Şimdi Ara

AMD Radeon M400 mobil grafik kartları göründü, içlerinde Polaris yok

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
376
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD Radeon M400 mobil grafik kartları göründü, içlerinde Polaris yok

Bir süre önce, Lenovo’nun Yoga 510 modelinde iki yeni Radeon M400 ekran kartına rastlanmış ve Polaris tabanlı mobil grafik kartlarının çok yakın olduğu kanaati oluşmuştu. Bununla birlikte yeni bilgiler, konunun göründüğü gibi olmadığını gösteriyor.

Radeon M400 mobil grafik kartı ailesi, aslında önceki nesillerin yeniden elden geçirilmiş hali durumunda. Aile içerisinde Radeon R9 M, R8 M, R7 M, R6 M ve R5 M serileri yer alıyor. Daha önceki tahminlerin aksine, aile içerisinde ne Polaris tabanlı ne de Fiji veya Tonga tabanlı bir üye yer alıyor.

Kartların özelliklerine bakacak olursak:

Orta ve üst seviye hitap edecek olan ekran kartlarının, cihaza göre GDDR5 veya DDR3 bellek desteği ile geleceği ifade ediliyor. Tabloda görünen Radeon R7 M460 ve Radeon R5 M430 ekran kartları da, yukarıda bahsettiğimiz gibi Polaris tabanlı değil, aksine elden geçirilmiş versiyonlar.

Computex 2016 veya E3 2016 fuarlarında bu yeni ekran kartlarının resmiyet kazanması bekleniyor. Peki Polaris mimarisi nerede yer alacak? Kaynaklar, ilerleyen zamanlarda Radeon R9 M400 serisinde Polaris tabanlı ekran kartlarının olmasını bekliyor. Üretim geometrisi ve watt başına performans artışı sayesinde, Polaris tabanlı kartlar, tüm aileden oldukça ayrılmış bir durumda olacak. Ayrıca Radeon R9 M295X ve Radeon R9 M395X kartlarının da yeniden isimlendirilerek R9 M400 altında satışa çıkması bekleniyor.

Performans

Yeni ekran kartlarının performansı da merak edilen bir konu. Bazı kaynaklar, elde ettikleri örneklerle test işine girişmiş durumda. Yoga 510 modelinde de karşımıza çıkacak Radeon R5 M430 bunlardan birisi.

2GB DDR3 bellekli Radeon R5 M430 ekran kartı, yapılan testlerde orijinali olan Radeon R5 M330 modelinden yüzde 15-20 daha iyi performans gösteriyor. Kartın frekans hızında yapılan artışlarla, performans farkı elde edilmiş. Tahminler, üst seviyeye çıkıldığında yüzde 20-30 bandında farklar olabileceğini ifade ediyor. Elbette en büyük fark Polaris tabanlı versiyonlarda görülecek.

İlk Örnekler

Radeon M400 serisi ekran kartlarını taşıyacak olan ilk cihaz şu anda Lenovo Yoga 510 olarak görünüyor. Henüz piyasaya çıkmayan bu modelin yanında ayrıca Apple’ın MacBook ailesinde de M400 serisine yer verileceği ifade ediliyor. Ayrıca AMD’nin yeni Bristol Ridge APU ailesinde de M400 serisi kullanılacak.

Polaris mimarisi olarak baktığımızda ise Mac masaüstü bilgisayarları, PlayStation 4.5 ve Nintendo NX konsolları da bu mimariden istifade edecek. AMD’nin elde edeceği bu geniş müşteri yelpazesi, bu yıl pazarda hareketlenmesini sağlayacak. 

• ismini degistirip kakaliyorcular gelmeden .... yaw he he :)

nvidia ya ozenmisler 860m ile 960m in arasindaki fark yuzde 10 bile degildi ama amd isim degistirip kakaliyor saldırrrrr

• DDR3 artık ekran kartlarında kullanılmamalı. Modası geçmiş bir teknoloji sonuçta.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşlemci tarafında 3-4 senedir kayıpsın.

İntel keyfi fiyatlarıyla ağzımıza s......

Hele Mobil ekran kartı tarafında neredeyse hiç yoksun.

Haliyle Nvidia ekran kartlı Notebooklarda el yakıyor, çünkü rekabet yok.

Masaüstü ekran kartlarında senelerdir watt/performans dengesini oturtamıyorsun.

