Şimdi Ara

SpaceX 2018'de Mars'a gidiyor! İşte dev projenin tüm detayları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
1
Favori
481
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • SpaceX 2018'de Mars'a gidiyor! İşte dev projenin tüm detayları 

Elon Musk'ın uzay şirketi SpaceX, 27 Nisan Çarşamba günü Twitter üzerinden yaptığı ani bir açıklamayla 2018 yılında Mars'a uzay aracı göndereceklerini duyurdu. Uzun süredir Mars'ı kolonize etme planlarından bahseden şirketin CEO'su Elon Musk, Red Dragon projesiyle birlikte sadece iki yıl içerisinde Kızıl Gezegen'e ulaşmayı hedefliyor.

Ayrıca Bkz."Yıldızlara doğru bir basamak daha": İşte SpaceX'in tarih yazdığı anlar ve detaylar

SpaceX'in projeyle alakalı duyurusunda herhangi bir detay bulunmasa da Gizmodo, Space.com, The Verge gibi siteler şirketin içerisinden bazı yetkililerle konuşma fırsatı yakalamış ve projenin detaylarına ulaşmayı başarmışlar.

Beklendiği gibi insansız gerçekleşecek olan Red Dragon görevlerinin öncelikli amacı büyük yüklerle Kızıl Gezegen'e iniş teknolojilerini test etmek ve Mars'ın yapısı hakkında bilgiler toplamak olacak. 2020'li yıllarda Mars'a insan göndermeyi planlayan SpaceX Red Dragon'u gelecek görevler için bir öncü olarak görüyor.

Falcon Heavy ve Dragon 2 geliyor

SpaceX Red Dragon görevleri için en gelişmiş roketlerini ve uzay araçlarını hazırlıyor. Geçtiğimiz haftalarda denizde yüzen bir gemiye iniş yapan Falcon 9'un daha büyük bir versiyonu olan Falcon Heavy, Red Dragon görevlerinin en önemli parçalarından biri olacak. İnsanları Mars'a götürebilecek kapasitede olduğu belirtilen Falcon Heavy şirketin yine en gelişmiş uzay aracını, Dragon 2'yi taşıyacak.

Elon Musk'ın Twitter adresi üzerinden yaptığı açıklamalara göre Dragon 2 Güneş Sisteminin her yerine iniş yapabilecek şekilde dizayn edilmiş. Red Dragon görevlerinin uzay aracı için ilk uçuş testi olacağını belirten Elon Musk, düşük iç hacim nedeniyle Dragon 2'yi Dünya-Ay dışındaki bölgeler için astronot taşımaya uygun görmüyor.

Dragon 2 Falcon 9'a benzer bir şekilde iniş yapıyor. Şirketin önceki uzay araçlarının aksine Dragon 2 SuperDraco isimli itici sistemleri kullanıyor ve Falcon 9 gibi dikey olarak iniş yapabiliyor. Dragon 2'nin bu itici sistemleri henüz herhangi bir görevde denenmemiş olsa da SpaceX geçtiğimiz aylarda bir havada durma testi gerçekleştirmişti. Alttaki pencereden bu denemeye dair görüntülere göz atabilirsiniz.

SpaceX başka bir gezegene uzay aracı gönderen ilk özel şirket olacak

Red Dragon görevleri başarılı olduğu takdirde SpaceX başka bir gezegene uzay aracı gönderen ilk şirket olarak tarihe geçecek. Şu ana kadar yalnızca büyük devletlerin cesaret edebildiği bu dev uzay araştırma projeleri böylece artık şirketlerin de bulunduğu bir alan haline gelecek.

Kızıl Gezegen'in yüzeyine bir uzay aracı indirmek SpaceX'in Mars'ı kolonize etme planları için çok önemli bir yere sahip. Zira Elon Musk geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada 2025'den itibaren Mars'a insan göndermeye başlayacaklarını belirtmişti. NASA'nın aslında pek de ümit vermeyen 2030-2040 planlarının aksine Musk bu alanda çok daha erken davranmayı hedefliyor.

Kızıl Gezegen'de bir şehir dahi kurmayı planlayan Elon Musk Mars'a dair tüm bu planlarını önümüzdeki Eylül ayında Meksika'da düzenlenecek olan Uluslararası Uzay Kongresi'nde (International Astronautical Congress) açıklayacak. Şimdiden tüm uzay severleri fazlasıyla heyecanlandırmayı başaran SpaceX bakalım Eylül ayında ne tür açıklamalar yapacak.

