Şimdi Ara

Cihaz Temizlendikten Sonra Artan İşlemci Sıcaklığı Sorunu ( Tulpar T5 V4.1 )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
0
Favori
1.896
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben geçen sene mayıs ayında tulpar t5. v4.1 modelini almıştım. O günden bugüne kadar cihazla ilgili herhangi bir sorunum olmadı çok şükür. Oynadığım güncel oyunlarda da vaadedilen performansı sonuna kadar aldım. Fakat son 2-3 aydır cihazda ısınma problemi meydana geldi uzun zamandır temizlenmediği için. Ben de bu dönemde pek sistemi zorlayan oyunlar oynamadım daha çok iş için kullandım. Yaklaşık 2 hafta önce ise cihazı kadıköydeki servislerine götürüp temizlettim ve termal macunlarını yenilettim. Eve getirip test yaptığımda sıcaklıklar eski seviyelerine inmişti ta ki oyunlarda deneyene kadar.

İlk zamanlardaki oyun sıcaklık testlerimi videoya almıştım o zamanlar. Şimdi ise o testlere bakıp kıyas yaptığımda işlemcide yaklaşık olarak 10 derecelik bir fazlalık olduğunu görüyorum. Yani mesela işlemciyi en fazla zorlayan oyunlardan biri olan gta5'te işlemci sıcaklığım ilk zamanlarda en fazla 75-76 dereceleri görürken şimdi ise 85-86 seviyelerinde geziyor. Daha yukarısına çıkmıyor fakat 10 derecelik artış normal değil. İşlemciye oranla ekran kartı testine baktığım zaman onda herhangi bir problem yok. Önceki sıcaklıklar neyse şimdi de aynısı. Ancak işlemcide bir ısınma problemi olduğu çok açık.

Bu problemin nedeni fanların düzgün temizlenmemesi mi yoksa termal macunun doğru şekilde sürülmemesi mi? Ya da termal macunun kalitesi mi? Yoksa zaman ilerledikçe işlemci yıpranıyor mu? Bu sorunun nedeni ne olabilir ve daha önce karşılaşıpta sorunu çözen var mı?

Cihazı tekrar götürüpte yine aynı problemi yaşarsam bu benim açımdan zaman kaybı olacaktır. Eğer sorun kullandıkları termal macunun yeterli kaliteye sahip olmamasıysa kendim iyi bir macun alıp öyle götürebilirim ama bu bana mantıksız geliyor çünkü laptop'ı ilk aldığım zamanda aynı macunu kullanmışlardı. Ki sorun olsa ekran kartında da olurdu onda da aynısını kullanıyorlar.

Konuyla alakalı bilgisi olan arkadaşlar çözüm önerilerini yazarlarsa memnun olurum.

• Hocam bilgisayarı ilk aldığınızdaki ısı değerlerini sonradan alamassınız benim deneyimlerim bu yönde , bilimsel bi açıklama getiremem ama 5 adet laptop geçti elimden hepsinde aynı şeyi yaşadım , şu anki monsterdede aynı . İlk aldığımdan 1 yıl sonra 10 derece daha fazla yüksek ısı değerlerine sahipti . Hem boşta hem oyunda

Sadece oyunlarda 85 derecelere çıkıyorsa çokta takmayın .
  • quote:

Orijinalden alıntı: ARTHUR.

Hocam bilgisayarı ilk aldığınızdaki ısı değerlerini sonradan alamassınız benim deneyimlerim bu yönde , bilimsel bi açıklama getiremem ama 5 adet laptop geçti elimden hepsinde aynı şeyi yaşadım , şu anki monsterdede aynı . İlk aldığımdan 1 yıl sonra 10 derece daha fazla yüksek ısı değerlerine sahipti . Hem boşta hem oyunda

Sadece oyunlarda 85 derecelere çıkıyorsa çokta takmayın .

Ama işte aldığım bu modelde vaadedilen cihazın iyi soğutma sistemiydi. 1 sene sonra 10 derece yükseliyorsa bunu vaadetmenin manası kalmıyor, müşteriyi enayi yerine koymuş oluyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dtyrone -- 11 Nisan 2016; 21:26:58 >
  • Aynı modeli kullanıyorum ve aynı senaryo bana da oldu. Servise gidip genel bakım yapıldıktan sonra ısı değerlerim 10 derece arttı. Bakıma kadar herşey normaldi. Dediğiniz gibi ekran kartı ısı değerleri hala aynı.

