Şimdi Ara

Çin’de 488 milyon sahte sosyal medya gönderisi atılıyor ama devlet destekli

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
251
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çin’de 488 milyon sahte sosyal medya gönderisi atılıyor ama devlet destekli

Gerek sosyal medya olsun gerek uygulama mağazaları olsun, belirli bir ücret karşılığında sayfayı yorumlarla dolduran veya indirme sayılarını artıran kişilere sıkça rastlıyoruz. Peki bunların devlet destekli olanlarını hiç gördünüz mü?

Harvard Üniversitesi veri araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, olayları manipüle etmek isteyen Çin hükümeti, sosyal medyada aktif olacak kalabalık bir ekip kurmuş durumda. Her gönderi başına yaklaşık 50 Çin cent’i yani 0.08$ ödeyen hükümet, yılda 488 milyon gönderi üretilmesini sağlıyor.

Fifty Cent Party olarak adlandırılan bu oluşum, sürekli gönderi atarak sosyal medyada konu değiştirmeye çalışıyor. Gönderilerin büyük kısmında ülke hakkında olumlu bilgiler, gaza getirici milliyetçi ifadeler ve Çin Komünist Partisi’nin tarihi ile ilgili ayrıntıların yer aldığı ifade ediliyor.

Ayrıca Bkz.Hungry Shark World, 6 günde 10 milyon barajını aştı

Araştırma ekibinin yola çıkış sebebi ise, Zhanggong şehri internet propaganda ofisinin 2013 ve 2014 yıllarını kapsayan emaill yazışmalarının sızdırılması. Bu emaillerde yaklaşık 40 000 gönderi ve ayrıca kullanıcıların gönderileri karşılığında ofisten ödeme talepleri de yer alıyor. Ekip, bu tür bir oluşumu fark ederek ülke genelinde ne kadar yaygın olabileceğine dair çalışma yapmaya başlamış. Ortaya da bu devasa sonuç çıkmış.

Oluşum, günlük olayları sürekli takip ediyor ve sosyal veya politik olaylar olduğu zaman koordineli olarak gönderi sayısını artırıyor. Böylece vatandaş yoğun bir yorum bombardımanı altında kalıyor ve dikkati dağılıyor.

Ülkede hali hazırda Google, Facebook, Twitter gibi platformlar yasaklanmış durumda. Çin bunun yerine, vatandaşlarına Baidu arama motoru, Weibo mikro blog platformu veya RenRen sosyal paylaşım platformu gibi onlarca alternatif sunuyor. Elbette bu platformların sıkı bir denetim altında olduğunu söylemeye gerek yok ancak bu yetmemiş olacak ki vatandaşları manipüle etme kararı alınmış. 

• burdada aktroll var.

• Bizde de Aktroller var. Milyarlarca mesaj atıyorlar hem de.
  • Otu boku siyasete çeken, gereksiz insanlar topluluğu olma yolunda hızla ilerliyor donanım haber.

• Aktroller daha fazla sahte gönderi yapıyor. Onu niye burda haber yapmıyorsunuz?

Çünkü bazı donanım haber editörleri de aktrollerle aynı kafada iş yapıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: messi93

Otu boku siyasete çeken, gereksiz insanlar topluluğu olma yolunda hızla ilerliyor donanım haber.

burdaki tek gereksiz insan sensin galiba. çünki konu zaten siyasetle ilgili. kimsenin bişeyi bi yere çektiği yok.
  • Malesef bizde Doğan grubu da beyaz bayrağı çektiğinden beri bu böyle.

Acayip manipülasyon yapılıyor her yerde. Nasıl sadece istenilen haberler yayınlanıyor ise, istenilmeyen yorumlara da izin verilmiyor.

En basitinden transfer haberinin altına bile, "yaşlı futbolcuya o para yazıktır, o paraya yerli alt yapı tesisleri kurup, milli oyuncular yetiştirip geleceğe yatırım yapalım. ithalat ithalat bir yere kadar, kulüplerin zenginleşmesi için ihracat gerekir" gibi futbolla ilgili ama milli çıkarları bir yerde gözeten yorumları bile yayınlamıyorlar.

