Şimdi Ara

AMD Radeon Pro Duo, Titan X’ten 1.5 kat daha güçlü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
1.117
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD Radeon Pro Duo, Titan X’ten 1.5 kat daha güçlü

AMD’nin dünyanın en güçlü ekran kartı sloganıyla lanse ettiği Radeon Pro Duo, teknik detaylardan yoksun olarak sahneye çıkmıştı. Önümüzdeki hafta piyasaya çıkacak yeni canavar için, nihayet teknik detaylar da şekillenmeye başladı.

İki adet Fiji XT çekirdeğini barındıran Radeon Pro Duo için, R9 Fury serisinden hareketle zaten pek çok tahmin yürütülüyordu zira bilinen değerlerin 2 ile çarpılması, gerçek değerlere oldukça yaklaştırıyordu. Tahminlerin çoğu da doğru çıkmış durumda.

Radeon Pro Duo

Her Fiji XT çekirdeği için 128 GCN işlem birimi, 4096 shader işlemcisi, 64 ROP birimi, 256 desen haritalama birimi, 4GB HBM bellek, 512GB/s bellek bant genişliği ve 1000MHz frekans hızı söz konusuydu. Radeon Pro Duo için de 8192 shader işlemcisi, 128 ROP birimi, 512 desen haritalama birimi, 512GT/s doku doldurma oranı, 8GB HBM bellek, 1TB/S bellek bant genişliği ve 128GP/s piksel doldurma oranı şeklinde değerler karşımıza çıkıyor.

AMD Radeon Pro Duo ekran kartı, son kullanıcıdan ziyade 4K içerik, sanal gerçeklik içerikleri üretme ve tüketme konularına eğileceği için, performans değerlerinin de en yüksek seviyede olması gerekiyor. Bu anlamda AMD, sanal gerçeklik için geliştirilmiş en iyi kart olduğunu ifade ediyor.

Testler

AMD’nin sunumlarına göre; Radeon Pro Duo ekran kartı, Nvidia’nın GeForce Titan X modelinden yüzde 50, Radeon R9 295X2 ekran kartından ise yüzde 30 daha hızlı. Kartın 32-bit tek hassasiyetli performansı 16TFLOPS seviyesine çıkıyor. 64-bit hassasiyetli performans ise 0.9TFLOPS seviyesinde kalıyor.

Çift Fiji XT grafik birimi barındıran aslında bir ekran kartı daha var ki o da, FirePro S9300 X2. Bununla birlikte ekran kartı sunuculara hitap ettiği için frekans hızı 850MHz civarında. Bu da, performans değerini 13.9TFLOPS sviyesine çekiyor. Ayrıca ısıl tasarım değeri de 50Watt daha düşük.

3 adet 8-pinli PCIe güç bağlantısına ihtiyaç duyan AMD Radeon Pro Duo, 350W ısıl tasarım değerine sahip ve Cooler Master tarafından geliştirilen sıvı soğutma sistemini kullanıyor. Sıvı soğutma sisteminin, kaplama içerisine yerleşimi oldukça başarılı bir şekilde sağlanmış.

Ayrıca Bkz.Cooler Master yeni soğutma sistemlerini duyurdu

Daha önce de söylediğimiz gibi AMD Radeon Pro Duo, profesyonellere ve kurumlara hitap eden bir ekran kartı olacak. Bu bakımdan sınırlı sayıda üretilecek ve bulunması biraz zor olabilir. 26 Nisan 2016 tarihinde piyasaya çıkacak kartın fiyatı 1500$ olarak açıklanmıştı. 

• 1.5 ghz'de çalışan 980ti varken kim bunu ne yapsın.

• Hayırlısı
  • Hep aynı terane AMD saçma sapan bir kart çıkarıp dünyanın en hızlı kartı der ondan sonra Nvidia gerçekten yenilik sunan bir kart çıkarır ve AMD'nin hevesi kaçar. Birkaç ay sonra olacak şey de bu. Nvidia 200 Watt'lık kart ile AMD'nin 350 Watt'lık kartını yerle bir edecek.

• Çift gpu ile çalışan bir kartın tek gpu ile çalışan bir karttan 1.5 kat hızlı olması ile övünüyorlarsa vay amd'nin haline.

• Nvidia kullanıcısı olarak AMD'nin yanındayım ama çift GPU'lu kart ile tek GPU'lu karşılaştırıp 1.5 kat fark attık demek biraz saçma değil mi?
  • Çift GPU kartı, neden tek GPU kart ile kıyaslıyorlar anlamıyorum.
  • Kaderi HD 7990'a benzedi. Duyurusu üzerinden 10 ayı aşkın zaman geçti. Yeni nesil kartlar gelmek üzere. Quantum gibi bu da yalan oldu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ps5 bu seviyede bir gpu ile gelir sanırım.

• Nvidia çift çekidekli ekran kartı çıkarsa da yarıştırsak...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Asisvénia

Her seyi gectim madem teoride Titan Xden guclu bir kart ee peki o zaman 4gb HBM bellek Titan Xden 1.5 kat guclu bir GPU gucunun hakkini verebilecek mi? Zira Titan Xde 12gb vram mevcut.. 16-14nmli yeni mimarili kartlar arifesinde Pro Duo guc ihtiyaciyla, bellekleriyle, eski nesil olmasiyla her turlu gereksiz bir kart olmus. Amd bir turlu bosa zar atma aliskanligindan vazgecemedi. Ustelik 4K oyunculugu birakin 1080pde bile 4gb vram yetmiyor diyen Amd saklabanlari kesin 4Kda Pro Duonun 4gb belleklerini yeterli goreceklerdir, Lisa teyzelerine laf kondurmayacaklardir..

