Şimdi Ara

Kişisel bilgisayar pazarı küçülürken Asus'un ve Apple’ın pazar payı büyüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
162
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kişisel bilgisayar pazarı küçülürken Asus'un ve Apple’ın pazar payı büyüyor

Dünya genelinde kişisel bilgisayar satışları uzunca bir süredir düşmeye devam ediyor. 2012 yılından bu yana akıllı telefonlara yenik düşen kişisel bilgisayarlar pazarında küçülme devam ediyor. IDC’nin açıkladığı son rakamlara göre 2016 yılının ilk çeyreği içinde toplam kişisel bilgisayar satışı küresel ölçekte 64 Milyon 776 Bin olarak gerçekleşti.

Kişisel bilgisayar pazarı küçülürken Asus'un ve Apple’ın pazar payı büyüyor

Aynı dönem için 2015 yılında 71 Milyon olarak gerçekleşen satışlar, yeni rakamlara göre çeyreklik bazda %9.6 düşüş göstermiş oldu. Pazarın lider ilk üç ismi olan Lenovo, HP ve Dell toplamda %16.6’lık bir kayıp yaşamış görünüyor. Kişisel bilgisayar satışlarına ilişkin faaliyetlerini durduran önemli markalara karşın yaşanan bu kayıp sektör adına epey can sıkıcı. Tüm bunların yanında Asus pazar payını %1.5 yükseltmeyi başararak kazançlı görünen tek isim olmuş.

Asus’un yanında asıl dikkat çekici olan ise Apple’ın 4 Milyon 611 Bin cihaz satarak %1’lik bir artış yakalamayı başarması gösterilebilir. Yeni bir Mac modelini pazara sunmamasına karşın ilk çeyrekte önemli sayıda OS X yüklü cihaz satan Apple, ilk öeyrek için %7.1’lik pazar payının da sahibi olmuş.

iOS ekosisteminin gücünün yarattığı itici etki ile OS X tarafında pazardaki etkisini yavaş yavaş da olsa yükselten Apple’ın, küresel ölçekte güçlenmeyi başarmasına karşın 1.6 Milyon adet cihaz sattığı kendi ülkesinde yaşadığı küçük kayıplar yeni model beklentisine dayandırılabilir. Tüm bunlara rağmen Apple’ın kişisel bilgisayar satışlarında kendi işletim sistemi ile 5. büyük üretici olması epey önemli.

• Sadece benim mi dikkatimi çekiyor bilmiyorum ama Asus'un dizüstü bilgisayarları cidden çok şık. Macbook havası sezinliyorum, çoğu üretici plastik kasalı tost makinesinden hallice bilgisayar ürettiği için iPhone sonrası çoğu kişide metal sevdası ve kalitesi doğmaya başladı.
  • asus'un %1,5 büyümesi değilde apple'ın %1 birlik büyümesi daha dikkat çekici nede olsa o apple HİÇ ...

• Şu yeni macbook pro'ları artık çıkartsalar da biz de alsak ıntel yeni işlemcilerini duyuracak ama bu vatandaşlar daha skylake işlemcili bilgisayar çıkaramadı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ülkemizdeki rakamları merak ediyorum asıl. Şuan Apple Store'da alabileceğiniz en düşük Mac'in fiyatı 3600 TL ile Air 11" modeli. Bu fiyatları verip de alan varsa helal olsun.

• Ben imac alır senelerce kullanırım. Apple bu ürün gamında rakiplerinden daha iyi bir noktada.

Lakin çoğu zaman macbook ve pro'dan mümkün olduğunca uzak dururum.

BENİM DÜŞÜNCEME GÖRE macbook çoğu rakibinin gerisinde. Yıllardır da böyleydi. Pro'da bana göre profesyonel bir cihaz değil. Orada bile artık imaj satıyor Apple.

Uzun zamandır ios vs android muhabbetleri var. Benim gerçekten mobil cihazlar hakkında pek fikrim yok. Ios'in iyi olduğunu söylüyorlar. Bir kısım ise ios fanatiklerinin abarttıklarını düşünüyor.

İşte bu abartma noktasında ben apple'ın mobil cihaz fanlarını değil de Mac osx fanlarını suçluyorum. Onlar bu alışkanlıklarını mac osx fanatiklerinden aldılar.

Zaman olsa 2004-2010 arası şu forumda mac osx hakkında ne abartılar, ne saçmalamalar yaşanmış yazılmış tekrar baksak. İşte bu tavır bu bilgisizlik bu fanatiklik ios'e mac osx fanatiklerinden miras kaldı.

Alırım imac'imi kurarım windows'u mutlu mutlu yaşarım. Dizüstü alacaksam, profesyonel cihaz alacaksam apple'ın yanına bile yaklaşmam. Çünkü çok daha iyi alternatifleri vardı, şu anda da var.

Örneğin bir vaio tt vardı tüm rakiplerinin 3 yıl öncesinden gelen, O zaman da apple fanları tüm laptopları bir tütüm saçma bir şkilde çamurluyorlardı. Bir Dell precision vardı (hala var) profesyonel kullanıcılar için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 12 Nisan 2016; 20:32:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kefelon

Ülkemizdeki rakamları merak ediyorum asıl. Şuan Apple Store'da alabileceğiniz en düşük Mac'in fiyatı 3600 TL ile Air 11" modeli. Bu fiyatları verip de alan varsa helal olsun.

Mac mini de var 1800 civarına.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: joven

Bu mesaj silindi.
    quote:

Aynı dönem için 2015 yılında 71 Milyon olarak gerçekleşen satışlar, yeni rakamlara göre çeyreklik bazda %9.6 düşüş göstermiş oldu. Pazarın lider ilk üç ismi olan Lenovo, HP ve Dell toplamda %16.6’lık bir kayıp yaşamış görünüyor. Kişisel bilgisayar satışlarına ilişkin faaliyetlerini durduran önemli markalara karşın yaşanan bu kayıp sektör adına epey can sıkıcı. Tüm bunların yanında Asus pazar payını %1.5 yükseltmeyi başararak kazançlı görünen tek isim olmuş.

%16,6'lık kayba nasıl ulaştın onu çözemedim. Direk kayıp oranlarını toplarsan hesabın yanlış olur. Sende öyle yapmışsın anladığım kadarıyla. Benim hesabıma göre (miktarları toplayıp böldüm) kayıp %6,08 çıkıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cyberfalcon -- 12 Nisan 2016; 21:04:12 >

• toshiba çekilince daha büyür toshibadan başka notebook almam ama 2. seçeneğim asus olurdur şimdide öyle olacak sanırım...

• napsın millet koca laplopla sosyal medyadan başka bişey yapmıyodu.telefonlar yetiyor

• Şuan asus kullanıyorum yine almam gerekirse ilk tercihim yine asus olur

• Hp bitmiş -9 nedir ya

• Pazar paylarına bakınca üç büyüklerde bir sıkıntı gözükmüyor.

üretim adetlerinde düşüş var ve gayet normal. 4 yıl önceki i7 3610 işlemci hala tıkır tıkır laptopta çalışıyor.

i7 6700 ile aralarında öyle aman aman bir fark yok günlük kullanımda.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.