Şimdi Ara

SLI yapıda 2 adet GTX 1080 ile 490W enerji tüketimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
336
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • SLI yapıda 2 adet GTX 1080 ile 490W enerji tüketimi

Uzun yıllar süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda tarihindeki en güçlü grafik mimarisini ortaya çıkaran Nvidia, ayrıca enerji tüketimi tarafında da önemli işlere imza attı. 16nm üretim geometrisi başta olmak üzere pek çok optimizasyon yapan Nvidia, tek bir güç bağlantısı üzerinden performans rekoru kıran kartlar elde etmeyi başardı.

Pascal mimarisinin tüketici tarafındaki en güçlü kartı GTX 1080, bilindiği üzere 2.3GHz sınırlarına kadar hız aşırtılabiliyor ancak ısıl tasarım gücü 180W değerinde ve tek bir 8-pinli bağlantıdan enerji ihtiyacını karşılıyor. Yapılan enerji testlerinde ekran kartı pek çok rakibinin önüne geçiyor.

Testlerde Intel Core i7-5960X işlemci ve Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming ekran kartı taşıyan bir sistemin 280Watt dolayında enerji harcadığı görülmüş. Bu rakam GeForce GTX 980 Ti, Radeon R9 Fury X, GTX Titan X gibi geçen yılın amiral gemisi ekran kartlarından daha düşük seviyede.

Ayrıca Bkz.AMD Radeon RX 480 hız aşırtma ile 1600MHz seviyelerine kadar çıkabiliyor

2 adet SLI yapıda GTX 1080 ekran kartı ile yapılan testlerde ise 490 Watt enerji tüketim değerlerine ulaşılmış. Ekran kartları yüzde 98-100 ölçeklendirmesini yakalarken, hız aşırtma ile 2GHz frekans değerleri de unutulmamış. Buna rağmen elde edilen skor dikkat çekici.

Geçen yıl yapılan Radeon R9 295X2 ekran kartının benzer testlerinde 600W değerlerine ulaşılıyordu. CrossFire yapıda 2 adet Radeon R9 Nano, 478W enerji tüketiyor. Yine 2 adet SLI yapıda GTX 980 Ti  ekran kartı da 450W seviyelerinde kalmıştı. AMD’nin yeni silahı Radeon RX 480 ise, belirli yükler altında 100W civarında enerji harcıyor.

Testlerde en düşük değer 215 Watt ile GeForce GTX 1070 Founders Edition modeline ait. İkinci sırada ise 230 Watt ile GTX 1080 Founders Edition geliyor. GTX 1070 FE hız aşırtılmış hali ise 275Watt seviyelerinde geziniyor. 

• Evet tüketim az ama fiyatı yüksek. Harcadığı elektrik ile 1 yılda yaptığı tasarruf, ekran kartına fazladan verdiğimiz parayı geçmiyorsa karlı bir iş değildir. Ben Full HD monitörler için Amd Rx 480'i bu konuda daha başarılı görüyorum. Nvidia tez vakitte 1060 modelini 250 doları geçmeyecek şekilde tanıtmalı.

Not: GTX 660ti kullanıcısı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dr20mouse -- 23 Haziran 2016; 16:34:36 >
  • Enerji tüketimi konusunda yaptığı önemli işleri, kartların fiyatını belirlerkende gösterseler keşke.

Az tüketiyor ama çok cep yakıyor

İyi tarafı artık 1000 watt'lık psulara çok ihtiyaç duymayacak olmamız,şimdi psu üreticileri düşünsün
  • 490 bence hala çok sli 300w kadar düşmeleri lazım

• 'amd yanıyomuş diyolla' diyen nvidia fanlarını piste alalım da kıvırsınlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: redoracle

Enerji tüketimi konusunda yaptığı önemli işleri, kartların fiyatını belirlerkende gösterseler keşke.

