Şimdi Ara

Jüpiter'in 'Öfkesi': İşte dev gezegenin manyetosferinden gelen sesler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
551
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Jüpiter'in 'Öfkesi': İşte dev gezegenin manyetosferinden gelen sesler

Önümüzdeki Pazartesi günü Güneş Sisteminin en büyük gezegeni Jüpiter'in yörüngesine girerek tarihi bir işe imza atacak olan Juno uzay aracı, gaz devinin manyetik alanına da giriş yaptı. NASA'nın belirttiği bilgilere göre 24-25 Haziran günleri arasında yay şoku ve manyetopoz isimli iki farklı eşiği geride bırakan Juno, resmen Jüpiter'in manyetosferine giriş yapmış oldu

Jüpiter manyetosferine giriş yapan Juno aynı zamanda bu geçişi sırasında ortaya çıkan seslerin bir kaydını da Yeryüzü'ndeki bilim insanlarına göndermeyi ihmal etmedi. İşte üzerindeki dalga ölçüm cihazlarıyla bu anların kaydını gerçekleştiren uzay aracından gelen sesler:

Yay şoku (bow shock) denilen bölge temel anlamda Jüpiter'in manyetik alanına doğru bir geçiş kapısı görevi görüyor. Güneş rüzgarları denilen yüklü partiküller süpersonik hızlarda Jüpiter'in bu görünmez kalkanına ulaşıyor ve zamanla yavaşlayıp, ısınıyorlar. Güneş rüzgarları bu sırada uçakların ses hızını geçtiği anlarda ortaya çıkardığı seslere benzer sesler oluşturuyorlar. Videonun ilk kısmında Juno'nun yaklaşık iki saatte geçtiği yay şoku bölgesinden sesler duyuyoruz.

Videonun ikinci kısmında duyduğumuz seslerse Jüpiter'in manyetopozuna ait. Juno, Güneş'in manyetik alanıyla Jüpiter'in manyetik alanı arasındaki fiziksel sınırı ifade eden manyetopozu geçmesiyle birlikte artık resmen Jüpiter'in manyetosferine giriş yapmış oluyor.

Güneş Sisteminin en büyük yapısı

Dünya'nın manyetik alanından yaklaşık 20.000 kat daha büyük bir manyetosfere sahip olan Jüpiter, kendi içerisinde adeta küçük bir Güneş Sistemi gibi hareket ediyor. Öyle ki yüzeyinden yaklaşık 6.5 milyon kilometre uzaklıkta bulunan yay şoku bölgesiyle beraber Jüpiter, Güneş'ten dahi 15 kat daha büyük bir yapı. Juno görevinin yöneticilerinden William Kurth bu konu hakkında,"Eğer Jüpiter'in manyetosferi görünür ışık dalga boylarında olsaydı, bizler onu Ay'ın iki katı büyüklüğünde görürdük." ifadelerini kullanıyor.

NASA'nın Juno göreviyle ilgili daha fazla bilgi için alttaki haberimize göz atabilirsiniz. Gelişmeler için takipte kalın.

Ayrıca Bkz.Jüpiter'in keşfine sayılı günler: İşte Juno uzay aracından ilk fotoğraf

• jupiter çok bozdu

• Cassini ile çoktan keşfedilen Satürn den önce keşfedilmesi beklenirdi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Harika ya. Fotoğrafları sabırsızlıkla bekliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ad Block

jupiter çok bozdu

Ha ha gece gece güldüm... Allah'ta seni güldürsün...

• Sanki cırcır böceği gibi.

• Buna rağmen Ateist olanlara şaşıyorum.

• jüpiterde savaş var

• 0MG90 kullanıcısına yanıt
    Ben çok korktum sanki devamlı patlama ve bir şiddet varmış gibi adeta
  • Decepticonlar harekete geciyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ad Block

jupiter çok bozdu

Çok komik.

• quote:

Orijinalden alıntı: prodigy842

Buna rağmen Ateist olanlara şaşıyorum.

bende Allah a inanıyorum.. ama bu sesle ateist olmak arasında nasıl bir bağ kurdunuz gerçekten anlamadım..

• Onlar da bizi duyuyor mu? Asıl mesele bu..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ankaland

quote:

Orijinalden alıntı: prodigy842Buna rağmen Ateist olanlara şaşıyorum.
    bende Allah a inanıyorum.. ama bu sesle ateist olmak arasında nasıl bir bağ kurdunuz gerçekten anlamadım..

kahkaha attım resmen :)

• ankaland kullanıcısına yanıt
    Bunca şeyin tesadüf olduğunu iddia edenlere karşı bir kinaye yapmış arkadaş. Bunca şey tesadüf olmaz mutlaka bir yaratıcı büyük bir güç vardır demek istiyor.

Kimine bu tür şeyler rabbin kanıtı kimine göre değil.

• prodigy842 P kullanıcısına yanıt
    hocam ne alaka?
  • Jüpiter'in sesini duydum imana geldim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: prodigy842

Buna rağmen Ateist olanlara şaşıyorum.

Aferim sana.
  • bildigin bi süreden sonra makinalı tüfek sesleri vs gelmiye başlıyo.. benim anlamadıgım bunlar bu sesleri duydunuz ne işe yarıcak dünyada ki gizemlerin hepsi çözüldü sankide jüpiter e başladılar ..
  • LKLC kullanıcısına yanıt
    "...NASA'nın belirttiği bilgilere göre 24-25 Temmuz günleri arasında yay şoku ve manyetopoz..." Haziran olacaktı sanırım.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.