Şimdi Ara

Araf 16 (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
224
Cevap
1
Favori
2.337
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ya kardeşim bir bölüm (felsefe bölümü) trollenir de bu kadar mı olur ?
    şu adamdan lütfen alıntı yapmayın ,siz alıntı yapınca bizde saçma mesajlarını görüyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: cadence1

soruya sen cevab verebilirmisin ? fecr yani kızıllık konusuna takılma cok önemli degil gözlemlerimizde gördüğümüz bir manzara oldugu için belirttim

sen güneşi gözlemlemişsindir . gördüğümüz hareketler güneşin hareketi mi yoksa dünya döndüğü için güneşi hareket eder gibi mi görüyoruz yani bir nevi göz yanılsaması ?????

bak soruyu carpıtıp örtüyorsun boşver ufukta oluşan kızıllığı ......

güneşin ufuktan yükselip öğlen en tepeye gelip alçalarak gözden kayboldugunu görüyoruz

a- dünya dönüyor bu sebeple güneşi hareket ediyormuş gibi görüyoruz aslında bu göz yanılsaması
    b- dünya durağan sabit --> güneş hareket ediyor

hangisi ?

Hayır öyle bir yazmışsın ki sanki yazdıklarından "Güneş'ın doğarken ve batarken oluşan kızıllık Güneş'ın Dünya etrafında döndüğünün kanıtı"ymış gibi bir anlam çıkıyor. Ben de ne alaka, nasıl kanıtlıyor gibisinden sordum. Ben çarpıtmıyorum ki senin yazdığın şeyden çıkıyor bu anlam.

Cevap a şıkkı, şimdi gidebilirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Olmayan bir şeyi olmayan bir şey azdıramaz.
  • Vpx1 V kullanıcısına yanıt
    bende diyorum ki yıldırım melek degilse ne ? kuranda RAD suresi var sure ismi .. bak bir daha yazıyorum

tüm insanlık mahluk KİTAB ın içinde yaşıyoruz . kainat dediğin yer ve gökler içindekiler arasındakiler BİR KİTAP TIR .

kitab -----> harfler yanyana dizilerek toplanarak kelimeleri kelimeler cümleleri cümleler sureleri ve nihayetinde kitab ı oluşturur . bu kitabı yazan RAHMAN dır . tüm mahlukta zevclenerek toplanarak KİTAB ı oluşturmuştur

kuran TOPLANMA demektir ANA KİTAB DA yaşanılanlardan okunan bir toplanma sözlü yazılı tevratta incilde böyle ANA KİTABtan .....

şi'ra yıldızınada melek dedim nie yıldırıma takıldın ki ? sen melek nedir bilmiyorsun !!! senin kafanda oluşmuş bir melek profili var yıldırım melektir dediğimde şaşırıyorsun

dünya küre degildir ve dönmez dediğimdede millet şaşırıyor cünkü kafadaki kurguyla örtüşmüyor ..

• Sabah Yıldızı kullanıcısına yanıt
    I was sitting behind the Messenger of Allah (ﷺ) who was riding a donkey while the sun was setting. He asked: Do you know where this sets ? I replied: Allah and his Apostle know best. He said: It sets in a spring of warm water (Hamiyah).
  • Bir cisim madde salınımı yapıyorsa yuzeyinden eksilir.

Temel olarak bu kutuplarından olur. Mesela dünya yuvarlaktır. Bu durum ozon tabakasıyla da birliktedir. Ancak ozon delinmeye başladı ve bu açıdan dünyanın zaman mekan unsurundan zaman unsuru one çıktı.

Artık mekansal olmaktan çıktı zamansal olmaya başladı.

Mekan artı zaman yuvarlak olabilir. Ancak azalmış mekan ve belirgenleşen zaman ilk kavramdan farklıdır.

Satranç tahtasını duşunun 48 kare var. Bu tahtayı yuvarlamak yani daireye çevirmek isterseniz 49. Bir kare daha eklemek zorunda kalırsınız. Bu 49. kare mevcut 48 e eklenen midir yoksa mevcut içinden çıkan mı?

