Şimdi Ara

Madde bilinçli midir, Farkındalığı var mıdır,bilinçli seçimler yapmış mıdır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
0
Favori
2.185
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, sizlere bir sorum var, atomları oluşturan elektron, proton ve nötronlar hatta onları oluşturan kuarklar bilinçli olabilirler mi,dolayısıyla bilinçli iseler muhtemelen bir yerden bir yere gidebilme yetisi de olacaktır, madde enerjiden ibaret olduğu için enerji bilinçli ise onlarda mı bilinçli oluyorlar, ben bilinçli olduklarını düşünüyorum, çünkü bilinçsiz olsalardı hayatın oluşması sırasında her biri kendi pozisyonlarını nasıl alacaktı? Eğer madde bilinçli değilse dünyadaki sistematik düzenin kurulabilmesi için maddeye güç yetirebilme yetisi olan başka güçlerin olması gerekir, dolayısıyla maddeye güç yetirebilen başka güçlerin olması münasebetiyle bazı yerlerde "bir büyü" bir "harikuladelik" var.

Forumdaki bir arkadaşımız kuantum fiziği üzerine çalışan laboratuvarlarda atom altı parçacıklarının nasıl inisiyatif alıp fizik kurallarını çiğnediğini şöyle anlatıyor:

Bugün kuantum üzerine çalışan her labaratuvarda , hergün fizik ötesi mucize yaşanıyor.Atom altı bir parçacığın hem sağa hem sola gittiği , hem sağa hem sola döndüğü , hem var olup hem yok olduğu , hem heryerde hem de hiçbir yerde olduğu , her gün gözlemleniyor.

Bu konu aşağıdaki linkde de konuşuluyor:

http://www.felsefe.net/genel-tartisma-alani/75701-madde-bilincli-midir.html#post141945

Konumuz ile alakalı bir konu da aşağıdaki linkde:

https://forum.donanimhaber.com/m_7983990/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlbatrosD.IIIFazılBey -- 5 Eylül 2016; 17:05:22 >

• Evrende kendi pozisyonunu alan bir madde yok, kaos icinde oradan oraya savrulan maddeler var yalnizca.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Atomu oluşturan kuarklar ve elektronlar sürekli hareket halinde. Bunların kütlesiz olduğu varsayılıyor. Sadece enerji. Böyle bakınca mesela masayı oluşturan da aynı atom, insanı da, bitkileri de. Aynı atomdan hem canlı hem de cansız maddeler oluşuyor.

Konu hakkında diyebileceğim. Bildiğim kadarıyla yaşamın kaynağını oluşturan yıldız tozları. Direkt atomun kendisi değil yani. Peki yıldız tozunun farkı ne dersen. Orasını henüz ben de net bilmiyorum.
  • madde nedir ? ilkokul sorusu gibi demi peki anti-madde nedir

canlı -------> bir yerden bir yere gidebilme yetisi ?????? ağaçlar canlı degil mi sence ?

rüzgar biryerden bir yere gidiyor duyularla algılanabiliyor ama görünmüyor

ateş madde midir ?

hayat sahibi olmak ne demek ?

önce kavramları anlaşılır bir zemine oturtup sonra konu üzerine düşünmeli
  • quote:

Orijinalden alıntı: cadence1

madde nedir ? ilkokul sorusu gibi demi peki anti-madde nedir

canlı -------> bir yerden bir yere gidebilme yetisi ?????? ağaçlar canlı degil mi sence ?

ateş madde midir ?

Hocam hayat sahibinden kastım bilincinin olup olmadığıdır, bilinci varsa bana göre hayat sahibidir, ben şahsen atomları oluşturan enerjinin bilinçli olduğunu düşünüyorum.

• bende benzer düşüncedeyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kutbulmus

quote:

Orijinalden alıntı: cadence1

madde nedir ? ilkokul sorusu gibi demi peki anti-madde nedir

ateş madde midir ?

Hocam hayat sahibinden kastım bilincinin olup olmadığıdır, bilinci varsa bana göre hayat sahibidir, ben şahsen atomları oluşturan enerjinin bilinçli olduğunu düşünüyorum.

Hocam seninki felsefik yaklaşım. Bilim buna cevap bulacak ilerleyen yıllarda. Şu an Cern'deki deneylerden iyi bir sonuç çıkabilir bakalım bekliyoruz. Higgs bozonu bulundu ama onu da daha net tanımlayamadılar sanki.

