Şimdi Ara

QuickTime'ın Windows desteği sona erdi, uygulamanın kaldırılması öneriliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
414
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • QuickTime'ın Windows desteği sona erdi, uygulamanın kaldırılması öneriliyor 

Apple'ın geliştirdiği QuickTime yazılımı Windows tarafında da yer alıyor ancak uzunca bir süredir güncelleme almadı. Öyle ki şirket ne Windows 8 ne de Windows 10 güncellemesinin ardından yazılımı yenileme ihtiyacı hissetmedi. Aradan geçen uzunca sürenin ardından güvenlik şirketi Trend Micro kullanıcılara uyarıda bulunmuştu.

Trend Micro'nın ardından ABD İç Güvenlik Bakanlığı da kullanıcıları uyarma ihtiyacı hissetti. Uyarıda yazılımın Windows sürümünde iki adet önemli güvenlik açığı bulunmasının altı çizildi. Kullanıcılar QuickTime kullanmamaları konusunda uyarıldı. Trend Micro ve  ABD İç Güvenlik Bakanlığı en güvenli seçenek olarak QuickTime'ı Windows platformunda kullanan kullanıcıların, programdan vazgeçmesini ve silmesini gösteriyor.

Ayrıca Bkz.Microsoft'un 1 milyar Windows 10'lu cihaz hedefinin en büyük engeli Apple
    Apple ise Windows platformunu uzunca bir süredir kafasında bitirdiğini ispatlarcasına konu hakkında açıklama yapma gereği hissetmedi, yalnızca lisanslı QuickTime 7 Pro sürümüne sahip kullanıcıların lisans anahtarlarını saklamaları istendi. Bu açıklama da uygulamanın kaldırılmasının en güvenli seçim olduğunu doğrular nitelikte. 

Sizler de Windows platformunda QuickTime uygulamasını tercih ediyorsanız güvenlik açıkları sebebiyle uygulamayı kaldırmanız en mantıklı seçenek olabilir.

• Kullanan var mı zaten??

• qt mı ? 20 yıldır pc kullanıyorum hiç ihtiyaç hissetmemiştim. Apple bu kararından dolayı tebrik ediyorum.

Bu arada kullanan biri ne işe yaradığını yazar mı ?

• Bâzı DVR cihazlarının arayüzleri eklenti olarak istiyordu. Tarayıcılarda varsayılan olarak kapalıydı uzun zamandır.

Bir videoyu QuickTime ile oynatmak istediğimde çalıştığını hatırlamıyorum. iTunes ile yüklenen birçok zorunlu ıvır zıvırdan biri. iTunes'u da çok mecbur kalmadıkça kurmam. İşim bitince siliyorum. Hatta şu an hiç kurmadan sanal makinada çalıştırıyorum.

Apple'ın PC için çıkardığı uygulamalar trojan gibi, ama amacı seni PC'den soğutup Mac'lere geçirmek galiba. Yazılım devi en yaygın işletim sistemine nasıl stabil bir uygulama çıkaramaz ki?

Bence iyi haber, zorla kurdurduğu yazılımlardan birinden kurtulduk. Toprağı bol olsun.

• Pot Player akar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 16 Nisan 2016; 11:10:33 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • işte bi iphone çıakrdı milleti kekliyo.başka yaptığı bişi yok.çinde millet parçaların ve üretim maaliyetini bildiği halde alıyor.bence o fiyatlar az 2 katı yapmalı.deveye diken misali :D

• Edius quicktime kullanımını zorunlu tutuyor. Çalıştırmasanız bile yüklü olması gerekli.

• quote:

Orijinalden alıntı: machinarium

Edius quicktime kullanımını zorunlu tutuyor. Çalıştırmasanız bile yüklü olması gerekli.

After effect ve adobe premier de sürekli sisteminizde quicktime yok indirin diyor. Açıkçası takmadım. Gereksiz bir oynatıcı...

• quote:

Orijinalden alıntı: Infinitum

Bâzı DVR cihazlarının arayüzleri eklenti olarak istiyordu. Tarayıcılarda varsayılan olarak kapalıydı uzun zamandır.Bir videoyu QuickTime ile oynatmak istediğimde çalıştığını hatırlamıyorum. iTunes ile yüklenen birçok zorunlu ıvır zıvırdan biri. iTunesu da çok mecbur kalmadıkça kurmam. İşim bitince siliyorum. Hatta şu an hiç kurmadan sanal makinada çalıştırıyorum.Appleın PC için çıkardığı uygulamalar trojan gibi, ama amacı seni PCden soğutup Maclere geçirmek galiba. Yazılım devi en yaygın işletim sistemine nasıl stabil bir uygulama çıkaramaz ki?Bence iyi haber, zorla kurdurduğu yazılımlardan birinden kurtulduk. Toprağı bol olsun.

