Şimdi Ara

Biyel kolu kırıldı sıkıntı çok büyük (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
0
Favori
8.395
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • bence bu olayda son bakımı yaptırdığın yerin kesin bir ilişkisi var çünkü hemen olması ilginç ayrıca buradaki arkadaşlar tecrübelerini söylüyor yaptırmayın o halde satın diyorlar onlarıda dinleyin..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O araba o fiyata satılmaz yazık günah. Komple motor bulduk bir yer 3400TL dedi 2 yerden de haber bekliyoruz. Konu sahibi forumdaşımla aynı şehirde yaşıyoruz bari boş dururken yardım edeyim dedim

• Ayrıca bilmeyenler için ek bilgi; motor no veya motor işletme artık kalktı. Tüvtürk dahi motor noya bakmıyor ve hafif kusur yazıyor. Çünkü son yayınlanan kararname ile komple motor değiştirilebilen yenilenebilen parça kapsamına alındı yani şase no gibi değiştirilemez değil artık. Tabi kısıtları da var. Motor aracın model yılından eski olmayacak. Resimleri ekleyeyim

• Resim 1. Buldukça ekleyeceğim
    Bu mesaja eklenen görseller:

Biyel kolu kırıldı sıkıntı çok büyük

• quote:

Orijinalden alıntı: maverick8141

Ayrıca bilmeyenler için ek bilgi; motor no veya motor işletme artık kalktı. Tüvtürk dahi motor noya bakmıyor ve hafif kusur yazıyor. Çünkü son yayınlanan kararname ile komple motor değiştirilebilen yenilenebilen parça kapsamına alındı yani şase no gibi değiştirilemez değil artık. Tabi kısıtları da var. Motor aracın model yılından eski olmayacak. Resimleri ekleyeyim

Yanlış biliyorsunuz. Tüv araç muayenesinde motor numarası, numaranın bulunduğu yer sebebiyle okunamazsa araç hafif kusurlu olarak muayeneden geçer burası doğru.
    Doğru olmayan noktaysa eskiden Tüv Türk görevlileri aracın motor numarasını çıplak gözle okumaya çalışıyordu, artık ellerinde endoskopik kameralar var, 20 - 60 cm arası esnek metal bir parçanın ucundaki bir kamera bu. Görevli onu ilgili yere doğru sokarak motor numarasını okuyor.
    Görevli numara silik olduğu için okuma yapamazsa, numara net olarak okunamadığı için okuma yapamazsa, araç üzerindeki motor numarası ruhsattakiyle farklıysa, yada görevli motor numarasıyla oynandığından şüphelenirse aracınız muayenede AĞIR KUSURLU sayılır ve muayeneden kalır.
    Motor işletme konusundaki dediğiniz motorun yılının aracın modelinden yeni olması vs gibi sınırlar daha önce de vardı.

Kısacası yeni taktığınız farklı blok numarasına sahip motoru aracın ruhsatına işletmek zorundasınız. motor numarası işletme KALKMIŞ DEĞİL. Yanlış bilgi vermeyin

• Hocam geçmiş olsun en korktuğum şeylerden biri bende araç alma arifesindeyim :/

• quote:

Orijinalden alıntı: mbulur

quote:

Ayrıca bilmeyenler için ek bilgi; motor no veya motor işletme artık kalktı. Tüvtürk dahi motor noya bakmıyor ve hafif kusur yazıyor. Çünkü son yayınlanan kararname ile komple motor değiştirilebilen yenilenebilen parça kapsamına alındı yani şase no gibi değiştirilemez değil artık. Tabi kısıtları da var. Motor aracın model yılından eski olmayacak. Resimleri ekleyeyim

Yanlış biliyorsunuz. Tüv araç muayenesinde motor numarası, numaranın bulunduğu yer sebebiyle okunamazsa araç hafif kusurlu olarak muayeneden geçer burası doğru.
    Doğru olmayan noktaysa eskiden Tüv Türk görevlileri aracın motor numarasını çıplak gözle okumaya çalışıyordu, artık ellerinde endoskopik kameralar var, 20 - 60 cm arası esnek metal bir parçanın ucundaki bir kamera bu. Görevli onu ilgili yere doğru sokarak motor numarasını okuyor.
    Görevli numara silik olduğu için okuma yapamazsa, numara net olarak okunamadığı için okuma yapamazsa, araç üzerindeki motor numarası ruhsattakiyle farklıysa, yada görevli motor numarasıyla oynandığından şüphelenirse aracınız muayenede AĞIR KUSURLU sayılır ve muayeneden kalır.
    Motor işletme konusundaki dediğiniz motorun yılının aracın modelinden yeni olması vs gibi sınırlar daha önce de vardı.