Şayet eklenen diyorsanız o halde sonsuz parçayı ekledik demek zorundasınız ki bu açıklaması çok zordur.

Şayet 49. Kareyi 48 içinde varsaydık derseniz bu açıdan duz bir mekanın yuvarlandığını duşunursunuz.

Olmayan maddeyi ekleyemeyeceğiniz için 49. Kareyi 48 kareden eksilterek bulmanız gerekir.

Duz bir sathı eksilterek yuvarladığınızı gördüğünüzde cismin aslında duz olduğunu bilirsiniz.

Programcı arkadaşlar bunu biliyorlardır.

Bu konu daha fazla tartışılmazasa konu ilerler en azından.

• quote:

Orijinalden alıntı: casteele

I was sitting behind the Messenger of Allah (ﷺ) who was riding a donkey while the sun was setting. He asked: Do you know where this sets ? I replied: Allah and his Apostle know best. He said: It sets in a spring of warm water (Hamiyah).

bak kardeş..hadi mealine baktın ingilizce neden arapçasına göz gezdirmedin..

alıntılıyorum arapçasını senin verdiğin linkden hatta dur ss atayım daha net anlaşılsın

Araf 16

تَغْرُبُ ifadesi kehf suresinde de geçmekte..tagrebu yani gurub etmek..

Araf 16

gördün mü..

gurub etmek sizin anladığınız manada batmak değildir..

gareke fiili geçse idi ki kehf 71. ayette geçer

Araf 16

cümle içinde tugrika diye okunur ..o zaman size hak verir güneşin suya gark olduğunu yani içine girip battığını kabul ederdim

burada 2 farklı fiil yerli yerince kullanılmış..yani güneşin gurub etmesiyle geminin gark olması ifade edilirken tamda doğru fiiler ile anlatılmış..

hep diyorum meale bakmayın yanıltır aldatır ..arapçaya muhattabsınız ilgili lisana dair birikim şart..

hadi onu geçtim yahu aç bak ilgili ayetin mealini

kelime kelime çevirisi var tagrebu ne demek garebe fiilinden mi türemiş gurub etmek olarak dilimizede geçen bu fiil ne anlama gelir gör yahu zor mu bu kadar

• Hocam sen ne dersen de degismez. 77868976. kez aynı şeyleri söylerler. Böyle yani şaşırmıyorum forumda, roller aynı oyuncular farklı. Ön yargısız ele alabilseler olay anlasilacak. Sen onlara evrim maymundan gelmedir diye bir de bak neler işiticeksin. Senden cahili kalmaz, ama bilgi dedikleri şey tek taraflı. Cahillik kalmadı artık, insanlara bilgiye ulaşma mesafesi bir adım. Ama delik deşik bilgilerle gelmeleri yok mu işte bu cahillik oluyor. Bu çağda bilgi avuç içinde artık. Yani istedeler dogruyu bulurlarda, küçük esnafta süpermarket desteği ararsan bulamazsın.

Hayırlı sabahlar.

• Sabah Yıldızı kullanıcısına yanıt
    Abicim neyi anlamadigini anlamadim. Burada kimse "bu ayete göre Günes demirin batmasi gibi suyun dibine batar" seklinde bir iddiada bulunmuyor. Burada kastedilen anlam Günes'in gözden kaybolmasi.

O Arapcadaki anlam Türkcede de var evet, gurup etmek seklinde geciyor. Bu sekilde yapilan meallere baktigimizda da durum degismiyor.

Ömer Nasuhi Bilmen: Tâ ki, güneşin battığı yere vardı, onu siyah bir çamur gözesinde gurub eder (gibi) buldu ve onun yanında bir kavim de buldu. Dedik ki: «Ey Zülkarneyn! Ya muazzep kılarsın veyahut haklarında güzelce bir muamele yaparsın.»