iTunes'u Windows'ta iPhone 3G'den itibaren kullanıyorum. Herhalde ben farklı bir program kullanıyorum hiç bir sorunuyla karşılaşmadım. İlginç. Apple Maclere geçirmek isteseydi zaten Windows'a hiç getirmeyip iPhone içinde Mac'i zorunlu tutardı :)

• Video düzenleme programları hariç işe yaramayan bir yazılımdı zaten.
  • Tüm Mac kullanıcıları kullanır.Mac'in dahili video oynatıcısıdır, Windows media player gibi ama ondan daha yetenekli.Ekran videosu almak içinde mükemmel bir araçtır.Bir Mac cihazda QuickTime'ı deneyimlemeden işlevselliği ile yanlış düşüncelere kapılabilirsiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: esmerbuyucu

quote:

Orijinalden alıntı: Infinitum

Bâzı DVR cihazlarının arayüzleri eklenti olarak istiyordu. Tarayıcılarda varsayılan olarak kapalıydı uzun zamandır.Bir videoyu QuickTime ile oynatmak istediğimde çalıştığını hatırlamıyorum. iTunes ile yüklenen birçok zorunlu ıvır zıvırdan biri. iTunesu da çok mecbur kalmadıkça kurmam. İşim bitince siliyorum. Hatta şu an hiç kurmadan sanal makinada çalıştırıyorum.Appleın PC için çıkardığı uygulamalar trojan gibi, ama amacı seni PCden soğutup Maclere geçirmek galiba. Yazılım devi en yaygın işletim sistemine nasıl stabil bir uygulama çıkaramaz ki?Bence iyi haber, zorla kurdurduğu yazılımlardan birinden kurtulduk. Toprağı bol olsun.

iTunes'u Windows'ta iPhone 3G'den itibaren kullanıyorum. Herhalde ben farklı bir program kullanıyorum hiç bir sorunuyla karşılaşmadım. İlginç. Apple Maclere geçirmek isteseydi zaten Windows'a hiç getirmeyip iPhone içinde Mac'i zorunlu tutardı :)

Ücretsiz olmasına rağmen iTunes'un neden bu kadar alternatifi var sizce?

Tüm yedeklerimi silmesi, başlangıçta 2-3 gereksiz uygulama çalıştırması, yan ürünlerini zorunlu tutması, update isteyip kurmaması, orta-üst seviye donanımda bile kasım kasım kasılması, XP gibi eski sistemler için eski versiyonları sitesinde bulundurmaması, cihazı her taktığımda gereken ayarları yapmama rağmen açılıp eşitlemek istemesi. Bazı sorunlar yaşayıp saatlerimi bu sorunu çözmeye ayırmak zorunda kalmam. Aklıma ilk gelenler böyle.

Bence de farklı bir program kullanıyoruz .

Mac'i zorunlu tutmak gibi bir hata yapmazlar. Birçok kullanıcı verileri uçana kadar cihazını hiç PC'ye bile takmadan kullanıyor. Birçok iPhone kullanıcısı Mac'ten haberdar bile değil. Yedeklemek isteyen kesim de sırf bunun için Mac alır mı sizce? Öyle yapsalardı sonu telefon piyasasında Blackberry gibi olurdu. Ellerinden gelse o kadar agrasif davranırlar elbette.

Aslında iTunes'u PC'ye getirmelerinin asıl sebebi halihazırda Apple kullanıcısı olmayan kullanıcıya iPhone satmak (çarpıtılabilir bir cümle, yani almak için bir artı daha eklemek). 2. aşama Mac aldırmak. Dikkat ederseniz en asgari derecede diğer platformlara uygulama geliştiriyor. En basitinden Android'de bir Move to iOS var, bir de Apple Music. İkisinin de amacı belli. Birinin amacı hizmet satmak, diğeri kendi platformuna çekmek. Windows Phone'u sanırım zaten ölüme terk ettiler. Windows'ta da durum bu.

Apple iyi niyetli olsa Windows'a en azından Garageband, iMovie gibi şeyleri getirirdi. İşletim sistemini kırpılmış da olsa indirilebilir yapardı. Sanal makinada iOS uygulama geliştirmeye çalışan kişiler gördüm (2-3 yıl önce, şu anki durum nedir bilmiyorum), bu kişilere yardımcı olurdu, teknoloji dünyasının Kuzey Kore'si olmazdı kısaca.

Sanal makinada kullanıyorum dediğim gibi, Mac'te kullanımında sorun yok. Albümleri iTunes'tan alıyorum. Quick Time da PC'dekinden çok daha kullanışlı.

PC'de bu sorunları yaşayan tek kişi ben değilim. yerli/yabancı forumlarda ve sözlüklerde birçok kişi bulacaksınız.