• Biz ülkece neyi tartışıyoruz adamlar neyi tartışıyor.
  • Eyvah, birazdan dincilerlen maymunistler konunun anasını ağlatırlar. Keşke daha fazla detay verilse idi. Mesela insan vücuduna etkileri neler olabilir? Ya da oksijen ile ilgili ne tür çalışmaları var?

• Elon Musk geleceği her yönden düşünerek büyük projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Hem Tesla ile fosil yakıt kullanımını düşürerek gezegeninin geleceğini korurken SpaceX ile de insanlığın sonraki basamağını inşa ediyor. Buradan da tek bir kişinin insanlık üzerindeki etkisini görmüş oluyoruz. Hayran olmamak elde değil.
  • Neil DeGrasse Tyson'un attığı taşın bir etkisi var mı acaba? Merak ettim
  • uzay masalcılarının yalanlarını şu linkten görebilirsiniz

http://heiwaco.tripod.com/moontravel.htm

insanlı mars ay seyahatleri gidemiyoruz e o zaman gitmiş gibi yapar abd halkının vergilerini cebe atarız

kötü biri olsam bu adamları takdir ederdim tezgahı çok iyi kurmuşlar bazıları saf o zaman saflara cakalım diolar

http://p4.img.cctvpic.com/20131214/images/1387029964536_1387029964536_r.jpg

kare computer monitörler hepsinde aynı ekran acık ve önlerinde defterler benzer manzara abd dede var .

eğlenceli fotolar .. animasyonlar uzay kurguları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cadence1 -- 28 Nisan 2016; 2:12:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Citizen'in Pengueni

Biz ülkece neyi tartışıyoruz adamlar neyi tartışıyor.

bu penguene üzülsemmi bilemedim eziklik hissetmesinden dolayı

onlar marsa gidiyor biz izliyoruz . üzülme leynn animasyon hepsi marsa gittikleri yok
  • Bill Russell kullanıcısına yanıt
    sende bir zenci hayranlığı var bill yanlış mı anladım
  • quote:

Orijinalden alıntı: cadence1

quote:

Orijinalden alıntı: Citizenin Pengueni Biz ülkece neyi tartışıyoruz adamlar neyi tartışıyor.
    bu penguene üzülsemmi bilemedim eziklik hissetmesinden dolayı onlar marsa gidiyor biz izliyoruz . üzülme leynn animasyon hepsi marsa gittikleri yok

Ne kadar boş bir insansın

• Dexter Morgan kullanıcısına yanıt
    link verdim üstte oku çevir anlamaya calış bilimsel itirazlar ..

anders björkman iyi birine benziyor . birde billin sevdiği neilldegress tysona bir baq . sahtekar oldugu gözlerden belli zencinin insanları yüzlerinden tanırım

örnek

1.11 Manfred Lindinger, Alexander Gerst, Samantha Christoforetti and Andreas Mogensen

bu bölümde sahtekar elon musk ı anlatmış .. abd halkını kandırıp dragon kapsülnü nasa esa birde russlara kakalıyorlar zaten devlet kurumları oldugu için milletinvergileri bu tezgahla elon muskın cebine giriyor buda bu paralarla tesla gibi bir adamın ismini kullanarak finansman sağlıyor çinde ucuza pil ürettirip millete elektrikli aracları yüksek fiyattan kakalıyorlar

tezgah güzel

olum oku öğren yasadıgın dünyayı

marsı kolonize etme planı degil vergileri söğüşleme planı bunlar ... büyük paralardan bahsediyoruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cadence1 -- 28 Nisan 2016; 3:27:05 >

• Hala uzaya gidilmedi diyen beyinsizler var çok ilginç.

• quote:

uzay masalcılarının yalanlarını şu linkten görebilirsiniz

insanlı mars ay seyahatleri gidemiyoruz e o zaman gitmiş gibi yapar abd halkının vergilerini cebe atarız

kötü biri olsam bu adamları takdir ederdim tezgahı çok iyi kurmuşlar bazıları saf o zaman saflara cakalım diolar

kare computer monitörler hepsinde aynı ekran acık ve önlerinde defterler benzer manzara abd dede var .

