Şimdi Ara

Nvidia GeForce GTX 1080M, GTX 980 Ti ile başabaş gidiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
146
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nvidia GeForce GTX 1080M, GTX 980 Ti ile başabaş gidiyor

Nvidia’nın taşınabilir bilgisayarlara yönelik olarak hazırladığı GeForce GTX 1080M ile ilgili benchmark skorları da sızmaya başladı. Pascal mimarisini temel alan yeni ekran kartı, GTX 980 Ti ekran kartı ile benzer bir performans sergileyecek.

Beklentilerin aksine, Nvidia şimdilik masaüstü tarafındaki GTX 1080 ekran kartını mobile taşımayacak. Yerine biraz daha kırpılmış özelliklere sahip GTX 1080M ekran kartını hazırlıyor. Yine de, mobil taraftaki en güçlü ekran kartı olacağını söyleyebiliriz.

Masaüstü tarafından farklı olarak ekran kartında 8GB GDDR5 bellek bulunuyor. 2048 CUDA çekirdeği yanında 256-bit veri yolunda 8GHz bellek hızı ile 256GB/s bant genişliği yakalanırken, temel saat frekansı ise 1442MHz civarında. Ekran kartının 100Watt civarında bir TDP değeri olabileceği düşünülüyor.

Sızdırılan 3DMark Firestrike testlerine göre, ekran kartı 16893 grafik puanı elde etmeyi başarıyor. GeForce GTX 980 Ti 6GB ekran kartı bu testten 16905 puan alırken, Titan X 12GB ise 17470 puan elde ediyor. GTX 1080M ekran kartı, grafik puanlarına bakıldığında GTX 980 ekran kartından daha iyi, GTX 980 Ti 6GB ekran kartı ile başa baş, Titan X 12GB ekran kartından ise bir miktar geride. Pascal mimarisini ve 16nm avantajlarını iyi kullanan GTX 1080M, önceki neslin amiral gemi masaüstü ekran kartlarına meydan okumayı başarıyor.

Ayrıca Bkz.AMD hisseleri yükselişte

Nvidia’nın karşısında ise AMD tarafında Radeon R9 M485X yer alıyor. 28nm Antigua XT çekirdeğini temel alan M485X, 32 işlem birimi ve 2048 Stream işlemcisi barındırıyor. 8GB GDDR5 bellek barındıran kart 256-bit veri yolu üzerinde 1250MHz frekans değerlerine çalışıyordu. Polaris tabanlı Radeon RX 480M ise 16 işlem birimi, 128-bit bellek veri yolu, 2TFLOPS performans değeri, 1024 Stream çekirdeği, 35 Watt TDP şeklinde özelliklere sahip. 

GTX 1080M için henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. Bu bakımdan ne zaman piyasaya çıkacağına dair bir bilgi bulunmuyor ancak bazı örnek dizüstü prototipleri şimdiden hazır durumda. Yaz sonlarına doğru bir sürpriz görebiliriz.

• soğutmalarıda geliştirseler. Tost makinası gibi notebook kullanıyoruz. Hoş cep telefonlarıda öylede.

• 100W TDP kalın kasalı laptoplar demek, zaten fiyat olarak da 7000 lira üzeri laptoplar çok küçük bi kesime hitap eder.
    AMD RX 480'de olduğu gibi çarpıcı fiyatlandırma yaparsa dizüstünde kaybettiği pazarı geri kazanıp dizüstünde oyun oynayan kesime büyük oranda hitap eder, 35W mobilde uzun pil ömrü ve ince basit soğutmalı dizüstüler demek.

• Laptopda oyun mu oynamak? Ancak ısı yalıtımlı eldiven ile.
    Bir zaman sonra burun tıkacı takmak zorunda da kalabilirsiniz.
  • Malazeme mühendisliğinde çığır mı açarlar yada sıvı soğutma sistemleri mi entegre edilir laptoplara bilemiyorum ama artan sıcaklardan dolayı telefon ve laptoplada sıcaklık kaynaklı sorunlar ortaya cıkıyor.İyi bir soğutma için de 50-40mm kalınlığında kalas gibi laptoplar çekilmiyor.

• Nvidia cidden AMD'yi bitireceğim diye yemin etmiş sanırım.
  • Laptop yenilemek için 1080m ve rx485 i bekliyorum. Rx485 full hd de full ayarlarda iyi performans veriyorsa 1080m veya 1070m'den vazgeçeceğim.

• FULL TOWER KASAYA YAKIŞIR 1080
    M VERSİYON LAR İÇİN HEP VAADLER VARDIR AMA SONUÇLAR HEP KÖTÜDÜR.

• Bu mobil GPUlar hayal kırıklığı olacak gibime geliyor.

• AMD doğru yolda ama işini çabuk yapması lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: idombayci

soğutmalarıda geliştirseler. Tost makinası gibi notebook kullanıyoruz. Hoş cep telefonlarıda öylede.

Acıkırsan, 2 cep telefonunda oyun açıp, arasına kaşarlı ekmeği koydun mu. Off, miss..

• oyun oynamadığım halde 14nm i3 skylake işlemcili laptopum bile ısınıyor nerede adalet ? 100w TDPli kartları düşünemiyorum bile.

• 3 aydır yeni GPUlu laptopları bekliyorum böyle giderse 3 ay daha bekleyeceğim biriktirdiğim paralarla internet kafe açacağım herhalde :D

• Daha önce de dedim yine diyorum; Radeon RX 480M çipine sahip PC ler için ekran kartı yapılmalı. Bu, bu kadar zor mu? TDP değeri oldukça düşük ve FHD de performansı oldukça tatminkar...

• 980 ve 980ti arası daha düşük tdpli daha az güç çeken 1070m daha makul olacaktır
  • 1060m ile 960m arasında ne kadar fark olacak büyük merakım bu laptop alacaktım beklemeye aldım.

• En son 580M ile bf3 high ayarlar'da aa/af kapalı veya 1-2 seviyede akıcı olarak oynuyordum , bu bile yeterken bundan yukarısı uçuruyordur heralde ....

• @kimyasal , kardeşim çok haklısın katılıyorum..

• 100w tdp nedir yahu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

oyun oynamadığım halde 14nm i3 skylake işlemcili laptopum bile ısınıyor nerede adalet ? 100w TDPli kartları düşünemiyorum bile.

Ona göre soğutmaları daha iyi oluyor ve fan sayısı fazla oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.