Şimdi Ara

Corsair’den sıvı soğutmalı Hydro GFX GeForce GTX 1080

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
132
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Corsair’den sıvı soğutmalı Hydro GFX GeForce GTX 1080

Kasa ve bilgisayar bileşenleri sektörünün önemli isimlerinden Corsair, bir süredir MSI ile ekran kartı pazarında da boy gösteriyor. Corsair, Sea Hawk ekran kartı serisi için sıvı soğutma sistemi tedarik ediyor ve kendi tarafında Hydro markası altında aynı ekran kartını satışa sunuyor.

Computex 2016 fuarında firmanın görücüye çıkardığı Hydro GFX GeForce GTX 1080 ekran kartı, MSI’ın Sea Hawk serisinin isim değiştirmiş hali. Sıvı soğutma ile desteklenen model, oyun odaklı ve bu bakımdan frekans değerlerinde de yükseliş var. Özellikle hız aşırtma tutkunları için sıvı soğutma en önemli unsur olacak.

Corsair’in Hydro soğutma sistemi, grafik birimi tarafını sıvı tabanlı, bellek ve VRM tarafını da hava tabanlı soğutabiliyor. 120mm çapındaki fan, geniş aralıklı pervaneler sayesinde daha fazla hava akımı sağlıyor. Ayrıca grafik biriminin yoğunluk durumuna göre fanlar devir hızını düşürerek sessizlik sağlıyor.

GeForce GTX 1080

Nvidia’nın 16nm FinFET süreci ile TSMC’ye ürettirdiği GTX 1080, üretim geometrilerindeki yeni gelişmeleri sonuna kadar kullanıyor. 2560 CUDA çekirdeği barındıran ekran kartı, GP104-400-A1 grafik çekirdeğini temel alıyor. Kartta 7.2 milyar transistör yer alırken, 160 desen haritalama birimi ve 64 ROP birimi ile birlikte 9TFLOPS kayar nokta performansına ulaşabiliyor.

Corsair, taban frekansını 1708MHz, aşırtılabilir hızı ise 1847MHz olarak belirlemiş. GPU Boost 3.0 ile dinamik frekans kontrolünde çıkılabilen en yüksek hız 2.1GHz seviyelerine ulaşıyor.Bu yüksek frekanslar sadece 180 Watt ısıl tasarım gücü gerektiriyor ve tek 8-pinli güç bağlantısından besleniyor.

2560 CUDA çekirdeği barındıran ekran kartı, GP104-400-A1 grafik çekirdeğini temel alıyor. Kartta 7.2 milyar transistör yer alırken, 160 desen haritalama birimi ve 64 ROP birimi ile birlikte 9TFLOPS kayar nokta performansına ulaşabiliyor.

Ayrıca Bkz.Nvidia GeForce GTX 1080 macerası başlıyor: İşte Detaylar ve fiyatlar

Kartın en önemli noktası şüphesiz 8GB GDDR5X bellek birimi. Micron tarafından geliştirilen GDDR5X bellek teknolojisi, ilk kez GeForce GTX 1080 ekran kartında kullanılıyor. 256-bit bellek veriyolu üzerinde 10GB/s efektif hızlara ulaşabilen kart, 320GB/s bant genişliği sunabiliyor. Performans anlamında 102.8GPs piksel doldurma oranı, 257.1GTs doku doldurma oranı gibi ekstraları saymak mümkün. Ekran kartı yaz sonlarında piyasada olacak. 

• Yeni rekorlara imza atarlar artık bu kartla.

• Bir konuda sormuştum hangi bölgeleri soğutuyor diye cevabı öğrenmiş oldum. Merak ettiğim fury x gibi neden tüm kompanentleri özellikle vram i soğutmuyor ? Neden hibrit bir tasarım ? Daha önce 9xx serisinde de aynıydı. Tamamen sıvı soğutma yapmamalarının nedeni nedir ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Nvidia GeForce GTX 1080 ekran kartının sınırlarını zorlamak isteyenler varsa, elbette sıvı soğutma çözümlerine yönelmek zorunda."
    Aslında yanlış değil zira verebileceğinin maksimumunu elde edebilme imkanı oluşturuyor ama insan bekliyor ki bir de 6 pin koyup canavar yaratsınlar, sınırlarını aşalım :(

• labuda ekran kartı yapmaya başladı

• Bunu alırım overclock'un dibine vururum filan diye düşünenlere söyleyeyim bu kart tek 8pin yani üst seviye OC filan unutun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: House M.D.

Bir konuda sormuştum hangi bölgeleri soğutuyor diye cevabı öğrenmiş oldum. Merak ettiğim fury x gibi neden tüm kompanentleri özellikle vram i soğutmuyor ? Neden hibrit bir tasarım ? Daha önce 9xx serisinde de aynıydı. Tamamen sıvı soğutma yapmamalarının nedeni nedir ?

Sadece gpu'yu soğutma ile diğer bileşenleri soğutmak arasında fark oluyor. FuryX serisinde HBM bellek olduğu için temas yüzeyi arttırıldı. Anca gddr5/x mimarisinde o alan çok büyük. Soğutma performansı gereksiz düşürüldüğü ama hava akışıda sağlanması gerektiği için böyle yapıyorlar. Aynı r9 295x2'de olduğu gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: 0netw0

quote:

Orijinalden alıntı: House M.D.

Bir konuda sormuştum hangi bölgeleri soğutuyor diye cevabı öğrenmiş oldum. Merak ettiğim fury x gibi neden tüm kompanentleri özellikle vram i soğutmuyor ? Neden hibrit bir tasarım ? Daha önce 9xx serisinde de aynıydı. Tamamen sıvı soğutma yapmamalarının nedeni nedir ?

Sadece gpu'yu soğutma ile diğer bileşenleri soğutmak arasında fark oluyor. FuryX serisinde HBM bellek olduğu için temas yüzeyi arttırıldı. Anca gddr5/x mimarisinde o alan çok büyük. Soğutma performansı gereksiz düşürüldüğü ama hava akışıda sağlanması gerektiği için böyle yapıyorlar. Aynı r9 295x2'de olduğu gibi.

Cevabınız için teşekkür ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Biraz daha kaliteli bir özelleştirilmiş tasarım + iyi bir soğutmayla GTX1080'de 2GHz seviyeleri görülecektir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.