Şimdi Ara

WİMAX Teknoloji

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
724
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

"Bir grup mühendis emin adımlarla, kablosuz teknoloji Wi-Fi çılgınlığını dize getirmek için, çalışmalarına devam ediyorlar. Analistlere göre, bu sene sıkça duyulacak kablosuz teknoloji 'WiMax'.
    İsminden de anlaşılacağı gibi WiMax, uzaktan akrabası olan Wi-Fi'nin çok daha büyük, ve çok daha güçlü bir versiyonu. Wi-Fi, 2002 senesinde sahnelere çıkan, ve günümüzde de genellikle fast food restorantlarda ve hava alanlarında kullanılan, yüksek hızda İnternet bağlantısı sunan kablosuz teknoloji. WiMax, aynı şeyi, yani kablosuz yüksek hızda İnternet bağlantısını maksimum 35 millik bir alan içerisinde sağlayabiliyor. "

alıntıdır .

• Çıkamadı gitti. Google dan ve haber sitelerinden aranıyorum bakınıyorum son gelişmeleri göremiyorum. standartlarda 802.16 olarakta geçiyor ancak çok farklı spesifikasyonlar var 802.16 namıdiğer WiMAX hakkında... Çok merak ediyorum çıksada görsek kullansak.. Acaba bu WiMax sadece baz istasyonlarındamı olacak mesela modemler WiMAX yayın yapabilecekmi veyahut WiMAX ile Ad-Hoc (PC to PC) bağlantı kurabilecekmiyiz... Hepsini çok merak ediyorum.

Edit: Bunlar bi yana Wi-Max gelince Türk Telekomun tekeli azda olsa kalkacak.. En azından Müşteri ile ISP arasındaki bağlantı ADSL de Telekomun elinde ve tekelindeyken, WiMAX gelince bu bağlantı ISP lerin elinde olacak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tonythetonguc -- 23 Ocak 2007; 0:55:25 >
  • WiMAX geldiğinde sınırsız 256k için yaklaşık sabit tlf ücretinide unutmayın ortalama 65ytl aylık faturadan kurtulucaz kağnı hizmeti verip anca iranla yarışan türk telekomdan
  • quote:

Orjinalden alıntı: ahmetozturk

WiMAX geldiğinde sınırsız 256k için yaklaşık sabit tlf ücretinide unutmayın ortalama 65ytl aylık faturadan kurtulucaz kağnı hizmeti verip anca iranla yarışan türk telekomdan

İnşallah diyoruz Telekom un iflasını iple çekiyoruz... Gerçi yine yurt dışı çıkışı ıvır zıvır gibi alt yapı hizmetlerinde bütün ISP ler Turk telekoma mahkum kaldığı için yine iflas etmez yine fiyatlar yüksek olur.
  • benim bu WiMAX olayında merak ettğim bi durum var...
    şimdi bütün şehre şebekeleri kurdular diyelim...

herkes LAN'dan oyun oynar gibi birbirini görüp multiplayer oyunlar oynayabiliecek mi acaba ???
    tam süper olurdu walla...
  • burdan bakabilirsiniz
    http://wimax.superonline.com/
  • walla ben modemimim wireless özelliğini kapattım, dizüstümü tuvalete filan götürmedikçe de açmıyorum

Belkin marka yüksek hızlı ethernet kablosunu aldım taktım, wi-fi'dan çok daha hızlı bağlanıyorum.. hem performans hem de sağlık açısından şiddetle tavsiye ederim
  • SOL un İstanbulda denemey aptığı yerler varmış biz bu teste katılamazmıyız şimdi ?

Ve wimax kullanmak için nasıl bir bağlantı cihazı almamız gerekicek ?
  • yurtdışı çıkışların, wimax bant aralığının tekeli telekomda kaldığı sürece bunlar hayalden öteye geçemez arkadaşlar. sonuçta telekominikasyon kurumu devlet kurumu ve telekom da devletten tekel olarak alınmış bir kurum. muhakkak bir gizli anlaşması vardır. yoksa adamlar tekel olmaktan kaldırıp öyle satarlardı değil mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: irfanyus

yurtdışı çıkışların, wimax bant aralığının tekeli telekomda kaldığı sürece bunlar hayalden öteye geçemez arkadaşlar. sonuçta telekominikasyon kurumu devlet kurumu ve telekom da devletten tekel olarak alınmış bir kurum. muhakkak bir gizli anlaşması vardır. yoksa adamlar tekel olmaktan kaldırıp öyle satarlardı değil mi?

