Şimdi Ara

Devlet kurumları gerekli olduğunda internet erişimini kısıtlayabilecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
455
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Devlet kurumları gerekli olduğunda internet erişimini kısıtlayabilecek

Ülkemizde dijital haberleşme faaliyetlerinin yürütülmesi ve düzenlenmesi noktasında yetkilendirilmiş kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’nun yetkileri genişletiliyor. Yapılan bir kanun değişikliği ile BTK artık ulusal bir tehdit gördüğü takdirde dijital iletişimi kısıtlama veya engelleme yoluna gidebilecek.

29739 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile ilgili kanun maddesine “Hizmet sunumunun engellenmesi ve işletmenin askıya alınması” şeklinde bir ibare eklendi. Bu ibare neticesinde şöyle bir durum ortaya çıkıyor:

“Kurum; savaş, genel seferberlik ve benzeri durumlarda, kamu güvenliği ve ulusal savunma için gerekli görüldüğü takdirde, sınırlı veya sınırsız bir süreyle işletmecinin işletme faaliyetlerinin tamamını veya bir kısmını askıya alabilir ve doğrudan doğruya şebekeyi işletebilir. Bu durumda geçecek süre, yetkilendirme süresinin sonuna eklenir.”

Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere devlet zaruri hallerde yetkilendirilmiş kurumların hizmetinde bir kesinti uygulayabiliyor. Ulusal güvenlik kaygısı ile uygulanan bu tedbir, yetki sahiplerinin dijital iletişimdeki gücünü yasal bir zemine dayandırmış oluyor. Daha önce de ülkemizde çeşitli dönemlerde sosyal ağlara erişimin kısıtlanması, yurt dışı çıkış hatlarında kapasite kısıtlaması gibi işlemler uyguladığı iddia edilmişti.

Reklam Mesajlarına Düzenleme 

Bunun yanı sıra aynı düzenleme kapsamında yetkilendirme almış olmasına karşın hiçbir faaliyette bulunmayan şirketler için de bir dizi düzenlemeye gidilmiş ve sürecin daha disiplinli bir şekilde yürütülmesi için yasal düzenlemeler yapılmış. Bundan böyle yetki alacak kurumların belirli bir sermaye gücüne sahip olması, işletmecilerin fiziksel alt yapı yeterliliklerinin araştırılması, ücretsiz çağrı merkezi kurmaları gibi şartları taşıyıp taşımadıkları kontrol edilecek ve belirlenen süreler içinde bu şartları sağlayamayan işletmelerin yetkileri iptal edilecek.

Ek olarak SMS mesajlarının gönderilmesine yönelik yapılan düzenlemeler ile mesajın kimden geldiği mesaj başlığında yazılı olmak zorunda olacak ve mesaj gövdesinde gönderen şirketin kimliğini açık edecek bir kodun eklenmesi şart koşulacak. İşletmecilerin tüm bu şartlara 6 ay içerisinde hazır olması istenmiş durumda.

• 2023e kadar kaçtınız kaçtınız yoksa burada hapis kalacaksınız diyor resmen her yeni gelen karar.

• ulusal tehdidi birinin keyfinin kahyasi belirleyecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: Batumatu

2023e kadar kaçtınız kaçtınız yoksa burada hapis kalacaksınız diyor resmen her yeni gelen karar.

Hayır diyorki internette nefret içerikli iç savaş söylentilerini önleyecek önlemler alıyoruz. Her patlamadan sonra öyle yorumlar yapılıyorki bunlar hep bir iç savaş tehlikesidir.

Bu patlamaları Erdoğanın yaptını bile söyleyenler çıktı. Adam nasıl bu beladan kurtulurum diye düşünüyor. Her patlamada kendisine terörle mücadele sürdürülsede bir tepki geliyor. Birde böyle yorumlar bile yapılabiliyor.

Hatta şöyle yorum bile gördüm; Abd'de ki saldırıyı Erdoğan yapmış!

Düzenleme: Ayrıca Almanya'da bakın ne oluyormuş ?http://www.haberler.com/sosyal-medyada-nefrete-karsi-savas-7693903-haberi/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C302EA147 -- 13 Haziran 2016; 18:52:02 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Ne alakası var. Özetle: vaktiyle elimize yüzümüze bulaştırdık, yine "babacık paraları sıfırladık" kayıtları youtube'ye falan sızdırılırsa bu sefer hemen ülkenin fişini çekelim vatandaş duymadan...

• Darbe hazırlıkları gibi sanki, internetin zaten anasını ağlattınız :D

• Reza acayip şeyler ötmeye başladı demek ki,böyle bir karar aldılar,daha öncede uluslararası bilgi paylaşımını 1 gecede geçirmişlerdi

Zaten çoğu tv kanalını,gazeteleri halletiler,demek ki sırada şimdi sosyal ağlar var.

