Şimdi Ara

Performans canavarı SSD sürücüler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
336
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar ben Erdi Özüağ. Bu videomuzda performans tutkunları ve oyuncular için geliştirilen yeni nesil SSD sürücülerine yakından bakıcaz. İlk modellerimiz ünlü ekran kartı üreticisi Galax'dan geliyor.

Şirketin üst seviye ekran kartlarını konumlandırdığı Hall of Fame serisine üye olan üç yeni modelden ilki 2.5-inç boyutunda olan ve U.2 arayüzünü kullanan sürücü olacak. Phison firmasının 28nm NVME kontrolcüsüne, NANYA'nın DDR3 tampon belleğine ve Toshiba'nın NAND Flash yongalarına sahip olan sürücü, 512GB ve 1TB olmak üzere iki farklı kapasite seçeneği sunuyor. Okuma hızı saniyede 2500MB olan sürücünün yazma hızı ise saniyede 1200MB. Yani gerçekten müthiş derece hızlı bir sürücü. Üstelik beyaz renkli baskılı devre kartı ve özelleştirilmiş bileşenleriyle performans konusunda oldukça iddialı.

Galax'ın diğer SSD çözümü ise PCIe formunda olan model. 1TB'a kadar kapasite seçeneği sunacak olan sürücü aynı zamanda soğutucu unsurlarla desteklenmiş durumda. Galax mühendisleri iyi soğutmanın doğrudan kontrolcü performansına katkı sağlayacağı ve bir miktar performans artışı vereceğini ifade ediyor. Genel özellikleri az önce anlattığım U.2 uyumlu modellerle aynı olan sürücü, hız konusunda da aynı değerleri sağlıyor.

Modern anakartlarda sıkça görmeye başladığımız M.2 arayüzü de Galax'ın gündeminde. Biri alışılagelmiş boyutta, diğeri ise biraz daha uzun olan sürücülerden kısa olan 512GB'a kadar depolama ve 1350MB/saniye yazma hızı sunarken, uzun model ise 1TB'a kadar kapasite sunuyor ancak hızları U.2 serisi ile aynı düzeyde yani yazma hızı biraz daha düşük kalıyor, Bu video kapsamında anlatacağım son SSD modeli de bir ekran kartı üreticisinden geliyor.

Zotac'ın Sonix adını taşıyan ve 480GB depolama kapasitei sunan sürücüsü, aslına bakılırsa Galax'ın PCIe tabanlı modeliyle aynı altyapıyı kullanıyor. Phison'ın E7 kontrolcüsüne ve Toshiba'nın MLC NAND yongalarına sahip olan sürücü, 2600MB saniye okuma ve 1300MB saniye yazma ile Galax'a kıyasla hız konusunda bir miktar daha iddialı görünüyor. Benzer şekilde metal soğutucu plakaya sahip olan sürücü, Galax'ın modeline kıyasla düşük profilli şase ile geliyor.

U2, M2, SATA Express ve PCIe derken arabirim konusunda giderek karmaşık bir hal alan SSD dünyası, NVME gibi yeni nesil akıllı protokoller sayesinde müthiş bir bantgenişliği seviyesine ulaştı. Bu tür SSD'lerden biri ile sisteminize performans aşılaması yapmak isterseniz anakartınızın ilgili arayüze destek verdiğinden, birden fazla ekran kartı ve bazı başka donanımlar kullanıyorsanız işlemicinizin yeterli PCIe hattı sunabildiğine emin olmanız gerekiyor. Evet arkadaşlar ben Erdi Özüağ, bu videomuzda yüksek performanslı yeni SSD modellerine göz atmış olduk. Bir sonraki videoda görüşene kadar şimdilik hoşçakalın.

• Me[S]uT kullanıcısına yanıt
    Mobilde HD olarak sorunsuz izledim.

Videodaki ssdler çok hoş ama fiyatları da yüksek. Sata 3 uygun fiyatlı ssdler hala yaygınlaşmadı. Birkaç model var ancak onlar da hem performans hem güvenilirlik konusunda sıkıntılı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Samsung 950 pro 512 gb kullanıyorum. Günlük kullanıcı için hiç avantajı olmuyor. Hiç gb larca veri kopyalamadım. Oyunlarda normal ssd lere göre sadece 1-2 sn fark atabiliyor. Paranızı boşuna harcamış olursunuz.

• İntel optane gibi 1000 kat hızlı ve dayanıklı ssdleri duyduktan sonra bunlar çok sıradan gelmeye başladı,birde 3d super nand var tabi fiyat-performans olarak öne çıkacak gibi duran.
  • SM951 kullanmaktayim . 1650 okuma ve 650 gibi yazma hizina sahip . Makinada 4 adet normal sata3 ssd de var . Sadece benchmark larda fark gorulmekte . 2500mb okuma dediginiz ssd ile windows acilisini 2-3 saniye daha hizli yapiyorsunuz , oyun yuklemesi 1-2 saniye daha hizli oluyor . PRO alanda fark vardir mutlaka . Bir oyuncu icin gereksiz bir parca teknoloji .
  • fan koysalar harika olcak çok ısınıyor ssdler.

