Şimdi Ara

Samsung ve Apple, OLED ekranlar için anlaştı iddiası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
144
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Samsung ve Apple, OLED ekranlar için anlaştı iddiası

Belki bu yıl değil ama gelecek yıl Apple’ın OLED ekranlı iPhone modellerine geçiş yapacağına kesin gözüyle bakılıyor. Devasa bir gelir pastasının oluşacağı bu yeni değişimde, ekran üreticileri de kıyasıya bir yarış halinde. İddialar, Samsung’un öne çıktığını gösteriyor.

Güney Kore’den gelen bilgilere göre, Samsung ve Apple arasında 2.59 milyar dolarlık OLED tedarik anlaşması imzalandı. Gelecek yıl başlarında hacimli üretime geçecek olan Samsung, müşterisine 100 milyon OLED ekran tedarik edecek.

OLED ekranların 5.5 inç büyüklüğünde olacağı ifade ediliyor. Yani OLED ekranlar iPhone Plus serisinde kullanılacak. Daha önce Apple’ın, 5.8 inçlik OLED ekranlı iPhone Plus modeli üreteceği iddia ediliyordu. Son duruma bakarsak iddia geçersiz hale gelmiş görünüyor.

Ayrıca Bkz.Apple Watch 2 daha ince olacak

Peki Apple 100 milyon OLED ekranı ne yapacak? iPhone Plus modelleri genelde yıl içinde büyük satış rakamlarına ulaşmıyor. Apple hiç bir zaman net rakamlar vermese de, iPhone Plus modelleri küçük modelin yarısı kadar satış yapıyor. Bu da yıllık 50-60 milyon civarına denk geliyor. Muhtemelen Samsung ile yapılan anlaşma birden fazla yılı kapsıyor. Yani iPhone 7S Plus ve iPhone 8 Plus modellerinde Samsung imzalı OLED ekranlar görebiliriz.

OLED ekranlar, LCD ekranlara göre siyah renkleri daha derin yansıtabiliyor ve dış mekanlarda daha rahat bir görünüm sunuyor. Ayrıca enerji tüketimini düşürüyor, cihaza incelik sağlıyor. Son yıllarda TADF OLED adında yeni bir teknoloji geliştiriliyor. TADF teknolojisi, OLED içerisindeki zararlı materyallerin kullanımına gerek bırakmıyor ve maliyetleri azaltıyor. Samsung, bu teknolojinin en büyük müşterisi durumunda. 

• Samsung'un ve beraberinde Güney Kore'nin geleceği güneşten daha parlak...

• Bence iphone pro gerçek ve apple rahmetlinin kemiklerini sızlatırcasına iphone pro'ya kalem desteği getirecek ve bunu en iyi şekilde sağlayan firma ile el sıkıştı bknz. Note serisi ;) Tabletlerdeki ekranlar TFT her ne kadar güzel olsalarda sanırım telefonlar için uygun değiller ve apple bu kalem destekli iphone'yi OLED ekranlarla yapacak

• bunun arkasindanda patent davasi gelir aslinda oled i ben icat etmistim

• En büyük sıkıntısı olan beyaz rengi yeterli doğrulukta gösteremediğini yazmamışsınız, belki bu ekranlarda düzeltirler ama Samsung'un kendi kullandığı amoled ekranlar beyaz rengi led ekranlar kadar iyi gösteremiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Grand_Alexander

Bence iphone pro gerçek ve apple rahmetlinin kemiklerini sızlatırcasına iphone pro'ya kalem desteği getirecek ve bunu en iyi şekilde sağlayan firma ile el sıkıştı bknz. Note serisi ;) Tabletlerdeki ekranlar TFT her ne kadar güzel olsalarda sanırım telefonlar için uygun değiller ve apple bu kalem destekli iphone'yi OLED ekranlarla yapacak

jobs'ın o zaman bahsettiği kalem kullanma amacıyla şimdi ki note serisinin kullanım şekli ve amacı çok farklı, şöyle ki iphone'un çıktığı devirde piyasada dokunmatik ekran diye geçen halbuki basmatik diye tabir edilen bir sürü niteliksiz telefon vardı, bunların ekranları bastığını çoğu zaman algılamaz algılasa yavaş ve parmağın kalınlığından hatalı komutla sonuçlanırdı o yüzden kalemle kullanmaya muhtaçtılar jobs piyasadaki bu çöplerden iphone'u ayırmak için sanırım şöyle demişti kalem kullanıyorsak bu işi becerememişizdir ki sonuna kadar haklıydı çünkü bu gün telefon kullanmak için kaleme ihtiyacımız yok yani bir yere doğru basmak için değil sadece notedaki gibi yazı yazmak çizim yapmak belki ekstra fonksiyonlar için kullanılıyor o yüzden çizim yapılan bir iphone çıksa steve'in en azından bu konuda rahatsız olacağını sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GreyParrot -- 16 Nisan 2016; 12:59:25 >
  • Her seferinde Amoled ekrana beyazdan pok atıyorsunuz da gelin bi kere de Amoled dışındaki ekranların siyah performansından konuşalım. Bilindiği gibi Amoled ekranlar siyah renkleri vermek için pikselleri kapatıyor. Kapkaranlık bir ortam da örnek veriyorum elinizde bir Note 5 ile siyah bir duvar kağıdı açın birde iPhone ile açın. Eğer Note 5 elinizde değilse karanlık oda da onu bulamazsınız çünkü bildiğin siyah veriyor ama diğer ekranlar bu konuda vasat.

