Şimdi Ara

AMD Polaris grafik mimarisi için şimdi de Temmuz iddiaları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
170
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD Polaris grafik mimarisi için şimdi de Temmuz iddiaları

AMD’nin Polaris mimarili ekran kartları için resmi etkinlik tarihi açıklandı ancak halen ne zaman piyasaya çıkacağı veya ne tür konfigürasyonlar barındırdığı bilinmiyor. Kaynakların elde ettiği bilgiler ile bazı tablolar şekillenmiş durumda ancak onlar da net bilgiler değil.

Polaris 10

Son sızdırılan bilgilere göre, üst seviyeye hitap eden Polaris 10 grafik birimi, fuarda iki ekran kartı ile boy gösterecek. Radeon R9 480X ve Radeon R9 480 adını alması beklenen ekran kartlarında 256-bit bellek veriyolu ile 8GB GDDR5 bellek yer alacak.

AMD Radeon R9 480X ekran kartında 40 işlem birimi ve 2560 Stream işlemcisi yer alırken, AMD Radeon R9 480 ekran kartında ise 36 işlem birimi ve 2304 Stream işlemcisi bulunuyor. GDDR5X bellek iddialarının çok zayıf kaldığı kartların, 5.5 TFLOPS seviyesine çıkabildiği ifade ediliyor.

AMD Radeon R9 390X/390 ekran kartı performansını, 299$-349$ civarında bir fiyat etiketiyle sunacağı belirtilen Polaris 10, 135-150Watt civarında enerji harcıyor. R9 390X modelinin 275Watt civarında seyrettiği düşünüldüğünde, 14nm FinFET geometrisiyle aslında watt başına 2 kat performans artışının yakalandığını söyleyebiliriz. Kartın çalışma hızı ise 1350MHz seviyesinde olacak.

Elde edilen ilk benchmark skorlarına göre de, AMD Radeon R9 480X ekran kartı bahsedilen pozisyonda. 3DMark 11 testinde, R9 480X ekran kartı, AMD Radeon R9 390X ve GTX 980 modellerinin üzerinde ancak R9 Fury serisi ve GTX 980 Ti modellerinin altında.

Kaynaklar, CrossFire ile de ekran kartını denemeyi ihmal etmemiş. Bu yapı, GeForce GTX 1080 ekran kartına çok yakın, GTX Titan X ve GTX 980 Ti ekran kartını ise geride bırakıyor. Ayrıca Radeon R9 480 ekran kartı da ancak GTX 970 ile boy ölçüşebiliyor.

Polaris 11

Polaris 11 ise alt seviye ekran kartları ve Radeon M400 serisinde karşımıza çıkacak. Fuarda ise ilk olarak Radeon R9 470 serisi altında göreceğiz. Yine R9 470X ve R9 470 şeklinde iki farklı masaüstü ekran kartının tanıtılması bekleniyor. Kartlarda 128-bit veri yoluna sahip 4GB GDDR5 bellek yer alacak ve 50Watt civarında TDP değerine sahip olacak.

AMD Radeon R9 470X ekran kartında 1280 Stream işlemcisi, Radeon R9 470 ekran kartında ise 1024 Stream işlemcisine yer verilecek. Elbette hem isimler hem de konfigürasyonlar netleşmiş değil ve nihai sürümde değişebilir.

Çıkış Tarihi

Polaris grafik mimarisi için yaz ortaları ağırlık kazanıyor. AMD’nin 1 Haziran tarihindeki lansmanın ardından hemen kartları piyasaya sürmesi beklenmiyor. Zaten üretici ortaklara da örnek birimler henüz ulaştırılmış durumda ve Computex 2016 için somut bir gelişme mevcut değil.

Kaynaklar, en erken Temmuz sonlarında referans ekran kartlarının piyasada olmasını bekliyor. Ağustos başlarında ise üretici ortakların ilk ürünleri piyasaya çıkmaya başlayacak. Bu bakımdan, GTX 1000 serisine karşı AMD’nin biraz geç kalacağı anlaşılıyor. 

AMD Polaris grafik mimarisi için şimdi de Temmuz iddiaları

• Tabloya göre R9 480X, 1080'in hemen gerisinde. Böyle birşey olursa harika olur. Zaten AMD, DX12'de biraz daha üstündü. Büyük ihtimal NVIDIA satılsın diye kartları erken çıkardı Polaris'i duyunca. AMD daha ucuz bir fiyata satacaktır kartlarını.

• Performansı bu ve fiyatı 349$ olursa satması pek mümkün değil. Çok az bir miktar daha konunca 1070 orada olacak. Tabii bu 40 dolarlık farkla 490 çıkarır ve 1070'i geçerse farklı olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: berkayjan

Tabloya göre R9 480X, 1080'in hemen gerisinde. Böyle birşey olursa harika olur. Zaten AMD, DX12'de biraz daha üstündü. Büyük ihtimal NVIDIA satılsın diye kartları erken çıkardı Polaris'i duyunca. AMD daha ucuz bir fiyata satacaktır kartlarını.

