 65 watt olacak. Ayrıca bu işlemciler AMD'nin yapacağı yeni işlemcilerin ilk lansmınında duyrulmayacak ve Kuma işlemcilerin Energy Efficient modelleri ile birlikte yılın son çeyreğinde piyasaya sürülecek.

Ayrıca güzel bir haberi daha burdan paylaşalım, AMD'nin yeni nesil işlemcileri BIOS güncellemesi ile şu an satılmakta olan soket AM2 anakartlar üzerinde de kullanılabilecekler. Ama şunu da belirtelim, yeni nesil işlemciler için hazırlanan soket AM2+ platformu ile HyperTransport 3 kullanılabilecekken geriye dönük uyumluluktan faydalanıp bu işlemcileri AM2 anakartlar ile kullanacak olanlar için HyperTransport 3 desteği başka bir bahara yada tam tabiri ile yeni bir anakart güncellenmesine kalacak diyebiliriz. Bu arada bir noktayı daha belirtelim, yeni nesil Agena işlemcilerin abileri olan Agena FX modelleri ile aralarında altı çizilen temel ayrım noktaları ise FX olan modellerin diğer modellerden ayrı olarak soket 1207 ve Quad-FX desteğine sahip olmaları.

Intel'den 45nm Atağı

Intel 45nm üretim sürecine geçişte önemli adımlar atmakta. Firmanın 45nm üretim teknolojisi ile üreteceği 4 çekirdekli (Quad-Core) Yorkfiled ve çift çekirdekli (Dual-Core) Wolfdale işlemcilerine dair ilk bilgiler de gelmeye başladı. 2008 yılının özellikle ilk yarısı içinde piyasaya sürülmesi planan bu iki işlemciden Yorkfiled için piyasaya çıkışın biraz daha erkene çekilerek bu yılın sonuna kaydırıldığı ve işlemcinin Aralık ayı içerisinde raflardaki yerini alabileceği belirtiliyor. Intel'den gelen bilgilere göre 45nm üreti sürecinin ilk örneklerini teşkil edecek olan Yorkfiled ve Wolfdale işlemcilerinin an itibariyle satılmakta olan Core 2 serisi işlemcilerin kullandığı Core mimarisi ile hemen hemen aynı mimari yapıyı kullanacaklar. Tabii 45nm üretim sürecine geçiş ile birlikte mimaride bazı iyileştirmelerde olacak ama en önemli farklılık olarak 45nm üretim sürecine geçiş ile birlikte bu sürece dahil olan işlemcilere eklenecek olan SSE4 uzantıları gösteriliyor.

Intel'in kod adı Kentsfiled olan ve şu an satılmakta olan 4 çekirdekli işlemcilerinin kullandığı çift çekirdekli iki işlemcinin kombine edilme yöntemine nazaran Yorkfield doğal 4 çekirdekli bir tasarıma sahip olacak. Tabii bu noktada üretim sürecine yönelik yarışı Intel her ne kadar önde götürüyor olsa da doğal 4 çekirdekli işlemci tasarımında AMD Intel'e çalım atmış olacak. Bilindiği gibi AMD doğal 4 çekirdeğe sahip olan Opteron işlemcisini önümüzdeki ay sergileyecek. Kod adı Yorkfield olan işlemcinin belki de en önemli özelliği sahip olduğu 12MB'a kadar arttırılabilir L2 bellekleri olacak zira 12MB oldukça iddialı bir rakam. Ayrıca Yorkfiled işlemcisi 1066MHz fsb'ye sahip olacak. Fakat bu işlemcinin paralelinde çıkacak olan çift çekirdekli Wolfdale işlemcisi 1333MHz fsb desteğine ve 6MB L2 belleğe sahip olacak. Yine iki işlemcinin de dikkat çeken ortak noktalardan biri, Intel'in Core 2 Duo işlemcileri ile geri de bıraktığı Hyper Threading desteğini yeniden kullanmaya başlamaları gösteriliyor. Bu iki işlemci hakkında ki detaylı bilgileri aşağıdaki grafikte bulabilirsiniz.