Boş konuşmayın.4 gb kullanan oyunlar bir elin parmaklarını geçmiyorken 6 gb üstü tamamiyle şov amaçlı pro seviyesi 3d kartları olmadıkça

• quote:

Her seyi gectim madem teoride Titan X'den guclu bir kart ee peki o zaman 4gb HBM bellek Titan X'den 1.5 kat guclu bir GPU gucunun hakkini verebilecek mi? Zira Titan X'de 12gb vram mevcut.. 16-14nm'li yeni mimarili kartlar arifesinde Pro Duo guc ihtiyaciyla, bellekleriyle, eski nesil olmasiyla her turlu gereksiz bir kart olmus. Amd bir turlu bosa zar atma aliskanligindan vazgecemedi.

Ustelik 4K oyunculugu birakin 1080p'de bile 4gb vram yetmiyor diyen Amd saklabanlari kesin 4K'da Pro Duo'nun 4gb belleklerini yeterli goreceklerdir, Lisa teyzelerine laf kondurmayacaklardir..

Kullanilan bellek HBM bellek. Dusuncenizi anliyorum .suan kullanilan bellek olarak dusundugunuzde haklisiniz. Ama 4gb hbm bellegi 12gb gibi dusunun.

• Çift gpu ve AMD ?

Sağ olun ben almayayım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c36ab7c4 -- 24 Nisan 2016; 19:20:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: atalay_xxx

quote:

Her seyi gectim madem teoride Titan X'den guclu bir kart ee peki o zaman 4gb HBM bellek Titan X'den 1.5 kat guclu bir GPU gucunun hakkini verebilecek mi? Zira Titan X'de 12gb vram mevcut.. 16-14nm'li yeni mimarili kartlar arifesinde Pro Duo guc ihtiyaciyla, bellekleriyle, eski nesil olmasiyla her turlu gereksiz bir kart olmus. Amd bir turlu bosa zar atma aliskanligindan vazgecemedi.

Ustelik 4K oyunculugu birakin 1080p'de bile 4gb vram yetmiyor diyen Amd saklabanlari kesin 4K'da Pro Duo'nun 4gb belleklerini yeterli goreceklerdir, Lisa teyzelerine laf kondurmayacaklardir..

Kullanilan bellek HBM bellek. Dusuncenizi anliyorum .suan kullanilan bellek olarak dusundugunuzde haklisiniz. Ama 4gb hbm bellegi 12gb gibi dusunun.

Nasıl öyle düşünelim ya fury'deki 4 gb hbm faciasını yazmayan yer kalmadı dh incelemesinde açık açık söylendi hala insanları salak yerine koyuyorsunuz

• quote:

quote:

E yok artık?

@FaTaL21Tr

Üstünlük derken? Hangi açıdan ve hangi GPU'ların rekabetinde üstün olacak?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 24 Nisan 2016; 19:54:00 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmedaltair

quote:

quote:

Nasıl öyle düşünelim ya fury'deki 4 gb hbm faciasını yazmayan yer kalmadı dh incelemesinde açık açık söylendi hala insanları salak yerine koyuyorsunuz

Beyond3D testine göre 333 GB/s gerçek bantgenişliği var kartın, Titan X ise 238 GB/s. %50 tek çekirdekte bile farkı mevcut...

• Kimse şu kısmı okumamış yada taraflı yorumlar yapıyor:
    Daha önce de söylediğimiz gibi AMD Radeon Pro Duo, profesyonellere ve kurumlara hitap eden bir ekran kartı olacak. Bu bakımdan sınırlı sayıda üretilecek ve bulunması biraz zor olabilir. 26 Nisan 2016 tarihinde piyasaya çıkacak kartın fiyatı 1500$ olarak açıklanmıştı.

Herkese hitap eden bir kart değil bu zaten hem 3000 dolarlık titanz faciası var ortada birde:
    http://www.fragtist.com/masaustu/ekran-karti/3000-dolarlik-titan-z-performans-testlerinde-sinifta-kaldi/
    Amd titanz nin yarı fiyatına böyle bir kart yapmış en azından.

• Tamamen profesyonel odakli bir kart. Türkiye'de heleki bu forumda hiç alan olmayacaktır büyük ihtimalle, o nedenle tartışmaya gerek yok ben bizim gibi oyuncu kesime hitap eden fiyatı ve donanımı konuşurum. Fan boyluga gerek yok. Hangi kart fiyat performansla beni memnun ederse onu alırım. İster a ister B marka olsun farketmez.

• Bu ekran kartı ile ilgili bilgileri yine Ekrem71 in istediği tarafdan alması nedeniyle yanlış öğrendiniz. Bu kart Bizim gibi oyyuncular için yapılan bir kart değil. Ama oyun performansı da bu kadar yüksek. Bu kart üniversitelerde, Vr oyun geliştiricilerinin stüdyolarında, Vr film yapımlarında kullanılacak. Yanında bu kadar özellikle geliyor ve 1.5 kat performansı 1.5 kat fiyata veriyor. Ayrıca Bitcoin mining için de çok uygun. 16.4 teraflop Nvidia nın tahminimce daha geforcela 2019 yılına kadar ulaşamıyacaı bir değer.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.