Şimdi Ara

Intel işlemcilerde çok gizli bir arka kapı keşfedildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
137
Cevap
2
Favori
2.580
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel işlemcilerde çok gizli bir arka kapı keşfedildi

Hiç bir zaman üreticiler tarafından kabul edilmese de, işlemcilerde istihbarat servislerinin müdahale edebilmesi için bir açık kapı bırakıldığı söylenir durur. Bu tarz konular genelde komplo teorisi bağlamında kabul edilir ancak önemli ipuçları elde edenler de var.

Güvenlik uzmanı Damien Zammit, Intel’in X86 işlemcilerinde gizli bir alt sistem olduğunu ifade ediyor. Bu sistem içerisinde 32-bit bir işlemci ve erişimi mümkün olmayan bir kod sistemi var. Intel, yönetim motoru – ME olarak adlandırdığı bu sistemin, büyük işletmelerin uzaktan erişim sağlayabilmesi için tasarlandığını belirtiyor ancak durum oldukça farklı.

Ayrıca Bkz.IBM Watson, sürücüsüz dolmuşların sanal muavini olacak

Zammit yaptığı araştırmada, asıl işlemcinin haberi olmadan ME sisteminin işlemci ile belleğe erişim sağladığını ve bir TCP/IP sunucusu kurabildiğini görmüş. Sistem, kullanıcıya danışmadan veri gönderip alabiliyor ve herhangi bir güvenlik duvarına da takılmıyor.

Sistemin içerisindeki yazılım RSA 2048 anahtarı ile şifrelenmiş ve mevcut imkanlarla kırılması oldukça fazla zaman alıyor. Ayrıca hiç bir şekilde kullanıcı tarafından da iptal edilemiyor. Yani bir nevi işlemci içerisinde GOD modunun olduğunu söyleyebiliriz.

Yazılıma hiçbir şekilde müdahale edilemediği için içerisinde açık kapı bulunuyor mu veya siber saldırıya uğramış mı bilinmiyor. Bu bakımdan da şüphe uyandırıyor. Bununla birlikte bazı araştırmacıların, ME sisteminin açığını bularak kontrolünü ele geçirebildiği ifade ediliyor. Bu açıdan da oldukça riskli görülüyor. Intel tarafından konu ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FightForBeer -- 20 Haziran 2016; 21:13:02 >
  • Nedense hiç de şaşırtıcı gelmedi...

• Daha önce yerli savaş gemisi konusunda benle iddalaşan donanım açığını bile kapatabileceğimizi zanneden arkadaşlar hemen konuya davet ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WHITE_Wolf -- 20 Haziran 2016; 21:18:39 >
  • Bu da apple yeni dosya sistemi haberinden

" AES-XTS veya AES-CBC şifreleme yöntemlerini kullanan APFS sayesinde cihaza fiziksel erişiminiz olsa bile dosyaların içeriğini görüntülemeniz olanaksız olacak. "

Bu da yaptığım yorum

iyi hoş ta biz bu şifrelemeyi yaparken aynı zamanda geri planda bu şifreleri kayıt eden bir program varsa ne olacak.

Kısacası,
    Geçcen bu işleri devlet su işleri !

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet yarın FBI basın üzerinden bi terröristin şifreli bilgisayarını kırmasını ister.
    intel de der ki: Biz müşterilerimizin özeline çok önem veririz, hayatta yapmazzuk :)

• quote:

Orijinalden alıntı: SentnieL

Daha önce yerli savaş gemisi konusunda benle iddalaşan donanım açığını bile kapatabileceğimizi zanneden arkadaşlar hemen konuya davet ediyorum.

konuyu eklede okuyalım kindar degiliz herşeyi hatırlamıyoruz
  • Amerikalı bütün şirketlerde illaki bir arka kapı var. Kendi yazılımımız olmadığı sürece hiçbir yazılıma güvenmem. Çok önemli çok gizli işleri olanlarda zaten önlemini alıyordur.

• Çin - Rusya boşuna kendi işlemcilerini geliştirmiyorlar.
    AMD tarafında böyle bir şey var mı ona bakmak lazım.

• Turkforce T kullanıcısına yanıt
    AMD Platform Security Processor (PSP) için Intel ME'nin AMD karşılığı denebilir.
  • İntel'i öve öve bitiremiyenler,şimdi nerdeler

İntelci'lerden gelen son açıklama: Çalıyorsa bizim verimizi çalıyor.Çalıyor ama performanslı çalışıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: YveJhin

quote:

Daha önce yerli savaş gemisi konusunda benle iddalaşan donanım açığını bile kapatabileceğimizi zanneden arkadaşlar hemen konuya davet ediyorum.

Kindarlıktan amacıyla değil bu konuyu görünce direk aklıma geldi aslında sizin değilde daha çok Fatihasl cevap yazmasını istiyorum kabul ettirmemiştim açık kapı bıraktıklarını.
    http://forum.donanimhaber.com/m_116548946/mpage_2//tm.htm#116560767

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WHITE_Wolf -- 20 Haziran 2016; 21:53:14 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: YveJhin

quote:

Kindarlıktan amacıyla değil bu konuyu görünce direk aklıma geldi aslında sizin değilde daha çok Fatihasl cevap yazmasını istiyorum kabul ettirmemiştim açık kapı bıraktıklarını.

Nsa skandalından sonra en güvenilir şey kendi ürettiğiniz şeydir.
    O bile insan üretimi oldugu için bir yerde açık verecektir, %100 güvenilir oldugunu söyleyen kişi kim olursa olsun aptaldır.
    intel benim işlemcim %100 güvenilir derse aptaldır.
    Genelkurmaybaşkanı çıkıp kullandıgımız yazılım donanım %100 güvenilir derse oda aptaldır.
    Dünyada %100 güvenlik yoktur.
    Senin yaptıgın şey sadece digerlerine göre daha cok daha fazla güvenilirdir.

Edit: Şimdi konudaki mesajımı okudum kendime aptal demediğim için memnunum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YveJhin -- 21 Haziran 2016; 10:52:57 >

• "Herhangi bir güvenlik duvarına da takılmıyor". ne demek yahu.. Tamam belki o işlemcinin takılı olduğu bilgisayarın işletim sistemine kurulu güvenlik duvarına takılmıyor olabilir de atıyorum her büyük şirketin iş istasyonlarından bağımsız harici donanımsal firewall ları bulunur. Takılmasın da göreyim..

• Bence Intel'e atılan bir çamur bu.
  • YveJhin Y kullanıcısına yanıt
    Ben orda zaten şunu söylüyorumdum tamam yazılımını yapalım ama donanımınıda yapmamız lazım benim derdimde sizinki gibi Türkiye gelişsin eleştiri ama yapıcı eleştiri.
  • Zaten okadar işlem gücüne sahip teknolojik cihazı yapıp sırf para karşılığında ticari gelir uğruna satmalarını beklemek saflık olurdu. Windows XP yi Windows7 yi öldürmeleri yeni nesil işlemcilerdeki daha gelişmiş veri hırsızlığına tam uyumlu olmamasından kaynaklanıyor.

• ne soyleniyorsa azi yok fazlasi var...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.