Zamanında demişlerdi zaten Twitter mivitır hepsinin kökünü kazıyacağız diye,o yüzden şaşırtmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RealW

quote:

2023e kadar kaçtınız kaçtınız yoksa burada hapis kalacaksınız diyor resmen her yeni gelen karar.

Hayır diyorki internette nefret içerikli iç savaş söylentilerini önleyecek önlemler alıyoruz. Her patlamadan sonra öyle yorumlar yapılıyorki bunlar hep bir iç savaş tehlikesidir.

Bu patlamaları Erdoğanın yaptını bile söyleyenler çıktı. Adam nasıl bu beladan kurtulurum diye düşünüyor. Her patlamada kendisine terörle mücadele sürdürülsede bir tepki geliyor. Birde böyle yorumlar bile yapılabiliyor.

Düzenleme: Ayrıca Almanya'da bakın ne oluyormuş ?http://www.haberler.com/sosyal-medyada-nefrete-karsi-savas-7693903-haberi/

hayır diyorki geziden çok korktum yine öyle sosyal medyadan haberleşip ayaklanamayasınız diye interneti kesiyorum çünkü 3 senedir korkuyorum

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Batumatu 2023e kadar kaçtınız kaçtınız yoksa burada hapis kalacaksınız diyor resmen her yeni gelen karar.
    Hayır diyorki internette nefret içerikli iç savaş söylentilerini önleyecek önlemler alıyoruz. Her patlamadan sonra öyle yorumlar yapılıyorki bunlar hep bir iç savaş tehlikesidir. Bu patlamaları Erdoğanın yaptını bile söyleyenler çıktı. Adam nasıl bu beladan kurtulurum diye düşünüyor. Her patlamada kendisine terörle mücadele sürdürülsede bir tepki geliyor. Birde böyle yorumlar bile yapılabiliyor. Hatta şöyle yorum bile gördüm; Abdde ki saldırıyı Erdoğan yapmış! Düzenleme: Ayrıca Almanyada bakın ne oluyormuş ?http://www.haberler.com/sosyal-medyada-nefrete-karsi-savas-7693903-haberi/

Oruç tutmayan, ateist, Ermeni, Kürt, LGBT vs bireylere karşı söylenen sözler de yaptırımla karşılaşacaksa neden olmasın.

• quote:

Orijinalden alıntı: gangsta5959

quote:

quote:

hayır diyorki geziden çok korktum yine öyle sosyal medyadan haberleşip ayaklanamayasınız diye interneti kesiyorum çünkü 3 senedir korkuyorum

Siz olsaydınız o gezi ayaklanması gibi yapanları kim bilir ne yapardınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C302EA147 -- 13 Haziran 2016; 19:17:25 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Hep kısıtlama hep kota şu BTK denen saçmalık biraz da bize yarasa da 2 yıl taahhütle 8 mbit 50 gb kotalı internete 60 lira vermesek. Zaten sansürden, engelden geçilmiyor bari hızlı ucuz falan olsun.

• Ne yaparlarsa yapsınlar biz bir yolunu bulur yine o internette gireriz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • önce akkyı kaldırın zaten erişiminiz kıstlı ayın 10nundan sonra doluyor koduğumun şeysi

• Destekliyorum bu kararı.

• Uydu internet + telefon yiyosa kessinler

• A.B.D(azimBora) kullanıcısına yanıt
    Geçen yıllarda erişim engellemesi ile ilgili 30-40 milyon dolara farklı bir sistem kuruluyordu, yanılmıyorsam direkt olarak çıkışlardan engelleniyordu ya da buna benzer bir şeydi. Yani bu sistem işleme geçtiğinde başka ülkeye gitmedikçe engellenen sitelere girmeyi unutun. Ayrıca her şeyi de siyasi olarak değerlendirmeyin.

• Kafa rahat.Hotspot kullanıyorum.

• Iktidari korumak veya devleti korumak diyedir bunlar ...

Vatandasi koruyacaklarini hic sanmiyorum ...

Ifade ozgurlugune boyle engellemeler her zaman dogru degildir .

Dejenere bozuk bir duzen veya sistem veya devlet adamlari kurumlari varsa da bunlari kaygisizca YAPICI elestirebilmenin onunu kesiyorlar.

Muallakta kalan ifade lastik gibi herseye yorumlanacaktir ve duzen bozuksa da korunacaktir artik !!!

Tek kisinin devleti olmamali...

Tek kisinin dalkavuklugu da olmamali ...

• Şaşırdıkmı tabiki hayır.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmetmeteışıkara

Kafa rahat.Hotspot kullanıyorum.

Hotspot dediğin en dandik vpn hizmetlerinden birisi. Ayrıca adamlar içerik engellicez demiyorlar komple internet erişimin kesicez diyorlar istersen ipvanish kullan o zaman bişey farketmez
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.