Bir Mac sahibi olmak isterim ama çok zengin olmam lazım. Ya da bir iş için elzem olması gerek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• varlığını ilk defa gördüm sistemde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Infinitum kullanıcısına yanıt
    iTunes'in alternatif dediğin programlarının kullanılmasının sebebi de iTunes'te olmayan özellikle kullanmak zaten. Mesela pilin mAh gücü iTunes'ta gözükmüyor farklı bir program kurmalısın doğal olarak. Bunlar iTunes'e alternatif olmuyor yanına aperatif olur.

Başlangıçtaki uygulamaları devre dışı bırakabilirsin mesela iTunesHelper var onuda devre dışı yap çok mu mesele? Güncel iOS sürümleri güncel iTunes sürümleriyle çalışır bu da çok doğal. XP'yi Microsoft bile güvenlik desteğini bitirmiş daha ne bu tantana. Apple kendi Mac OS sürümlerinde de en az 10.8(2012 sürümü) istiyor mesela. Ben de cihazı her taktığımda çok kolay eşitliyor. Ve şifreli yedeklerim de hiç silinmedi. Yani cümle alem senle aynı sorunları yaşıyor tabii haklısın ve çözümlemeleri de saatler sürüyordur. Siz de kendinizle aynı sorunu yaşayanlarla bir ordu oluşturup Apple'a saldırabilirsiniz. Herkes mağdur diye bir şey de yok.

Eskiden iPhone'u güncellemek için iTunes gerekiyordu. Öyle olunca iPhone kullanıcıları ya Mac alacaktı ya da Mac olan bir arkadaşından güncellemesi gerekecekti olay kısaca bu. Bu yüzden Windows desteği getirdiler fakat sonra OTA geldi. İsteseler şimdi desteği çekerler yani Apple bundan mı korkacak? Kendi platformuna uygun şartlarda çekmesinin de kötü bir yanı yok.

Siz Apple'ın mantığını anlamamışsınız gelmiş burada eleştiriyorsunuz. Garageband, iMovie'yi getirsin. Bir de üstüne üstlük işletim sistemini açsın demişsiniz. Yok artık daha neler? Bir de Microsoft'un ayağını öpsün piyasadan çekilsin istersen. Cidden komiksiniz size bir şey denilmez.

Ben de PC'de iTunes kullandığım için belirttim zaten. Mac kullansaydım umurumda olmazdı söyledikleriniz.

• esmerbuyucu kullanıcısına yanıt
    Dostum yukarıda arkadaşın dediği şeylerin çoğu doğru. Bende senelerce iphone kullanmış ve hala kullanan birisiyim ve itunes çok sıkıntılı bir program herkes itunes un zorunlu tuttuğu başlangıç programlarını senin benim gibi kapatmayı bilmeyebilir.Özellikle itunes ilk kurulumları sonrası telefonla ilk senkronizasyonunu yaparken aletteki bilgileri silme gibi kötü bir alışkanlığıda vardır örn mp3 ler ve programlar garanti gider yanlış seçeneği seçersen telefon defterindeki kartvizitlerinde uçar gider. Bunları geçmişte herkes yaşadı ve yaşayanlar ders alarak nasıl halledeceğine dair çözümleri buldu lakin eline yeni bir iphone almış bir kullanıcı eminimki ilk kullanımında bu sorunları yaşayacaktır. Apple windows desteğinide pc lere özgürcü bir tutuma sahip olduğu için getirmedi eli mahkum olduğu için getirdi. Bu yüzden yazmışsın ya apple bundanmı korkacak diye evet korkalar çünkü dünyada kaç mac sahibi mevcut? Direk kendi müşteri potansiyelini baltalar. Ben eminim ki kimse iphone kullanacam diye
    gidip mac e para vermez iphone olmazsa android olur başka birşey olur. Buradaki asıl sorun apple ın para kazanacağı zaman bütün kapıları açması (iphone ya da ipad in windows desteği gibi) ama diğer durumlarda ben küstüm oynamıyorum demesi. Bence sen biraz apple mantığını anlamamışsın gibi görünüyor. Paragrafla falan uğraşmadım affola.

• cenkcirak C kullanıcısına yanıt
    Paragraf paragraf yorumlamana gerek yoktu sorun değil. iTunes'in sorunlarını dile getirebilirsiniz buna bir şey demiyorum zaten. Sorunsuz bir yazılım olduğunu iddia etmiyorum. Fakat gelipte herkes sorun yaşıyor herkes şikayetçi derken genelleme yapılıyor ben de burada sitemimi belirtiyorum. Çok ciddi sorunlar olsa Apple bunları eminim çözecektir. Fakat Windows bildiğiniz gibi farklı bir platform. Apple ne kadar sorunsuz yapabilir ki. İlk önce tabii ki kendi ürününü sorunsuz yapacak Windows'u ise ikinci plana atacak.

