Şimdi Ara

Proaktif insan vs Reaktif insan

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
1
Favori
344
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bu terimleri steven r. covey adında bir yazar ortaya atmış, internette gezerken yakaladım ve paylaşmak istedim belki yardımım dokunur diyerekten.

teoriden anladığım kadarıyla insan alışkanlıklarını "circle of influence(etki çemberi), circle of concern(ilgi çemberi) olarak 2 gruba ayırıyor ve diyor ki;
    "proaktif insanlar etki alanını genişletmek için çaba sarf eder, hayatını etkileyen alanda yoğunlaşır, vaktini boşa harcamaz. reaktif insanlar ise ilgilerini olabildiğince geniş alana yönlendirir ve yaşamlarıyla ilgisi olmayan bu alanlarla uğraşarak vaktini boşa harcar"

Evet arkadaşlar biz internet kullanıcıları da bu uçsuz bucaksız alanda nice zaman geçirdiğimiz için vaktimizi öldürmekle kalmıyoruz, vaktimizi daraltmakla bizi esas ilgilendiren etki alanımızı da sınırlandırıyoruz.

1) Vaktini boşa harcayan "Reaktif" insan alışkanlıkları (circle of concern-ilgi çemberi)

- Facebook, instagram, twitter ve nice "sanal-sosyal" ortamlarda vakit geçirmek
    - özellikle twitterda kimin kime laf attığına bakmak(sanal mastürbasyon)
    - internette bilimum alakasız şeylerle uğraşmak(makyajsız ünlü, gündem haberleri, 3. dünya savaşı, dünyanın orduları, nükleer füzeler, siber savaş... aklınıza ne gelirse)
    - bilgisayar, konsol oyunları oynamak
    - fanatik takım tutmak
    - facebookta paylaşımda bulunmak (yüzde 99 yararsızdır ve sizi pasif kılacaktır)
    - internet ortamında siyasi olsun kişisel olsun laf sokmaya çalışarak sanal mastürbasyon yapmak ([bir siyasetçi] şunu dedi lafı "koydu" uuuu)
    - dh forumda soru sormak dışında yorum yazmak için bulunmak
    - tv, dizi izlemek (tek başına israf)
    - kişisel gelişim kitapları okumak
    - youtube'da vakit geçirmek (1 video izlemek için girmek ama sonra "neredeydim nereye geldim" durumuna düşmek)
    - arkadaş ortamlarında ayağı yere değmeyen konulardan bahsetmek (konuyu tartışmanızın size hiç bir katkısı olmayacak şeyler örn: transfer konuları, lüks arabalar, ünlüler vs.)
    - en son model telefonları takip etmek
    - Türkiye ile ilgili komplo teorileri tartışmak
    Bu alanda harcağınız her saniyeyi çöpe atarsınız.

2) Vaktini boşa harcamayan "proaktif" insan alışkanlıkları (circle of influence- etki çemberi)

- kitap okumak (popüler olmayan kitaplar)
    - yemek tarifleri öğrenmek-uygulamak
    - çalıştığı alanla ilgili kendini geliştirmek (örn insanla iç içe bir çalışan birinin iletişimini geliştirmek için internette araştırma yapması, sık bilgisayar kullanan çalışanın göz dinlendirme tekniklerini araştırması vs. vs.)
    - spor yapmak
    - sosyal etkinliklere, partilere, düğünlere katılmak
    - protestolara katılmak***
    - (inanıyorsa) ibadet etmek
    - ilk yardım kursuna katılmak (malumunuz biri kaza geçirince herkes farklı bir şey yapmaya çalışıyor)
    - eş ve çocuklarla ilgilenmek, sohbet etmek
    - yarın veya gelecekte yapacaklarını düşünmek
    (aklıma gelenler bunlar)

http://uthscsa.edu/gme/documents/Circles.pdf

https://eksisozluk.com/...an-genis-olmasi--564938

*** bunu açmak istiyorum: 10 kişinin gerçek hayatta yapacağı protesto, eylem; facebookta 10'000 kere paylaşılmış haberden kat kat etkilidir.

(arkadaşlar daha önce kültür bölümünde bu yazıyı paylaşmıştım, bu bölümde de çoğu kişinin faydalanacağını ümit ediyorum)

• Yani eh işte güzel yazmış . Bence bunun tam ortasını bulan kişiler hayatta başarılı oluyor.

