Şimdi Ara

G-SYNC ve FreeSync Hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
1.166
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar monitör alma arifesindeyim. Fiyatlar düştüğünde muhtemelen 1 ay içerisinde GTX 970 serisi ekran kartı alacağım ve ardındanda monitör alacağım. Yalnız kafama takılan bir konu var > G-SYNC.

G-SYNC özelliği olmayan bir monitör aldığımda ekranda kırılmalar olur mu ? Örn : Asus MG248Q veya BenQ XL2411Z veya 144Hz 1ms'li G-SYNC özelliğine sahip olmayan bir oyuncu monitörü..

Cs Go oynarken +200 Fps aldığımda G-SYNC olmayan bir monitöre sahip olursam eğer oyunda donmalar takılmalar ve kırılmalar yaşar mıyım? Eğer yaşarsam büyük sıkıntı o kadar para verip buna şahit olursam iptalim yani..

G-SYNC' nin FreeSync' ye (+),(-) yönleri var mıdır ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Can Coşkun -- 23 Haziran 2016; 3:33:08 >

• bende merak ediyorum bunları daha doğrusu iki 3 aydır araştırma içindeyim ama kara vermedim

ekran kartına göre karar vermek en iyisi bence

nvidia ise G-SYNC. olucak

amd ise FreeSync olucak

sorun yaşamamak için

tabi ekran kartları da şeçilen oyuncu monitörün hakkını vermeli
  • Yırtılmalar olur tabiki ama 1ms 144hz monitörde bunu standart monitörlere göre daha az hissedersin. Kaldı ki g sync ve freesync bile yırtılmayı %100 engelleyemiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Killabyte K kullanıcısına yanıt
    Doğru diyorsun dün technopat'ın Asus MQ248Q modelinin incelemesini izledim ve CS:GO incelemesinde FreeSync yi açtığında bile takılma donma yaşadı. Ama şu da takılıyor kafama şimdi ben evdeki bilgisayarımda +170 fps alıyorum donma kırılma falan yaşamıyorum yaşasam bile çok nadir. Oyun ayarlarım orta olarak ayarlı ve monitörüm 60Hz.

G-SYNC gerçekten güzel bir özellik fakat bu entegre kartın monitöre dahil edilmesi aşırı pahalıya geliyor bize. Kaldı ki CS:GO profesyonel oyuncular G-SYNC olmayan monitörlerde oynuyolar ve ben hiç takılma kırılma yaşadıklarına şahit olmadım. Belki Low ayarlarda oynuyolardır diye de olabilir..

1500 Bandında G-SYNC monitör yok anladığım kadarıyla. AMD serisi ekran kartı almayı pek düşünmüyorum çünkü bir gücü bir albenisi var belki ama tadı olmayan bir kart gibi geliyor bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Can Coşkun -- 23 Haziran 2016; 12:12:44 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Başta şunu söylemek istiyorum. 1070-1080 ve amd 480 serisi var iken GTX 970'e para vermek, bu saatten sonra israftır. Bence biraz daha bekleyin, eski seriye para vermeyin.

G-SYNC ve FreeSync güzel teknolojiler fakat, olmazsa olmaz teknolojiler değil. Uygun fiyata bulursanız alın. Fakat illa olsun demeye gerek yok. G-SYNC özellikle çok pahalı ve bana kalırsa o kadar da elzem değil. Ben R290 ile 144hz FreeSync monitör kullanıyorum. Oyunlarda çok iyi fakat fiyat yönünden beni zorlasa idi FreeSync olmadan almasam da bir sıkıntı olmazdı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zibartan -- 23 Haziran 2016; 15:43:43 >
  • zibartan kullanıcısına yanıt
    Şu an için pusuda bekliyorum Bayramdan sonra alabilirim belki bayram indirimi falan yakalarım o yüzden piyasayı 1-1.5 ay daha tartmak istiyorum. Bu konuları iyice araştırmam gerekiyor ki aklımda pürüzler kalmasın.. Daha detaylı bilgiye sahip arkadaşlar varsa eksiğimizi tamamlarsa sevinirim.

Bu arada AMD 490X şuan için listede hangi konumda olur? 1080 Seviyesinde mi bu kart ? Fiyat konusunda tahmini görüşleriniz neler ?

Amd hiç yok aklımda ama belli mi olur aklıma yatarsa alabilirimde Asus MG248Q var aklımda alırsam FreeSync ile oynarım diye düşünüyorum.