Tablo ya DÜZGÜN BAKILIRSA CF setup olduğunu görebilirdin şuan 2300 küsür SP li Polaris 10 Fury Ayarında 2560 SP lisi daha hızlı olucaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkayjan

Tabloya göre R9 480X, 1080'in hemen gerisinde. Böyle birşey olursa harika olur. Zaten AMD, DX12'de biraz daha üstündü. Büyük ihtimal NVIDIA satılsın diye kartları erken çıkardı Polaris'i duyunca. AMD daha ucuz bir fiyata satacaktır kartlarını.

crossfire o...

300-350 ye satamazlar bunlari 380e 1070 varken , 250-300 olmali.yoksa amdnin isi zor.
  • Adamlar yeni nesil çıkaracak diye bekliyoruz, 1 yıldır yatmışlar. Bildiğin R9 390/390X bunlar, tek fark 16nm güncellemesi ile enerji tasarrufu. Kimse arada fiyat uçurumu olmazsa GTX1070 yerine bunu almaz. Bu kafayla da AMD topu diker.

• Polaris molaris hikaye eski mimarinin 14 nm hali. Vegayıda en az kafadan 2-3 yıl beklersiniz geçmiş olsun Amd fanları...

• quote:

Orijinalden alıntı: zdniz

Polaris molaris hikaye eski mimarinin 14 nm hali. Vegayıda en az kafadan 2-3 yıl beklersiniz geçmiş olsun Amd fanları...

AMD konsol tarafına geçebilir. Zira belki de Zen işlemciler için zaman harcıyorlardır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Artık AMD'ye el sallama vakti geldi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne Sony ne de AMD batar arkadaşlar. Tüketilen sadece siz olursunuz.
  • GTX 1080 türkiyede 950 dolardan satılırsa gidip 349 dolara 480x almak daha mantıklı diye düşünüyorum. Hangi oyunu ultra da kaldıramayacak ki? Yada niye gidip 480x crossfire yapmak yerine gtx 1080 alalım? Nvidianın fiyatları gerçekten çok uçuk. Özellikle Türkiye'de.

• Nvidia kullanıyorum, ama AMD batsın diye istemek nedir? Nvidia tekel olunca daha mı iyi olacak? Gıdım gıdım ilerleyen teknolojiyi fahiş fiyatlara satar, ki bugün bile AMD olmasa 80 serisini 1000$a satacak.
    Nvidia 80 serisinin dolar bazındaki fiyatı git gide artıyor nesillerle birlikte. NVIDIA 1080'i bu şekilde güçlü yaptıysa bunda AMD ile rekabetin de payı vardır, sonuçta AMD'den önde olmak istiyor.
    Kısacası rekabet hem performans hem de fiyat açısından gerekli.
  • işin aslı r9 380 ve 380x yerine gelen kartlar için iyi aslında daha sonra r9 390 ve 390x yerine gelecek kartlar demek ki fury ve fury x daha performanslı olucak tabi yeni fury serisi nasıl olucak görelim umarım iyi satışlar yaparlar rekabet iyidir
    bazı beyin fakirleri amd batsın istiyor ama kafaları almıyor ki alın bakın amd işlemci çıkarmıyor diye intel 2000 serisinden beri ne kadar performans artışı verdi???
    dahası nvidia ya bakalım g sync monitör alın bakalım düzgün oyun deneyimi için görün fiyatları aradaki fiyat farkı free sync ile daha iyi ekran kartı alınabiliyor
    ben daha önce bir sürü nvidia kart(8800 gt-gtx 570-gtx670-gtx970)kullandım iyi kartlar amd kartlar (hd 6790-hd5850-r9 390) da kullandım iki firmada parasına göre performans veriyor

• quote:

Polaris molaris hikaye eski mimarinin 14 nm hali. Vegayıda en az kafadan 2-3 yıl beklersiniz geçmiş olsun Amd fanları...

Acil şifalar diliyorum :(

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • AMD tanıtana kadar, atı alan üsküdarı geçer.

