Şimdi Ara

Qualcomm işlemcilerindeki açık, milyonlarca Android kullanıcısını tehdit ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
303
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Qualcomm işlemcilerindeki açık, milyonlarca Android kullanıcısını tehdit ediyor

Yaygın bir kullanım alanı bulan donanım veya yazılım ürünlerinde meydana gelen açıklar, bir anda milyonlarca kullanıcıyı tehdit eder hale geliyor. Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerindeki bir açık, milyonlarca kullanıcı için risk oluşturuyor.

Google’ın Android güvenlik raporunda yer verilen ayrıntıya göre bu yeni açık, kişisel verilere erişim sağlanmasına imkan tanıyor. Açığın geçmişi ise 2011 yılına kadar gidiyor. Bu tarihte Qualcomm, cihazların hücresel veriyi WiFi ile paylaştırabildiği hotspot kontrolcüsünde, daha iyi performans için yeni bir API yayınlamıştı. Bu API, farkında olmadan bazı uygulamaların kendisine tanınan izni aşarak görevler yürütmesine neden oluyordu.

Kötü niyetli kişiler, bu açığı kullanarak kullanıcıların SMS, çağrı gibi kayıtlarına ulaşabiliyor ve kişisel verilerini elde edebiliyordu. Qualcomm, bu açığı Mart 2016 tarihinde yamadı ve gerekli güvenlik dosyalarını da üretici ortaklarını gönderdi.

Ayrıca Bkz.270 milyon email hesabının çalındığı ortaya çıktı

Görünüşte bir sıkıntı yok gibi görünüyor ancak Android ekosisteminde güvenlik güncellemeleri konusundaki problem ortada. Büyük üreticiler, muhtemelen pek çok cihazında bu açığı kapatmıştır veya kapatacaktır ancak küçük çaplı üreticilerin hiç güncelleme veremediğini düşünürsek, tehlike büyük boyutlara ulaşıyor.

Qualcomm’un yılda yaklaşık 600-700 milyon civarında MSM yonga seti tedarik ettiği düşünüldüğünde, nereden baksanız yarısının risk altında olduğunu öngörebiliriz. Ayrıca bu API, CyanogenMod sürümlerinde de kullanılıyor. Bu bakımdan, geniş çaplı bir güncelleme hareketine girilmesi şart. Bu noktada tabii, kullanıcı yine üreticinin eline kalıyor. Şimdilik bu açığın herhangi bir saldırıya konu olmadığı açıklandı. 

• Editör Apple fanı. Daha haberin en başında Androidi yerin dibine sokmakta gecikmemiş.

• Ne ekrem71 ama :D

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence asıl tehdit müşterilerini düşünmeyip bu konularda güncelleme vermeyen markalar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir güvenlik açığı varsa editör ne yapsın, bilgilendirmesin mi? Ben bir Android kullanıcısı olarak bu açıkları bilmeliyim, bu benim yararıma olan bir şey. Herkes için doğru olan budur arkadaşlar.

• Ekrem Android'i pek sevmez.

• Elimde bir tane galaxy wonder var. Samsunga tüketici haklarından dava açabilir miyim ?

• Kimseyi birşeyin tehdit ettiği yok. Akla zarar yazılar aklı tehdit ediyor sadece.

• qualcommlu cihazım yok malesef
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkayjan

Editör Apple fanı. Daha haberin en başında Androidi yerin dibine sokmakta gecikmemiş.

İşinize gelmeyince Apple fanı

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Millet bu Ekrem71'den ne istiyor anlamış değilim. Tamam bir iki hatasını ben de gördüm fakat adam ilk paragrafta gerçek hayatta her android kullanıcısının mutlaka yaşadığı bir şeyden bahsetmiş. Herkes tutturmuş bi' Ekrem71 apple fanı cart curt. Siz neyin fanısınız? Qualcomm mu babanızın firması, Google mı? Hayırdır? Küçük düşüyorsunuz sadece.

• Burada problem gene Ekrem yaklaşımı. İlk paragrafı kötülemek için kendi eklemiş:

"Güvenlik güncellemelerinin zaten problemli olduğu Android ekosisteminde, üst üste gelen açık haberleri üreticileri zor durumda bırakıyor."

Orijinal haberde böyle bir söylem yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi veteriner69 -- 6 Mayıs 2016; 22:44:13 >
  • dikkat edilmeli bence...

• quote:

Orijinalden alıntı: veteriner69

Burada problem gene Ekrem yaklaşımı. İlk paragrafı kötülemek için kendi eklemiş:

"Güvenlik güncellemelerinin zaten problemli olduğu Android ekosisteminde, üst üste gelen açık haberleri üreticileri zor durumda bırakıyor."

Dh nin gorevi baska sitelerden birebir ceviri degil. Zaten habercilik anlayisinda boyle bir sey yoktur. Her editor habere kendi yorumunu katabilir bu onun en dogal hakkidir.

Ve eklemekte gerekirse yalan mi soyluyor? Androidde guvenlik zaafiyetlerinden haberiniz yok mu? Guvenlik aciklarinin kapatilmasi icin ne sıklıkla guncelleme aliyorsunuz?

