Şimdi Ara

VHS standardı tarihe karışıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
329
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bir döneme damgasını vuran ve sıkı bir rekabet içerisine giren iki video kaset standardından önce Betamax hayat veda etti, ardından da VHS standardı. Böylece bir devrin kapısı da kapanmış oldu.

1970’li yıllara, Betamax ve VHS standartlarının mücadelesi damga vurmuştu. 1975 yılında Sony tarafından geliştirilen Betamax sahneye çıkmış, 1976 yılında da JVC tarafından geliştirilen Video Home System – VHS rekabetteki yerini almıştı. 1990’lı yıllara doğru bu iki format tarihindeki en parlak günleri yaşadı. Gerçi Betamax, rekabete 13 yıl dayanabildi ve 1988 yılında Sony de VHS standardını tercih edeceğini açıkladı.

Ayrıca Bkz.Türk teknoloji girişimi Anvato, Google bünyesine katılıyor

Sonraki dönemlerde S-VHS ve video kameralar için VHS-C formatlarını görmeye başlamıştık. 90’ların sonuna doğru artık video kasetlerin hakimiyeti zayıflamaya başladı. Dijitalleşmeye başlayan kameralar, farklı medya depolama formatları derken VHS formatı önemini kaybetmeye başladı. En son 2006 yılında VHS formatında Şiddetin Tarihçesi filmi satışa sunulmuştu.

Dünyada sadece Japon Funai şirketi, Sanyo markası altında VHS kaydediciler üretmekteydi. Geçen yıl 750 000 adet satan Funai, gerek düşen talep gerekse de artık bileşenlerin zor bulunuyor olması nedeniyle bu ay üretimi durdurma kararı aldı. Betamax kaydediciler de 2002 yılında rafa kalkmış ve yılın başlarında da kaset üretimi sonlanmıştı. 

• kullanan var mı !?

• 80 lerde altın çağını yaşadı
  • Bu kadar yıl farkına şaşırmamak gerek aslında. VHS oynatıcılar Sony Betamax'a göre yaklaşık %30 daha hafifti, betamax 1 saat video oynatıyorken vhs 2 saat oynatabiliyordu. Betamax kaset yapıp satmak istiyorsanız bin türlü lisans ile uğraşmanız gerekiyordu ve betamax yetişkin içerikli filmlere lisans vermiyormuş :) Sony de betamax'ı bırakıp vhs standartına geçti ve bu günlere kadar taşındı vhs.

• zaten 10 yıldır kullanılmıyordu.

• elimde 5 tane vhs 2 tane betamax videoplayer var toplam 400 tanede vhs kasetim var halen aktif olarak kullaniyorum :D her zaman demişimdir bant en sağlami diye bir sürü vhs den dvd ye aktardiğim filmler çizildi hdd lerde bozuldu o yüzden en sağlami kaset arkadaş :D düğün çekimide yapiyorum hdd kameralar daha kullanişli olmasina rağmen kasetli kullaniyorumki milletin düğünü yok olup gitmesin dvd çizilirsa kasetden tekrar çekiliyor benden tavsiye cdlere hddlere fazla güvenmeyin. :D

• İLK İZLEDİĞİM NİLS VE UÇAN KAZ İDİ HEY GİDİ GÜNLER HEY...:::)))

• vhs kesatleri ne zaman görsem aklıma regular show (sürekli dizi) geliyor.

• Çalışır vaziyette elinde olan nolur bana bikaç gün ödünç versin. Elimdeki kasetleri dijital ortama aktarmam lazım :(

• Cd, Dvd bile öldü hala VHS 📼 ile uğraşan var mı ki?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • VHS'ler muzeye kaldirilmalidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elimdeki vhs kasetleri dijital ortama aktarmak istiyorum bunun içinde ucuz yollu bir vhs player lazım. Ama sorun yaratmayacak birşey olmalı.
    Elimde birtane vhs player var ama çok eski. Tracking dedikleri problem oluşuyor.
    Kompozit video çıkışlarının biri video ses ise iki kanal değil tek kanal olduğu için ses de mono oluyor.
    Düşük yollu vhs player önerisi olan var mı?
    Ayrıca yeni vhs playerlarde yazılımsal olarak görüntü iyileştirici veya upscale algoritması vs. var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chlorohydrate -- 22 Temmuz 2016; 20:46:25 >
  • vhs kasetleri dijitale aktarmanın en kolay yolu nedir arkadaşlar?

elimde eski vhs oynatıcı var ama bantı yutuyor, sanırım içindeki lastik eskimiş bunu yapan biyer bulamam heralde?

bir akrabamda çalışanı vardı, onu alsam nasıl aktarabilrim dijitale
  • quote:

Orijinalden alıntı: kobra90

elimde 5 tane vhs 2 tane betamax videoplayer var toplam 400 tanede vhs kasetim var halen aktif olarak kullaniyorum :D her zaman demişimdir bant en sağlami diye bir sürü vhs den dvd ye aktardiğim filmler çizildi hdd lerde bozuldu o yüzden en sağlami kaset arkadaş :D düğün çekimide yapiyorum hdd kameralar daha kullanişli olmasina rağmen kasetli kullaniyorumki milletin düğünü yok olup gitmesin dvd çizilirsa kasetden tekrar çekiliyor benden tavsiye cdlere hddlere fazla güvenmeyin. :D

Dalga mı geçiyorsun ciddi misin?

Bizdeki VHSler doğru düzgün görüntü vermiyor.
  • ne günlerdi mahale de para toplayıp kiralayıp film izlerdik

zaman ne çabuk geçiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fthyrr1976fy -- 24 Temmuz 2016; 2:59:03 >
  • kaç senelik konuyu birileri hortlatmış zannettim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: MrKemal17

quote:

Orijinalden alıntı: kobra90

elimde 5 tane vhs 2 tane betamax videoplayer var toplam 400 tanede vhs kasetim var halen aktif olarak kullaniyorum :D her zaman demişimdir bant en sağlami diye bir sürü vhs den dvd ye aktardiğim filmler çizildi hdd lerde bozuldu o yüzden en sağlami kaset arkadaş :D düğün çekimide yapiyorum hdd kameralar daha kullanişli olmasina rağmen kasetli kullaniyorumki milletin düğünü yok olup gitmesin dvd çizilirsa kasetden tekrar çekiliyor benden tavsiye cdlere hddlere fazla güvenmeyin. :D

Dalga mı geçiyorsun ciddi misin?

Bizdeki VHSler doğru düzgün görüntü vermiyor.

parazitmi oluyor yada kayma mı var bundan bahsediyorsan eğer kaset veya videoya iyi bakmadığın için öyle oluyor pis kaseti video,ya sokarsan kafası pislenir yok ondan bahmetmiyorum standart olarak kötü diyorsan o başka vhs standarti belli zaten cd ler dvd ler derken vhs bireysel kullaniciyi terk etti kurumsal veri saklama olarak devam etti bildiğim kadarı ile en son teknoloji manyetik bantlar 150tb kadar veri saklayabiliyor.(sonradan aklıma geldi galiba vhs ve s-vhs farkından bahsediyorsun aralarında çok uçuk bir fark yok abartmaya değecek kadar sonuçta bir full hd den 4k geçiş değil.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kobra90 -- 25 Temmuz 2016; 1:47:06 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.