Şimdi Ara

Bu sorunların çözümü var mı? (psikolojik mi karakteristik mi bilmiyorum)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
17
Cevap
0
Favori
312
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • babamda aynı benim gibi. ortamdan ortama kişiden kişiye şekil değiştiren bir insan. bir arkadaşıyla çok terbiyeli kültürlü biri iken bir arkadaşıyla küfürbaz iğrenç biri idi. Evde ise yine kavgacı saygısız üşengeç biri.

Ben 19 yaşındayım ve şimdi aynı sorun bende de var. Kişiden kişiye değişen bi insanım ve illallah geldi bundan. Bakın bu öyle bi şey ki, adam yanıma geldiğinde kendiliğinden onun karakterini ona yansıtmaya başlıyorum. Mesela kültürlü biriyle son derece nazik kibarım. Sert biriyle son derece sertim. Konuşma yapım hareketlerim özgüvenim dahil her şey değişiyor yahu. Bu olay işletim sistemimi zora sokuyor bazen öyle bi an geliyo ki artık yurda gitsemde bi rahatlasam tek başıma kalıp diye yalvarıyorum. İnsanlarla aramda hep bir soğuklukta cabası bunun. Hiçkimse beni tanımıyor gibi. İnsanları çok umursadığım da doğru. "NAsıl davranayım, ne diyeyim" diye düşünmekten de bıktım. Heycan yapmaktan da bıktım her şeyden bıktım.

Tek bir kişi olmak imkansız mı? Bu karakter değişimleri bazen o kadar keskin oluyor ki iki farklı ortamdan arkadaşın yanında nasıl davranacağımı kestiremiyorum. Bazen öyle ki çarşıda orda burda arkadaşa rastlamaktan tırsıyorum. Gerçek ben nasıl biri bunu nasıl anlayabilirim? Kimim ben? Size bunları anlatan bile gerçek bir kişilik değil gibi geliyor. Artık deliriyorum ben.. Bunun psikolojide psikiyatride bir yeri var mı? Ne yapmamı önerirsiniz?

edit: mesela aşık olduğum kıza aşkımı kanıtlayamadım bazen düşünüyorum acaba o mu bana aşık onun karakterini yansıttığım için ben kendimi ona aşık mı sanıyorum diye. Çünkü kendisinin bana karşı garip hareketleri olduğu doğrudur. Lütfen yardım. Ben içi dışı bir olmak ve tek bir karakteri temsil etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

edit: içtikten sonra rahatladığım ve ertesi günlerde biraz daha kendim gibi hissettiğim doğru. O yüzden aklım hep içmekte oluyor ama tabi ayda yılda bir içiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kate Austen -- 23 Nisan 2016; 18:33:20 >

• Dostum bu Yüzyıl insanlara iki yüzlü olmak zorunda bırakıyor. İnsanların çoğu faşist bu sebepten

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu bende de vardı az da olsa yendim. Yalnız başınayken kendinin bi karakter tahlilini yap. Bide karşındaki insanı çok fazla önemseme.

• quote:

Orijinalden alıntı: BayZagor

Bu bende de vardı az da olsa yendim. Yalnız başınayken kendinin bi karakter tahlilini yap. Bide karşındaki insanı çok fazla önemseme.

Tamamen bitirmek istiyorum. Bunun antidepresan ilacı vs var mı? O karakter tahlilini yapıyorum ama bu sadece tanışmadığım insanlarla iletişim içindeyken oluyor. Tanıdıklarımlayken de nadir bir şekilde çıkıyor ortaya. Onun dışında her an hem "nasıl davranayım" diye düşünüyorum hem de onu bırakıp bir de karşimdakini yansıtıyorum. Sen bunu nasıl yendin başka ne yaptın?

