Şimdi Ara

Windows Vista için emeklilik vakti yaklaşıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
1
Favori
537
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Windows Vista için emeklilik vakti yaklaşıyor

Bir başka Windows sürümü 12 ay içinde emekli olacak ama bu kez Microsoft'un her şeyi Windows XP ile yaptığından çok daha kolay şekilde yönetmesi bekleniyor. XP için verilen destek 2 yıldır sona ermiş durumda ancak bu versiyon hala dünyanın üçüncü en popüler masaüstü işletim sistemi olmaya devam ediyor.

Windows Vista gelecek yıl bugün yani 11 Nisan 2017 tarihinde karanlığa gömülecek. Bu nedenle hala bu işletim sistemini çalıştıran kullanıcıların bilgisayarlarını Windows 7, 8.1 veya Windows 10'a yükseltmeleri için önlerinde tam 12 ay var. Windows Vista için temel destek 10 Nisan 2012 tarihinde sona ermişti, bu nedenle şirket önümüzdeki yıl genişletilmiş desteği sona erdirecek. Böylece işletim sistemi artık güvenlik güncellemeleri ve yamaları almayacak. Yani bilgisayarlar bu tarihten sonra saldırılara karşı korunmasız hale gelecek.

Ayrıca Bkz.Microsoft'un yol haritası büyük Windows 10 güncellemesini açığa çıkardı
    Neyse ki günümüzde Windows Vista çalıştıran PC sayısı son derece az. Vista her ne kadar bazılarına göre daha kötü olup olmama konusunda Windows 8 ile yarışsa da Microsoft'un “en büyük fiyaskosu" olarak tanımlanıyor. Üçüncü parti verilere göre, Windows Vista dünyadaki masaüstü bilgisayarların yüzde 1.41'inde kullanılmaya devam ediyor.

Ancak aynı şeyi 2001 yılında piyasaya sürülen Windows XP hakkında söyleyemeyiz. En kararlı Windows sürümü olarak gösterilen emektar işletim sistemi hala masaüstü bilgisayarların yüzde 10.90'una hayat veriyor. Ne yazık ki Vista üzerinden Windows 10'a geçiş yapmak isteyen kullanıcılar bunu ücretsiz şekilde gerçekleştiremeyecek. Microsoft yeni nesil işletim sistemini sadece Windows 7 veya 8.1 çalıştıran kişilere ücretsiz olarak sunuyor. Bu da Vista kullanıcılarının yükseltme yapmak istediklerinde Windows 10 lisansı satın almak durumunda kalacakları anlamına geliyor.

• XP-iyi

Vista-kötü

7-iyi

8-kötü

8.1-iyi

10-kötü

10+yıl dönümü güncellemesi-muhtemelen iyi

Microsoft anneannelerimizin babaannelerimizin yolunda ilerliyor. Bi ters bi düz :D

• Kendisi kullandığım en kötü Windows olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vista mı kaldı bea

• quote:

Orijinalden alıntı: cangunner

XP-iyi

Vista-kötü

7-iyi

8-kötü

8.1-iyi

10-kötü

Microsoft anneannelerimizin babaannelerimizin yolunda ilerliyor. Bi ters bi düz :D

10 kötü?

• quote:

XP-iyi

Vista-kötü

7-iyi

8-kötü

8.1-iyi

10-kötü

10 o kadar da kötü değil aslında
  • hakkaten kötü ne bir driver düzgün çalışır ne program düzgün çalışır, adamlar bilerek sakatlamışlar sistemi.

• quote:

XP-iyi

Vista-kötü

7-iyi

8-kötü

8.1-iyi

10-kötü

sıralaman hatalı 8 ile 8.1 aynı sayılmak zorunda :)

• @crazy585858 windows 8.1 windows 9 diye anılıyor. Ki zaten öyle de. Eğer microsoft 8.1i 9 diye tanıtsaydı herkes farklı bir beklentiye girerdi.

@empire1530 Evet şuan kötü. Telemetry skandalı,izinsiz update yapmalar vs vs. Şuan aklıma gelen o kadar sorun var ama nasıl ifade edeceğimi bilmiyorum :)

Ama şundan da eminim yıl dönümü güncellemesi ile windows 10 ayağa kalkacak. Tıpkı 8.1 gibi
  • quote:

XP-iyiVista-kötü7-iyi8-kötü8.1-iyi10-kötü10+yıl dönümü güncellemesi-muhtemelen iyiMicrosoft anneannelerimizin babaannelerimizin yolunda ilerliyor. Bi ters bi düz :D

Şuan 10 kullanıyorum ve gayet iyi. Ayrıca windows 8.1'i ve windows 10 yıl dönümü güncellemesini ayrı saymaman gerekiyor

• quote:

@crazy585858 windows 8.1 windows 9 diye anılıyor. Ki zaten öyle de. Eğer microsoft 8.1i 9 diye tanıtsaydı herkes farklı bir beklentiye girerdi.

@empire1530 Evet şuan kötü. Telemetry skandalı,izinsiz update yapmalar vs vs. Şuan aklıma gelen o kadar sorun var ama nasıl ifade edeceğimi bilmiyorum :)

Ama şundan da eminim yıl dönümü güncellemesi ile windows 10 ayağa kalkacak. Tıpkı 8.1 gibi

Telemetry'nin sadece Windows 10'da mı olduğunu sanıyorsunuz?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • empire1530 E kullanıcısına yanıt
    Tabi ki de hayır. Bunu alenen açık açık yapması sıkıntı. O kadar kelime arasında bir tek oraya mı takıldınız? İzinsiz updateleri kabul ediyorsunuz yani?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cangunner -- 11 Nisan 2016; 17:38:47 >
  • quote:

Tabi ki de hayır. Bunu alenen açık açık yapması sıkıntı. O kadar kelime arasında bir tek oraya mı takıldınız? İzinsiz updateleri kabul ediyorsunuz yani?