Kısacası yeni taktığınız farklı blok numarasına sahip motoru aracın ruhsatına işletmek zorundasınız. motor numarası işletme KALKMIŞ DEĞİL. Yanlış bilgi vermeyin

genelgeyi burada yayınladığım zaman kim yanlış bilgi veriyor göreceğiz

• Buyrun TOFED E İTİRAZ EDİN.
    Bu mesaja eklenen görseller:

Biyel kolu kırıldı sıkıntı çok büyük Biyel kolu kırıldı sıkıntı çok büyük

• Dikkatli okursan
    1.1.7 MOTOR NO ORJİNAL DEĞİL HAFİF KUSUR
    1.1.8 MOTOR NO YOK HAFİF KUSUR
    1.1.9 MOTOR NO YANLIŞ HAFİF KUSUR

• quote:

Orijinalden alıntı: BayBaba

Arkadaşım, zamanında blok çatlağı nedeniyle sanayi esnafının eline düşen, çıkma motor alıp, bir sürü masraf eden biri olarak

benden sana bir tavsiye, hiç tamir işiyle uğraşma 3-5 bakmadan arabanı sat, yeni bir araba al, tamir işine girince çok daha zarara uğrarsın,

Biraz.daha detay verebilir misiniz. Ne gibi durumlarla karsilasabilirim.

• Gokhan G. kullanıcısına yanıt
    4 yıl kadar önce 2000 model clio symbol aracım tatilde hararet yapmaya başlayınca bulunduğum yerde aracı özel yetkili servise götürdüm, üst kapak contası , radyatör

derken 2300TL fatura çıktı, dönüş yolunda araç tekrar hararet yapmaya başladı, döndükten sonra aracı sanayi de güvendiğim bir ustanın yanına götürdüm, blok çatlağı

olduğu söylendi, bunun nedeni olarak ise , üst kapak contası tamirinde blok vidaların fazla sıkılmasından olacağı söylendi, ilk tamiri yapan usta ile görüştüğümde ,

aracı tekrar getirin yada motoru gönderin denildi (uzaklık 1600km), usta 2000 TL ye çıkma bir motor buldu, motoru değiştirdik, diğer masraflar beraber 2500TL tekrar harcadım,

tamam bitti artık rahat rahat kullanırım derken, bu seferde yağ eksilmeye başladı, bu seferde yağ eksilmesi için sanayiye gidip gelmeye başladım, , karter contası,

bilmem nesi derken 700TL öyle harcandı, 1000 km 1 lt yağ yakmaya başladı, sonunda 15 bin Tl aracı 12 bin satmak zorunda kaldım, yaptığım 5-6 bin liralık

masrafın üzerinde de 1 bardak soğuk su içtim,

• fabia temiz duruyor, hasarı da fazla değilmiş aslında . neden sattınız ki?
  • Gecmis olsun. Her sey olur. Siz sagsiniz ona sukredin. Saglik uc bes lirayla geri gelmez.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • maverick8141 kullanıcısına yanıt
    Ulaştırma bakanlığı araç muayenedeki kusur tablosunu yenilemiş bu noktada yazdıklarınız doğru. Motor numarasının farklı olması, motor numarasının eksik olması bunlar önceden ağır kusurdu artık hafif kusur olarak değerlendirilmeye başlanmış.

Ancak siz kendi kafanızdan muayenede motor numarasıyla ilgili ağır kusurların, hafif kusur olarak değerlendirilmeye başlanmasından dolayı motor değişikliği sebebiyle artık motor numarasının ruhsata işlenmesine gerek olmadığına dair bir sonuç çıkarıyorsunuz yada birisi size böyle bir bilgi vermiş. Ancak ben dün trafik tescil şube müdürlüğüne sordurdum, aynı zamanda makine mühendisleri odasından da bilgi aldım, verilen cevap değişen motorun yeni numarasının ruhsata işlenmesinin zorunlu olduğu yönünde. Dolayısıyla verdiğiniz bilgi hatalı. Ben kendim bu konuda bir yönetmelik değişikliği aradım ancak bulamadım.

Bu konuda bir yönetmelik değişikliği varsa burada paylaşırsanız herkes öğrenmiş olur. Özetle tekrar edersek muayenede motor numarasıyla ilgili olan konuların hafif kusur kapsamına alınıp aracın muayeneden geçiyor olması, değişen motorun aracın ruhsatına işlenme zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor.
    Motor komple değişiyorsa ve yeni olarak resmi ithalat yoluyla ithal edilmiş yada yurt içinde üretilmişse üretici tarafından motorun üzerine çakılmış numara aracın ruhsatına işleniyor. Eğer motor kullanılmış olarak alınmışsa veya çıplak blok kullanılmışsa üzerinden çıkan arabanın ruhsatıyla ve size noter üzerinden verilen satışla trafik şubeye gidiliyor, motorun üzerine çakılacak numara belirlenerek onların yetkilendirdiği motor numarası çakan kuruluşa gidilip motora yeni numara vurdurularak o numara aracın ruhsatına işleniyor.