Amd verdiği sözleri tutmuş olsa bir pc yada notebookları mevcut fiyatlardan %15-20 daha ucuza almak mümkün olabilirdi.

Kısacası bizi hep mağdur ediyorsun. Çapsız Amd.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vega -- 21 Nisan 2016; 9:54:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aslanhan.

İşlemci tarafında 3-4 senedir kayıpsın.

Amd verdiği sözleri tutmuş olsa bir pc yada notebookları mevcut fiyatlardan %15-20 daha ucuza almak mümkün olabilirdi.

bide amd kullanicisiymisda nefret etmis gbi yazmaniz yokmu :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hadi bu sefer bizi şaşırtın da kurtulalım şu nvidia hegemonyasından

• ne amd ne de nvidia 2017'ye kadar dedikleri yeni nesil kartları çıkarmayacaklar aslında bunları almamak lazım akıllansınlar inat ettim almayacağım 2017'ye kadar bekleyip amd tarafında vega10 veya nvidia tarafında gp104 mimarisini almayı düşünüyorum gerçi onlarda 3000tl falan olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: wolferto

ismini degistirip kakaliyorcular gelmeden .... yaw he he :)

nvidia ya ozenmisler 860m ile 960m in arasindaki fark yuzde 10 bile degildi ama amd isim degistirip kakaliyor saldırrrrr

960m ile selefi arasında fazla fark olmasa da 970m ve 870m arasında %40'tan fazla fark var. Ayrıca Amd'nin eski kartlarını yeniden revize edip de sattığına daha önceden rastladık. En güncel örnek, 370 4 senelik 7850'nin yeniden revize edilmiş hali.
    Konsol donanımlarını o sağlamamış olsaydı muhtemelen şimdiye batmıştı. Ayrıca donanımlarını ürettiği konsolların hali de ortada. Kısacası bu kafayla devam ettiği müddetçe Amd asla bir Nvidia veya İntel olamayacak. Onların yarattığı kalite algısının uzağında olacak sürekli.

Bir de komiğime giden şu Amdcilerin sanki hisseleri varmışçasına saçma bir şekilde şirketi savunmaya çalışmaları

http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-970M-vs-Nvidia-GTX-870M/m17319vsm10421

• amd kendini göstermeye basladı su sıralar. inşallah bu bizim işimize yarara ve fiyatları bir nebzede olsa aşşagıya çeker.

• Amd de bir freesync var umutlu olduğum. İnşallah adam akıllı işler yaparlar.

• quote:

Üreticiye para yediren Intel varken rekabet etmek zor.
    Ayrıca mobil tarafta Apu'larla var. İthalatçı getirtmiyorsa AMD'nin suçu ne.
  • quote:

quote:

Neden boş boş konuşuyorsun ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vega -- 21 Nisan 2016; 13:08:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Orijinalden alıntı: Aslanhan. İşlemci tarafında 3-4 senedir kayıpsın. İntel keyfi fiyatlarıyla ağzımıza s...... Hele Mobil ekran kartı tarafında neredeyse hiç yoksun. Haliyle Nvidia ekran kartlı Notebooklarda el yakıyor, çünkü rekabet yok. Masaüstü ekran kartlarında senelerdir watt/performans dengesini oturtamıyorsun. Amd verdiği sözleri tutmuş olsa bir pc yada notebookları mevcut fiyatlardan %15-20 daha ucuza almak mümkün olabilirdi. Kısacası bizi hep mağdur ediyorsun. Çapsız Amd.
    Üreticiye para yediren Intel varken rekabet etmek zor. Ayrıca mobil tarafta Apularla var. İthalatçı getirtmiyorsa AMDnin suçu ne.

amdnin fx8.... serisi intelin i5 leri ile yarışıyor ve üstelik güç tüketimi olarakta çoklar dahası üretim teknolojisi olarakta çok geriler 32nm kaldılar şimdi 14 nm çıkaracaklar ama bir tane prototip ürün gösterin yok
    artık kullanıcılar amd den ümidi kalmadı vaat var ama icraat yok