• Milletin fanatiklikten gözü dönmüş. AMD batsın istiyorlar, kendi destekledikleri firma tekel olsun, en birinci, en güçlü o olsun istiyorlar. Beyin yok ki tekel olan firmaların kazığın yağını bile ayrı ve parayla sattığını görmüyorlar. Intel Sandy Bridge'in üzerine nm olarak küçülme haricinde neredeyse hiç koymadan gidiyor, fiyatlar da giderek artıyor. 300$'dan 600$'lara kadar geldi fiyatlar. Nvidia fırsatı bulunca her seride üst modellerin fiyatını arttırdı. AMD batarsa 1070'e 1000$, 1080'e 1500$ fiyat da çeker, 6700K'yı 100MHz OC edip her sene sürer intel. İlerleme durma noktasına gelir. Crysis 2'den beri oyunlarda grafikler ne kadar arttı? İşlem gücü, donanım 2 katından fazla gelişti deniyor, fark ne diyorsun, karakterin saçı dalgalanıyor diyorlar. Komedi. Oyunlar eskiden 30-40$'a çıkar, tam çıkardı. Güncellemesi bile oyuna bir oyun daha eklerdi. DLC ücretsizdi. Ek paketler ayrı bir oyundu.(Bknz: AoE3-Asian Dynasties-War Chiefs, GTA IV-EFLC...) Şimdi ise 60$ bir b*ka benzemeyen bir oyun, oyundan çıkarılmış şeyler 5-10$'a sonra alman gerekiyor ki oyundan zevk alasın. Yarış oyununda sende Golf R varken rakiplerinde Aston Martin, Porsche oluyor. Nerde kaldı denge? Rekabet edebilmek ve eğlenebilmek için o araba paketini, silah, zırh, harita paketini almak zorundasın. Fanatiklik gözünüzü kör etmiş onu anladık da beyninizi de eskimesin diye kullanmıyor musunuz? AMD daha güçlü ve rekabetçi olmalı ki gelişme hızlansın, fiyatlar düşsün, daha kaliteli içerik görelim.

• AMD batsın diyenler AMD battıktan sonra fiyatları görünce g.tte şemsiyeyi açarlar artık bağıra bağıra...

• amd düzel şu kartları artık
    ATİ amde geçtiğinden beri bi düzelemedi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huseyincarnege -- 24 Mayıs 2016; 13:04:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: StreamRolleR

quote:

Dalgamı geçiyosun yada hiç Amd kullanmadın videoları izledik yorumlara baktıp Amd laptop aldık 3 ay dayanamadım şaç baş yoldurdu üstelik 8 gb ramlı modeli oyunu bırak internetde flaş sitelerde bile kasım kasım kasılıyor. Ekran kartı aldık 5 dk oyun oyna hop mavi ekran sorun ne peki ısınıyor garantiye yolla 2 ay gelmesini bekle. İşlemcide bile siz gibi adamlara inanıp fx işlemci alanlar bin pişmanlar. Anakart desen heryerleri full sorun adam akıllı anakart cipseti bile yapamayan bir firma bu firmanın nesini savunayım hangi ürününü kullandıysam sorun. Rekabet başka bişey orası ayrı konu olmazsa Hem İntel hem Nvida bizi pozisyondan pozisyona geçirirler. 2013 yılından beri Zen işlemçisini bile çıkaramayan bir firma Apu desen ekonomik falan diğil aynı paraya ben i3 ve ekran kartıyla daha iyi performans alıyorum eeee bu firmanın nesini savuniyim kusura bakma ama hiç biri babamın oğlu diğil en iyisi hngisi ve bütçeme uyarsa ben onu alırım. 2007 yılında aldığım İntel işlemcili laptop bile benim Amd laptopdan kat kat daha hızlı ne kasma ne donma boşuna kendinizi kandırmayın. Onu bunu geçtim fiyatları uyğunda diğil (örnek) biri 800 lira biri 850 lira . Fransızların bir sözü var biz ucuz alıçak kadar zengin diyiliz diye...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: StreamRolleR

quote:

Dalgamı geçiyosun yada hiç Amd kullanmadın videoları izledik yorumlara baktıp Amd laptop aldık 3 ay dayanamadım şaç baş yoldurdu üstelik 8 gb ramlı modeli oyunu bırak internetde flaş sitelerde bile kasım kasım kasılıyor. Ekran kartı aldık 5 dk oyun oyna hop mavi ekran sorun ne peki ısınıyor garantiye yolla 2 ay gelmesini bekle. İşlemcide bile siz gibi adamlara inanıp fx işlemci alanlar bin pişmanlar. Anakart desen heryerleri full sorun adam akıllı anakart cipseti bile yapamayan bir firma bu firmanın nesini savunayım hangi ürününü kullandıysam sorun. Rekabet başka bişey orası ayrı konu olmazsa Hem İntel hem Nvida bizi pozisyondan pozisyona geçirirler. 2013 yılından beri Zen işlemçisini bile çıkaramayan bir firma Apu desen ekonomik falan diğil aynı paraya ben i3 ve ekran kartıyla daha iyi performans alıyorum eeee bu firmanın nesini savuniyim kusura bakma ama hiç biri babamın oğlu diğil en iyisi hngisi ve bütçeme uyarsa ben onu alırım. 2007 yılında aldığım İntel işlemcili laptop bile benim Amd laptopdan kat kat daha hızlı ne kasma ne donma boşuna kendinizi kandırmayın. Onu bunu geçtim fiyatları uyğunda diğil (örnek) biri 800 lira biri 850 lira . Fransızların bir sözü var biz ucuz alıçak kadar zengin diyiliz diye...

Biraz ötede tepinirsen yer açılsın haydi..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.