Şimdi Ara

spdif işin içinden çıkamadım... (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
186
Cevap
1
Favori
22.118
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

walla güzel hocam EP de buldum desem :)

ama ben olayı orada kavradım hocalar.

iki ucu da toslink olan optik kablolar var orada artı paketin içinden minijack adaptörü de çıkıyor... :)
    kabloyu nereden bulabilirim diyen arkadaşlar EPye gidip baksın...

ama benim derde deva olmadı bu iş :)
    zira benim SPDIF çıkış bence COAXIAL ile bağlanmalı amfiye...
    almam gereken kabloda iki uç da RCA olacak(turuncu renkli olan ) ama notebook tarafında miniden RCA ya çeviren adaptör olacak...
    TABİ BENİM YORUMUM BU, YANİ IŞIK ÇIKMAYACAĞINA İNANDIM BU DELİKTEN... optical falan yazmıyor zaten deliğin üzerinde

(ışık çıkarma seanslarım spdif etkinleştirmeme ve DVD ye 5.1 film atmama rağmen başarılı olmadı....
    ama bir umut da şu var yurtdışı forumlarda elemanın biri sen öbür ucu optik bişeye bağla bu ucu bağladığın zaman zırt
    diye ışık çıktı hayret demişşş.)

neyse şimdi sorunu çözmeye bir adım kaldı...
    mini to RCA (mono) çevirici adaptör bulmam lazım bilen var mı???? :)

... bu böyle sürüp gidecek... :) :) :)

ayrıca bakın şu linkte adam çook güzel anlatmış tabi ingilizce bilenlere :)
    benim ihtiyacım olan adaptörü adam şak diye sayfanın ortasına resmini koymuş
    inceleyin harbi güzel anlatmış.

• kharon,

Hocam sen ne inatci adamsin ya. Verdigin linkte optic kablo konnektoru de var ama gorulen kablo analog. Niye bildigimiz amele kulaklik jackina taktin kafayi anlamak mumkun degil. Ep ile bu is olmaz. Bak simdi, realtek ses kartinin ozelliklerinde spdif'i ac. Bir de ses cikaran herhangi bisiy, mp3 de olur. Kibrit copunu al ve spdif out denen yerdeki metal kontaklari hafifce yana dogru ittir, kirmizi isigi goreceksin. Yani o yuvadaki kontaklar temas ettiginde (cihaz 3.5 mm tos optik kablonun takilmasi ile) kirmizi isik gonderiyor. Bazi modellerde surekli yanabilir, benimkinde boyle...

Bu olay tamamen optik, yani isik... Metallerin temasi ile kisaca bakir kablo iletimi ile calismaz. Ici cam dolu kablodan kirmizi isigi aktarabilirsin.

BIraz sert oldu galiba ama sen de cok takildin yahuuu? Bende de Amilo 1450G var.

Bu arada 15 YTL'ye 3.5mm den bildigimiz optik uca donusturuculer var, ben oyle halledecem. Cunku kablo 45 YTL.
  • HOCAM BENİM ! :) :) :)

NERDESİNN YAW ŞİMDİYE KADAR!?

-sabahın köründe kalkılır
    -foruma girilir
    -topik itinayla açılır
    -gecenin köründe yazdığım mesaja cevap görünce sevinilir.
    -cevap okunduktan sonra "hadi lan oradan" denir (içinden)
    -dvd playera bi film atılır SPDIF ses kartı programından (Adeck) aktifleştirilir.
    -önce kibrit çöpu ile delik dürtülür..
    -bi hareket olmayınca TK152 hocamın kulakları kuvvetlice çınlatılır.
    -sonra denir ki "ulan bu yalıtkan bişey bi de çivi ile deniym şunu" (muhtemelen alakası yok ama umut fakirin ekmeği işte :) )
    -umutsuzca çivi dürtülür. çarpılırız Allah muhafaza diye de çivinin ucu naylonla tutulur.

veeeee

tünelin ucundaki ışık nihayet kırmızı kırmızı göz kırpar!!!! :) :) :) :)

sağolasın TK 152 hocam.
    sağolun arkadaşlar....

• quote:

Orjinalden alıntı: kharon

HOCAM BENİM ! :) :) :)

-foruma girilir
    -topik itinayla açılır
    -dvd playera bi film atılır SPDIF ses kartı programından (Adeck) aktifleştirilir.
    -sonra denir ki "ulan bu yalıtkan bişey bi de çivi ile deniym şunu" (muhtemelen alakası yok ama umut fakirin ekmeği işte :) )
    -umutsuzca çivi dürtülür. çarpılırız Allah muhafaza diye de çivinin ucu naylonla tutulur.

veeeee

sağolasın TK 152 hocam.
    sağolun arkadaşlar....