Artık iPhone kullanmak için bir kişisel bilgisayara ihtiyaç duyulmuyor mesela. Ama o zamanki şartlarda telefonu güncellemek, yedeklemek vs. için başka bir şansları yoktu kullanıcıların bu yüzden Apple'da Mac dışındaki kullanıcıların da iPhone alabilmesi için böyle bir hamle yapması gerekiyordu. Ama şuanki şartlar olsaydı sanmıyorum ki Apple Windows'a destek vermekle uğraşsın. Ha iPhone ilk çıktığı zamanda iPhone'da Windows desteği vermeyip sadece Mac desteğiyle de yoluna devam edebilirdi. Kimse iPhone kullanmak için Mac almaz demekte yanlış bir cümle. O zaman ben de sana şöyle söyleyeyim iPhone kullanmak isteyen birinin Windows'lu bilgisayarı da olmayabilir. Yani iPhone kullanmak için niye Windows olan bir ürün almak istesin o zaman? Bu daha mantıksız bir şeçenek. Biri iPhone'un da üreticisi olan Apple'ın ürünü diğeri Microsoft'un. Yani iPhone yeni çıktığı zaman zaten ortada bir müşteri potansiyeli yoktu ki baltalasın. Müşteri potansiyelini Windows kullanıcılarına yönelikte oluşturduğu için sana öyle gelmiş olabilir. Apple iPhone'u evrenselleştirmeyedebilirdi sadece ABD'ye yönelik bir ürün olarakta duyurabilirdi. Bu kendi bileceği iştir. En çok güvendiği ve destek verdiği ülkede zaten ABD. Satışlarının çoğu da oradan geliyor. ABD'de ki Mac sahipleri de azımsanacak sayıda değil. Daha az para kazanırdı evet bu bir gerçek. Fakat para kazanmak için her yol Apple içinde veya herhangi bir şirket içinde mübah değildir. Bak Microsoft'ta Apple gibi Windows'u sadece kendi ürünlerinde kullansa bu kadar üstlere çıkamazdı. Şimdi artık iyidir kötüdür orasını bilemeyeceğim kişisel bilgisayar konusunda bir çoğunluğa sahip. Apple ben bu paydadan daha fazla alayım diye kaygısı yok. Başarılı olayım da paydam az olsa da müşterilerimi memnun edeyim olay bu.

Ama yıl 2016 olmuş. iPhone artık kendi ayakları üzerinde duran bir ürün haline gelmiş. Yani Apple şimdi bir adım atıyor olsaydı Windows'a özellik desteği vermese çok bir şey kaybetmezdi. Artık iPhone kullanıcıları da bilgisayardan bağımsızlar şuanda. Yani eğer iPhone Mac destekli olarak başlasaydı bile ilerleyen yıllarda tekrar Windows veya her neyse müşterilerini kazanacaktı. En kötü ne yaparlardı Mac kullanıcısı olmayan kişilerin iPhone'larını Apple Store'larda güncellerlerdi, yedeklerlerdi. Yani Apple için Windows desteği önünde bir problem olamaz. Her türlü çözümü bulunur. Apple bugünlere Microsoft veya Windows müşterileri sayesinde gelmedi. Bu iPhone'un kendine has başarısıdır. Ben Apple'ın mantığına yeterince hakim olduğumu düşünüyorum.

İşte seninde bahsettiğin bu durumlardan yani iphone un kendi başına idare edebileceği ve gerekirse itunes a ihtiyacı olmayacağından (ki bende hiç itunes kurulu değil ) yukarıdaki arkadaşın dediği gibi itunes windows platformu için gereksiz bir program olmuş oluyor. Tabii telefon, kartvizit ve mp3 gibi konularda bilgisayarında yedek tutmak isteyen kullanıcılar hariç onlarda bu tür problemlerle uğraşmak zorunda kalıyorlar.
    O biraz sıkardı.
  • Bazı profesyonel video düzenleme araçları Quick Time istiyor. Anlayacağınız Apple siz bize gelin diyor.

• Video düzenleme programları quicktime olmadığı sürece hata verir sürekli. Kısacası profesyonel tasarımlarla uğraşanlar gibi sizde gelin mac pc kullanın video düzenlemeleri için diyorlar yemezler. Windows 10 ile birlikte gizlilik ihlallerimiz düşünüldükçe mac ve linux sistemler bence tercih edilmeye başlanacak ancak nasıl olacak onu bilmiyorum. Linux e ağırlık verilse keşke android de olduğu gibi pcde de hakimiyeti eline alır. Özellikle oyunların linux versiyonları çıkmalı ki bu geçiş sağlansın.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.