Şimdi Ara

Sabit telefon hattı olmadan niçin dsl bağlantısı verilemiyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
0
Favori
6.015
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sabit telefon hattı olmadan niçin dsl bağlantısı verilemiyor?

• DSL teknolojisinin temeli bu ki... DSL telefon hattını kullanarak yüksek hızda veri transferi...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Kemall
    DSL teknolojisinin temeli bu ki... DSL telefon hattını kullanarak yüksek hızda veri transferi...

Dünya üzerinde bu uygulama bu şekilde mi?

Daha yalın izah edeyim;
    Telefon hattı kullanılarak verilebilir ( uydu vs. hariç ) ama illa ki sabit telefon aboneliği olması mı gerekir?

Ayrıca ve sadece bir dsl aboneliği olamaz mı? Bağımsız.
  • Telefon hattı kullanılarak verilebilir diyorun . O telfon hattına atılman için o sisteme abne olman şart .. Ayrıca ve sadece bir dls aboneliği olmaz . Çünkü 2 sistem birbirine bağlı. Belki ilerde ama şimdilik hayır .
  • DSL:

DSL ( Digital Subscriber Line ) diğer adlandırılmasıyla, Uzak erişimin geleceği ( The Future of Remote Access ); Lokal bolgede Telekom Santrali ile kullanıcı arasında Telefon için çekili alt yapıda kullanılan, bir çift bakır tel üzerinden, yüksek hızlı veri ( data ) ve ses ( voice ) iletişimini aynı anda sağlayabilen, 1997' nin ikinci yarısında kullanıma sunulan bir veri iletişim teknolojisidir.

http://www.dslturk.com/dsl_nedir.php

Yani; ankastremize kadar evimizde tüm tesisat hazır durumda.
    Alt yapı da hazır durumda.

Telekom, telefon abonesi yapmadan aynı alt yapıdan yararlandırarak sadece dsl abonesi yapamaz mı diyorum?

• Bir de şu şekilde ifade edeyim;

Ben dsl kullanıcısı olmak istiyorum ama Telekom’un bana sabit hatlar için sunduğu hiçbir tarife cep telefonu operatörümün sunduğu kadar cazip değil ve ben sabit hat için ücret ödemek istemiyorum…
  • Aslında aynı altyapıyı kullansalar da sabit telefon ve adsl hizmetleri farklı abonelikler gerektiriyor. Bu durumda sabit telefon hizmetini tercih etmesem bile adsl kullanmaya devam edebilmem gerek. Öte yandan dediğiniz gibi Türk Telekom böyle bir tercihe izin vermez, para çok tatlıdır...
  • Aslında bu konu ile ilgili olarak mahkeme açılsa kazanılır diye düşünüyorum. Burda resmen bir dayatma var. Tüketici dernekleri bu konuya da eğilmeli bence...
  • aynı bu şekilde bir topicde ben açacaktım..

Evdeki telefonu hiç kullanmıyorum.. her ay sabit ücret vermek ağrıma gidiyor..

Birde iş yerinde adsl var . evde de var.. evdeki kotanın 1 ila 1.5 gb lık kısmını anca dolduruyoz yani zaten 29 ytl sabit ücret gibi.....

birde üstüne telefonun sabit ücreti....

telefondan faydalanmıyorum hadi desemki beni evden arasalar .... ama cepten arıyorlar yeni sabit hattın adsl dışında bana hiç bir faydası yok ...

tabi birde sabit ücrete zam yaptılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi waterman -- 17 Ocak 2007; 14:33:47 >
  • Bakır teller zaten döşenmiş durumda...
  • İki fatura kesmek varken, tek fatura kesmek Telekom'un işine gelmiyor da ondan.
  • Yani bu durumda marttan itibaren eğer 30ytl lik 3GB kotalı 1024kbps internet ucuzlamaz ise, evdeki telefon kullanmayan insanlar internet erişimi için en ucuz 38YTL yerine 41YTL ödemeye başlayacaklar (cart burdan ADSL'e otomatik zam var, ayrıca da 100 kontör konuşma hakkımızda elimizden alınıyor!)