Hocam ben marketlerde olmaz dedim ama bugun hem carrefourda hem de teknosada buldum. optik kablo + 3.5 mm jack diye 0.75 lik HAMA marka kablo aldim. ilk once farketmedim, sonra bi baktim 3.5mm jack da kabloya takili olarak hediye. Yani 3.5mm jacki bildigimiz fiber uca takip donusturucu mantigi ile kullaniyorsun, az once DTS ve Dolby Digital DVD'lerimi denedim. Cok guzel birsey. Laptopdan 5.1 cikiyor hocam. Acikcasi laptopu alirken hic ama hic dikkat etmemistim. Sagolsun Fujitsu Siemens laptoplari...

• güzel.
    yalnız şunu unutmayın.
    3.5mm laptop' ki o yuvada ki çıkıştan hem tos/link optik çıkışı alıyorsunuz hem s/pdif.
    sakın kırmızı ışık dediğiniz lazer optik çıkışı adı geçen kablonun optik olarak veyahut s/pdif'e dönüştürüp ilettiğini zannetmeyin. sadece aynı anda farklı yapıda dijital sinyal taşınıyor. ibareleri karışmayalım lütfen.
  • hocam onu bunu bilmem de
    2 haftalık hummalı çalışmamın sonunda hama marka kablo aldım
    içinden adaptörü de çıktı mis gibi 5.1 ses çıkışım oldu...

yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkürler

TK152 sefer sayılı hocama extra extra teşekkürler
  • e kablonun detaylı resminide koy yararlanalım.
  • MERHABA ARKADASLAR
    Donanim haber forum grubundaki laptoptan digital cikisla ilgili yazismalarinizi ilgiyle okudum. Yanliz mumkunse bir soru sormak istiyorum cunku tam da benim yapmak istedgimi yazmissiniz. Ama bir farkla ; ben digital cikistan ziyade 5.1 Analog cikis istiyorum. Hani bilirsiniz MIC woofer cikisi olur , LINE IN REAR hoparlor cikisi olur ve boylece DECODER veya AMFI gerekmeden su anki cogu bilgisayar uzerinden analog 5.1 cikis alinabilir. Kullandigim LAPTOP ACER Aspire 5512 ve uzerinde 1 kulaklık/stereo , 1 mic , 1 giris portlari mevcut...Kulaklık/stereo cikisindan bahsedilen kirmizi isigi da herhangi bir minijack i hafif takarken gorebiliyorum. Kitapciginda bu cikisin sony/philips interface olarak tanimlanan cinsten bir cikis oldugunu gordum.
    Sonuc olarak ben klasik 5.1 analog bir hoparlore , 3 kanal uzerinden ( kulaklık->ON ; LINE IN ->ARKA ve MIC -> Center/woofer ) olmak uzere bu laptop tan cikis alamaz miyim ? Ses surucusu CONEXANT AMC AUDIO veya CONEXANT AC-LINK AUDIO olarak tanimlanmis.....Fakat normal desktop bilgisayarlarda oldugu gibi bu ayarlari yapabilecegim ( REALTEK veya SOUNDMAX de oldugu gibi ) bir arabirim programi mevcut degil...Sadece Klasik XPnin gelismis ses ayarlarinda Digital SPeaker cikis secenegi mevcut...

Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.
    Emaille cevap alabilirim. firatcak@hotmail.com
    Simdiden cok tesekkurler , saygilar

• işte cantan olayın ne oldugunu anladın sanırım. ama ne mümkün. neyse bende haklı oldugumu ve böle bişey oldugunu gördün. sen spdif mi dersin mp dif mi dersin ben bilmem . bak çatırrrrr çatırrrrrrr çalışan bir sistem.....

quote:

Orjinalden alıntı: kharon

HOCAM BENİM ! :) :) :)

-foruma girilir
    -topik itinayla açılır

veeeee

sağolasın TK 152 hocam.
    sağolun arkadaşlar....

• güzel demek yetmez bence.

perfect demelisin . . . cantan . . .

ve canta sana özellikle teşekkür çünkü sen olmasan ben ve tk 152 inatlaşmaz , amannn ne yaparlarsa yapsınlar derdik.
    herşey senin sayende. :):):)
  • shagg
    cantan
    tk 152 ve yazan tüm arkadaşlar teşekkür ederim.
    bir sorunu daha hallettik... :) :)

resimleri de çok yakında koyacağım...
  • shagg sen s/pdif sinyali kablonun optical tos/link sinyale dönüştürdüğünü zannetmeye devam et.itiraf ettin şükür bilmiyosun ki zaten.
  • yaw hocam bir değişim yok.
    spdif yazan yerden ışık çıkıyor kablo da bu ışığı olduğu gibi amfinin içine aktarıyor.