Az tüketiyor ama çok cep yakıyor

İyi tarafı artık 1000 watt'lık psulara çok ihtiyaç duymayacak olmamız,şimdi psu üreticileri düşünsün

GTX 6xx serisinden beri böyle aslında bu durum. Nvidia fermi mimarisinden sonra tüketim değerlerini ciddi indirdi.
    Ben 480 sli için 1200w almıştım zamanında, şimdi quad sli yapsam bile fazla gelecek.

• İnşallah 10 yıl içinde 1 nm üretim teknolojisine geçilir. Oyun oynamak için bir dünya elektrik harcamak çok mantıklı gelmiyor bana.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ağzı olan konuşuyor. Tüketim az ama fiyatı yüksekmiş peh peh peh. Laf konuştu bal kabağı. koy tabağa, ye sabaha. Fiyatı yüksek dediğin 1080 fe şu an 2800 tl. Daha yakın bir zamana kadar 980 ti'lar 3000'in altında satılmıyordu. Ve 1080, 980ti'a göre hem %40 daha performanslı hem de 70 watt daha az ısıl tasarıma sahip. Ne yapacaktı adam 400 dolardan mı verecekti sana 1080'i? Yediğiniz ekmeğe içtiğiniz suya yazık az bi susun la.

• 600 serisinden beri x90 modeli cikarmiyor nvidia,biseyler yapsa da gozlerimiz şenlense

not:8800GT kullanicisi

• quote:

Yine 2 adet SLI yapıda GTX 980 Ti ekran kartı da 450W seviyelerinde kalmıştı.

GTX 980ti SLI'nın, GTX 1080 SLI dan daha düşük güç tüketmesi ilginçmiş gerçekten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jacques Reverdi

Ağzı olan konuşuyor. Tüketim az ama fiyatı yüksekmiş peh peh peh. Laf konuştu bal kabağı. koy tabağa, ye sabaha. Fiyatı yüksek dediğin 1080 fe şu an 2800 tl. Daha yakın bir zamana kadar 980 tilar 3000in altında satılmıyordu. Ve 1080, 980tia göre hem %40 daha performanslı hem de 70 watt daha az ısıl tasarıma sahip. Ne yapacaktı adam 400 dolardan mı verecekti sana 1080i? Yediğiniz ekmeğe içtiğiniz suya yazık az bi susun la.

650 usd gibi rakamdan çıkan ürün nedense 800 990 usd gibi rakamdan satılırsa yok su yok bu diye bahane demeyin gerçekler bunlar ürün güzel ama sanki 1080 ti yolda değil bizde biliyoruz hbm2 belleklı olarak çıkacak
    hiçbir firma babamızn kuruluşu değil bizi sevdikleri için bu ürünler yapılmıyor hepsi ticari şirket amaç para (eski kartları yeni driverlar ile öldürüyorlar böyle yüzleride var)

• Ar-ge mi? 280 watt ile mi?

Bunu savunan ağır fanboydur abi, başka birşey demiyorum.

Ha gerçi AMD ısınıyordu, driverları sorunluydu felan.
  • GTX 1080 Ti 'yi görelim bakalım SLI OC@load kaç Watt
  • Başlık biraz yanıltıcı olmuş sanki sadece ekran kartları 490W enerji tüketiyormuş gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: patren

490 bence hala çok sli 300w kadar düşmeleri lazım

Hocam 490w komple sistemin çektiği güç.

• quote:

Ağzı olan konuşuyor. Tüketim az ama fiyatı yüksekmiş peh peh peh. Laf konuştu bal kabağı. koy tabağa, ye sabaha. Fiyatı yüksek dediğin 1080 fe şu an 2800 tl. Daha yakın bir zamana kadar 980 ti'lar 3000'in altında satılmıyordu. Ve 1080, 980ti'a göre hem %40 daha performanslı hem de 70 watt daha az ısıl tasarıma sahip. Ne yapacaktı adam 400 dolardan mı verecekti sana 1080'i? Yediğiniz ekmeğe içtiğiniz suya yazık az bi susun la.