İğrenç kadınların binbirtürlü kıyafet ve boya ile hoş gösterilmeye çalışılması gibi, binbir türlü güzel sözle değil indirime, bindirim yapılmaya RESMEN (Neden resmen? TK Bu duruma nasıl izin verdi?!) devam ediliyor.
  • Cevap : Kablonet.
  • quote:

Orjinalden alıntı: RuthLess_SLayer
    Cevap : Kablonet.

Koaksiyel Kablo olmayan şehirlerde ne olacak?
  • quote:

Orjinalden alıntı: sesyoksesyokdedim

Bakır teller zaten döşenmiş durumda...

Tamam, bakır teller döşeli ama onların easa varlık nedeni PSTN (ses taşımacılığ) yapmak. Ancak siz abone olursanız evinizin/işyerinizin girişinde yer alan bina dağıtım kutusundan sizin yerinize (aslında sizin çektirdiğiniz bina içi tesisatla) Telekom Santralından bir telefon numarası tahsis ediliyor; kimse size isteğiniz dışında zorla bir telefon vermiyor. Bu bakır (veya fiber optik) hatlar dediğim gibi aslında PSTN için ama sonradan geliştirilen DSL teknolojisi sayesinde aynı hatlarda düşük frekanslı PSTN işaretlerinin üzerine yüksek frekanslı DSL işaretleri de bindirilip yollanabiliyor. Dolayısı ile önce o bakır/fiber hatların esas kullanımı için aboneliğiniz gerekiyor. Sabit ücret, maalesef, işin Telekom tarafından geliştirilmiş "özel soygunculuk" tarafı...

Kablo-Internet aboneliği de aynı mantıkla çalıştırılıyor: Kablo TV abonesi olmanız gerekiyor, ilk önce...

• quote:

Orjinalden alıntı: mafaky

Kablo-Internet aboneliği de aynı mantıkla çalıştırılıyor: Kablo TV abonesi olmanız gerekiyor, ilk önce...

Ancak verdiğiniz para karşılığında bir hizmet alıyorsunuz, telekomda sadece 100 gece kontörü veriyor. Gece konuşursan kardeşim diyor resmen.

Kablonet çok daha iyi bence ama öğrenim gördüğüm ilde yok malesef, zaten ADSL e de para ödemiyorum, benim için soroun yok gerçi:)
  • Nihayetinde sadece dsl satılamıyor değil satılmıyor...
  • kablonette de kablotv abonesi olman şart

quote:

Orjinalden alıntı: RuthLess_SLayer

Cevap : Kablonet.
  • peki telefonda hizmet almıyormusunuz? kullanıp kullanmak sizin elinizde. ben de kablonet alıp tv seyretmiyorsam boşuna kablo tv için para ödemiş olmuyormuyum? siz dsl alıyorsunuz telefonu kullanmıyorsunuz aylık sabit ücret geliyor. aynı şekilde kablotv ye abone olup tv seyretmiyorsanız boşuboşuna kablotv parası ödemiş oluyorsunuz

quote:

Orjinalden alıntı: basturkemin

quote:

Orjinalden alıntı: mafaky

Ancak verdiğiniz para karşılığında bir hizmet alıyorsunuz, telekomda sadece 100 gece kontörü veriyor. Gece konuşursan kardeşim diyor resmen.

Kablonet çok daha iyi bence ama öğrenim gördüğüm ilde yok malesef, zaten ADSL e de para ödemiyorum, benim için soroun yok gerçi:)

• Once telefon abonesi olup sonra ADLS abonesi olsam ve sonrada Telefon aboneligini kapasam dilekçe ile?! Bence bu mümkün...
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.