Şimdi Ara

Artık sinemada gözlük takmadan da 3D film izleyebileceğiz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
440
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Artık sinemada gözlük takmadan da 3D film izleyebileceğiz
    Sinema endüstrisinde büyük umutlarla hayata geçirilen ancak tam anlamıyla beklentileri karşılamayan 3D görüntüleme teknolojisi oldukça önemli bir yenilikle beklenen sıçramayı yapmaya hazırlanıyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve İsrail merkezli Weizmann Bilim Enstitüsü ortaklığıyla geliştirilen Cinema 3D adındaki sistemle artık üç boyutlu filmleri çıplak gözle seyredebilmek mümkün hale geliyor.

Günümüzde sinemalarda dağıtılan gözlüklerle 3D keyfini en iyi şekilde yaşayabilmek için perdeye dik bakacak bir koltuğa oturmanız ve belirli bir mesafe uzaklıkta bulunmanız gerekiyor. Yani sağdan ya da soldan belirli açılarla ekrana baktığınızda 3D kalitesi de aynı oranda düşüş gösteriyor.

Cinema 3D teknolojisi ise birden çok katmanı tek çerçevede birleştirerek ayna ve lens yardımıyla üç boyutlu görüntü algısı yaratıyor. Böylelikle gözlük takmanıza gerek kalmadan filmi üç boyutlu şekilde izleyebiliyorsunuz. Üstelik ekrana bakış açınızın ve uzaklığınızın da bir önemi kalmazken, gözlükten dolayı bazı kişilerde oluşan baş ağrısı ve bulantı da büyük ölçüde gideriliyor.

Fakat her geçen gün kullanım alanı yaygınlaşan sanal gerçeklik gözlüklerinin sinema salonlarına da göz kırpmaya başlaması, günümüz 3D teknolojilerini tedavülden kaldırarak yeni bir trendin kapılarını aralayabilir. Geliştirme sürecinin devam ettiği belirtilen Cinema 3D’nin çalışma mantığını hemen aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. 

• Gelsin baş ağrıları

• Türkiye'ye gelir ise x2 fiyat çekerler. Zaten çok ucuz değildi. Kola+Mısır +film 100 lira derler, zaten 50-60 liraya çıkıyor bu şekilde.

• en nefret ettiğim şeylerdendir o elden ele geçen hijyen problemi büyük ihtimal ile bulunan gözlükleri takmak, 3d izlemek zorunda olduğum filmlerde de genelde gözlük takmam obsesiflik de var biraz,memnun oldum açıkçası bu habere.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Firaristt

Türkiye'ye gelir ise x2 fiyat çekerler. Zaten çok ucuz değildi. Kola+Mısır +film 100 lira derler, zaten 50-60 liraya çıkıyor bu şekilde.

Yahu bilet 15 lira kola Mısır 10 lira Cinemaximum da

Siz nereye 50,60 veriyorsunuz

Tabi Zorlu ya giderim başka da bilmem derseniz de 20
    Civarıydı sanırım bilet 10 yine Mısır kola derseniz 30 yapar
    Paris'te İmax e gittim o bile 17 Euro'ydu yanı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lotraranel

quote:

Türkiye'ye gelir ise x2 fiyat çekerler. Zaten çok ucuz değildi. Kola+Mısır +film 100 lira derler, zaten 50-60 liraya çıkıyor bu şekilde.

Kız arkadaşımla istinye park imaxde tarzanı izledik. Bilet 33 tl kişi başı yanına birde mısır kola alınca 2 kişi 120 tl falan oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: maho2306

quote:

quote:

Kız arkadaşımla istinye park imaxde tarzanı izledik. Bilet 33 tl kişi başı yanına birde mısır kola alınca 2 kişi 120 tl falan oluyor.