Bir daha gönderdim işlemci 4710dan 4720 ye yükseltilmiş. Soğutma bloğu ve fan yenisi işe değiştirilmişti. 1 ay kadar normaldi ancak şimdi ısı yine artmaya başladı. Sanırım kullandıkları termal macun fabrika çıkışlı kullanılandan daha alt kalitede. Kendim kaliteli bir macun alıp kullanmayı düşünüyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcgoktug

Aynı modeli kullanıyorum ve aynı senaryo bana da oldu. Servise gidip genel bakım yapıldıktan sonra ısı değerlerim 10 derece arttı. Bakıma kadar herşey normaldi. Dediğiniz gibi ekran kartı ısı değerleri hala aynı.

Bir daha gönderdim işlemci 4710dan 4720 ye yükseltilmiş. Soğutma bloğu ve fan yenisi işe değiştirilmişti. 1 ay kadar normaldi ancak şimdi ısı yine artmaya başladı. Sanırım kullandıkları termal macun fabrika çıkışlı kullanılandan daha alt kalitede. Kendim kaliteli bir macun alıp kullanmayı düşünüyorum.

Dediğiniz işlemi uyguladıktan sonra konu altından beni alıntılayarak veya pm üzerinden bilgilendirme yapabilirseniz memnun olurum hocam. Umarım sorun yalnızca macun kalitesidir. Daha 1 sene bile olmadan işlemci sıcaklığı 10 derece yükseliyorsa cihazın garantisi bittiğinde durum ne olur meçhul.

• dtyrone kullanıcısına yanıt
    Yakın Zamanda yapar mıyım bilmiyorum.

Csgo online oyunda 75 dereceyi geçmezdi. Şimdi 89 derece görüyorum. Asw ve tab tuşları ve solundaki kısım resmen yanıyor. Çok sıkıntılı.

• quote:

Yakın Zamanda yapar mıyım bilmiyorum.

Csgo online oyunda 75 dereceyi geçmezdi. Şimdi 89 derece görüyorum. Asw ve tab tuşları ve solundaki kısım resmen yanıyor. Çok sıkıntılı.

Benim cs go'da 80 derece civarında geziyor ama eskiden 70 civarındaydı yani onda da 10 derece fazlası var. Yalnız sizin cihazın ısınma problemi daha fazla gibi geldi bana. Gta5 falan oynadığınızda büyük ihtimalle 95 dereceyi görecektir. Bence yakın zamanda deneyin bu macun yenileme olayını

Benim anlamadığım nokta şu, bu cihazların reklamı yapılırken soğutma konusundaki başarısı sürekli dillendirildi. Biz 1 sene sonra 90 dereceleri göreceksek o zaman neden bu kadar para verdik bu aletlere? Bu kadar ısındıktan sonra diğer laptoplardan farkı nedir? Monster bu kadar yüksek fiyatlı laptop satıp ne idüğü belirsiz macunlar mı kullanıyor yoksa temizlik esnasında titiz davranmıyor mu? Bu cihazların garantisi bittiğinde işlemcinin yanması durumunda cihazı kaldırıp çöpe mi atacağız? Çok canımı sıkıyor bu durum.

Dün Intel XTU ile stress testine soktum, 95 dereceye kadar çıktı. Servisten geldiğinde 89'u geçmemişti. Hemen termal macun siparişimi verdim. Arctic Mx-4 siparişim 1-2 güne elime ulaşınca uygulamayı düşünüyorum. Bakalım faydası olacak mı?
  • arkadaşlar bende yorumda bulunmak istiyorum 1 sene önceki driver ile gpu yu %100 kullanamazken şuanki driver ile oyunlarda gpu %100 kullanılabiliyor buradaki yüklenmede önemli yani driver ve işletim sistemindeki sürekli güncellemeler ve %100 e kadar kullanım imkanı oluşması.
    Oyunlarda full detay ayarlarda 95c ye kadar yolu var 96c den sonrası sisteme zarar verir donmalar başlar oyundan çıkar çıkmaz 95c ısıl deger 55c ye fazla zaman geçmeden sogutuyorsa bence sorun yok .Ayrıca tecrübelerime dayanarak termal macun kalitesi gerçekten çok etkili 6-10c kadar fark ettiriyor bilginize.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahsiyet

arkadaşlar bende yorumda bulunmak istiyorum 1 sene önceki driver ile gpu yu %100 kullanamazken şuanki driver ile oyunlarda gpu %100 kullanılabiliyor buradaki yüklenmede önemli yani driver ve işletim sistemindeki sürekli güncellemeler ve %100 e kadar kullanım imkanı oluşması.
    Oyunlarda full detay ayarlarda 95c ye kadar yolu var 96c den sonrası sisteme zarar verir donmalar başlar oyundan çıkar çıkmaz 95c ısıl deger 55c ye fazla zaman geçmeden sogutuyorsa bence sorun yok .Ayrıca tecrübelerime dayanarak termal macun kalitesi gerçekten çok etkili 6-10c kadar fark ettiriyor bilginize.