• quote:

Ulaştırma bakanlığı araç muayenedeki kusur tablosunu yenilemiş bu noktada yazdıklarınız doğru. Motor numarasının farklı olması, motor numarasının eksik olması bunlar önceden ağır kusurdu artık hafif kusur olarak değerlendirilmeye başlanmış.

Ancak siz kendi kafanızdan muayenede motor numarasıyla ilgili ağır kusurların, hafif kusur olarak değerlendirilmeye başlanmasından dolayı motor değişikliği sebebiyle artık motor numarasının ruhsata işlenmesine gerek olmadığına dair bir sonuç çıkarıyorsunuz yada birisi size böyle bir bilgi vermiş. Ancak ben dün trafik tescil şube müdürlüğüne sordurdum, aynı zamanda makine mühendisleri odasından da bilgi aldım, verilen cevap değişen motorun yeni numarasının ruhsata işlenmesinin zorunlu olduğu yönünde. Dolayısıyla verdiğiniz bilgi hatalı. Ben kendim bu konuda bir yönetmelik değişikliği aradım ancak bulamadım.

Bu konuda bir yönetmelik değişikliği varsa burada paylaşırsanız herkes öğrenmiş olur. Özetle tekrar edersek muayenede motor numarasıyla ilgili olan konuların hafif kusur kapsamına alınıp aracın muayeneden geçiyor olması, değişen motorun aracın ruhsatına işlenme zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor.
    Motor komple değişiyorsa ve yeni olarak resmi ithalat yoluyla ithal edilmiş yada yurt içinde üretilmişse üretici tarafından motorun üzerine çakılmış numara aracın ruhsatına işleniyor. Eğer motor kullanılmış olarak alınmışsa veya çıplak blok kullanılmışsa üzerinden çıkan arabanın ruhsatıyla ve size noter üzerinden verilen satışla trafik şubeye gidiliyor, motorun üzerine çakılacak numara belirlenerek onların yetkilendirdiği motor numarası çakan kuruluşa gidilip motora yeni numara vurdurularak o numara aracın ruhsatına işleniyor.

Kibar cevabınız için teşekkür ederim. %100 haklısınız ilgili kararnameyi/genelgeyi görmediğiniz için. Ben forumdaş olarak sizin sözlerinize de inanıyorum. Acı taraf devletin birimlerinin çıkan genelgeden haberdar olmaması ve vatandaşı soymaya devam etmesi. Belki siz de motor işletmek için bir dünya ekstra masraf yaptınız oysa doğru bilgi verilse yapmayacaktınız. Ben emniyet genel müdürlüğünden aldım bilgiyi ama yrafik tescil size daha farklı söylemiş. Nasıl bir devlette yaşıyoruz artık anlamıyorum. İlgili kararnameyi en geç pazartesine kadar inşallah bulup paylaşacağım

• quote:

quote:

Kibar cevabınız için teşekkür ederim. %100 haklısınız ilgili kararnameyi/genelgeyi görmediğiniz için. Ben forumdaş olarak sizin sözlerinize de inanıyorum. Acı taraf devletin birimlerinin çıkan genelgeden haberdar olmaması ve vatandaşı soymaya devam etmesi. Belki siz de motor işletmek için bir dünya ekstra masraf yaptınız oysa doğru bilgi verilse yapmayacaktınız. Ben emniyet genel müdürlüğünden aldım bilgiyi ama yrafik tescil size daha farklı söylemiş. Nasıl bir devlette yaşıyoruz artık anlamıyorum. İlgili kararnameyi en geç pazartesine kadar inşallah bulup paylaşacağım

Hocam aslında sizin söylediğiniz bence daha doğru.Çünkü motor no okunmaması,motor no yanlış olması motor no olmaması hafif kusur sayılıyorsa zaten yönetmeliğe ne gerek var ki.Bu kusur tablosunun değişmesi motor değişiminde ruhsat parası vermemenin önünü açıyor.Eğer bunlarda sorun çıkmıyorsa demek ki motor değiştiğinde ruhsata işletmeye gerek yoktur.Nasıl olsa muayenede sorun çıkmıyorsa neden gidip boş yere para verilim ki?Motoru değiştirirken trafik tescilin başımıza adam dikecek hali yok ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ykaya1983 -- 11 Haziran 2016; 14:08:20 >

• ykaya1983 Y kullanıcısına yanıt
    Hocam zaten genelge motor numarasının arcın belirleyici özellik kapsamından çıkarılarak motorun komple değişebilir parça olması ile alakalı ki AB mevzuatı da bu şekilde. Yani aracın kimlik kartı plaka ve şase no olacak bundan sonra. Motor ise yenilenebilen parça kapsamına alındı.
    Ayrıca trafik tescil muayene kağıdına göre aracı tescil eder vey etmez. İcradan araba alanlar önce (ruhsatta olsa) muayeneye gider,araç muayeneden geçerse tescili yapılır.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.