Şimdi Ara

Normal çavuş, Uzman onbaşıdan **__ÜSTÜN MÜ?__**

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57
Cevap
0
Favori
59.306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar normal çavuşlar (uzman ve astsubay olmayanlar), uzman onbaşıdan üstün mü?

• Bildiğim kadarıyla üstünler askerde biri posta koymaya çalıştı ben senin üstünüm dedim tırstı bi daha bişey demedi
  • uzman onbaşı var mı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: codderial

Arkadaşlar normal çavuşlar (uzman ve astsubay olmayanlar), uzman onbaşıdan üstün mü?

normal cavus uzman on basıdan usuntur ama yetkılerı ıkısının farklıdır
  • Normal çavuş-onbaşı erat olarak alınır.
    Uzman çavuşlar TSK da kadrolu olarak çalışırlar ve tabiki erat dan üstündür.
  • Var tabi, olma mı?
    quote:

Orjinalden alıntı: tapdk

uzman onbaşı var mı?
  • Er<Onbaşı<Uzman Onbaşı<Çavuş<Uzman Çavuş

Ama genelde uzmanlara kadrolu asker diyerekten daha çok yetki ve görev verirler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yamyam_şerif

Er<Onbaşı<Uzman Onbaşı<Çavuş<Uzman Çavuş

Ama genelde uzmanlara kadrolu asker diyerekten daha çok yetki ve görev verirler.

Hocam bu bilginin kaynağı var mı?
  • uzman er varmı
  • çavuş uzman onbaşıdan üstündür
  • quote:

Orjinalden alıntı: .Taner.

uzman er varmı

Bizim karakolu Albay denetlemeye gelecekti, Karakol komutanı tüm silahların çalışıp çalışmadığını kontrol edecekti.. Ki o sırada uçaksavar tutukluk yapmıştı ..Karakoldaki karakol komutanı dahil uzman çavuşlar yusuf yusuf tabi.. En az 1 saat uğraştılar ve gideremediler tutukluğu..
    O sırada uçaksavarın sorumlusu olan bi kantinci vardı,biraz uğraştıktan sonra sorunu çözmüştü..
    O günden teskere gününe kadar çocuğa herkes uzman er olarak takılıp, traşına tekmil veriyordu

• kısa dönem çavuşlar mahkemede astsubaydan bile üstündür.
  • devamlı ceza alıp normal askerlik süresini üçe beşe katlayanlar var, ben uzman er olarak onları kasdetmiştim.
  • quote:

quote:

Bizede askerde bölük komutanımız söylemişti.

Uzman Erbaş Yönetmeliği

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM : Uzman Erbaşların Tâbi Oldukları Statü ve Haklar

Hizmet şartları ve astlık, üstlük münasebetleri

Madde 14 - Uzman erbaşlar, onbaşı ve çavuş rütbesini taşıyan asker kişi sayılırlar. Muvazzaflık hizmetinde ve yedeklik döneminde iken hizmete çağrıldıklarında er ve emsali rütbedeki erbaşların üstü olup; cezaî müeyyideler ile yargılama usulü bakımından er ve erbaşların tâbi olduğu hükümlere tâbi olurlar. Disiplin suçları açısından, 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 171 inci maddesi esas alınır. Uzman erbaşların, aynı rütbedeki diğer bir uzman erbaşla astlık üstlük ilişkisi yoktur. Askerî öğrenciler ile astlık üstlük münasebetleri yoktur. Uzman erbaşlar hakkında rütbenin geri alınması fer'î cezası uygulanmaz.

• o kadar askerlik yaptım, uzman onbaşı diye birşey hiç duymadım..

onbaşı rütbe bile sayılmıyor aslında, uzman çavuş vardır, bunlar en düşük rütbeli kadrolu askerlerdir..
    herbiri sanki yüzbaşıymış gibi ilgi alaka bekler ki en az ilgi gösterilecek komutanlardır
  • quote:

quote:

quote:

Bizede askerde bölük komutanımız söylemişti.