Bizim sorunumuz GPU değil CPU, Bizim GPU'da 2 fan'lı soğutma olduğu için 65 dereceyi pek geçmiyor. Isınma CPU'da gerçekleşiyor. Sürekli değerleri kontrol ettiğim için artış olduğunu fark edebiliyorum. 75-80'den 95 dereceye ulaşıyorsa bir anormallik var demektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: sahsiyet

arkadaşlar bende yorumda bulunmak istiyorum 1 sene önceki driver ile gpu yu %100 kullanamazken şuanki driver ile oyunlarda gpu %100 kullanılabiliyor buradaki yüklenmede önemli yani driver ve işletim sistemindeki sürekli güncellemeler ve %100 e kadar kullanım imkanı oluşması.

İlk aldığım zaman yaptığım testlerde ekran kartı %99 kullanılıyordu şimdi de %99 olarak kullanılıyor yani işlemciye aynı oranda yük binmesine rağmen 10 derecelik bir artış var. Yani bu durumun normal olmadığı aşikar. Tamam şimdi 85 derecelerde kullanalım da 1 sene sonra 95 derecelerde kullanacaksak ne anlamı kaldı bu laptop'a o kadar para vermemizin? 3-4 derece olsa anlarım da 10 derece ciddi bir fark ve denediğim her oyunda ve testte bu artış söz konusu. Ekran kartının sıcaklık değerlerinde herhangi bir değişim yokken işlemcinin birden bu kadar artması haliyle insanın aklına farklı farklı soruları getiriyor.

Az önce termal macunu yeniledim. Fan ızgrasının temizliğini yaptım. Şimdilik 3-5 derece bir azalma mevcut ancak macunun tam şeklini alması ve kıvamına gelmesi 2-3 gün alıyor. Günlük olarak takip etmeye devam edeceğim.
  • quote:

Az önce termal macunu yeniledim. Fan ızgrasının temizliğini yaptım. Şimdilik 3-5 derece bir azalma mevcut ancak macunun tam şeklini alması ve kıvamına gelmesi 2-3 gün alıyor. Günlük olarak takip etmeye devam edeceğim.

Olumlu bir gelişme oldu mu?
    Dün macunu tekrar yenilemek zorunda kaldım. Isı fazla artınca şüphelendim. Şu anda Gta5 ultra ayarlarda 75-80 derece. Csgo online 7-7 maçta 78-85 arası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcgoktug -- 18 Nisan 2016; 10:56:36 >
  • Arkadaşlar merhabalar , Termal macun uygulamasını nasıl yaptınız ? Bununla ilgili örnek aldığınız bir video varsa paylaşabilir misiniz ?

teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: heavy86

Arkadaşlar merhabalar , Termal macun uygulamasını nasıl yaptınız ? Bununla ilgili örnek aldığınız bir video varsa paylaşabilir misiniz ?

teşekkürler.

google yada youtube da bir çok video var. Onları referans alabilirsiniz.
  • quote:

Dün macunu tekrar yenilemek zorunda kaldım. Isı fazla artınca şüphelendim. Şu anda Gta5 ultra ayarlarda 75-80 derece. Csgo online 7-7 maçta 78-85 arası.

Yani bu soruna neden olan şey monster'ın kullandığı kalitesiz macun diyebiliriz o zaman? Bu kadar pahalı aletler satıp 3 kuruşluk macun kullanmaları saçmalıktan başka birşey değil.
  • heavy86 H kullanıcısına yanıt
    Usta fazla uğraşılacak bir durum değil. Ekran kartının üzerine nohut tanesi kadar damlatıp, işlemci üzerine line şeklinde sürmen yeterli olacaktır. Daha sonra heatsinki üzerine kapatıp, vidaları numara sırasına göre sıkman en iyi uygulama yöntemidir.
    Çok kalitesiz bir şey kullandıklarını düşünmüyorum. Ancak Ben bu ısınma olayını anakartım değişmeden önce yaşamıyordum. İşlemci değişmesi de fark yaratmadı. Bakalım, sıcaklık değerlerini izlemeye devam
  • immortalizmm kullanıcısına yanıt
    Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Bu işlem 6 aylık periyotlarda yeterli midir ?
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.