Hep ülkeyi soyup soğana çevirelim, milli değerleri, bayramları falan unutalım istiyorlar.

• Devlet/Hükümet desteği ile yapılıyorsa siyaset girer işin içine. Bu haber yapılabilir tabi ama bir tarafın kötü yanlarını gözümüze sokarken bizde her şey güllük gülistanlıkmış gibi anlatılması da pek doğru olmuyor. Donanımhaber de siyasi olarak hükümetteki partiye daha yakın davranıyor. Nereden mi anlıyoruz? Forumdaki tutumlarından, haberlerden.

AKP'li troller (aktroller) bu sitede rahatlıkla barınabiliyor ama aynı orandaki başka bir görüş barınamıyor. Aynı cümleyi ben yazdığımda 4 gün uzaklaştırma + uyarı puanı aılıyorum, aktrol denen forumda da çoğunluğun bildiği birkaç üye var, onlar yazdığında ya komple konu siliniyor ya sadece mesajı siliniyor. En fazla 1 gün uzaklaştırma alıyorlar. Bu üyelerin birden fazla hesap kullandığını bildiğimiz halde banlanmıyorlar mesela. RealW, kardeşim de aynı bilgisayardan giriyor, başka hesapla girdiğimi nasıl anlıyorsunuz diye konu açmıştı. Ama ülke gündemi bölümünde aynı üyenin farklı hesaplarla yorum yaptığını herkes biliyor. Kardeşim kendi hesabına giriyor ayağına birden fazla hesap kullanıyor. Noktası virgülüne kadar aynı mesaj 2dk sonra başka üye tarafından öyle kolay kolay birkaç defa çok yakın zamanlarda denk gelmez. Ya bir merkezden emir geliyor, birkaç farklı kişi aynı mesajı atıyor ya da aynı kişi birkaç hesapla aynı mesajı atıyor. İki türlü de forumdan sınırsız uzaklaştırılmaları lazım. Ama yıllardır bu üyeler uzaklaştırma almıyor. 1gün uzaklaştırılıp ertesi gün geri geliyorlar. Aynı şeyi başka görüşe sahip bir üye yaparsa anında 4 gün veya üzeri uzaklaştırma alıyor. Bazı yöneticiler(kim olduklarını tam bilmiyorum) taraflı davranıyorlar. Ülke gündemi bölümünde bunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Bu siteye siyasi olarak baskı yapılmıyor mudur? Yapılıyordur, Türkiye'nin en büyük forum sitesi tamamen bağımsız bırakılır mı bu ülkede? Sanmıyorum. Ama şu bir gerçek ki DH eski DH değil. Haber kalitesi yerlerde sürünmeye başladı, editörlerin taraflı olduğu kaç defa söylendi. Ama değişiklik yapılmadı. Ürün incelemelerde telefon harici doğru düzgün bir şey yok. Bilgisayarın dahili donanımının incelemesi çok azaldı. Ekran kartı, işlemci incelemesi artık yok gibi bir şey.Bütün dünya GTX 1080 ve 1070'i konuşurken Erdi abinin 2 videosu var ki onlar da bilgileri bir araya getirip görsellerle desteklemiş. Evet, ellerinde kartlar yok, bundan dolayı bir gecikme var anlıyorum. Ama 9xx serisinde de inceleme yoktu, R9 3xx serisinde de yoktu. Yani bu 1xxx serisine özgü bir eksiklik değil.

• İşte bu tür sebeplerler yüzünden Çinliler asla yükselemeyecek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Guhong01 kullanıcısına yanıt
    İnceleme için gelen cihazlarda rehberde bazı test kişileri oluyor, ABD test örneklerinde de Obama, Chuck Norris falan vardı bazı telefonlarda. Sorun o değil, sorun tarafsızlığın kalmaması. Teknoloji sitesinde siyasete fazlaca girilmiş olması, siyasi olarak etkilenilmiş olması...
  • Dördüncü dünya savaşı yaşanırsa tüm troller işsiz kalacaklar çünkü internet diye birşey kalmayacak. Eskiden savaşlarda köprüleri yıkarlardı şimdi bağlantıları keserler. Yani troller amaçlarına ulaşırlarsa birdaha trollük yapamayacaklar.