Samsung Tab S ve iPad Air 2 kullandım ben ikisini de aynı anda ve inanın bana bu konuda iPad o kadar vasat ki bazen film veya video izlerken geceleri alt ve üst bölümdeki siyah alanlarda ışığın sızıntısı kabak gibi belli oluyor.

Beyaz konusunda da artık Amoled ekran çok çok daha iyi bir konuma geldi ama ips lef ekranlar siyah konusunda hala vasat..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: volkan_kolay

Her seferinde Amoled ekrana beyazdan pok atıyorsunuz da gelin bi kere de Amoled dışındaki ekranların siyah performansından konuşalım. Bilindiği gibi Amoled ekranlar siyah renkleri vermek için pikselleri kapatıyor. Kapkaranlık bir ortam da örnek veriyorum elinizde bir Note 5 ile siyah bir duvar kağıdı açın birde iPhone ile açın. Eğer Note 5 elinizde değilse karanlık oda da onu bulamazsınız çünkü bildiğin siyah veriyor ama diğer ekranlar bu konuda vasat. Samsung Tab S ve iPad Air 2 kullandım ben ikisini de aynı anda ve inanın bana bu konuda iPad o kadar vasat ki bazen film veya video izlerken geceleri alt ve üst bölümdeki siyah alanlarda ışığın sızıntısı kabak gibi belli oluyor. Beyaz konusunda da artık Amoled ekran çok çok daha iyi bir konuma geldi ama ips lef ekranlar siyah konusunda hala vasat..

Boşuna uğraşma kardeş algıları kırmak çok zordur. Şimdi sorsan sarı gibi beyazları var iğrenç derler. Hatta bazılarına kalsa güneşte amoled ekranlar görünmüyor. Parlaklık değerleri çok kötü der. Anlayacağın millet geçmişte hapis kalmış ve günümüze gelmek istemiyorlar. Samsung'dan hoşlanmadıkları için Amoled ekranları da sevmiyorlar yani olay tamamen duygusal.

• quote:

Orijinalden alıntı: stalker(1979)

quote:

Her seferinde Amoled ekrana beyazdan pok atıyorsunuz da gelin bi kere de Amoled dışındaki ekranların siyah performansından konuşalım. Bilindiği gibi Amoled ekranlar siyah renkleri vermek için pikselleri kapatıyor. Kapkaranlık bir ortam da örnek veriyorum elinizde bir Note 5 ile siyah bir duvar kağıdı açın birde iPhone ile açın. Eğer Note 5 elinizde değilse karanlık oda da onu bulamazsınız çünkü bildiğin siyah veriyor ama diğer ekranlar bu konuda vasat. Samsung Tab S ve iPad Air 2 kullandım ben ikisini de aynı anda ve inanın bana bu konuda iPad o kadar vasat ki bazen film veya video izlerken geceleri alt ve üst bölümdeki siyah alanlarda ışığın sızıntısı kabak gibi belli oluyor. Beyaz konusunda da artık Amoled ekran çok çok daha iyi bir konuma geldi ama ips lef ekranlar siyah konusunda hala vasat..

Boşuna uğraşma kardeş algıları kırmak çok zordur. Şimdi sorsan sarı gibi beyazları var iğrenç derler. Hatta bazılarına kalsa güneşte amoled ekranlar görünmüyor. Parlaklık değerleri çok kötü der. Anlayacağın millet geçmişte hapis kalmış ve günümüze gelmek istemiyorlar. Samsung'dan hoşlanmadıkları için Amoled ekranları da sevmiyorlar yani olay tamamen duygusal.

Galaxy S3, S5, Note 2, 3, 4 ve şimdi de Note 5 kullanıyorum, 1 2 günlükte olsa Note 5 varken S7 Edge tecrübem oldu, bunun yanında iPad, LG, HTC kullandım. Anlayacağın teknoloji manyağı bir adamım ama şunu diyebilirim ki iPhone 5 ve 5S ile iPhone 6S serisine kadar ekranda hiçbir gelişme yokken Samsung her yeni jenerasyon da Amoled ekranın üstüne koyarak geliştirdi ve şimdi cep telefonun da referans alınacak ekran oldu. Kimse kusura bakmasın ama şu anda elimdeki Note 5 için beyazı öyle böyle diyen adam art niyetlidir zoruna gittiği için konuşuyordur güzel kardeşim.

• Plus serisi 5.8 inç olsun da insanlar azıcık şu tepsi telefondan uzaklaşabilsin. Göz zevkimi bozuyor cidden 5 inçten öte telefonsular.