İzinsiz update tamam bir açıdan kötü olabilir fakat bir açıdanda sistemlerin güvenlik açıklarını düzeltiyor. İsteğe bağlı olsa kaç kişi bu güncellemeleri yapacak? Sadece izinsiz güncellemeler bir sistemi kötü yapmaz.

• quote:

XP-iyi

Vista-kötü

7-iyi

8-kötü

8.1-iyi

10-kötü

8'i anladıkta 8.1 ne oluyor? 8 kötüyse 10 iyidir.

Xp iyiyse xp service pack 1 kötü sp 2 iyi sp 3 kötü, Vista iyi oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e-Militarist -- 11 Nisan 2016; 17:47:42 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Görsellik açısından en güzeli olduğu yadsınamaz bir gerçek ama.

• empire1530 E kullanıcısına yanıt
    İlk olarak medeni konuşmanız için teşekkür ederim.Az önce kullandığım cümleyi bir başkası olsa çok zıt bir şekilde cevaplardı :D

Ben windows 10'a çok berbat çok kötü demiyorum,sadece kötü diyorum :D Her bilgisayarda aynı tepkiyi veremiyor. A kullanıcısı memnunken,B kullanıcısı sıkıntıdan bilgisayarı parçalayacak duruma geliyor. Yaklaşık 1 ay iyisiyle kötüsüyle tecrübe ettim. Tabi bu 1 ayda boş geçmedi,yoğun bir şekilde kullandım. Ama kimin bilgisayarına baksam,görsem,incelesem,yorumlarını alsam bi memnunsuzluk bi pişmanlık var.

Açılış kapanış süreleri çok tutarsız. Bi sabah 30sn de açılırken başka bi sabah 2dk da açılıyor.
    Driver sıkıntısı yaşadım ilk zamanlar.
    Anlık takılmalar yaşadım. Klavyede yazı yazarken ilk kelime-cümle-harf geç düşüyor. Yani ben 5sn de 10 tane A tuşuna basıyorsam,5sn de 5 tane A harfi çıkıyor(yaşayan anlar)

Bilgisayarım da kötü,eski bir bilgisayar da değil. i5 5200u,4gb ram 64bit windows 10

Windows 8-8.1 yorumuna;
    -Abi iyi hoşta o zaman neden isim değişikliğine gittiler?windows 8 sp1 neden demediler? Neden windows 8.1?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cangunner -- 11 Nisan 2016; 18:05:39 >
  • Windows 8 bence Vista ile bir tutulmamalıdır. Sonuç olarak ikisi de hayal kırıklığı yarattı, doğrudur fakat Windows 8'in hız ve performans açısından Windows 7'den hiçbir geride kalır yanı yoktur. Tek başarısızlığı arayüz konusundadır. Onu da Windows 8.1 ve 10 ile yavaş yavaş düzelttiler. Tam düzeldi mi? Hayır. Halen ikili bir arayüz söz konusu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bkaakco -- 11 Nisan 2016; 18:06:42 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

İlk olarak medeni konuşmanız için teşekkür ederim.Az önce kullandığım cümleyi bir başkası olsa çok zıt bir şekilde cevaplardı :D

Ben windows 10'a çok berbat çok kötü demiyorum,sadece kötü diyorum :D Her bilgisayarda aynı tepkiyi veremiyor. A kullanıcısı memnunken,B kullanıcısı sıkıntıdan bilgisayarı parçalayacak duruma geliyor. Yaklaşık 1 ay iyisiyle kötüsüyle tecrübe ettim. Tabi bu 1 ayda boş geçmedi,yoğun bir şekilde kullandım. Ama kimin bilgisayarına baksam,görsem,incelesem,yorumlarını alsam bi memnunsuzluk bi pişmanlık var.

Açılış kapanış süreleri çok tutarsız. Bi sabah 30sn de açılırken başka bi sabah 2dk da açılıyor.
    Driver sıkıntısı yaşadım ilk zamanlar.
    Anlık takılmalar yaşadım. Klavyede yazı yazarken ilk kelime-cümle-harf geç düşüyor. Yani ben 5sn de 10 tane A tuşuna basıyorsam,5sn de 5 tane A harfi çıkıyor(yaşayan anlar)

Bilgisayarım da kötü,eski bir bilgisayar da değil. i5 5200u,4gb ram 64bit windows 10

Windows 8-8.1 yorumuna;
    -Abi iyi hoşta o zaman neden isim değişikliğine gittiler?windows 8 sp1 neden demediler? Neden windows 8.1?

Ben de teşekkür ederim. Ayrıca sorunların çoğu üreticilerin aç gözlülüğünden kaynaklanıyor. Çoğu destekleyen cihazlarına sürücü üretme zahmetine bile katlanmıyor.

• quote:

XP-iyiVista-kötü7-iyi8-kötü8.1-iyi10-kötü10+yıl dönümü güncellemesi-muhtemelen iyiMicrosoft anneannelerimizin babaannelerimizin yolunda ilerliyor. Bi ters bi düz :D

8.1'e iyi diyip 10'a kötü demek nasıl bir mantık hatasıdır ? 10'da 8.1'de olan her özellik var zaten.

• XP ye gecis donanimsal dayatmalar filan o donemde epey sancili idi ama ne oldu efsane olarak halen kullanilmakta XP ...

Vista olu dogmustu .

Microsoft yeni isletim sistemlerinde klasik olan bir iyi bir kotu gelenegi devam etmekte ...

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.