Trollük = bindiği dalı kesmek

Hayatı trollükle geçmiş biri başka bir iş yapabilir mi?

Parayı nasıl kazanacak?

• Devlet destekli tecavüz bile normal karşılanıyor bu dünyada.

• quote:

Orijinalden alıntı: joven

Bizdede hdpkk ve chp var

herkes yanlış bir tek siz doğrusunuz zaten saçma sapan et parçası seni.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tugrul_512bit

Dördüncü dünya savaşı yaşanırsa tüm troller işsiz kalacaklar çünkü internet diye birşey kalmayacak. Eskiden savaşlarda köprüleri yıkarlardı şimdi bağlantıları keserler. Yani troller amaçlarına ulaşırlarsa birdaha trollük yapamayacaklar.

Parayı nasıl kazanacak?

Sahip olduğu özgürlüğü kullanarak özgürlükler karşıtı eylem yapmak gerçek bir paradoks yaratıyor. Kendi kuyruğunu ısıran yılan paradoksu gibi.
  • Bu yöntem bir yerlerden tanıdık geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: fthkn

quote:

Dördüncü dünya savaşı yaşanırsa tüm troller işsiz kalacaklar çünkü internet diye birşey kalmayacak. Eskiden savaşlarda köprüleri yıkarlardı şimdi bağlantıları keserler. Yani troller amaçlarına ulaşırlarsa birdaha trollük yapamayacaklar.

Parayı nasıl kazanacak?

Sahip olduğu özgürlüğü kullanarak özgürlükler karşıtı eylem yapmak gerçek bir paradoks yaratıyor. Kendi kuyruğunu ısıran yılan paradoksu gibi.

Bir olasılık daha var: troller bulundukları ülkeden değiller, başka ülkeler tarafından besleniyorlar, sıranın kendi ülkelerine geleceğini bile bilmeden. Bir diğer olasılık: bir ülkeleri yok, terör örgütlerine üyeler.

• kendi ülkenin haberini yapamayınca, çin min propagandasına giriliiyor herhalde

• i3e İ kullanıcısına yanıt
    bunu demek için girmiştim :(

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: fthkn

quote:

Parayı nasıl kazanacak?

Bir olasılık daha var: troller bulundukları ülkeden değiller, başka ülkeler tarafından besleniyorlar, sıranın kendi ülkelerine geleceğini bile bilmeden. Bir diğer olasılık: bir ülkeleri yok, terör örgütlerine üyeler.

Suriye'den bomba attırmayı düşünen bir hükümetin terör örgütleri ile çalışacağını düşünmek delilik olmazdı.

• quote:

Orijinalden alıntı: ms cutie elf

quote:

Orijinalden alıntı: messi93

Otu boku siyasete çeken, gereksiz insanlar topluluğu olma yolunda hızla ilerliyor donanım haber.

burdaki tek gereksiz insan sensin galiba. çünki konu zaten siyasetle ilgili. kimsenin bişeyi bi yere çektiği yok.

Konu sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisini kullanan Çin devleti, benim söylediğim şey ise bu haberin altına yapılan yorumlar. Bu forumdaki her şey siyasete çekiliyor. Benim görüşüm veya bu forumdaki kişilerin görüşleri farklı olabilir bu dünyadaki en doğal şey. Ama burası TEKNOLOJİ ile ilgili haber yapan bir site. Kendim için söylüyorum üç beş tane insanın her konuyu siyasete çıkıp kendi görüşü dışındaki insanlara sataşmasından bıktım. Haberin altına yapılan yorumlar şunlar;Aktrolleri unutmuşsunuz ! Ben siyasetle ilgili haber veya yorum görmek istesem o tarz sitelere bakarım. Teknoloji sitesinde teknoloji dışında bir şey görmek istemiyorum. Lakin gün geçtikçe İnsanların görüşlerine hakaret ederek forumu domine eden insanlar çoğaldı. Yaklaşık 7 yıldır bu forumdayım eskisi kadar teknoloji haberi okuyamıyorum. Eskisi kadar insani yorum yapanlar yok. Belki de insanların başkalarına saygı duymayı unuttukları içindir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gulkave -- 21 Mayıs 2016; 16:07:15 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.