Bence böyle bişey olsa SOL, DOL gibi ISP ler bu işe para yatırmaz.. Ama dediğin gibi yurt dışı çıkışları telekom tekeline mahkummm
  • quote:

Orjinalden alıntı: irfanyus

yurtdışı çıkışların, wimax bant aralığının tekeli telekomda kaldığı sürece bunlar hayalden öteye geçemez arkadaşlar. sonuçta telekominikasyon kurumu devlet kurumu ve telekom da devletten tekel olarak alınmış bir kurum. muhakkak bir gizli anlaşması vardır. yoksa adamlar tekel olmaktan kaldırıp öyle satarlardı değil mi?

Muhakkak ki TT nin birçok hisseside devletin elindeymiş zaten. SOL un sitede lisansların 2006 sonunda verilebileceği yazıyordu . Ortada birşey yok ama SOL fln bırakmaz bu işin ucunu gibime geliyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: TheNorth

burdan bakabilirsiniz
    http://wimax.superonline.com/

bu haritada gösterilen test kapsama alanında notebookla bağlanabilir miyiz bu internete?

• quote:

Orjinalden alıntı: optimarax

*
    SOL un sitesinde test yayınının 1 Ağustos 2006 ya kadar olduğu yazıyor.Eğer süre uzatılmadıysa yayın bitmiş.Yanlış bilmiyorsam Telekom özelleştirilmeden önce 3.5 GHz frekansı kullanım lisansıda apar-topar Telekom a devredilmiş.Yani Telekom WİMAX ı SOL ve diğerlerine kolay kolay yedirmiyecek.

• Yeter artık rekabet istiyoooruuuuzzzzzz
  • Umarım bu sistem gelirde bir nebzede olsa TT den kurtuluruz. TT
  • quote:

Orjinalden alıntı: optimarax

*
    SOL un sitesinde test yayınının 1 Ağustos 2006 ya kadar olduğu yazıyor.Eğer süre uzatılmadıysa yayın bitmiş.Yanlış bilmiyorsam Telekom özelleştirilmeden önce 3.5 GHz frekansı kullanım lisansıda apar-topar Telekom a devredilmiş.Yani Telekom WİMAX ı SOL ve diğerlerine kolay kolay yedirmiyecek.

Söylediklerin gerçekse WiMax ın Türkiyede geleceği yok gibi gözüküyor.
  • Bu Wi-Max'ın Wi-Fi desteği olacak mıymış? Yani biz Wi-Fi donanım sahipleri bir de Wi-Max için ayrı donanım mı almalıyız?
  • http://www.tk.gov.tr/Yetkilendirme/Test_Deneme_Izini.htm

burdan deneme yetkisi alan firmalar görülebiliyor. her şehir farklı firma var gibi demek ki bu piyasada bir çok oyuncu olacak anlamına gelir. buda rekabet kalite ve ucuzluğu getirir. ayrıca tt de boş durmayacak gardını adsl2 şeklinde limitlerini zorlayarak yada wimax hizmeti vermek şeklinde gösterecek.

yani herşeyi zaman gösterecek ama geçen zaman elbette tüketicinin aleyhine.
  • donanim degismesi gerekecekse ki ole gorunuyor oturmasi epey zaman alir insallah 802b g yi destekler gerci yeni donanimlardada coh degisiklik yok gibiya bakalim bekliyoruz
  • merak etmeyin yurt dısı cıkısını falan eger ki paraya kıyarlarsa tt ye zerre kadar $ vermeden ıslerını gorebilmelerının caresi var ......

Zaten kımse bısıler yapmassa turkcellın ortagı telıasonera!! bısıler yapar .... nede olsa dslın yapancısı degıl ...
    yada vodofn gsm de agırlıgını ıyıce koyarsa turkcell falan yenı pazarları zorunlu kesfetmek zorunda kalacak ...eee bu durumda bos duran dsl musterılerını kacırmayacaktır kendı alt ust yapısı ıle ... tabı pesinen dıgerleri ..
    malum tekelominikassyn sadece ceplerden ıbaret degıl ...

tabı tum bunların olması ıcın herseyde oldugu gıbı zamana ıhtıyac var....
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.