Her konuya bunlar masal yazıp duruyon. Nasıl bir trolsün ya?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• yukarıda yazılanları görünce forumda ne kadar gereksiz ve sığ insanlar var diyorum.

• Elon bey emekli olmayı ne zaman düşünüyorsunuz?

• quote:

link verdim üstte oku çevir anlamaya calış bilimsel itirazlar ..

anders björkman iyi birine benziyor . birde billin sevdiği neilldegress tysona bir baq . sahtekar oldugu gözlerden belli zencinin insanları yüzlerinden tanırım

örnek

1.11 Manfred Lindinger, Alexander Gerst, Samantha Christoforetti and Andreas Mogensen

bu bölümde sahtekar elon musk ı anlatmış .. abd halkını kandırıp dragon kapsülnü nasa esa birde russlara kakalıyorlar zaten devlet kurumları oldugu için milletinvergileri bu tezgahla elon muskın cebine giriyor buda bu paralarla tesla gibi bir adamın ismini kullanarak finansman sağlıyor çinde ucuza pil ürettirip millete elektrikli aracları yüksek fiyattan kakalıyorlar

tezgah güzel

olum oku öğren yasadıgın dünyayı

marsı kolonize etme planı degil vergileri söğüşleme planı bunlar ... büyük paralardan bahsediyoruz

Beyler koșuuuun, aramızda büyük oyunu gören varrrr!

Michael Sikkofield i okuyan, kendinin bütün oyunları bozduğunu sanıyor.

Bkz. Youtube videoları izleyerek büyük oyunları bozmak.

Bkz. Ay'ın ikiye bölündüğüne inanmak
    Bkz. Meleklerle astral seyahatlere inanmak
    Bkz. Zulkarneyn in uzay zamanı bükmesine inanmak
    Bkz. Yer çektiğini nereden biliyorsun belki gök itiyor.

Hacilar ben aydinlandim, haydi o zeman

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Citizenin Pengueni Biz ülkece neyi tartışıyoruz adamlar neyi tartışıyor.
    bu penguene üzülsemmi bilemedim eziklik hissetmesinden dolayı onlar marsa gidiyor biz izliyoruz . üzülme leynn animasyon hepsi marsa gittikleri yok

ahaberden öğreniyorsun galiba bu gizli bilgileri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deoksiriboz1001 -- 28 Nisan 2016; 12:21:53 >

• quote:

uzay masalcılarının yalanlarını şu linkten görebilirsiniz

Diğer hesabınla niye yazmadın hayırdır, canın mı sıkıldı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sirkadyen S kullanıcısına yanıt
    ingilizce biliyorsun önyargılı olmadan linki okuyup düşüncelerini yazarmısın . inanki tartışmayı sevmiyorum ilim öğrenmeyi bende savunuyorum bilgi üretmeliyiz .

itirazım sadece ilmi olmayan bilimsel olmayan teori ve kurgulara ..

gercekten şu önyargılarınızdan bir kurtulun . bir hayatın var istediğine inan ama inancın sağlam bir zemine otursun
  • Bu firmaya değirmenin suyu nereden geliyor? Yapılan işlerin çok ciddi maliyeti var

• Selamun aleykum arkadaslar

Bence marsta yasam olursa biz inananlar icin uygun olmayacaktir.birtakim sorunlar ortaya cikacak.mesela en buyuk sorun zaman bana gore.

Mars’ın Güneş çevresindeki bir turu, bizde olduğunun aksine 365 gün değil, 687 gün sürer. Yani, 1 Mars Yılı neredeyse 2 Dünya yılına denktir. Dolayısıyla Dünya’daki 365 günlük takvimi Mars’ta kullanmaya kalktığımızda, daha ilk yıl dolmadan Güneş’in gökyüzündeki konumundan mevsimlere varana kadar her şey birbirine girer.

Buradaki bilgilere gore degerlendirirsek

Dini bayramlar ne olacak

Ramazan ayi nasil olacak

Hac vazifesi nasil olacak

Su bol olacak mi eger az ise abdest icin teyemmum gerek acaba toprak yapisi nasil.

bu konular cok onemli

Ben seyhime sormustum daha onceleri haklisin buyuk sikinti var demisti
    Bende oyle dusunuyorum.bence bize gore degil ama gitmek isteyen gidebilir tabii

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozkn_s -- 28 Nisan 2016; 15:47:10 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.