• Amd mobilde atılım yapsada nvidiadan performanslı bir 1070m görebilsek .
  • AMD bir şeyler yapsa da, bu intelin ve Nvidia nın bizi sömürdüğü yeter fiyatları düşsün de rekabet oluşsun diye beklersiniz, AMD intelin ve Nvidia nazaran daha ucuz ve iyi ürün çıkardığında da gidip intel , Nvidia alırsınız. Sonra AMD beş para etmez dersiniz,bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abraxsas -- 21 Nisan 2016; 13:06:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ounomaus

quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Orijinalden alıntı: Aslanhan. İşlemci tarafında 3-4 senedir kayıpsın. İntel keyfi fiyatlarıyla ağzımıza s...... Hele Mobil ekran kartı tarafında neredeyse hiç yoksun. Haliyle Nvidia ekran kartlı Notebooklarda el yakıyor, çünkü rekabet yok. Masaüstü ekran kartlarında senelerdir watt/performans dengesini oturtamıyorsun. Amd verdiği sözleri tutmuş olsa bir pc yada notebookları mevcut fiyatlardan %15-20 daha ucuza almak mümkün olabilirdi. Kısacası bizi hep mağdur ediyorsun. Çapsız Amd.
    Üreticiye para yediren Intel varken rekabet etmek zor. Ayrıca mobil tarafta Apularla var. İthalatçı getirtmiyorsa AMDnin suçu ne.

amdnin fx8.... serisi intelin i5 leri ile yarışıyor ve üstelik güç tüketimi olarakta çoklar dahası üretim teknolojisi olarakta çok geriler 32nm kaldılar şimdi 14 nm çıkaracaklar ama bir tane prototip ürün gösterin yok
    artık kullanıcılar amd den ümidi kalmadı vaat var ama icraat yok

Adam mobil demiş sen ne diyorsun. AMD'nin TDP sorunu var evet ama bu kadar da gömülecek işlemciler de değiller.

i7'leri bu kadar övmeniz, kullanmadığınızı belli ediyor fazlasıyla.

• quote:

quote:

quote:

phenom serisi islemci bnde kullandim o paraya o performansi alip neyden sikayetci oldun merak ediyorum suan 8350 ile i7 bir islemcinin arasinda rise of tomb raider da 3 yada 5 fps fark olup 8350 nin cok cekirdek performansinda baya bi guclu oldugunu ve o.c ile basarkli sonuclara imza attgini gormedinmi o degil turbocore ile 2cekirdegi (amd overdrive ile) 5 ghz ye bile cikarsan islemcinin isinmamasi flan bunlari hic deneyimlemedin degilmi amd phenom 2 x4 965 islemcimi 5.2 ghz a gigabyte kartinla tek cekirdegi 5.2 ghz a cikartip tek cekirdek isteyen oyunlari i5li islemcilerle ayni performansi yakalayip oynadigim zamanlari biliyorum ve 50 dereceyi gecmiyordu :) sen bunlarin hicbirini deneyimlemeden gelip bana amd ne yaptimi diyorsun bisi yapmasina gerek yok kullanmayi biliyorsan sen yapacaksin sana unlock cpulari vermisler gerisi sende her islemci degistirdiginde anakart degistirmiyorsun al amd overdiriver destekleyen chipsetli anakart takil ve cogu destekliyor :) amd mobil ekran kartinda ilerleyemedi evet cunku nvidia pazari oyun stratejilerinle grafik teknolojisi reklam ve ortaklik stratejisinle domine ediyor ben olsam bole bi riske girmem dx12 gbi bir apiyi yapistirirm girerim ozaman bos knusma kardesim tecruben yoksa

• biladerim 970m de okadar fark atmasalar zaten tepe modellerin ne artisi kalacakti neyse nvidia hic ama hic revize urun koymadi ha sanki cok buyuk sicramalar vardi madem okadar sicriyorlar 970neden dx12 de ayni yerinde zipliyor hatta performansi dusuyor :) deneyimledigim kartlar 6790 gts 250 560ti 650 ti 7850 270x r9 380 290 970 :) bunlari birerbir deneyimledim cogununda fiyat performans oranini bilirim dusuk guc tuketimi cebine para koymuo emin ol :) babamin mali degil amd cunku intel nvidia amd deneyimlemedigim sey kalmadi nerdeyse ne tower fanlar ne sogutucular ben bi ekran karti alip o firmanin fani olan biri degilim anladinmi kardesim. kaldimi la daha amd isim degistirip suruyor piyasaya diyenler daha nekadar yirtinacaksiniz bi acigi omu e nvidiadada var ayni sey bildiginiz daha iyi firma varda benmi bilmiyorum