İyi forumlar herkese.
  • Can Coşkun kullanıcısına yanıt
    AMD 490X için daha çok var. Öyle 1-2 ayda çıkacak bir ürün değil.
  • FreeSync daha ucuz olduğu için AMD tavsiye ederim. FreeSync'in tek büyük eksikliği belli FPS aralığında çalışması (40-144hz gibi), ki bu çoğunlukla sorun olmayacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Can Coşkun

Arkadaşlar monitör alma arifesindeyim. Fiyatlar düştüğünde muhtemelen 1 ay içerisinde GTX 970 serisi ekran kartı alacağım ve ardındanda monitör alacağım. Yalnız kafama takılan bir konu var > G-SYNC.

G-SYNC özelliği olmayan bir monitör aldığımda ekranda kırılmalar olur mu ? Örn : Asus MG248Q veya BenQ XL2411Z veya 144Hz 1ms'li G-SYNC özelliğine sahip olmayan bir oyuncu monitörü..

Cs Go oynarken +200 Fps aldığımda G-SYNC olmayan bir monitöre sahip olursam eğer oyunda donmalar takılmalar ve kırılmalar yaşar mıyım? Eğer yaşarsam büyük sıkıntı o kadar para verip buna şahit olursam iptalim yani..

Olay şu aldığın fps monitörün yenileme, hızına eşit değilse ekran kırılır,yani senin monitörün saniyede sürekli 144 kez yeniliyor ve ya 60 hz monitörde 60 kez yeniliyor ama aldığın

fps değişken 40-70-90-100 gibi,o yüzden görüntü kırılma dalgalanmaya başlar,bunu önlemenin 2 yolu var 1- vsync açmak (takılma yapıyor iğrenç bir şey akıcılık yok) 2- gsync

monitör ( sen kaç fps alıyorsan ekran hz sini aldığın fps ye göre sekronize ediyor ve mükemmel akıcılık,fps dalgalanmasını hissetmiyorsun,kırılma takılma hiç bir şey yok ) umarım

açıklayıcı olmuştur.

• quote:

Orijinalden alıntı: zibartan

Başta şunu söylemek istiyorum. 1070-1080 ve amd 480 serisi var iken GTX 970'e para vermek, bu saatten sonra israftır. Bence biraz daha bekleyin, eski seriye para vermeyin.

G-SYNC ve FreeSync güzel teknolojiler fakat, olmazsa olmaz teknolojiler değil. Uygun fiyata bulursanız alın. Fakat illa olsun demeye gerek yok. G-SYNC özellikle çok pahalı ve bana kalırsa o kadar da elzem değil. Ben R290 ile 144hz FreeSync monitör kullanıyorum. Oyunlarda çok iyi fakat fiyat yönünden beni zorlasa idi FreeSync olmadan almasam da bir sıkıntı olmazdı.

Gsync de free sync de mükemmel teknolojiler olmassa olmazlar,mükemmel akıcılıkla oyun oynuyorsun kırılma olmadan herşeyden önemli bu.
  • darkdevil35 kullanıcısına yanıt
    Çok gaza gelmeye gerek yok. Bunlar o kadar reklam yapıldığı gibi ahım şahım teknolojiler değil. Olmazsa olmaz hiç değil.
  • quote:

Çok gaza gelmeye gerek yok. Bunlar o kadar reklam yapıldığı gibi ahım şahım teknolojiler değil. Olmazsa olmaz hiç değil.

Bu senin düşüncen çokta ahım şahım teknojiler kullandıktan sonrada olmassa olmazlardan.Yoksa ya kırılma yırtılma ve ekran dalgalanması ile oynarsın ya da vsync açarak takıla takıla oynarsın,ya da gsync monitör alır kırılma dalgalanma takılma olmadan yağ gibi oynarsın.
    Yahu adam ürününü satmak için reklam yapıyor. Ürünü çok önemli, çok gerekli bir şeymiş gibi göstermeye çalışıyor ki, sende para verirken için acımasın. Böyle şeylere kafaya fazla takmamak lazım. Bunlar olmazsa olmaz şeyler değil.
  • quote:

Yahu adam ürününü satmak için reklam yapıyor. Ürünü çok önemli, çok gerekli bir şeymiş gibi göstermeye çalışıyor ki, sende para verirken için acımasın. Böyle şeylere kafaya fazla takmamak lazım. Bunlar olmazsa olmaz şeyler değil.

