Şimdi Ara

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden GoPro hamlesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
233
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türk Silahlı Kuvvetleri’nden GoPro hamlesi

Terör olayları deyim yerindeyse ülkedeki her kurumu kendi içinde teyakkuza zorluyor. Özellikle kamu güvenliğine yönelik tehditler, polisi ve askeri daha temkinli olmaya mecbur bıraktı. Bu odakta Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’ndan başlamak üzere nöbetçi askerlerin kasklarında bir değişikliğe gidildi.

Askerlerin kasklarına geniş açılı GoPro kameraların takıldığı görüldü. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Genelkurmay Başkanlığı’nı ziyareti esnasında kameralara takılan nöbetçi askerlerin kasklarına yerleştirilen GoPro kameralar ile etrafı kayda aldığı görüldü. 

GoPro Hero 4 Black

Resmi bilgi olmasa da GoPro Hero 4 Black model olduğunu düşündüğümüz kameralar, suya ve darbelere dayanıklı bir yapıya sahip. Askerlerin kaskına 3 yönlü özel bir bant ile takıldığını gördüğümüz kameraların 4K’ya kadar video desteği bulunuyor. Video çekimi esnasında kameraların 1160mAh entegre pil ile 4K 30fps’de 2 saat video kaydı yapabiliyor. Tabi bu süre görüntü kaydına göre daha yukarılara da çekilmiş olabilir. Örneğin 720p 120fps çekimde bu süre 3 saate çıkarılabiliyor.

ABD ordusunda da özellikle gözetleme ve nöbet için askerlerin kasklarına GoPro kameraların yerleştirildiğini daha önce görmüştük. Genelkurmay’ın bu hamlesi son derece mantıklı bir hareket olmuş. Özellikle kritik nöbet noktalarındaki görevlilerin kasklarına bu kameraların yerleştirilmesi, suçluların yakalanmasında anahtar rol üstlenebilir. 

• Genelde biz de bir şey yapmak için DUĞMEYE basiliyorsa kesin satın alma düğmesine basiliyordur. Arge marge hak getire zaten. Hem para çok niye argeyle ugrasilsin ki kolay yol varken ne gerek var yıllar sürecek şeylere. Haziri varmış işte al kullan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kasatka -- 10 Mayıs 2016; 14:33:48 >
  • https://www.youtube.com/watch?v=mYYWXY5cdSc aklıma bu geldi :) iyi bir çalışma bence

• quote:

Orijinalden alıntı: Kasatka

Genelde biz de bir şey yapmak için DUĞMEYE basiliyorsa kesin satın alma düğmesine basiliyordur. Arge marge hak getire zaten. Hem para çok niye argeyle ugrasilsin ki kolay yol varken ne gerek var yıllar sürecek şeylere. Haziri varmış işte al kullan.

Aynen Katılıyorum. ayrıca sizin yapmış olduğunuz arge ve bilimsel çalışmalarınızı merak ediyorum.

• Evet şimdi hazır satın alınmış olabilir ancak bunu yerli bazı kaynaklar ile (tasarım, devre, case) kendi üretimimizi yapmamız gerekiyor. Maliyeti daha asagi çekmeli ve kalitelisi sorunsuzu yapılmalıdır. Milli piyade tüfeğimizde olduğu gibi.

• Bence yerlisi, ihtiyaçlara göre üretilebilir. Asıl, kızıl ötesi vb bir görüş sistemi satın alın bari de, saklanmış bomba vb. düşmanca tavırlara nadide askerlerimizi (insanlarımızı) kurban vermeyelim.

• Buna bile muhalefet olan var. Bazıları artık kontrolden çıkmış durumda. Gerçi PKK'nın uzantısının meclise girmesinden ne kadar kontrolden çıktığımız anlaşılıyor. Buna muhalefet olanlar ne ki?

• quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

Genelde biz de bir şey yapmak için DUĞMEYE basiliyorsa kesin satın alma düğmesine basiliyordur. Arge marge hak getire zaten. Hem para çok niye argeyle ugrasilsin ki kolay yol varken ne gerek var yıllar sürecek şeylere. Haziri varmış işte al kullan.

Aynen Katılıyorum. ayrıca sizin yapmış olduğunuz arge ve bilimsel çalışmalarınızı merak ediyorum.

Dünyanın en saçma yorumu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Askerlerin sırtına veya beline takılı ekstra bir batarya ile kayıt süresi makul bir video kalitesinde 24 saate çıkarılmalı. Her bir nöbet noktası için 5 adet batarya olmalı (3 adet asıl + 2 adet yedek) ve her nöbet sonrasında şarj edilmeli. Bence çok güzel olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: AndaCakan

quote:

quote:

Dünyanın en saçma yorumu

saçma dediğin yorumun altında saklı olan şey şuydu

• Bu bünye bir de yerli ve milli GoPro kaldırmaz.

