Şimdi Ara

Apple, eski iPhone’lardan 40 Milyon Dolar değerinde altın çıkardı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
305
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Senede 1.2 Milyon adet iPhone’u tek tek parçalarına ayırabilen robotuna Liam  adını veren Apple, bu yeni teknolojik ekipmanın marifetlerini iPhone SE’nin de tanıtıldığı etkinlikte tüm dünya ile paylaşmıştı.

Apple, eski iPhone’lardan 40 Milyon Dolar değerinde altın çıkardı

Uzunca bir süredir geri dönüşüm, yenilenebilir enerji gibi çevreci konularda çalışmalar yürüten Apple, 2015 yılına ilişkin bir takım rakamlar paylaştı. Buna göre Apple, 2015 yılında geri dönüşüme getirilen bilgisayarlardan ve iPhone’lardan 40 Milyon Dolar değerinde altın çıkarmış. Bu da toplamda 1000 kilogram altına denk geliyor.

Apple’ın paylaştığı diğer ilgi çekici rakamlar ise şöyle:

• Apple, elektrik ihtiyacının %93’ünü kendi kurduğu yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediyor. Ayrıca Apple’ın veri merkezleri %100 oranında yenilenebilir enerji ile çalışıyor.
    • Apple’ın cihazlarında alüminyum kullanımına yoğunlaşarak karbon emisyonunu ciddi ölçüde düşürüyor.
    • Bir iPhone 6s’i günde bir kez şarj ettiğinizde bir yıl sonunda ödeyeceğiniz ücret yılda 1,5 TL’yi geçmiyor. Tabi bu rakam ABD’deki elektrik fiyatlarına göre belirlenmiş. Türkiye’de elektrik  fiyatlarının daha ucuz olduğunu düşünürsek rakam çok küçük oranda biraz daha aşağı düşecektir.
    • Cihazlardan 1000 kilogram altın, 3000 kilogram gümüş çıkarılmış. Çıkarılan altınların bugünkü fiyatlara göre değeri 113 Milyon TL ederken, gümüşler 4.5 Milyon TL ediyor.
    • Bu arada Apple, zararlı kabul edilen materyalleri ürettiği cihazlarda veya üretimin herhangi bir safhasında kullanmaktan da kaçınıyor. 2008’den beri arsenik, 2006’dan bu yana kuruşun, 2009’dan beri de cıva kullanımından uzak duruyor.

Özellikle bu yıl geri dönüşüme ciddi bir kaynak ayıran ve promosyonal etkinlikler ile farkındalık yaratmaya çalışan Apple, muhtemelen 2016 yılı sonunda, 2015 için konuştuğumuz rakamların kat kat üstünde sonuçlara ulaşmış olacaktır. Apple hali hazırda kullanıcıların eski veya çalışmayan dizüstü bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi ürünlerini ücretsiz kargo ile Amerika'daki merkeze ulaştırıyor. Hatta iPhone'lar için cihaz başına Apple ekosisteminde kullanılabilecek bonus ödemeler yapıyor.

• Adamlar çevreye önem veriyor bizdekiler ne yapıyor çöpe atıyor. Allahtan çevreciler varda toplayabildikleri kadar geri dönüşüme veriyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: mirzafuat

Adamlar çevreye önem veriyor bizdekiler ne yapıyor çöpe atıyor. Allahtan çevreciler varda toplayabildikleri kadar geri dönüşüme veriyorlar.

Çevreciler dediğiniz kimler ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • etinden sütünden yararlanmak.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: neo01470

quote:

Adamlar çevreye önem veriyor bizdekiler ne yapıyor çöpe atıyor. Allahtan çevreciler varda toplayabildikleri kadar geri dönüşüme veriyorlar.

www.evcilerkimya.com
    http://www.eag.com.tr/
    http://aneldoga.com/home/tr-TR/Default.aspx

Ve daha bi sürü firmalar

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: neo01470

quote:

www.evcilerkimya.com
    http://www.eag.com.tr/
    http://aneldoga.com/home/tr-TR/Default.aspx

Ve daha bi sürü firmalar

Eyvallah hocam

• Orta vadede zaten kaynak kıtlığı ve çevre kirliği gibi nedenlerle bi çok şirket devletlerin istediği kıstasları sağlayamadığı veya ayak uyduramadığı için kapanacak ve yok olacak. Apple şimdiden kendini hazırlıyor bu duruma. Geleceğin düşmanı teknolojinin, saygın ve çevre dostu üretiticisi olmaya adaylığını koymuş.

• türkiyede elektrik daha mı ucuz ?
    amerikada ortalama 10cent. kw fiyatı 30 kuruş diyelim hadi.

ülkemizde 40 kuruş kw ı.
  • Apple uyanıklık yapıp ileriyi de düşünüyor demek ki...

• Haberi yayinlayan Ahmet gozutok kardesim

Bu senin 2.ucuzluk haberin .forumda yedigin dayaklarr az geldi galiba (mecazen tabii)

Kasitli olarak mi davraniyorsun bilmiyorum.kime selam vermeye calisiyosun onu tahmin edebiliyorum.herhalde kontenjan calisanisin.haberlerin berbat ayni zamanda yalan ayni zamanda itici .bak kardesim bu ucuzluk numaralarini burada kimseye yutturamazsin.sen bu masallari kontenjan merkezindeki tifillara anlat.bilmiyorum bu sitenin bu kadar kasitli davranmasini anlayamiyorum gercekten.adam cikmis elektrik ucuz diyor pes gercekten pes.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozkn_s

Haberi yayinlayan Ahmet gozutok kardesim

Bu senin 2.ucuzluk haberin .forumda yedigin dayaklarr az geldi galiba (mecazen tabii)

Kasitli olarak mi davraniyorsun bilmiyorum.kime selam vermeye calisiyosun onu tahmin edebiliyorum.herhalde kontenjan calisanisin.haberlerin berbat ayni zamanda yalan ayni zamanda itici .bak kardesim bu ucuzluk numaralarini burada kimseye yutturamazsin.sen bu masallari kontenjan merkezindeki tifillara anlat.bilmiyorum bu sitenin bu kadar kasitli davranmasini anlayamiyorum gercekten.adam cikmis elektrik ucuz diyor pes gercekten pes.