Dediğim bütün özellikler doğru bir kere kullanan vazgeçemiyor gerekli yoksa ben 1 yıldır fazla kullanıyorum önceki gsync moınitörümü sattım gene gsync monitör aldım,olmadan

akıcılık yok,gsync kullanan herkese söyleyebilirisn çok gerekli,yoksa ekran kırılmasın diye vsync acmak zorundasın oda takılma yapıyor akıcılık gidiyor,gsync ile yağ gibi oynuyorsun

bunun reklamla falan alakası yok görünen birşey zaten.
    Peki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkdevil35

quote:

Arkadaşlar monitör alma arifesindeyim. Fiyatlar düştüğünde muhtemelen 1 ay içerisinde GTX 970 serisi ekran kartı alacağım ve ardındanda monitör alacağım. Yalnız kafama takılan bir konu var > G-SYNC.

Olay şu aldığın fps monitörün yenileme, hızına eşit değilse ekran kırılır,yani senin monitörün saniyede sürekli 144 kez yeniliyor ve ya 60 hz monitörde 60 kez yeniliyor ama aldığın

fps değişken 40-70-90-100 gibi,o yüzden görüntü kırılma dalgalanmaya başlar,bunu önlemenin 2 yolu var 1- vsync açmak (takılma yapıyor iğrenç bir şey akıcılık yok) 2- gsync

monitör ( sen kaç fps alıyorsan ekran hz sini aldığın fps ye göre sekronize ediyor ve mükemmel akıcılık,fps dalgalanmasını hissetmiyorsun,kırılma takılma hiç bir şey yok ) umarım

açıklayıcı olmuştur.

acaip abartı

1998 den beri oyun oynuyorum beni rahatsız edici derecede kırılma yaşamadım

belki yeni kartlar ile oyunların fps si çok arttığı için daha belirgin hale gelmiş olabilir son dönemde ama bu kadar abartılacak şekilde değil

vsync açıncada pek çok oyun gayet iyi çalışıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: MonsterMMORPG

quote:

Orijinalden alıntı: darkdevil35

quote:

açıklayıcı olmuştur.

acaip abartı

1998 den beri oyun oynuyorum beni rahatsız edici derecede kırılma yaşamadım

belki yeni kartlar ile oyunların fps si çok arttığı için daha belirgin hale gelmiş olabilir son dönemde ama bu kadar abartılacak şekilde değil

vsync açıncada pek çok oyun gayet iyi çalışıyor

Birincisi kırılma gayet rahatsız edici birşey siz akıcı oyun oynadığınızı sanıyorsunuz ama aslında akıcılıkla alakası yok ekranda kırılma olur dalgalanma olur,gsync de bir oynamayı deneyin vsync gene tam bir

felaket,oyuncuların büyük bölümü vsync den nefret eder sürekli takılma yaptırıyor.Siz görmediğiniz için abartı deyin gsync tam bir oyunlar için devrim bilmeyen kafasına göre yorum yapar tabiki.

• Reklamların gazına gelip teknolojiyi boşuna abartıyorsunuz başka birşey değil.
  • Bence g-sync ve freesync bir monitörle olmayan bir monitör arasındaki fark gece ile gündüz arasındaki fark kadar birşey. Ben g-sync monitör kullanıyorum vede kendi adıma konuşayım yeni bir monitöre upgrade yapacagım zaman kesinlikle g-sync veya freesync olmayan bir monitör almam. Kimi oyun desteklemiyor g-synci, bazen onlarda oyunu açar açmaz anlıyorum desteklemediğini. Buda g-sycnle oynamaya alıştığımdan beni hemen rahatsız ediyor. V-sync açarsanızda gayet belirgin şekilde input lag artıyor anında hissettiriyor kendini g-sync karşısında.
    G-sync freesync karşılaştırmasında linusun çektiği güzel bir video var. Orda izlediğim kadarıyla 144 fps'den yüksek hızlarda input lag açısından freesync daha iyi. 45 fpsde ise g-sync daha iyi input lagda:

https://www.youtube.com/watch?v=MzHxhjcE0eQ

İkisininde avantajlı-dezavantajlı olduğu yerler var. Freesync alırsanız dikkat edilmesi gereken en önemli şey monitörün desteklediği freesync aralığı. Çünkü freesycte monitörün desteklediği aralık hepsinde sabit değil. Kimi monitör 144 hz olsada freesync aralığı 35-90 hz gibi bir değer olabiliyor

• drhiziracil kullanıcısına yanıt
    Bilgi için teşekkürler
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.