Uzman Erbaş Yönetmeliği

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM : Uzman Erbaşların Tâbi Oldukları Statü ve Haklar

Hizmet şartları ve astlık, üstlük münasebetleri

Madde 14 - Uzman erbaşlar, onbaşı ve çavuş rütbesini taşıyan asker kişi sayılırlar. Muvazzaflık hizmetinde ve yedeklik döneminde iken hizmete çağrıldıklarında er ve emsali rütbedeki erbaşların üstü olup; cezaî müeyyideler ile yargılama usulü bakımından er ve erbaşların tâbi olduğu hükümlere tâbi olurlar. Disiplin suçları açısından, 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 171 inci maddesi esas alınır. Uzman erbaşların, aynı rütbedeki diğer bir uzman erbaşla astlık üstlük ilişkisi yoktur. Askerî öğrenciler ile astlık üstlük münasebetleri yoktur. Uzman erbaşlar hakkında rütbenin geri alınması fer'î cezası uygulanmaz.

Hocam yukardaki yazıdaer ve emsali rütbedeki erbaşlar derken sanırım er,onbaşı ve çavuşu kastediyor.Öyle ise, çavuşun da üstü anlamına geliyor..Fakat şu emsali rütbedeki erbaşlar tam olarak nedir öğrenmek gerek tam olarak...

• yeni başlayan uzmanlar uzman onbaşı rütbesiyle başlıyor hatırladığım kadarıyla,daha sonra uzman çavuş oluyorlar...
    quote:

Orjinalden alıntı: antique

o kadar askerlik yaptım, uzman onbaşı diye birşey hiç duymadım..

onbaşı rütbe bile sayılmıyor aslında, uzman çavuş vardır, bunlar en düşük rütbeli kadrolu askerlerdir..
    herbiri sanki yüzbaşıymış gibi ilgi alaka bekler ki en az ilgi gösterilecek komutanlardır
  • "onbaşı ve çavuş rütbesini taşıyan asker kişi sayılırlar" demiş, onbaşı çavuşun astıdır, dolayısıyla er ve (kendi)emsali, manası çıkıyor, askeri hakimlere danışırsan kesin cevabı alırsın ama, dediğim gibi, askerde bölük komutanından öğrendim, kurmaylık sınavını kazandığına göre vardır bir bildiği...
  • valla ben onu bunu bilmem uzman onbaşımız vardı askerde bölüğü iştima alanından bölük önüne götürüyordu adam şöför uzman onbaşıydı tabur komutanı yanımızdan geçerken bölüğe yanlış komut verince tabur komutanı bölüğü durdurdu beni çağırdı (ben yeni çvş olmuştum o zaman) sen onbaşı emrinde nasıl yürürsün sen nasıl çvş sın diye bayaaa kaydı bana ertesi gün de tüm bölüklere iştima alanında şimdi tam hatırlayamadığım bir yazı okudu üzman statüsündeki tüm erbaş ların diğer erbaşlardan bir üstünlüğü olmadığına dair o olaydan sonra uzman onbaşı bölükle beraber çvş komutasında yürüdü hep (tabii saygımız vardı kendisine iştima alanından sonra direk görev yerine gönderirdik) ben denizciydim bilmiyorum diğer komutanlıklarda farklı olabilir.

• Uzman erbaşın farkı diğerlerine göre özel harekatçı olmasıdır.

örneğin uzman çavuşun rüebesi yukardaki gibidir. yani hilalin üstü mavi kırmıdır.

uzman erbaşlarda bu olay farklıdır. yani özel harekatçı uzman erbaş larda rütbe aşağıdaki gibidir.bu KKK rütbesine göredir.birde bunun JGK olanı var sadece siyah olanı

kısaca uzman jandarma > uzman erbaştan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KIZILÖTESİİ -- 6 Temmuz 2007; 12:32:54 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.