Yada mevcut telefonunuz en son ne zaman guncellendi? Onun uzerine kac adet derleme surumu yayinlandi ve bu size ne zaman ulasti?

• quote:

Orijinalden alıntı: berkayjan

Editör Apple fanı. Daha haberin en başında Androidi yerin dibine sokmakta gecikmemiş.

Ee yalan mi soylemis?

Androidde hem api eksik hem olanlar sorunlu. 4k video cekmeyi ilk androis getirdi ama hala marketinizde 4k video isleyebilen ve isledigi videoyuda 4k galeriye kaydedebilen uygulamaniz yok. Bunlar ne eksikliginden kaynaklaniyor saniyorsun?

4k cekimi ilk android getirsede 4k video isleme dikkat et ilk degil SADECE iOS te var..

• quote:

Orijinalden alıntı: LastShip

quote:

Orijinalden alıntı: veteriner69

Burada problem gene Ekrem yaklaşımı. İlk paragrafı kötülemek için kendi eklemiş:

Dh nin gorevi baska sitelerden birebir ceviri degil. Zaten habercilik anlayisinda boyle bir sey yoktur. Her editor habere kendi yorumunu katabilir bu onun en dogal hakkidir.

Ve eklemekte gerekirse yalan mi soyluyor? Androidde guvenlik zaafiyetlerinden haberiniz yok mu? Guvenlik aciklarinin kapatilmasi icin ne sıklıkla guncelleme aliyorsunuz?

Yada mevcut telefonunuz en son ne zaman guncellendi? Onun uzerine kac adet derleme surumu yayinlandi ve bu size ne zaman ulasti?

Buradaki problem yorum olması değil, Ekrem',n sürekli tek taraflı yaklaşımı, Apple'ın tüm problemlerini hafif gösterme çabası, Android'in problemlerine çığırtkanlık yapması.
    Apple 3.5 jack i kaldıracak haberine bile "millet bunu çok istiyor" dedi nerdeyse.

• veteriner69 kullanıcısına yanıt
    Sadece abartiyosunuz 3.5mm kalktiginda lightining uzerinden ses aktarimi cok daha verimli enerji anlaminda.

Kalkmasina karsi cikanlari anlamiyorum ben neymis telefon sarjdayken muzik dinleyemeyeceklermis gorende gunde 6 7 saat muzik dinliyorlar sanacak. Sarjdayken dinlemeyiver aman aman abartilacak birsey degil ki bu.

Senin desigine karsilik soyluyorum sen diyosun ya androidin eksikliklerine cok deginiyo abartiyo diye bende aynisini sizin icin soyluyorum sizlerde apple in ufacik eksigini cok elzem birseymis gibi lanse ediyorsunuz.

Ben sahsen 3.5mm kalkmasi taraftariyim donusturucu dediginiz sey de apple da 50 dolar olsa ne olacak ki yine aliexpressten e bay den 3 5 dolara siparis gecicez abartmayin bu kadar

• quote:

Sadece abartiyosunuz 3.5mm kalktiginda lightining uzerinden ses aktarimi cok daha verimli enerji anlaminda.

Kalkmasina karsi cikanlari anlamiyorum ben neymis telefon sarjdayken muzik dinleyemeyeceklermis gorende gunde 6 7 saat muzik dinliyorlar sanacak. Sarjdayken dinlemeyiver aman aman abartilacak birsey degil ki bu.

Senin desigine karsilik soyluyorum sen diyosun ya androidin eksikliklerine cok deginiyo abartiyo diye bende aynisini sizin icin soyluyorum sizlerde apple in ufacik eksigini cok elzem birseymis gibi lanse ediyorsunuz.

Ben sahsen 3.5mm kalkmasi taraftariyim donusturucu dediginiz sey de apple da 50 dolar olsa ne olacak ki yine aliexpressten e bay den 3 5 dolara siparis gecicez abartmayin bu kadar

"Dönüştürücü ile kullanırız sorun yok" diyorsunuz.

Bu cevaba yorum yapmaya gerek yok.

300.000 imza toplanmış bu arada 3.5 jack kalkmasın diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi veteriner69 -- 7 Mayıs 2016; 13:22:50 >

• veteriner69 kullanıcısına yanıt
    Her cikan serisi 50 60 milyon satan cihaz icin 300.000 imza toplanmasi cok mu birseyi degistiriyor?

Donusturucu kullanmak bu kadar mi zor geliyor abartilacak birsey mi bu allah askina siz alin cihazi donusuturucuyu ben alicam bi bitmediniz yeter artik muhalefet yapmak icin illa bi acik ariyosunuz

• quote:

Her cikan serisi 50 60 milyon satan cihaz icin 300.000 imza toplanmasi cok mu birseyi degistiriyor?

Donusturucu kullanmak bu kadar mi zor geliyor abartilacak birsey mi bu allah askina siz alin cihazi donusuturucuyu ben alicam bi bitmediniz yeter artik muhalefet yapmak icin illa bi acik ariyosunuz

Herneyse, eninde sonunda değişim olacaktır.

Esas konumuza gelirsek, Ekrem71 donanımhaber'de aşırı taraflı haberleriyle biliniyor.
    Bana çok çiğ geliyor bu.
    Tüm fanatik insanlar bana çiğ gelir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.