"Gurup: Ay, güneş, yıldız vb. gök cisimlerinin ufkun altına inmesi."

Bu ayette kastedilen anlam da bu zaten. "Günesin ufkun altina inmesi/ gözden kaybolmasi camurlu bir su gözesinin icinde gerceklesir" anlaminda kullanilmis.

Ayrica "Günes'in gurup etmesi(batmasi)" ve "bir cismin suyun dibine batmasi" ayrimi Ingilizcede de var. (sunset/ sink seklinde)

Bu ayetteki sikinti Türkce dilinden kaynaklaniyorsa o ayrimin bulundugu Ingilizcede bu sorunun ortadan kalkmis olmasi gerekirdi. Ama Ingilizce cevirilere baktigimizda durumun degismedigini görüyoruz.

"Till, when he reached the setting-place of the sun, he found it setting in a muddy spring, and found a people thereabout. We said: O Dhu'l-Qarneyn! Either punish or show them kindness."

• casteele C kullanıcısına yanıt
    siz ilgili ayet ve hadisi öne çıkarıp dünya düzdür demeye getirmediniz mi..

oysa ne ayette nede hadisde bu yönde bir anlam vermeye sebeb olacak ifade yok..

mealden kaynaklanan sıkıntı meal yazarının çapı ile doğru orantılı..yani hangi dili esas alırsanız alın eğer arap lisanına dair birikim yeterli ölçüde değilse ..bu türden arızalı çeviriler ortaya çıkar

yani sorunun kaynağı meal yazarının çapı ile alakalı..lisan ile değil..

ilgili hadisde gurub etmek var iken ingilizceye meallendiren zatı muhtereme sormak lazım neden sunset/ sink olarak çevirmemiş..

ömer nasuhi bilmen hoca bakın olması gerektiği gibi meallendirmiş..büyük ölçüde ki o bile bazı noktaları kaçırmış..

mealleri dikkate almayın yani ..mihenk noktasında ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabah Yıldızı -- 30 Mayıs 2016; 5:26:00 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Xj9

Olmayan bir şeyi olmayan bir şey azdıramaz.

aydınlatıcı cevabın için teşekkür ederim hocam
  • casteele C kullanıcısına yanıt
    güzel kardeşim ! zaten anlatmaya çalıştıgım konu tamda bu ... başka bir lisanın semantiği anlam kurgusu zayıf oldugundan ÇEVİRİLER tam karşılamıyor

bu sebeple vahyin lisanı SEMİTİK LİSANDIR .. ibrahim peygamberin şöyle bir duası var MANİDAR BİR DUA

şuara suresinde gecer şairler demek lisanı iyi kullananlar sözlü bir gelenekten bahsediyoruz daha çok .... şuara 84

http://www.kuranmeali.org/26/suara_suresi/84.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

çevirileri oku düzgün bir ceviri yok ceviriyi yapamamışlar neden ? cünkü saddaka sıdk kelimesini fiilini türkçeye tam aktaramıyorlar

yani benim için (bana) diğerlerinin içinde sıdk-ı lisan (doğru ifade eden ) kıl

lisan olguları olayları anlatılmak isteneni doğru ifade etmeli ki anlaşılsın . ben sana derdimi anlatabilmem için anlaşılır bir dil kullanmalıyım

sen türkçede güneş doğdu battı diyorsun güneş bir yere batmıyorki ve doğmuyor ki hatta bu kullanım top dönen dünya teorisiyle bile örtüşmüyor cünkü fiili güneşe atfediyorsun buda bir gariplik !!! olayı DOĞRU İFADE ETMİYOR ANLAŞILIR KILMIYOR .

