Şimdi Ara

AMD'nin yeni Zen tabanlı en üst seviye sunucu işlemcisi 64 izlek birimine sahip

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
107
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  AMD'nin yeni Zen tabanlı en üst seviye sunucu işlemcisi 64 izlek birimine sahip
    AMD'nin yeni Zen mimarisiyle ilgiliyle ilgili bilgiler gelmeye devam ederken, bu kez mimariye sahip bir işlemcinin bilgileri internete sızdı. 32 çekirdekli Zen mimarili işlemci 64 izlek birimine ve 64MB L3 ön bellek boyutuna sahip.

Naples kod adına sahip yeni Zen mimarili işlemcinin her çekirdeği kendine özel olarak 512KB ön belleği barındırıyor. Bir Zen çekirdekleri kümesinin 8MB L3 ön belleği paylaştığı işlemci toplamda 64MB L3 ön bellek boyutuna ulaşıyor. GlobalFoundries tarafından 14nm FinFET süreciyle üretilen işlemci 16 çekirdekli bir versiyona da sahip. 8 bağımsız bellek kanalına sahip olan Naples 128 adete kadar 3. nesil PCIe yoluna sahip. Bu yeni işlemciyi oldukça hızlı NVMO bellek kontrolcüleri ve sürücülerini destekler konuma getirirken, Naples'in 32 adet SATA ve NVMe sürücüsünü desteklediğini söylemekte yarar var.

Yüksek hızlı 16 x 10GbE ağ desteğine de sahip olan Naples işlemcisi sunucularda SP3 LGA soketine konumlandırılıyor. 35W'dan 180W'a kadar olan aralıkta TDP değerine sahip 2,4,16 ve 32 çekirdekli Zen mimarili sunucu işlemcilerinin 2016 sonu, 2017 yılı gibi piyasada yer alması bekleniyor.

• Umarım AMD bu yeni ZEN mimarisi ile beklenen (yada umulan desem daha doğru) performs değerlerine ulaşır. Zira intel monarşisi herkesin yeterince canını sıkmış durumda.

• Habere göre en yükseği 180 watt TDP'ye sahipmiş ve 32 çekirdek olandır muhtemelen. O zaman epey güzel şeylerin geldiğini düşünmek mümkün gibi. Umarım vadettikleri şeyler gerçekleşir. Alıp alamayacağımı bilmiyorum ama artık yeni işlemcileri görmek için sabırsızlanıyorum...
  • Bu ne ya " izlek "

Dogru ceviri yapsaniza ...
    https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0%C5%9F_Par%C3%A7ac%C4%B1%C4%9F%C4%B1

• quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

Bu ne ya " izlek "

Dogru ceviri yapsaniza ...
    https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0%C5%9F_Par%C3%A7ac%C4%B1%C4%9F%C4%B1

Genelde hep izleği kullanıyorlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 32 çekirdekle en güçlü sunucu işlemcisi rahat olur

• AMD bu sene
    Bi sayı bulup gelicem an........ağlatacam.

Modundan çıkmaz....
  • 2 gün önceki haberi daha yeni veriyorsunuz.
    Ama Intel ya da Apple haberi olsa anında verirdiniz.
    Bukadar taraflı olmayın lütfen.
    Şanslıyım ki biraz ingilizce biliyorum ve wccftech, fudzilla gibi sitelerden haber okuyabiliyorum.
    Peki ingilizce bilmeyen arkadaşalarımız ne yapsın?
    Onların bu haberleri 2 gün sonra okumaları haksızlık değil mi?
    Apple, Intel ayrıcalığı mı yapmaya çalışıyorsunuz?
    Siz bir teknoloji haberleri sitesisiniz ve teknolojiyle ilgili haberleri firma/marka ayrımı yapmadan en kısa sürede ziyaretçilerinize ulaştırmanız gerekir diye düşünüyorum.
    Yoksa yanlış mı düşünüyorum arkadaşlar?

• 180 watt nedir arkadaş

• vjdrsjejv kullanıcısına yanıt
    Yeni turetemiyorlar illa mevcut bir kelimeye es anlamlisi olarak cogaltiyorlar. Sonra da ceviri yaparken patika keci yolu mu acaba diye ceviriler neden basarisiz diye sikayetler olusmakta .

Bir dilin gucu ne kadar az es anlamli kelimelere baglidir. Ayni kelimeye farkli anlamlar yuklemek o dilin gelismemisligidir.

https://tr.wiktionary.org/wiki/izlek
  • Intelin 7 bin dolarlık işlemcisi 24 çekirdek ve 48 izlekle geliyor. Kas gücü bunda daha iyi olacak gibi. Performansta ve dahasi fiyatta da memnun ederse güzel olur.

• smart1978 kullanıcısına yanıt
    +1

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • patren kullanıcısına yanıt
    Daha bunun zeppelin apusu var bide hsa kullanan,Amd çıkarsa da artık piyasaya,bi canlılık gelse.
  • Izlek nedir?

• izlek turk dil kurumuna göre keçi yolu patika demek. thread e izlek demek kimin aklına geldiyse bir daha aklına bişey gelmesin.

• 180 watt oldukça düşük bir değer gerçekten. intel in 24 çekirdekli işlemcisi 165 watt tdp'ye sahip. 32 çekirdek ve 180 watt gerçekten iyi.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.