• Bu uzun zamandır üzerine düşündüğüm bir konu ki yaşadıklarımız özünde tamamen aynı.
    Kaba, küfürlü konuşan birinin yanında aynı şekilde konuşurum ama kibar birinin yanında İstanbul beyefendisi kesilirim.
    Karşımdakine göre konuşma biçimim konuştuğum konular her şey değişir.
    İki farklı arkadaş grubum var ikisi birbirine bildiğiniz zıt hatta aralarından bazıları birbirlerinden nefret ediyor ama ben hangisinin yanındaysam ona benziyorum.
    Dediğiniz gibi hafif iki yüzlülük gibi oluyor ama bu bende bir soğukluk oluşturmuyor aksine herkesle geçirebilen biri sayılırım yani. Okul değiştirdim resmen bütün karakterim konuşma stilim düşünce yapım davranışlarım hepten değişti. Bir gün dediğiniz gibi iki farklı grubun ortasında kaldım ama bu sefer de oluşan toplu ortama ayak uydurup kurtuldum cidden tuhaf bir olay
    Hatta whatsappteki konuşmalarım bile böyle sürekli random gülüş atanla öyle konuşurum hiç emoji kullanmayanla hiç kullanmam ne tür konulardan bahsederse ondan bahsederim
    Aslında rahatsız değilim bundan. ı

• Kate Austen kullanıcısına yanıt
    Şu yönteminde faydası oldu. Mesela karşındaki insana ne söyleyeyim diye düşünmeyi bırakıp cevaplarını aklına geldiği gibi seçmeye çalış. İlk başta zorlanıyorsun ama bir süre sonra otomatikleşiyor. Bunu başardıktan sonra değiştiğini söyleyenlere de kulak asma.

• quote:

Orijinalden alıntı: TehBatmon

Bu uzun zamandır üzerine düşündüğüm bir konu ki yaşadıklarımız özünde tamamen aynı.
    Kaba, küfürlü konuşan birinin yanında aynı şekilde konuşurum ama kibar birinin yanında İstanbul beyefendisi kesilirim.
    Karşımdakine göre konuşma biçimim konuştuğum konular her şey değişir.
    İki farklı arkadaş grubum var ikisi birbirine bildiğiniz zıt hatta aralarından bazıları birbirlerinden nefret ediyor ama ben hangisinin yanındaysam ona benziyorum.
    Dediğiniz gibi hafif iki yüzlülük gibi oluyor ama bu bende bir soğukluk oluşturmuyor aksine herkesle geçirebilen biri sayılırım yani. Okul değiştirdim resmen bütün karakterim konuşma stilim düşünce yapım davranışlarım hepten değişti. Bir gün dediğiniz gibi iki farklı grubun ortasında kaldım ama bu sefer de oluşan toplu ortama ayak uydurup kurtuldum cidden tuhaf bir olay
    Hatta whatsappteki konuşmalarım bile böyle sürekli random gülüş atanla öyle konuşurum hiç emoji kullanmayanla hiç kullanmam ne tür konulardan bahsederse ondan bahsederim
    Aslında rahatsız değilim bundan. ı

Ben istemiyorum bunu. Dediğin gibi aynıyız. Tıpkısının aynısıyız. Nasıl değiştirilir bu? Nasıl tek bir insan olurum? İçimde o kadar fazla kişi biriktiki artık onları tatmin etmekte zorlanıyorum. Herhangi birini sahiplendiğimde diğerleri olmayı da canım istiyor. Nasıl düzelecek bu?

• Sen sadece uyumlu olmak istiyorsun bunda kötü bişi yok, bunu yenmenin yolu karşındakilere etrafındakilere çok önem vermemekten geçiyo, kafanda onları küçült mesela elma yersem ne derler diye düşünme elma yemek istiyosan ye neden elma yiyosun derlerse " çünkü öyle istiyorum" veya " acıktım" diyebilirsin kimsenin seni sınırlamaya hakkı yok, sende kendini sınırlama