Yani mesela kuarklar yakın zamana kadar bilinmiyordu. Kuarkı oluşturan bir şey de vardır belki belki. Belki elektronun yapı taşı bambaşka bir şeydir.

Sorular bitmez. Cevaplara ulaşmak için bence felsefikten daha çok bilimsel düşünmek lazım. Kanıt lazım. Gözlem, test, deney lazım. Ki zaten bunu bilim adamları yapıyor.

• Deneysel gozleme tekniğimiz ydtersiz şu anda. Yabancı bilim insanlarının imkanları bizde yok. Teknik alt yapı ve yetişmiş insan sayımız çok az veya hiç yok.

Zira bilgi biraz pahalı bir uğraş. Anlayışlı olmak lazım.

Bence maddenin bilinci denen halin açıklamaz suyun zekası ile alakalı. Su kutlesel anlamda dokunulduğu an en küçük kusuru dahi belli edebilecek bir düzenek. Akışkan olmasına rağmen yuzeyi mevcut ancak bu mevcudiyet mutlak değil.

Bu nedenle bence sebebsizlik de denebilecek bir oluşuma sebebiyet verebilir. Bilinç yani aynı şartı taşıyan aynı niteliği haiz iki nesneye de aynı şekilde tavır alabilen bir yapı bence suyun yuzeyinde mevcut.

Bir gemi yuzebilyorsa 2.sinin de yuzebilmesi teknik maharetle açıklanabilirken küçücük bir taşın dibe batıyor olması düşündürücü bir hakikat.

Yani ilmimiz saygı duymak zorunda olduğu bir yapıyı anlamak ve onun dinamiğine uygun çözüm uretmekle karşısındaki iradeyi kabul etmişe benziyor.

• Bilincten ziyade maddenin aktarilabilen bir hafizaya sahip oldugunu okumustum, kaynak veremeyecegim.

• ARkadaşlar herkese cevaplar için teşekkür ederim.
  • hawk1903 kullanıcısına yanıt
    Higgs alaninda kendiliginden simetri kirilmasi ile kutle kazanir parcaciklar. "Bunların kütlesiz olduğu varsayılıyor. Sadece enerji." dogru bir bilgi degildir, parcaciklarin kutleleri vardir, kuarklarin ve leptonlarin(elektron bu grubun icinde) kutleleri vardir. Kutlesi olmayan parcacik fotondur, bu sayede isik hizinda gidebilir. Tabi burada bahsettigimiz sey durgun kutle. Unlu einstein denkleminden yola cikmissin enerji icin ama durum tam olarak oyle degil gordugun gibi. Yildiz tozu ise bir benzetme, populer bilimde kullanilan bir tabir, buna gore yildizlardaki nukleer fuzyon ile daha agir elementler olusmustur,olay element yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Biologyscholarssensei

Higgs alaninda kendiliginden simetri kirilmasi ile kutle kazanir parcaciklar. "Bunların kütlesiz olduğu varsayılıyor. Sadece enerji." dogru bir bilgi degildir, parcaciklarin kutleleri vardir, kuarklarin ve leptonlarin(elektron bu grubun icinde) kutleleri vardir. Kutlesi olmayan parcacik fotondur, bu sayede isik hizinda gidebilir. Tabi burada bahsettigimiz sey durgun kutle. Unlu einstein denkleminden yola cikmissin enerji icin ama durum tam olarak oyle degil gordugun gibi. Yildiz tozu ise bir benzetme, populer bilimde kullanilan bir tabir, buna gore yildizlardaki nukleer fuzyon ile daha agir elementler olusmustur,olay element yani.

Bilgi için teşekkür ederiz, peki atomu oluşturan parçacıkların enerjiden ibaret olduğu doğru mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlbatrosD.IIIFazılBey -- 29 Nisan 2016; 16:26:31 >
  • E= mc2, Einstein'in unlu basit denklemi. Buna gore evet, enerji ile kutle yakindan iliskili. En basit ornek: Farkli atom cekirdeklerinin total agirligindan total proton & notron agirliklarini cikardigimizda kalan fark baglanma enerjisini vermektedir. Yani kutleyi de dolayli yoldan bir bakima enerji olarak alabiliriz.
  • M kutleli bir cismin c hızının karesiyle hareket etmesi halinde m kutlesi iki ışık hızı kavramının ortasında sanallaşarak enerjiye donuşuyor dersek m kutlesinin yok olmadığını transfer olduğunu duşunebiliriz.