sen ingilizceyi örnek veriyorsun ingilizcede farklı degil ki .. semitik dillerin anlam kurgusu ile yine kıyaslanamaz diğer diller lisanlar .. insanlığın ana dilleridir semitik lisan ayrıca bu sebeplede daha zengindir .. bu sebeple kuranda lisanen arabiyyen vurgusu yapılır . bugün ceviri yapan birinin hem arabcayı 7. yüzyıl tarihini arabcasını diğer semitik dilleri ve kendi lisanını ceviri yapacagı lisanın edebiyatını gramerini vs. cokiyi bilmesi gerekir

meal çevirilerine baq doğruluk dili die cevrilen kısma ... sacma sapan hic anlaşılmayan bir cümle anlam çıktı ortaya .. doğruluk dili ne gibi

• Lisan konusunu açmıştık. Kainatın bir lisanı varsa bu lisana vurgu var mı? Kainat nece konuşmuş olmalı?

Kitabullah kainat ikileminde insanın yaratılıştan anladığı şey kainatla uyuşur mu?

Hangisini tercih ederdik gibi. Bu hususlarla konuyu genişletecektik. Ve en nihayetinde kıyametin kopmasını isteyenin biz olduğunu Allahu zulziletin bir şey koparmadığını anlayacaktık.

Her şey bir duadır. Olumumuz bile.

Bir dilin kendine ait özellikleri mevcut olabilir ancak insani ortak değerler bu dilleri bir birine çevirirken zorluk çekmez.

Ancak kitabullah gibi evrensel-kainatı açıklayan- ilahi olan bir kitançbı ancak geldiği makamın şifrelerine göre dekode edersiniz.

Her programın kendine özgü şifresi mumkun. Bu açıdan kişi kitabi dururken mummin-kafir diyaloğunda değil kitabın geldiği makamın lisanı ve diğer lisanlar konusunda tarafsız olmalıdır.

Bu konuda ben tarafsız olduğuma inanıyorum. Kitabın lisanına vakıfiyet olçusunde içindeki sırlara o da varsa vakıf olabiliriz.

İncelemelerim gereği aslında neredeyse hiç bir sır yokmuş gibi duruyor. Birileri anormal guçlerden bahsedip araya kendini sıkıştırmışa benziyor.

Sıdkiyet yani doğruluk erkek olmakla ilgili. Doğru olan, erkek gibidir. Erkek bir işi başından sonuna kadar yapandır ve bu konuda duacı değil aktif kişilik sergiler.

Teorik olarak tohumu toprağa diken bakan urunu devşiren ve ilgilisine ulaştıran kişi erkek olarak anılır. Cinsiyet bağımsız olarak böyle.

Sorun ise şu acaba bu durum tohumu toprağı ve ilgilisini de yaratmayı kapsıyor mu? Bir işi en en en başından sonuna kadar hatta ilgiliyi kabz edip sorgulamaya kadar ki kısmı da içeriyor mu?

Zira bu halde teorik konuşalım bir rasul gonderilmediği dahi düşünülebilir.

Mefhumu muhalifle herkesin bir rasul olduğu da soylenebilir.

Şu an aklımda bu düşünce netleşti gibi ancak zamana ihtiyaç var. Sonuç ne olacak ben de oğrenecem.

• HADO77 kullanıcısına yanıt
    senin acilen evlenmen lazım hacı ... her şey zevclidir dolayısıylan yarım bir hayat yaşıyorsun . half life diyoruz buna .. bu durumdan kurtulman gerekmekte .. bahaneler uydurma kendine .. her yas bir sürü kadın var evli olmayan half life modda . sec birini evlen
  • cadence1 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler.

Tavsiyene uymaya çalışırım.

Saygılarımla...

• K A N U N İ K kullanıcısına yanıt
    Konuyla ilgilikonu başlığı açalım isterseniz.