Aktif sosyal ağları kullanıp , aktif sosyal yaşayan insan başarıyı ve mutluluğu birlikte göğüslüyor. Bundan 10 sene öncesinde bu konu olsaydı ''reaktif '' insan alışkanlıkları bölümündeki maddelerin %75 i olmayacaktı. %25 alandan yorum yapacaktık.
  • Örnekleri sanırım sen yazdın, takıldığım bir nokta var.Proaktif insan için hayatını etkileyen alanda yoğunlaşır denilmiş.O zaman yemekle alakası olmayan biri için yemek tarifi öğrenmek ya da uygulamak boşa vakit kaybetmektir.Birde dh örneği verilmiş.Buraya bilgi aktarmak için giren insanlarda var.Konu dışı diyorsan, haklısın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SSky

Örnekleri sanırım sen yazdın, takıldığım bir nokta var.Proaktif insan için hayatını etkileyen alanda yoğunlaşır denilmiş.O zaman yemekle alakası olmayan biri için yemek tarifi öğrenmek ya da uygulamak boşa vakit kaybetmektir.Birde dh örneği verilmiş.Buraya bilgi aktarmak için giren insanlarda var.Konu dışı diyorsan, haklısın.

abi sen yemekle besleniyorsun direkt konunun içindesin.
  • Yari proaktif yari reaktif oluyorum sanirim, her iki taraftan da esit sayida ozelliklerin var

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: avcılarınavcısı

Bu terimleri steven r. covey adında bir yazar ortaya atmış, internette gezerken yakaladım ve paylaşmak istedim belki yardımım dokunur diyerekten.

teoriden anladığım kadarıyla insan alışkanlıklarını "circle of influence(etki çemberi), circle of concern(ilgi çemberi) olarak 2 gruba ayırıyor ve diyor ki;
    "proaktif insanlar etki alanını genişletmek için çaba sarf eder, hayatını etkileyen alanda yoğunlaşır, vaktini boşa harcamaz. reaktif insanlar ise ilgilerini olabildiğince geniş alana yönlendirir ve yaşamlarıyla ilgisi olmayan bu alanlarla uğraşarak vaktini boşa harcar"

Evet arkadaşlar biz internet kullanıcıları da bu uçsuz bucaksız alanda nice zaman geçirdiğimiz için vaktimizi öldürmekle kalmıyoruz, vaktimizi daraltmakla bizi esas ilgilendiren etki alanımızı da sınırlandırıyoruz.

1) Vaktini boşa harcayan "Reaktif" insan alışkanlıkları (circle of concern-ilgi çemberi)

- Facebook, instagram, twitter ve nice "sanal-sosyal" ortamlarda vakit geçirmek
    - özellikle twitterda kimin kime laf attığına bakmak(sanal mastürbasyon)
    - internette bilimum alakasız şeylerle uğraşmak(makyajsız ünlü, gündem haberleri, 3. dünya savaşı, dünyanın orduları, nükleer füzeler, siber savaş... aklınıza ne gelirse)
    - bilgisayar, konsol oyunları oynamak
    - fanatik takım tutmak
    - facebookta paylaşımda bulunmak (yüzde 99 yararsızdır ve sizi pasif kılacaktır)
    - internet ortamında siyasi olsun kişisel olsun laf sokmaya çalışarak sanal mastürbasyon yapmak ([bir siyasetçi] şunu dedi lafı "koydu" uuuu)
    - dh forumda soru sormak dışında yorum yazmak için bulunmak
    - tv, dizi izlemek (tek başına israf)
    - kişisel gelişim kitapları okumak
    - youtube'da vakit geçirmek (1 video izlemek için girmek ama sonra "neredeydim nereye geldim" durumuna düşmek)
    - arkadaş ortamlarında ayağı yere değmeyen konulardan bahsetmek (konuyu tartışmanızın size hiç bir katkısı olmayacak şeyler örn: transfer konuları, lüks arabalar, ünlüler vs.)
    - en son model telefonları takip etmek
    - Türkiye ile ilgili komplo teorileri tartışmak
    Bu alanda harcağınız her saniyeyi çöpe atarsınız.