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ayna nöron kavramına bak bence.
  • Bende neden her ortama uyum sağlıyabiliyorum diyordum. Valla beni yazmışında şöyle bişi var bunun her ne kadar kötü tarafları olsa da iyi tarafları da var. Bende bu özelliğimi severim açıkçası çünkü dediğim gibi her ortama rahatça girebiliyorum bide bu özellikten çok çok yoksun olduğunu düşün yani uyum sağlamadan. O zaman çok daha kötü bir portre çıkıyor karşına. Velhasıl kelam değiştirilmesi gereken bir özellik mi değil mi bilemiycem ama eğer seni rahatsız ediyorsa değiştirebilirsin kendini fakat hayatında baya bir değişiklik olcak bunu söyliyebilirim çünkü ben önceden böyle biri değildim. Kendimi böyle biri yaptım
  • yani bu durumdan rahatsız olmaya başladıysan bu 1. aşama. yeteri kadar rahatsız olursan sonra artık bilinçli olarak yapmamayı seçersin.
  • Konuyu upluyorum onemli bir konu ve bu olayin asil sebebini bilem yazsin cunku gercekten cok ilginc birsey disaridan nasil gozukuyor acaba bu durum

• Büyük ihtimalle toplum tarafından kabullenememe korkusu yaşıyorsun.Konuştuğun grup veya kişi seninle takılmak istemezse yanlış bir şey yapmış gibi hissediyorsundur. Veya herkes tarafından sevilmek ve saygı duyulmak istediğinden herkese karşı farklı davranıyorsun.

İkisi aynı kapıya çıkıyor.Bilmen gereken;İnsanların hepsiyle iyi geçinemeyecek olman.Çünkü herkesin beklentileri farklıdır.Bu yüzden karakterini kendine göre belirle ve kendi üslubunla konuş.

Dışarıdan iyi niyetli fakat oldukça yorucu gözüküyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mushi-Shi

Büyük ihtimalle toplum tarafından kabullenememe korkusu yaşıyorsun.Konuştuğun grup veya kişi seninle takılmak istemezse yanlış bir şey yapmış gibi hissediyorsundur. Veya herkes tarafından sevilmek ve saygı duyulmak istediğinden herkese karşı farklı davranıyorsun.

İkisi aynı kapıya çıkıyor.Bilmen gereken;İnsanların hepsiyle iyi geçinemeyecek olman.Çünkü herkesin beklentileri farklıdır.Bu yüzden karakterini kendine göre belirle ve kendi üslubunla konuş.

Dışarıdan iyi niyetli fakat oldukça yorucu gözüküyor.

Güvenim tam olsa da olmasa da bu durum oluyor. Bazen öyle bir hal alıyor ki en yakın arkadaşım bile çekiniyor benden tanıyamadığı için. Dozunda iken güzel bir şey ama dozunu aşmasın istiyorum.

Mesela oda arkadaşım var. Benden büyük biri ve çok iyi kalpli saygılıdır kendisi. Onun yanında istersem berbat bir halde olayım her şeyi içime hapsedip ona onun gibi cevap vermekten bazen ağlayasım geliyor. Kaçıp gidesim geliyor. Belki de doğru olan benim de saygılı olmam ama ben bu değilim diyorum içimden. Yalnız kalınca öyle düşüncelere dalıyorum ki (kendi kişiliğimden arınıyorum ve sonra) en basitinden biri yanıma gelip bi şey sorduğunda nasıl cevap vericeğimi şaşırıyorum içime korku giriyor. Fazla yalnız kalınca "hiçkimse" olmayı hissediyorum. Bu hem bağımlılık yapıcı hem de olmaması gereken bir şey. Ne yapacagımı şaşırdım.

• Kate Austen kullanıcısına yanıt
    Ortada endişelenmeni gerektirecek bir durum yok.Sadece bu durumu alışkanlık haline getirmişsin ve kendini değiştiremiyorsun.Zaten bu gayet normal bir durum.Nasıl davranmak istediğini kafanda belirle ve ona göre hareket et.Bütün alışkanlıkları terketmek zordur fakat içlerinde en kolayı seninkisi.Kendin ol yeter.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lelouch V

Ayna nöron kavramına bak bence.

Baktım. Benim sorunumla ilgili bir şey gibi görünüyor ama emin değilim.

Edit: böyle bir nörolojik hastalık türü bir şeyim varsa doktora gitmeyi düşünürüm çünkü ben kendim olmak istiyorum ama kendim kimim onu da bilmiyorum. Başkaları gibi olmak istemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kate Austen -- 3 Mayıs 2016; 20:10:13 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.