Hocam arkadaşlarla biz de hesapladık Evga 1080 Founder's edition Amazon fiyatı 830$ + gümrük vergisi + kargo. TL'na çevirince kargo hariç bile aşıyor.
    Vatanda ise şu an 2797 tl. Vatan fiyatları yurtdışından getirme maliyetlerinin çok altında kalmış bu sefer. Bu fiyatlara karşı Türkiye'den almak garantiyi de ekleyince çok mantıklı.
    Benim bütçemi aşıyor tabi, 1070 alırım, ya da bir fırsat ile alırım sonra, şu an acelem yok. Özelleştirilmiş modeller eteklerden dökülsün bu arada oyunlar çıkana kadar.

Alibaba'da ise uygun fiyatlar var, 500$'a satıyorlar en az 2 alma şartı ile. Ama güvenmiyorum açıkcası, alibaba'da çok dolandırıcılık işleri olmaya başlandı.
    Bir ara EVGA'ları Almanyadan vergisiz falan alıyorlardı o durum ne oldu acaba? Devam ediyorsa ona da bakmak lazım. EVGA'da garanti sıkıntı olmuyordu sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Vain

quote:

Ağzı olan konuşuyor. Tüketim az ama fiyatı yüksekmiş peh peh peh. Laf konuştu bal kabağı. koy tabağa, ye sabaha. Fiyatı yüksek dediğin 1080 fe şu an 2800 tl. Daha yakın bir zamana kadar 980 ti'lar 3000'in altında satılmıyordu. Ve 1080, 980ti'a göre hem %40 daha performanslı hem de 70 watt daha az ısıl tasarıma sahip. Ne yapacaktı adam 400 dolardan mı verecekti sana 1080'i? Yediğiniz ekmeğe içtiğiniz suya yazık az bi susun la.

Hocam arkadaşlarla biz de hesapladık Evga 1080 Founder's edition Amazon fiyatı 830$ + gümrük vergisi + kargo. TL'na çevirince kargo hariç bile aşıyor.
    Vatanda ise şu an 2797 tl. Vatan fiyatları yurtdışından getirme maliyetlerinin çok altında kalmış bu sefer. Bu fiyatlara karşı Türkiye'den almak garantiyi de ekleyince çok mantıklı.
    Benim bütçemi aşıyor tabi, 1070 alırım, ya da bir fırsat ile alırım sonra, şu an acelem yok. Özelleştirilmiş modeller eteklerden dökülsün bu arada oyunlar çıkana kadar.

Alibaba'da ise uygun fiyatlar var, 500$'a satıyorlar en az 2 alma şartı ile. Ama güvenmiyorum açıkcası, alibaba'da çok dolandırıcılık işleri olmaya başlandı.
    Bir ara EVGA'ları Almanyadan vergisiz falan alıyorlardı o durum ne oldu acaba? Devam ediyorsa ona da bakmak lazım. EVGA'da garanti sıkıntı olmuyordu sanırım.

Alıntıları Göster
    quote:

Evga.EU işi bitti, bu Türkiye distribütörü olan firma Türkiye'ye olan satışlardan rahatsız olup Evga'yı sıkıştırmış sanırım, adamlar öyle bir kargo ücreti koydu ki amazon'dan almaya göre çok daha pahalıya gelmeye başladı. Artık kimse Evga'nın sitesinden almıyor. Mantıklı olan amazon'da fiyatların düşmesini beklemek hoş Türkiye'yle arasında 9xx serisinde olduğu kadar fark olacağını sanmıyorum pek.

• iyi bence bu kart için tüketimi
  • Uzun yıllar süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda tarihindeki en güçlü grafik mimarisini ortaya çıkaran Nvidia

Editör daha başlangıçta kendini belli etti. Kime göre neye göre en güçlü?

Endüstriyel işler için üretilen GPU'lara n'oldu?-
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.