• quote:

Orijinalden alıntı: trumpet

SM951 kullanmaktayim . 1650 okuma ve 650 gibi yazma hizina sahip . Makinada 4 adet normal sata3 ssd de var . Sadece benchmark larda fark gorulmekte . 2500mb okuma dediginiz ssd ile windows acilisini 2-3 saniye daha hizli yapiyorsunuz , oyun yuklemesi 1-2 saniye daha hizli oluyor . PRO alanda fark vardir mutlaka . Bir oyuncu icin gereksiz bir parca teknoloji .

Kesinlikle katılıyorum belli bir hızın üstü f/p olarak gereksiz olur oyuncular için . Tamamen erişim hızı ve stabilite önemli bana göre
  • sadece çüş diyorum.artık ssd için düzgün bi bağlantı standardı gelmeli.ve zırt pırt bağlantı türü değişmemeli.bide şu "gaming" lafına gıcık oluyorum.boya kırmızı siyah adınada gaming de yürü.gaming ssd ne acaba?daha mı hızlı okuyo yazıyo?zaten hızlılar.oyunlarda yardımcı olsa neyse.

• quote:

Orijinalden alıntı: montevo

sadece çüş diyorum.artık ssd için düzgün bi bağlantı standardı gelmeli.ve zırt pırt bağlantı türü değişmemeli.bide şu "gaming" lafına gıcık oluyorum.boya kırmızı siyah adınada gaming de yürü.gaming ssd ne acaba?daha mı hızlı okuyo yazıyo?zaten hızlılar.oyunlarda yardımcı olsa neyse.

sıradan pazarlama taktikleri gaming isimlerinin verilmesi başka birşey değil fazla takılmayın bence
  • Fiyatlar inmedikçe 250gb civarı sistem kuracak bir ssd ve diğer depolama işleri için hdd kullanımı makul gözüküyor.
  • Şu an en alınabilecek ssd 850 evo 500 gb, 2 ssd raid yapıldımı ev kullanıcısı hayli miktar tatmin eder

• fiyatları ulaşılmaz seviyede ama ssdler ilk çıktığında da öyleydi şimdi heryerde herkes alabiliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: montevo

sadece çüş diyorum.artık ssd için düzgün bi bağlantı standardı gelmeli.ve zırt pırt bağlantı türü değişmemeli.bide şu "gaming" lafına gıcık oluyorum.boya kırmızı siyah adınada gaming de yürü.gaming ssd ne acaba?daha mı hızlı okuyo yazıyo?zaten hızlılar.oyunlarda yardımcı olsa neyse.

ssd ya da hdd sürücülerdeki farkı bilmiyorum ama örnek olması adına söylüyorum,oyunlarda ram in hızı,render programlarında ram in kapasitesi önemli olduğuna göre düşük kapasiteli ama hızlı ram e gaming ram demek yanlış olmaz herhalde. bu sayede insanlar (bu işlerden fazla anlamayan) her hangi bir markanın ramini alırken,özelliklerine bakmadan isim ve modeline göre kendi ihtiyacını kolayca sağlayabilir. bu donanımları kullanan herkes özelliklerini tam olarak bilmiyor malesef.

• quote:

Orijinalden alıntı: mdxceed

Samsung 950 pro 512 gb kullanıyorum. Günlük kullanıcı için hiç avantajı olmuyor. Hiç gb larca veri kopyalamadım. Oyunlarda normal ssd lere göre sadece 1-2 sn fark atabiliyor. Paranızı boşuna harcamış olursunuz.

Genel günlük kullanımda cidden dediğiniz gibi büyük farklar yok. Gerek windows açılışında gerek youn yüklemelerinde...

Ancak SSD'lerin güzel yanı HDD'lerin makus yavaşlık ve zaman içinde yavaşlama sorununa çözüm getirmeleri oldu. İnternette kullandığımız bir çok uygulama vs serverların hızlanmasıyla daha verimli ve fonksiyonel hale geldiler.
  • Me[S]uT ben sorunsuz izliyorum chrome ile. Pufin de kullanabilirsin.

• Anakartımda M2 portu var ancak araştırma sonucunda F/P durumunu başarısız bulup almamıştım. SSD günlük kullanımda yeterli.

• montevo kullanıcısına yanıt
    Hocam bence gaming ifadesi daha çok modifiye ile uğraşan renk takıntısı olan insanlar içindir. Mesela oyuncu arkadaşlar bütün parçlarım gaming serisi olsun diye düşünüyor. Bir artısı olduğundan değil hatta gereksiz para bile olabilir ama zevk boyutu artık o kısımlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: afulkem

Anakartımda M2 portu var ancak araştırma sonucunda F/P durumunu başarısız bulup almamıştım. SSD günlük kullanımda yeterli.

M.2 sadece porttur. Ucuzu da var pahalısı da. Kablolarla uğraşmak istemeyen M.2 alsın.

• az kaldı mekanik disklerin yerini alacak ssdler ve mecburen ucuzlayacaklar.

• quote:

Orijinalden alıntı: mdxceed

Samsung 950 pro 512 gb kullanıyorum. Günlük kullanıcı için hiç avantajı olmuyor. Hiç gb larca veri kopyalamadım. Oyunlarda normal ssd lere göre sadece 1-2 sn fark atabiliyor. Paranızı boşuna harcamış olursunuz.

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim forumda umuyorum birkaç test paylaşımı yapılır ziraa normal ssd den geçip geçmemeyi düşünen birisiyim forumda benim gibi düşünenlerin sayısı oldukça fazla olduğunu düşünüyorum ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cCcTURKcCc -- 26 Temmuz 2016; 12:19:26 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.