• umut_baris kullanıcısına yanıt
    i7 en iyi gibi birşey demedim ayrıca amd bile kendi kıyaslama yaparken i5 işlemciler ile fx 8... serisi işlemcileri kıyaslıyor
    intel yada amd babamızın firması değil tüm firmalar ticari kuruluştur
    verilen paraya hangi işlemci ve serisi daha performanslıysa ben onu alırım
    üreticiler asus msı gigabyte bile artık amdnin yeni işlemci ve yonga üretmemesinden rahatsız
    pazara hükmeden işlemci pazarında intel gpu pazarında nvidia tabi size kalsa ben fanım ama gerçekler bunlar rekabet olmamasından kaynaklı
  • quote:

quote:

quote:

quote:

phenom serisi islemci bnde kullandim o paraya o performansi alip neyden sikayetci oldun merak ediyorum suan 8350 ile i7 bir islemcinin arasinda rise of tomb raider da 3 yada 5 fps fark olup 8350 nin cok cekirdek performansinda baya bi guclu oldugunu ve o.c ile basarkli sonuclara imza attgini gormedinmi o degil turbocore ile 2cekirdegi (amd overdrive ile) 5 ghz ye bile cikarsan islemcinin isinmamasi flan bunlari hic deneyimlemedin degilmi amd phenom 2 x4 965 islemcimi 5.2 ghz a gigabyte kartinla tek cekirdegi 5.2 ghz a cikartip tek cekirdek isteyen oyunlari i5li islemcilerle ayni performansi yakalayip oynadigim zamanlari biliyorum ve 50 dereceyi gecmiyordu :) sen bunlarin hicbirini deneyimlemeden gelip bana amd ne yaptimi diyorsun bisi yapmasina gerek yok kullanmayi biliyorsan sen yapacaksin sana unlock cpulari vermisler gerisi sende her islemci degistirdiginde anakart degistirmiyorsun al amd overdiriver destekleyen chipsetli anakart takil ve cogu destekliyor :) amd mobil ekran kartinda ilerleyemedi evet cunku nvidia pazari oyun stratejilerinle grafik teknolojisi reklam ve ortaklik stratejisinle domine ediyor ben olsam bole bi riske girmem dx12 gbi bir apiyi yapistirirm girerim ozaman bos knusma kardesim tecruben yoksa

İlk saçma sapan yorumundan sonra aldığın cevap üzerine belki biraz utanırda yazmazsın demiştin ama sonuçta burası Türkiye burada kimse haksızlıgını kabul etmez. Ben işlemcimden inanılmaz memnunum ki değiştirmiyorum. Sen kendince kurnazlık yapıp kıvırmaya çalışmışsın ama beceremezsin. Çünkü benim yorumuma istinaden yazdığın çocukca cevap ve ona ona istinaden benim paylaştığım ekran görüntüsü ortadayken kıvırmaya çalışman çok komik oluyor ne yazık ki.

Sen amd kullanmadığımı söyledin bende aksini sana ss ile ıspat ettim bu durumda senin yapman gereken ya cevap yazmamak yada daha erdemli davranıp bir özel mesaj ile yada konuya yorum yazarak "afedersin" demekti. Ama sen halen çocukluk yaparak haklı çıkmaya çalışıyorsun. Yazdıklarını okuyunca senin adına ben utandım valla. Ama haklı çıkamazsın çünkü değilsin. Ve buna bu konuyu okuyan herkes şahit. Neden halen boş boş konuşuyorsun.

Ben cafe işlettiğim dönemlerde dahil her zaman amd kullandım. Ve yazdıklarımı okuyan her zeki insan amd nin ekran kartı ve işlemci pazarındaki durumu ortadayken yazdıklarımın yapıcı bir eleştiri olduğunu anlar. Ama sen bir erkeğe yakışmayacak şekilde olayı zaten çok memnun olduğum yıllardır severek kullandığım işlemcinin nasıl OC yapılacağı ve benim bunu bilmediğimi idda edip, bunun üzerinden kendini haklı çıkartmaya çalışıyorsun. Kısacası kendin çalıp kendin oynuyorsun. Küçülüyorsun, yapma.

Sana başka cevap yazmayacağım. Hatta bu yazdıklarımıda cidden yazmak istemezdim ama gerçekten yazdığın saçma sapan şeylerle beni buna mecbur ettin ne yazık ki. Ben isterdim ki illa bir diyalog gelişecekse bu pm üzerinden olsun ama sen tam aksi şekilde buraya mantık ve akıl dışı şeyler yazmışsın haklı olmadığını bile bile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vega -- 22 Nisan 2016; 10:38:51 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.