Olur ya yani kısmet. ( sanırsam donanım habdrdeki ilk e son smileyim bu kıymetini bilin)

• K A N U N İ K kullanıcısına yanıt
    Muhabetlerimle... Saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: K A N U N İ

quote:

Orijinalden alıntı: deepestroots

quote:

Orijinalden alıntı: Cemal CEMİL

Kuran'ın nasıl yazıya döküldüğü Kuran'da dahi anlatılıyor ama dediğim gibi ,okumamışsan bilmiyorsan uydur modu serbest :)
    ben daha bu forumda tam anlamıyla Kuran bilen bir ateiste rastlamadım
    ha ben varım diyenlerin ise birkaç mesaj sonrası bilmediğini anlıyoruz
    burası ekran arkası ve kimi kendini pilot olarak gösterir ,kimisi çok bilmiş
    normal hayatta yapamadıklarını ,başaramadıklarını ekran arkasından uydurmak serbest
    senin mesaj yazma şeklinden yaşını dahi tahmin edebiliyorum ama söylesem onu da inkar edersin :)
    yalan söylesen seni cezalandıracak yaratıcı olmadığına inanıyorsan ,niye uydurmayasın ?
    biz uyduramayız ,çünkü bize yasak :)

Kuran muhammed zamanında sahifeler şeklinde ve hafızlar vasıtasıyla kaydedilmiş sonra sizin hafızlardan çoğu ölünce ordan burdan toplama yaparak kuranı günümüz haline çevirmişler.Bu işede ömer önayak oldu.Senin anlayacağın islamda o alimciklerin önemi büyük.

Noldu yaşımı söylesen nolcak ben söyleyim 20 yaşındayım noldu ergen mi diyecen yaş egoistliği mi yapacan.

Senin o kuranı bilmiyor dediğin ateistler müslümanlara kendi dinini öğretiyor.

Bir alimcik vardı beni kız kardeşime tecavüz etmekten allah men ediyor diyordu.Yasak olmasa yapacak yani sizinki de o hesap sizin için bir şeyin doğru veya yanlış olması önemli değil allah yasakladıysa tamam.

Korkuya dayalı bir sistem işte sorgulama düşünme o dediyse tamam seviyeniz belli kaliteniz belli işte.

Tüm insanlığı kötülüklerden alıkoyan şey, içgüdüleridir kardeşim. Tüm ahlaki normların arkasında bu var. Din, ahlakı düzenliyor sadece. Baştan çizmiyor yani. Ahlakın kökeni din değil, insan içgüdüleridir.

Dolayısıyla beni kötülükten alıkoyan şey ve din/mezhep/ırk ayrımı yapmadan bir insana iyilik yapmamı sağlayan şey, kesinlikle dini inancım değildir. İçgüdülerim, aklım ve vicdanımdır.

Ek olarak, 20 yaşında olman bunları çözemeyeceğin manasına gelmez, bu türde bir komplekse kapılmamalısın ki zaten kapılmıyorsun. Bize göre, kuşu öten herkes mükelleftir, yani sorumludur zira neyin ne olduğunu bilebilir.

Bende aynı şekilde düşünüyorum ama bazı müslümanlar iyiliğin ve doğrunun kaynağını din olarak gösteriyorlar bunlara göre dinsizler katiyyen kötü zalim insanlar.

• Beyler şimdi şu güneşin kara balçıklı suda batması meselesi hakkında bilenlere sorum var.

Bu arapça da bizim Türkçe'de ki gibi batma kelimesinin iki ayrı anlamı var mı ? çünkü mesela sabah yıldızı nickli arkadaşın attığı resimde ki örnek cümle de ''güneşin denizde batışını seyrettim'' cümlesinde batma kelimesinin diğer anlamı kullanılıyor.

Arapça da suyun içinde batma için ayrı bir kelime kullanılıyor mu merak ettiğim bu.

Öte yandan o zamanlar kuranı okusam kesinlikle dünyanın düz olduğunu anlardım doğu,batı ve ikisinin arasındakiler tabiri sürekli kullanılıyor nerde kuzey nerde güney ? Hep ikisinin arasında diyor bunu okuyan kişi dünyanın düz olduğu kanaatine varır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1E7109D3E -- 30 Mayıs 2016; 13:27:31 >
  • yahu dinsiz insan yok ki zaten .. sende dinsiz degilsin ...
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.