• AMD'nin yeni işlemcilerinin isimleri acayip

quote:

fx57

Kod adı Yorkfield olan işlemcinin belki de en önemli özelliği sahip olduğu 12MB'a kadar arttırılabilir L2 bellekleri

Süper

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F@ruk -- 28 Ocak 2007; 0:00:35 >
  • Haber hakkında birşey söyleyemeyeceğim çünkü reklamlardan okuyamıyorum
  • AMD işlemci mimarisinde intelin yine gerisinde.intel 45 nm den bahsedio AMD 65 de hala.bi de yine mi soket değişikliği yaf :( allahtan geriye dönük
    fiyatlar ucuzlasın da.teknoloji nasıl olsa er ya da geç giricek evimize
  • tam çorbaya döndü işler
  • fx 57 sana bi soru benim imzamdaki board yeni işlemcileri desteklicekmi peki ben board intel in hali hazırda en yüksek board u acaba bu işlemcileride çalıştıracakmı ben Qcore ibaresini görmedim board ta şimdiden teşekkürler
  • Testlere gelene kadar bi yorum yapmak saçma olur performansları açısından..
  • Viva Yorkfield
  • siz paradan haber verin
  • Bu arada belitelim, 65nm çift çekirdekli Core 2 Duo işlemcide 291 milyon transistör varken, 45nm çift çekirdekli Penryn'de 410 milyon, 4 çekirdekli Yorkfiled'da ise bunun tam 2 katı yani 820 milyon transistör bulunacak. Gerçekten iyi rakamlar
  • herşey iyi güzel de, 12mb cache' i anlamıyorum,dahası intel'in planlarında 32 mb cache'e sahip olan bir işlemci var, naapıyo nereye sığdırıyo o kadar belleği anlamadım , bir de artırılabilir bellek çok ilginç, yetmedi işlemcinin üzerine bi ram slotu koysun , amd' de garip, naapsın, hep az bellekle idare ediyo, az ile bişiler yapmaya çalışıyo filan, inşallah ht3 işe yarar
  • hakkaten o ne isimler öyle
    sempron, athlon, opteron gibi karizma kodlardan sonra agena, kuma, rana, spica hiç olmamış
  • intel işlemciler dd2 mi ddr3 mü kullanıcak?
    birde ddr3'e 2008 de mi geçilecek ne azaman, amd kaçıncı çeyrekte intel kaçıncı çeyrekte geçecek?
    bunlar belliyse cevaplayabilir misin fx57.
  • quote:

Orjinalden alıntı: strider_venom

intel işlemciler dd2 mi ddr3 mü kullanıcak?
    birde ddr3'e 2008 de mi geçilecek ne azaman, amd kaçıncı çeyrekte intel kaçıncı çeyrekte geçecek?
    bunlar belliyse cevaplayabilir misin fx57.

Bu ne bilgi açlığı böyle ya fx57 forumun güzin ablası oldu sanki
  • Gün geçmiyoki yeni isim yeni bi bilgi gelmesin şu İşlemci dünyasından walla adamlar her hafta yeni bişi üretio

12mb cache uçurur wallahii
  • Bir AMD fani olarak kabul etmek zor olsada,INTEL in yeni gelicek modelleri daha iddaili gozukuyor.Ve AMD nin niye direk 45 nm dururken yeni gelicek islemcileri niye 65nm de uretecegini anlamakta zorlaniyorum,belki bizim bilmedigimiz farkli bir planlari varsa o ayri tabi

Bu arada FX57 hiz konusunda seni tebrik ederim,en guncel haberleri son surat yetistiriosun DH okurlarina
  • Ben Amd'nin gpu+cpu versiyonunu bekliyorum, asil o zaman seyreyle gümbürtüyü !

• quote:

Orjinalden alıntı: yimmasabi

Ben Amd'nin gpu+cpu versiyonunu bekliyorum, asil o zaman seyreyle gümbürtüyü !

DH de ortalık karışışacak o gün... bir tarafta AMD'ciler, öteki tarafta da Intel'ciler
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

Bu arada belitelim, 65nm çift çekirdekli Core 2 Duo işlemcide 291 milyon transistör varken, 45nm çift çekirdekli Penryn'de 410 milyon, 4 çekirdekli Yorkfiled'da ise bunun tam 2 katı yani 820 milyon transistör bulunacak. Gerçekten iyi rakamlar

Banane...
    Sen Windows 2 sn de açılacak mı ondan haber ver...
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

Ayrıca güzel bir haberi daha burdan paylaşalım, AMD'nin yeni nesil işlemcileri BIOS güncellemesi ile şu an satılmakta olan soket AM2 anakartlar üzerinde de kullanılabilecekler. Ama şunu da belirtelim, yeni nesil işlemciler için hazırlanan soket AM2+ platformu ile HyperTransport 3 kullanılabilecekken geriye dönük uyumluluktan faydalanıp bu işlemcileri AM2 anakartlar ile kullanacak olanlar için HyperTransport 3 desteği başka bir bahara yada tam tabiri ile yeni bir anakart güncellenmesine kalacak diyebiliriz.

am2 lerde ht3 desteği olma ihtimalimi var? Öyle bir şey varsa am2+ fazla bir espirisi kalmıyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.