Enerji bu açıdan maddenin ışınlanması gibi anlaşılabilir.

Ancak burada önemli olan şey bu değil.

Önemli olan şey yeni bir sayfa açılması gibi. Temelde sayfası belli bir kitaba siz bir sayfa daha ekliyor gibi olursunuz.

29 harfimiz varken aslında biz bu transferle 30. Harfi buluyoruz.

Bu nedenle enerjinin salınımı halinde biz bunu ışık olarak kullanıp bilgi birikimimize katıyoruz.

Yuzeyi su olan dortgen bir kabın tam ortasından bir doğru geçirin ve bu iki su parçasını sayfa gibi bir birine çarpın.

Bu çarpışma esnasında sayfalardan birinde olan bilgi diğerinde izduşumu olarak bir nokta bırakacak gibi olduğunda bu modelden anladığımız şey yokluktan varlığa geçen şeyin aslında kutlenin izduşumu olduğudur. Enerjinin gerçek manası m veya c2 de değil bu iki yuzeyi birbirine çarptıran hareketin enerjisi olarak anlamlıdır.

Biz mc2 denkleminden maddenin transferini oğrenebiliriz. Cisim ışıma yapıyor enerjisi şudur diyebiliriz. Ancak olçumlenemeyen enerji kaynağı aslında bu iki sayfayı birbirine çarptıran kuvvetin enerji duzeyidir.

Bizim yaşadığımız enerji duzeyi aslında asıl enerjiden kaybolan enerji duzeyi olmalıdır. Bizim yaşadığımız düzeyde enerji tanım olarak kayıp enerji olarak tanımlanabilir.

• Bu soru heralde bilincin tanımı ile bağlantılıdır. Bu tanımı herkesin kabul edebileceği
    basit bir şekilde "kendi kararlarını kendisi almak" olarak alırsak atomik düzeydeki parçacıkların bilinçli olduğu söylenemez.
    Bu tanım felsefeye göre de ayrıca tartışılabilir, ve örneğin insanında bilinçli olmadığı sonucuna ulaşılabilir ama bu başka bir konu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: savarog

Bu soru heralde bilincin tanımı ile bağlantılıdır. Bu tanımı herkesin kabul edebileceği
    basit bir şekilde "kendi kararlarını kendisi almak" olarak alırsak atomik düzeydeki parçacıkların bilinçli olduğu söylenemez.
    Bu tanım felsefeye göre de ayrıca tartışılabilir, ve örneğin insanında bilinçli olmadığı sonucuna ulaşılabilir ama bu başka bir konu.

Bilincin diğer anlamı farkındalık, yani ne yaptığının farkında olmak, dolayısıyla "kendi kararlarını kendisi almak" da bu "bilinç" kavramının içerisinde. Eğer atomik düzeydeki parçacıklar bilinçli değil dersek, evrendeki bütün unsurların nasıl birbiri ile anlaşmışcasına hareket ettiklerini, nasıl kaos yerine düzenin hakim olduğu bir evrenimizin olduğu gibi bazı soruları cevaplayamayız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlbatrosD.IIIFazılBey -- 29 Nisan 2016; 20:50:18 >

• Evrendeki unsurlar anlaşmışçasına hareket etmiyor bu tamamen senin varsayımın.
    Görünen yapılar fizik kuralları dahilinde açıklanabilir ve bu kurallar parçacıkların insiyatifinde değildir, örneğin kütleçekim.
  • quote:

Evrendeki unsurlar anlaşmışçasına hareket etmiyor bu tamamen senin varsayımın.
    Görünen yapılar fizik kuralları dahilinde açıklanabilir ve bu kurallar parçacıkların insiyatifinde değildir, örneğin kütleçekim.

O fizik kurallarında bir intizam yok mu yani, fizik kuralları bir bilinci haber vermez mi bize???
  • quote:

O fizik kurallarında bir intizam yok mu yani, fizik kuralları bir bilinci haber vermez mi bize???

Vermez.
  • quote:

quote:

Vermez.

Hocam bence taraf tutuyorsun
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.