• @FatihAsl

Garaj bakma aşamasindayim :) (bkz GARAJ-apple , disney, amazon, google , Microsoft iliskisi)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kasatka -- 10 Mayıs 2016; 17:24:33 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: KasatkaGenelde biz de bir şey yapmak için DUĞMEYE basiliyorsa kesin satın alma düğmesine basiliyordur. Arge marge hak getire zaten. Hem para çok niye argeyle ugrasilsin ki kolay yol varken ne gerek var yıllar sürecek şeylere. Haziri varmış işte al kullan.

bu nasıl mmantık? birşeyi eleştirmek için onu yapıyor yada yapabiliyor olmamız mı gerekli? eminim sen yapamadığın hiçbirşeyi eleştirmiyorsundur.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: AndaCakan

quote:

quote:

Dünyanın en saçma yorumu

saçma dediğin yorumun altında saklı olan şey şuydu

Hadi ya nası anlayamadım ben altında yatanı baya da açıkmış aslında. Milyarlarca dolar bütçeyi o adama vermiyorlar ki ar-ge yapsın. Ayrıca patent sayısı konuyla ne alaka onu da anlamadım. Önemli olan patentlerin sayısı mı niteliği mi? Alınan patentlerin çoğu çer çöp zaten

• Bir arge müh. olarak şunu söyleyebilirim ki; bu faaliyet o kadarda ucuz bir iş değil. Evet büyük miktarda ihtiyaç varsa belki ama doyuma ulaştığında maliyetler yinede artacaktır. Bazen almak çok daha ekonomik olabiliyor yapmaya göre. Ama gopro değilde YiCam gibi ekonomik bir cihazıda alabilirlerdi bence. İhalede fahiş fiyatlara satılmış olabilir diye düşünüyorum.

quote:

• quote:

Orijinalden alıntı: BekirHan

Bir arge müh. olarak şunu söyleyebilirim ki; bu faaliyet o kadarda ucuz bir iş değil. Evet büyük miktarda ihtiyaç varsa belki ama doyuma ulaştığında maliyetler yinede artacaktır. Bazen almak çok daha ekonomik olabiliyor yapmaya göre. Ama gopro değilde YiCam gibi ekonomik bir cihazıda alabilirlerdi bence. İhalede fahiş fiyatlara satılmış olabilir diye düşünüyorum.
    quote:

Orijinalden alıntı: KasatkaGenelde biz de bir şey yapmak için DUĞMEYE basiliyorsa kesin satın alma düğmesine basiliyordur. Arge marge hak getire zaten. Hem para çok niye argeyle ugrasilsin ki kolay yol varken ne gerek var yıllar sürecek şeylere. Haziri varmış işte al kullan.

Bekir hocam.
    Eger gopro yu snapdragon u intel i amd yi vs evine aliyorsan sorun yok.(terörist olmadign surece:)) Ne saklayabilirsin ki yada ne kaybin olabilir ki güvenlik acigi bakimindan bi kac ve video disinda. Burda tercih edilen sey isimi gorsun yeter mantigidir ve sizin de tabirinizle DAHA EKONOMIK olana eğilim doğrudur. Develet düzeyin de ise bu tur bir dusunce kendini once ALLAH CC ye sonrada o teknoloji kime aitse ona emanet etmen InaALLAH kotu niyetli değillerdir diye de umud etmendir :)

• Yav koskoca devlet bir kamera uretemiyor da elin kameralarini kullaniyor bunyesinde. Alti ustu bir kamera. Ne kadar zor olabilir? Sozde kamerayi disaridan alanlar araba yapacak?

• bence ülkemizdeki her karakola 4-5 tane uzun süre havada kalabilen uzaktan kumandalı İHA lardan verilmesi gerekli. operasyona falan giderken bu araçlar ile havadan gözlem gücü olarak faydalanılmalı.

Ayrıca askerleri sanal gerçeklik gözlükleri ile zorlu sartlarda çatışma senaryoları ile de eğitilebilirler.

• quote:

Orijinalden alıntı: porsche911gt2

quote:

quote:

bu nasıl mmantık? birşeyi eleştirmek için onu yapıyor yada yapabiliyor olmamız mı gerekli? eminim sen yapamadığın hiçbirşeyi eleştirmiyorsundur.

Yapıcı bir eleştiri olsa idi sonuna kadar desteklerdim. hiç bir yapıcı tarafı yok. kamera sistemi yapmak bir işlemci yapmak kadar ileri teknoloji gerektir. arge yapılacaksa yapılsın. ama bunun yıllar süreceğini bilmek gerekir. ihtiyaç halinde tabi ki hazır sistemler alınacaktır.

• Pi kullanıcısına yanıt
    Bencede haklısınız, bir kamera yapmak bu kadar mı zor? Arge şu vs yukarıdaki yorumlara bakıyorumda sanki Mars'a gidip gelecekmişiz gibi arge ve para lazım demişler. [ Eee ne de olsa Nasa'yı bile küçümseyen bir düşünceyle yönetiliyoruz :-) ]

Buradaki amaç operasyonu kaydetmesi koy 1080p 120 fps kamera büyükçene de bi pil, Tübitak'ta yazılımı yapsın ne var bunda. Hiçbirşey yapamıyorsan parçalarını dışarıdan al (şimdi diyecekler o zaman neresi yerli hazır makineyi alırım diye, yerli diye ürettiğimi iha'dan helikopterine, tankına, yerli arabasına kadar hepsinin çoğu parçası dışarıdan onları da üretmeyelim o zaman nasıl olsa dışarıda hazırı var, hatta yerli arabanın tasarımı bile yabancı firmanın kaç yıllık eskimiş modeline ait) GoPro'daki birçok özelliği askeriye kullanmayacak bile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maximus8282 -- 10 Mayıs 2016; 22:57:56 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.