sorun çözüldü kavga bitmedi :)
  • selamlar sanırım aradığınız bir dönüştürücü. Bencede bir kablo tekbaşına optik sinyali elektrik sinyaline dönüştüremez. Biraz araştırınca :

http://www.ramelectronics.net/html/audio_toslink_adapters.html#co2
    linkindeki
    Toslink Digital Optical to Digital S/PDIF RCA Coax Digital Audio Converter
    Dolby Digital, DTS Compatible
    gibi bir dönüştürücü buldum. sanırım sorununuzu bu çözer.
  • arkadaşlar bendeki notebooktada s\pdıf yazan bir çıkış var.çıkışı iki şekilde kullanıyorsunuz normal stereo jack la istediğiniz cihaza yada kulaklığa bağlıyorsunuz yok ben optik bağlantı yapmak istiyorum derseniz aynı yere takıp optik bağlantı kurabiliyorsunuz.yani denildiği gibi s\pdıf yanlış yazılmamış.
  • hypnoz anlamadın ki.hem sen ne bildiğimi biliyorsun ki?_
    dinleyin s/pdif çıkıştan siz çok özel durumda tos/link çıkış alabilirsiniz.ama bu kablo ile gerçekleşecek bir şey değil.allahını getirseniz bile...
    laptop çıkışında aynı anda ve yerde s/pdif tos/link çıkış gerçekleşen bir şey. bunu aktif etmek için s/pdif yuvaya 3.5mm cak kablo içinde ayrıca gizli optical Tos/link konektöre sahip kablo bağlantıyı kullanırsanız aktarımda kullanabilirsiniz.ama bu s/pdif değil. tos/link. ve bu yapıda kablo olmazsa tos/link aktarım yapamazsınız.bu yapıya sahip kablo kullanıp tos/link aktarmayı kırmızı ışık yani aktarınca s/pdif bağlantı yaptım sanıyorlar.değil ne alakası var.
    arka sayfa da dijital çıkışta tos/link bağlantı tercih şıkına s/pdif yazılmış.bu yanlış. ola ki sinyal çıkışında s/pdif sinyali RF Demodulator ile tos/link dönüştürebiliyorsa bu laptop ki bu cihazlarda hiç görmedim o zaman belki... yani dijital ses alıyorum deyip s/pdif ve tos/link hakkında genelleme yapmayın.
    ayrıca s/pdif ve tos/link ismi her zamn her yerde doğru kullanılmıyor.multimedya uydu sistemlerde yanlış adıyla bile yazılır.
    anlaştığınızı umuyorum.

• cantan sakin olalım dostum senin kadar bilgili değiliz ama bilmememizede kızmaman gerekir diye düşünüyorum.tekrar ediyorum aynı çıkıştan kulaklıklada ses alıyorum.optik bağlantı yapıpta digital bağlantıda kurabiliyorum.ok.saygılar.
  • aslında haklısın.
    ama işte bazan olmuyor.
    öncellikle kelime anlamına dikkat eden herşeyi çözer.
  • quote:

Orjinalden alıntı: the_cantan

Allah sizin iyiliğinizi versin emi...

@shagg
    senin çıkışın tos/link optical çıkıştır.bunu aklına belle. laptop'un üzerinde s/pdif yazması doğru olduğu anlamına gelmez.hatalı yazılmış ki özellikle bilgisayar ve uydu alıcılarında s/pdif koaksiyal dijital çıkış ve tos/link optical sayısal çıkışın adı yanlış kullanılıp durulur. hem laptop üzerinde hem de laptop'unda interaktif menü S/PDIF settings ayarda baloncuk içinde s/pdif yoluyla djital çıkış diyor oda yanlış çünkü o orada ki 2 şıkkın üstünde ''no s/pdif output'' diyor da ''no optical output'' olmalıydı. kime sorarsan sor. araştır.

no s/pdif output seçtiğinde ışık çıkmıyor öyle değil mi? peki dijital çıkışın çalışmaya(ışık yanmadan) devam ediyor mu? ihtimal ediyordur ki oda S/PDIF tir. (tek cak içinde iki dijital standart tos/link ve s/dif iletiliyordur.)

@Kharon senin çıkışın göründüğü kadarıyla aynen walkman misali kulaklık tipi ''3.5 mm cak to RCA'' tip kalblo ile aktarılabilen gerçek S/PDIF çıkış. bilinmez ayarlara bir bak o deliğin te dibinden ışık çıkar mı o da optical (ışık yani adından da bellli optik.ışık.) dır.

Yahu niye kavga ediyorsunuz anlamış değilim, spdif hem optik dijital çıkış için hem de koaksiyel dijital çıkış için kullanılan ortak terimdir. Bunu bu kadar yormaya gerek yok, hem internettesiniz hem interneti kullanmayı ihmâl ediyorsunuz, alın size linkler:
    http://en.wikipedia.org/wiki/SPDIF
    http://www.tech-faq.com/spdif.shtml
    http://www.epanorama.net/documents/audio/spdif.html

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.