• 3. donanım olan ekran'ı da teslim edecek anlaşılan...

• beyaz renk siyah renk ten daha önemlidir.mesela web de gezinirken sayfalar hangi renk te gösteriliyor?onun için simdiki amoled ekranlar henüz yetersiz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bircancan

beyaz renk siyah renk ten daha önemlidir.mesela web de gezinirken sayfalar hangi renk te gösteriliyor?onun için simdiki amoled ekranlar henüz yetersiz.

Samsung telefonlarından bi haber olduğunuz için ve sadece tekno mağazalarda incelediğiniz için böyle boş boş yorum yaparsınız, ayarlar ekran ekran modu dediğin zaman karşına tane seçenek çıkacak. uyarlanabilir ekran, amoled sinema, amoled foto, temel şeklinde, bu seçeneklerden amoled foto ve temel seçilirse beyaz renk tam bir beyaz olarak gelmiyor ama uyarlanabilir ekran vede amoled sinema modunda ekran beyazla ilgili hiçbir sıkıntı yaşatmıyor, beyazsa beyazı veriyor arkadaşım bırakın artık boş boş yorum yapmayı..

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bircancan

beyaz renk siyah renk ten daha önemlidir.mesela web de gezinirken sayfalar hangi renk te gösteriliyor?onun için simdiki amoled ekranlar henüz yetersiz.

Samsung telefonlarından bi haber olduğunuz için ve sadece tekno mağazalarda incelediğiniz için böyle boş boş yorum yaparsınız, ayarlar ekran ekran modu dediğin zaman karşına tane seçenek çıkacak. uyarlanabilir ekran, amoled sinema, amoled foto, temel şeklinde, bu seçeneklerden amoled foto ve temel seçilirse beyaz renk tam bir beyaz olarak gelmiyor ama uyarlanabilir ekran vede amoled sinema modunda ekran beyazla ilgili hiçbir sıkıntı yaşatmıyor, beyazsa beyazı veriyor arkadaşım bırakın artık boş boş yorum yapmayı..

Volkan kardeş bunların amacı üzüm yemek değil Samsung'u dövmek Boşuna anlatma anlamaz bu adamlar Samsung kullanmayan adamlar ne bilsin Amoled ekranı
  • stalker(1979) kullanıcısına yanıt
    Galaxy S6 Edge kullanan bir arkadaşım da ayni dertten muzdarip geldi. Ya hacı bunun ekranı sarı gösteriyor. Ver şu telefonu dedim aldım düzelttim. Şimdi oldu ya diyor bana. Yani ürünü bilmeyen gelip burda yorum yapıyor ya eline iPhone almış bebelere laf anlatmaktan gına geldi kardeşim.

• quote:

Orijinalden alıntı: GreyParrot

quote:

Orijinalden alıntı: Grand_Alexander

Bence iphone pro gerçek ve apple rahmetlinin kemiklerini sızlatırcasına iphone pro'ya kalem desteği getirecek ve bunu en iyi şekilde sağlayan firma ile el sıkıştı bknz. Note serisi ;) Tabletlerdeki ekranlar TFT her ne kadar güzel olsalarda sanırım telefonlar için uygun değiller ve apple bu kalem destekli iphone'yi OLED ekranlarla yapacak

jobs'ın o zaman bahsettiği kalem kullanma amacıyla şimdi ki note serisinin kullanım şekli ve amacı çok farklı, şöyle ki iphone'un çıktığı devirde piyasada dokunmatik ekran diye geçen halbuki basmatik diye tabir edilen bir sürü niteliksiz telefon vardı, bunların ekranları bastığını çoğu zaman algılamaz algılasa yavaş ve parmağın kalınlığından hatalı komutla sonuçlanırdı o yüzden kalemle kullanmaya muhtaçtılar jobs piyasadaki bu çöplerden iphone'u ayırmak için sanırım şöyle demişti kalem kullanıyorsak bu işi becerememişizdir ki sonuna kadar haklıydı çünkü bu gün telefon kullanmak için kaleme ihtiyacımız yok yani bir yere doğru basmak için değil sadece notedaki gibi yazı yazmak çizim yapmak belki ekstra fonksiyonlar için kullanılıyor o yüzden çizim yapılan bir iphone çıksa steve'in en azından bu konuda rahatsız olacağını sanmıyorum.

söylediklerinizin tamamına katılmakla birlikte jobs o dönem kalemli fazlalık olarak görüyordu bunu "neden tek bir kalem kullanırken diğer on tanesinden feraket edelim ki" sözünden anlıyoruz iphone pro ile üzerine kalem koyabilecekleri bir kılıfta duyuracaklardır muhtemelen çünkü ben iphone pro ya note'deki gibi bir kalem yuvası yapacaklarına ihtimal vermiyorum apple böyle şeyleri sevmiyor artı satabilecekleri iki aksesuar varken neden birindne vazgeçsinler ki (kalemi telefonla birlikte tutabilecek bir kılıf + kalem)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.