2) Vaktini boşa harcamayan "proaktif" insan alışkanlıkları (circle of influence- etki çemberi)

- kitap okumak (popüler olmayan kitaplar)
    - yemek tarifleri öğrenmek-uygulamak
    - çalıştığı alanla ilgili kendini geliştirmek (örn insanla iç içe bir çalışan birinin iletişimini geliştirmek için internette araştırma yapması, sık bilgisayar kullanan çalışanın göz dinlendirme tekniklerini araştırması vs. vs.)
    - spor yapmak
    - sosyal etkinliklere, partilere, düğünlere katılmak
    - protestolara katılmak***
    - (inanıyorsa) ibadet etmek
    - ilk yardım kursuna katılmak (malumunuz biri kaza geçirince herkes farklı bir şey yapmaya çalışıyor)
    - eş ve çocuklarla ilgilenmek, sohbet etmek
    - yarın veya gelecekte yapacaklarını düşünmek
    (aklıma gelenler bunlar)

http://uthscsa.edu/gme/documents/Circles.pdf

https://eksisozluk.com/...an-genis-olmasi--564938

*** bunu açmak istiyorum: 10 kişinin gerçek hayatta yapacağı protesto, eylem; facebookta 10'000 kere paylaşılmış haberden kat kat etkilidir.

(arkadaşlar daha önce kültür bölümünde bu yazıyı paylaşmıştım, bu bölümde de çoğu kişinin faydalanacağını ümit ediyorum)

hocam seçme ikilemi diye bir kitap var, metis yayınlarından. öneririm, seveceğinize eminim.

• kime göre neye göre israf verdiğin örnekler ve örnekler vermişsin bunları neye dayanarak yazdın?
  • Bir insanın kendi iradesiyle 'harcadığı' vakti, ne cüretle bir başka 'insan' BOŞ ya da YARARLI diye etiketleyebilir? Keşke daha fazla insan felsefe ile ilgilense.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Xj9

Bir insanın kendi iradesiyle 'harcadığı' vakti, ne cüretle bir başka 'insan' BOŞ ya da YARARLI diye etiketleyebilir? Keşke daha fazla insan felsefe ile ilgilense.

bir aktivite insanın hayatına hem uzun hem kısa vadede olumlu etki yaratmıyorsa o aktiviteye boşa harcanmış zaman diyebiliriz tabi insan ömrünün sınırsız olduğunu iddia ediyorsanız bilemem. mesela bilgisayar oyunlarına ciddi zaman ayırdım ve şu zamana kadar bir katkısını görmedim. ama o etkinliğe harcadığım zamanı kitap okuma, sohbet etme, kendi içinde bulunduğum alanla (örn: bahçe işleri) ilgilenme eğiliminde olsaydım daha pozitif katkı görürdüm, hayatıma gözle görülür bir değişme olurdu.

ilgi alanının geniş olması da insana bir katkı sağlamaz. internette "ona da bakayım şuna da bakayım" derken bütün zamanınızı israf edersiniz. benim youtube'da komik bir video seyretmem o anlık sorun yaratmaz ama komik video izlemek için girdiğim yerde kendimi "uzaylılar gerçek mi?" videolarında buluyorsam biraz düşünüp hayatımı sorgulamam gerekir; hükümetin politikalarını beğenmiyorsam, internette laf sokmaya kalkmam hiçbir işe yaramayacaktır; en son teknolojiyi takip etmemin sıradan bir vatandaş olarak zerre faydası dokunmayacaktır vs.

ayrıca insan iradesinin günümüz tüketim toplumlarında ne kadar çelinmeye aciz olduğundan bahsetmeme gerek yok. günümüzde insan iradesi özgür değildir
    vs.
    uzun uzadıya tartışmaya gerek görmüyorum. bütün bunları kafasında soru işareti olanlar görsün diye de yazdım ki birkaç kişi bile bunları okuyarak kendini sorgulasa kâfidir, yararlı olsun diye yazdım.

• arkadaşlar anasayfa haber başlıklarına kısaca bakıyoruz;
    http://forum.donanimhaber.com/forumid_189/tt.htm

sıradan bir vatandaş için okumanın bir anlamı olmayacak şeyler var. tabi bu sitenin adı zaten donanım, bununla ilgili haberler vermesi normal. ancak büyük resime baktığımızda bu haberleri okumanın insanın ilgi alanını iyice arttırdığını, bunun da internette herşeye ilgi duyarak tıklayan insanların (özellikle ergenlerin) enerjilerinin büyük kısmını bu boş şeylere ilgi duymak, okumakla harcadığını görüyoruz.

buradaki çözüm bize katkısı olmayacağı önceden anlaşılan haberlere, paylaşımlara yüz çevirmektir. "samsung'un kârını okusam n'olur okmasam ne olur" diyebilmektir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.