Peki verdiğiniz paraya değdi mi ? Normal 3D'den farkı ne ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Nintendo 5 sene önce falan gözlüksüz 3D olayını yapmıştı :)

• Gözlüksüz 3D olayının çözülmüş olması güzel. Ama anlamadığım birşey var. Normal 3D kayıtlarda insan gözleri gibi yanyana olan iki adet kamera kullanılıyor. Bu yeni teknoloji ile vaadedilen hafif yanlardan bakınca görüntünün sanki oradan bakılıyormuş gibi gözükmesi olayını iki kamerayla yapmak nasıl mümkün olabilir? O açıdan bakıyormuş gibi görebilmek için o açıdan da kamera kaydı yapılması gerekmez mi? Yoksa çapraz bakınca da normal karşıdan bakan insanın gördüğü gibi mi görünecek görüntü? Videoda sanki böyle değil gibi

• quote:

quote:

quote:

Burda bahsi gecen 3d, siz imax biletinden bahsediyorsunuz.

Ayrica dedigim gibi en pahali yerden en pahali kalitede izlemissiniz. Bende kabul ediyorum cok pahali ama imax icin o civarda. Ben ankara'da gittigimde imax'e 25 lira veriyordum.

• quote:

Orijinalden alıntı: darkdiva

Nintendo 5 sene önce falan gözlüksüz 3D olayını yapmıştı :)

Evet gözlüksüz 3D olayı yıllar önce de vardı fakat sadece küçük ve yüzümüze yakın ekranlar için çalışan bir teknolojiydi. HTC'nin 3D kameralı telefonu vardı mesela ve ekranında 3D videolar gözlüksüz izlenebiliyordu. Ancak kolaylıkla olmuyordu, gözü bi şekilde odaklamak falan gerekiyordu, ayrıca telefonu az oynatınca görüntü bozuluyordu. Çalışıyor muydu? Evet çalışıyordu. Ama büyük ekran ve uzak görüntüde bu sistem işlemiyor malesef. Bir takım optik olaylar değişiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: casperfriendly

quote:

quote:

quote:

Peki verdiğiniz paraya değdi mi ? Normal 3D'den farkı ne ?

İmax de film izlemek ile sinemada film izlemek ayrı kategoride olmalı. Çok daha iyi bir deneyim. Ama yine de değermi bence o kadar pahalı olmamalı fakat ülkede herşey pahalı bir hafta sonu sinema aktivitesine 120 tl verilmez bu arada ben kullandığım kartlar vs sayesinde o paranın hepsini vermedim ama fiyatlar bu şekilde

• Telefonlarda da olsa bu teknoloji güzel olur bence

• Zaten filmlerin hepsi full 3D değil arada gözlüğü çıkartıyorum baş ağrısı değilde gözlerim yanıyor.
    Ayrıca sinema salonları ücretlerine bir düzenleme gelmesi lazım, herşeyi geçtim ama avmdeki sinema salonlardan alınan kola, mısır adama koyuyor !
    Valla artık tedarikli gidiyorum laptop çantasını atıyorum 2 kola 4 tane küçüklerinde cips ıvır zıvır ve tabiki gözlükleri gittiğim yere bağlı olarak fiyatı bayaa düşürüyorum.
    Bu devirde zaten bayan olmak lazımmış koca valiz gibi çanta at atabildiğini içine.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alemburda34 -- 26 Temmuz 2016; 16:43:05 >
  • 3D plastik gözlüklerden nefret ediyorum. Sinema sevdiğim için mecburen çok kullanıyoruz. Cam olanı var mı diye de çok aradım ama bulamadım.

• yakında telefon ekranlarında görürüz bu teknolojiyi
  • bu iyi olur ama fiyatlar'da tavan yapar...

• Bazı kişiler fark etmiştir. Tablet veya telefonlarda koruyucu cam kullananlar bazı görselleri ve videoları 3 boyutlu olarak görebiliyor.

• quote:

quote:

quote:

az ödemişsin 60 tl ye kola mısır parası ucuz bir yer gidilmez

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.