Seni bu kadar rahatsız ediyorsa bloklarsın, haberlerini de görmezsin bundan sonra. Gören de on senelik üye sanacak. Altı üstü iki günlük üyesin, şimdiye kadar hangi büyük hatasını gördün de bu şekilde hakaret edebiliyorsun? Yarın öbür gün biri verir mahkemeye bunun yüzünden görürsün klavye başından sallamayı.

Düzgün bir üslup kullanarak yapıcı eleştiri yapanlara saygı duyarım, sonuçta dikkate değer yorumlar sayesinde haberlerin kalitesi de yükseliyor. Bu bakımdan yanlış anlaşılma olmasın.

Editör'ün yaptığı bu tarz farklı içerikli ve ilgi çekici haberlerden kendi adıma memnunum. Siteye çeşitlilik katıyor en azından. O da neyi nasıl yapacağını az çok biliyor olmalı ki bu işi yapıyor.

• Elektrik Ucuzmuşmuş Yok Ya..!

• quote:

Haberi yayinlayan Ahmet gozutok kardesim Bu senin 2.ucuzluk haberin .forumda yedigin dayaklarr az geldi galiba (mecazen tabii)Kasitli olarak mi davraniyorsun bilmiyorum.kime selam vermeye calisiyosun onu tahmin edebiliyorum.herhalde kontenjan calisanisin.haberlerin berbat ayni zamanda yalan ayni zamanda itici .bak kardesim bu ucuzluk numaralarini burada kimseye yutturamazsin.sen bu masallari kontenjan merkezindeki tifillara anlat.bilmiyorum bu sitenin bu kadar kasitli davranmasini anlayamiyorum gercekten.adam cikmis elektrik ucuz diyor pes gercekten pes.

Not:arkadaşın sağlam bir acısı varmış...
    (Bu kadar yazmışsa)

• Sizde avukatısınız galiba. İyice yandaş medya olmaya doğru ilerleyen dh bakalım ne zaman üyelerini kaybedecek.

Yok ulaşım ucuz yok elektrik ucuz. 5 lira yak 9 lira öde 4 lirası dağıtım bedeli olsun elektrik ucuz yersek.

• s_mail S kullanıcısına yanıt
    Elektrik faturasına bakmıyorsunuz galiba. Çıplak birim fiyat x lira ise altta harcadığınız elektrik fiyatı kadar dağıtım bedeli var. Sizin tuzunuz kuru olabilir ama 20 lira elektrik kullanıp 60tl ödemek insanın zoruna gidiyor.

• Ben Apple'ın samimiyetine inanamıyorum ne yazık ki, güzel bir çalışma ama.

• quote:

Orijinalden alıntı: s_mail

quote:

Haberi yayinlayan Ahmet gozutok kardesim Bu senin 2.ucuzluk haberin .forumda yedigin dayaklarr az geldi galiba (mecazen tabii)Kasitli olarak mi davraniyorsun bilmiyorum.kime selam vermeye calisiyosun onu tahmin edebiliyorum.herhalde kontenjan calisanisin.haberlerin berbat ayni zamanda yalan ayni zamanda itici .bak kardesim bu ucuzluk numaralarini burada kimseye yutturamazsin.sen bu masallari kontenjan merkezindeki tifillara anlat.bilmiyorum bu sitenin bu kadar kasitli davranmasini anlayamiyorum gercekten.adam cikmis elektrik ucuz diyor pes gercekten pes.

Not:arkadaşın sağlam bir acısı varmış...
    (Bu kadar yazmışsa)

Sende kacak elektrik kullaniyosun galiba bu faturalar sana koymadigina gore

• Simdi tek tek cevap vermeye calisayim

Evet dogrudur yeni uyelerdenim.insanlarin deger yargilari zamana gore islemez kanaatindeyim .kimseye hakarett etmedim.eger oyle birsey varsa da gidip savciliga basvurabilir.sen bana tehditvari konusunca klavyaden sallamiyosundur umarim. Evet haberin kalitesi elestriler sayesinde yukselir.bu haber aslinda cok dikkat cekici ve faydali bilgiler var. Geri donusumden tut yenilenebilir enerjiye kadar.okurken keyif aldim bende. Yalniz sinek kucuk olsa da mide bulantisina engel olamaz maalesef.bu guzel haberi bu konuma dusuren ben degilim.son soz olarak bu haber de yer alan elektrik fiyatlari ile ilgili rakamlari dogru bir sekilde yorumlamak once onun gorevi.

• Bu cevap ta yalniz seninle alakali olacak.soze baslarken kurdugun cumleye bak (seni bu kadar rahatsiz ediyorsa bloklarsin haberleri de gormezsin bundan sonra diyorsun daha sonra da elestriler haberin kalitesini yukseltir diyorsun.buradaki carpiklik marstan bile gorunur kanaatindeyim.son soz olarak bir de sen soyle bakalim turkiyede elektrik ucuz mu degil mi

• Ayrica mesajlarimi silmeyip elestrilere saygi gosterdigi icin (yada umursamamis da olabilir) farketmez yine de tesekkur ederim.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.